סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ביקורת
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: "דוכן הראמן" ועוד
 

 
 
סרטו של הבמאי אריק קהו נהדר, "אהבה בשלייקס" הוא קומדיה סבירה ו"כולם יודעים" צפוי למדי"דוכן הראמן" (יפן, סינגפור 2018)

דרמה. סרטו של אריק קהו. מאסאטו (טאקומי סאיטו) הוא שף ראמן צעיר ביפן, העובד במסעדה המשפחתית. לאחר שהוא מתייתם במפתיע מאביו, הוא מתחיל להתחקות אחר עברה המורכב והטעון של משפחתו. מאסאטו עוזב את ביתו שביפן ויוצא למסע אישי וקולינרי בסינגפור, המקום בו נולדה אמו, נישאה לגבר יפני ועקרה ליפן. במהלך מסעו יגלה מאסאטו הרבה יותר מסודות משפחה ומתכונים טעימים במיוחד. מפגש רגשי עם סבתו שהיתה מנותקת מאמו המנוחה במשך שנים רבות יציף מחדש דרמות וסיפורים שהזמן ניסה להשכיח. והוא גם יכיר אישה מקומית צעירה, אם חד-הורית מקסימה המגדלת את בנה, ובין השניים יירקם קשר מיוחד. עם ג'נט או, מארק לי, ביאטריס שיין, ציושי איהרה, טצויה בסשו, סייקו מאצודה. 90 דקות.  

סרט זה שייך אמנם לז'אנר "הקולנוע הקולינרי", אבל מעבר להצגת פן מאוד מיוחד של המטבח היפני הוא מפרט סיפור משפחתי-אישי מורכב בעברו של הגיבור הצעיר מאסאטו. לאחר מות אביו, כשהוא מתחקה אחר שורשיה המשפחתיים של אמו בסינגפור, הבמאי אריק קהו חושף בפנינו שלב אחר שלב, בעדינות, בפשטות ועם כמה שפחות קלישאות ורגשנות מוגזמים מדי,  את הסיפור שהסב כאב למשפחה, הנעוץ בהיסטוריית היחסים הסבוכה והלא פתורה עד הסוף שבין סין וסינגפור במלחמת העולם השנייה, את הקשר שיש לסבתו ולאמו של גיבורנו לעניין הזה ואת ניסיונותיו של מאסאטו להשלים את כל פיסות הפאזל ולבקש פיוס וחמלה. נכון שיש בסרט לא מעט מומנטים רגשיים ונוסטלגיה מעט סכרינית הנוטפת אידיאליזציה משפחתית, אבל זה חלק מתבקש מראייתו של הגיבור את עבר משפחתו, והאופן בו הדברים נחשפים בסרט נעשה בטעם טוב, כולל זה העולה מן המאכלים המתבשלים בסרט, בין אם זה המרק שדודו שבסינגפור מלמד אותו והוא משדרג את המנה, ובין אם אלה המתכונים שהשאירה אמו ביומן הזיכרונות ספוג הכאב שהשאירה אחריה. קשה שלא להיפתח רגשית לסרט וליהנות מהשילוב בין הקולינריות והמשפחתיות שהוא מציע.סרט שהתסריט והתפריט שלו שלובים זה בזה באופן נהדר.

דירוג:  ****

מועדי הקרנות


דוכן הראמן, באדיבות סרטי קולנוע חדש  


"אהבה בשלייקס" (ישראל 2019)

קומדיה. סרטו של יוחנן (חורחה) ולר. הכל מתחיל כשרכבה של תמי (ניצה שאול), בת 64, פוגע בטעות ברגלו של בנו (יהודה בארקן), בן ה-70. ספוגת רגשי אשם היא מסיעה אותו לביתו ומסכימה להצעתו לשתות איתה קפה. אבל שעה שהיא מפעילה את הקומקום החשמלי במטבחו חל קצר בדירה והחשמלאי אומר שייקח יום או יומיים לתקן את כל מערכת החשמל הרקובה. תמי מזמינה את בנו האלמן למעונה שבמתחם דיור מוגן בו היא גרה, לארוחה וללינה על הספה בסלון, עד שדירתו תחזור למצב תקין. משהו ניצת בהם באותו ערב זה כלפי זה, אלא שדמותו של יוני (שלמה בר אבא), בעלה המנוח של תמי שהלך לעולמו לפני שבע שנים, ואשר איתו הופיעה יחד כצמד מוזיקלי, צפה לנגד עיניה לא מעט. בנה מיכאל (יפתח קליין), עו"ד גרוש ואב לדניאלה (אליה אור), אותה מלמדת תמי מוזיקה, מזהיר אותה מפני טיפוסים תפרנים מסוגו של בנו, שחושבים רק איך לסחוט נשים עשירות. ובתמונה גם יפעת (מיכל ינאי), בתו של בנו הנוכחת בחייו בעיקר כשהיא צריכה ממנו משהו. כך שבני משפחה וגם שכנים וחברים משני הצדדים, בוחשים בקדרה, כלומר ברומן הנרקם בין תמי ובנו, ולא בהכרח מפרגנים להם. עם פירה קנטור, רינה פדווה, אילן דר, אלברט כהן, גבי עמרני, אריה מוסקונה, עוזי ילון, יגאל עדיקא, כוכבה הררי, ג'וש שגיא, אייל שכטר. 97 דקות.

תחזרו 44 שנה אחורה, לרומן של יונה ועזריאל ב"חגיגה בסנוקר". מי שגילמו את הדמויות האלה אז, ניצה שאול ויהודה בארקן (אז עדיין ברקן), חוזרים להיות זוג רומנטי גם ב"אהבה בשלייקס". ויש כאן עוד סגירת מעגל: לפני 29 שנה גילמו בארקן ומיכל ינאי אב ובת בסרט "נשיקה במצ"ח". למעשה, הסרט הוא פועל יוצא של "אהבה בשלכת", הסדרה של הבמאי יוחנן (חורחה) ולר בכיכוכב בארקן וליא קניג, שאת תסריטה כתבה אליסה דור, האחראית גם לכתיבת התסריט של "אהבה בשלייקס". האמת היא שאי אפשר שלא להתרגש מחזרתם לעבודה משותפת של אושיות קולנוע כניצה שאול ("השוטר אזולאי", "גבעת חלפון אינה עונה", "השועל בלול תרנגולות", "כץ וקרסו", "העיט" ועוד) ויהודה בארקן (טרילוגיית "אבא גנוב", "צ'רלי וחצי", "לופו", "מלכת הכביש", "הבריחה אל השמש", "שתי דפיקות לב", "שרגא קטן", "כץ וקרסו" ועוד). אבל הבעיה כאן היא לא הם אלא בראש ובראשונה התסריט הבינוני בלשון המעטה, שהוא קומי לכאורה אבל ממש לא מצחיק, ולעיתים כמעט גולש לוולגריזציה. כך שזו קומדיה רומנטית בערבון מאוד מוגבל. גם הדרכת השחקנים של ולר ותפקודם של שני כוכביו, וגם של שאר חברי האנסמבל המכובד בהתאם, לא ממש מבריק. וגם זה בלשון המעטה. לסרטים על אהבה בגיל השלישי תמיד יש פוטנציאל והבריטים, למשל, יודעים איך לעשות את זה ("מלון מריגולד האקזוטי", "להעיר את נד". "45 שנים", "להציל את גרייס" ועוד). אפילו בארקן עצמו היה מעורב ברומן המתרחש בגיל השלישי, כשהופיע לצד רוזינה קמבוס ז"ל בסדרת הטלוויזיה המצוינת "פלפלים צהובים". אהבתם בו הייתה יפה, רגישה, טהורה ועדינה. אבל ב"אהבה בשלייקס" זה לא עובד. שאול מתמודדת הרבה יותר טוב ממנו עם החומרים שהופקד בידיהם ובת דמותה יוצאת די אמפתית בסך הכל, אבל גם היא לא מצליחה להציל את הפרויקט. בסך הכל זו קומדיה די סבירה ברגעיה הטובים, אלא שיש מעט מאוד כאלה במהלך הסרט.

דירוג: ***

מועדי הקרנות


אהבה בשלייקס, באדיבות סרטי יונייטד קינג  


"כולם יודעים" (ספרד 2018)

דרמה. סרטו של אסגר פרהאדי. לאורה (פנלופה קרוז), בנה ובתה מגיעים לחתונתה של אחותה בעיירת ילדותן - מקום קטן וציורי באיזור כפרי בספרד לא הרחק ממדריד, המוקף ביקבים, שם כולם מכירים את כולם. לאורה שבה ופוגשת בפאקו (חוויאר בארדם), איתו היה לה קשר רומנטי בעבר. ערב החתונה, המתקיימת בווילה גדולה ויפה, הוא כל מה שאפשר לצפות מחתונה ספרדית: אלכוהול, מוזיקה, ריקודים ושמחה. מצב הרוח משתנה כשבתה של  לאורה, אירנה (קרלה קמפרה), נעלמת לפתע בנסיבות מסתוריות ואיש אינו יודע את מקום הימצאה ומה אירע לה. פאקו מגלה מעורבות עמוקה בנסיבות היעלמות הנערה ולא חוסך במאמצים לאתרה, מה שגורם לבעלה של לאורה, אלחנדרו (ריקרדו דארין), שהגיע בדחיפות מארגנטינה, לחשוד שמשהו אינו כשורה. כל בני המשפחה והכפר נסחפים למערבולת של שקרים החושפת סודות שהיו קבורים במשך עשרות שנים, כאלה שאף אחד לא מדבר עליהם, למרות שעם הזמן נדמה שכבר כולם יודעים. 133 דקות.

הבמאי האיראני אסגר פרהאדי הוכיח את כישוריו ויכולותיו הקולנועיים היצירתיים, שאין עליהם עוררין, בעיקר ב"פרידה" ו"הסוכן", שזיכו אותו בפסלוני אוסקר הסרט הזר. עם זאת, כאשר הוא ביים סרט בצרפת, "העבר", זה יצא לו פחות טוב, וכעת, בסרט ה"ספרדי" שלו, זה עובד עוד פחות טוב, לטעמי. כמי שמתמקד בסיפורים משפחתיים אנושיים, פרהאדי אמנם מיומן מאוד בבניית מרקם היחסים שבין הנפשות הפועלות כאן, ומרכיב נכון גם את האלמנטים של הפולקלור הספרדי הכפרי, אבל הסיפור שלו ב"כולם יודעים" די דל וצפוי. ומשחקנים נהדרים כמו בני הזוג הספרדיים פנלופה קרוז וחוויאר בארדם, בתוספת מאוחרת בסרט של ריקרדו דארין הארגנטיני המצוין, הוא מוציא מעט מדי. ב"הסוכן" וב"העבר" הוא השכיל לבנות במקביל לפאזה המשפחתית גם מותחן מרתק - מרכיב די קבוע בסרטיו - אבל כאן זה עובד לו כאמור הרבה פחות. האלמנט הזה אמנם קיים, אבל בלי יותר מדי תפניות בעלילה וחשיפת אמיתות טעונות שמשפיעות על התמונה כולה. גם "התגליות המפתיעות" המתבררות במהלך העלילה הן צפויות למדי וכאמור, המעטפת החיצונית של הסיפור הרבה יותר מעוצבת מאשר הירידה לפרטים.

דירוג:  ***

מועדי הקרנות


כולם יודעים, באדיבות בתי קולנוע לב  


"אחרי ש..." (ארה"ב 2019)

דרמה. סרטה של ג'ני גייג', על פי רב המכר לבני הנעורים של אנה טוד, שהדמויות הגבריות בו מבוססות על חברי להקת הבנים וואן דיירקשן. טסה יאנג היא סטודנטית מצטיינת, בת טובה לאמה החד-הורית וחברה נאמנה לבן זוגה. כשהיא מגיעה לקולג׳ מטרתה ברורה: לקבל ציונים טובים כדי להתקדם בהמשך דרכה. אבל לשותפתה לחדר, סטף, יש רעיונות אחרים בשבילה והיא מציגה אותה לחברים הקולים, בהם הרדין סקוט, החתיך של הקולג׳, בחור חכם ומסתורי המבלבל את טסה בהתנהגותו הפלרטטנית. כשהחבר׳ה מחליטים לשחק אמת או חובה במסיבה, וטסה בוחרת בחובה, מטילים עליה לנשק את הרדין. היא מסרבת  וזו דחייה שהרדין לא חווה, מה שיוצר מתח ביניהם.  לנדון, הידיד החדש של טסה לספסל הלימודים, רומז לה שהרדין הוא טיפוס מסובך ושאם היא רוצה לשמור על עצמה כדאי לה להתרחק ממנו. טסה מחליטה להתרחק מהרדין ולא להיגרר למשחקים שלו, כשהוא מזמין אותה לבקר ב״מקום הסודי״ שלו - אגם יפה, מבודד ועמוק בתוך היער מחוץ לקמפוס - הוא מראה לה פגיעות שמעוררת בה תשוקה כלפיו. טסה מתחילה להיפתח להרדין ולגלות שיש הרבה משותף ביניהם. כשהיחסים הרומנטיים ביניהם פורחים טסה מגלה מחדש את מה שחשבה שהיא יודעת על עצמה ומה שהיא רוצה מהחיים. ואז, כשהחיים נראים ורודים מתמיד, קורה הלא צפוי: טסה מגלה שהרדין מסתיר סוד שמאיים לקרוע את אהבתם. 120 דקות.

מועדי הקרנות


אחרי ש..., באדיבות סרטי שובל וסרטי יונייטד קינג  


"הלבוי: עלייתה של מלכת הדמים" (ארה"ב 2019)

פנטזיה-אקשן. סרטו של ניל מרשל, המבוסס על הנובלות הגרפיות של מייק מיגנולה. הלבוי (דייוויד הרבור), הכלוא בתפר שבין העולם העל טבעי וזה האנושי, נאלץ להיאבק בכוחות אדירים מהעבר, שמה שמניע אותם זו אך ורק נקמה. עם מילה ג'ובוביץ' על תקן נימו, מלכת הדמים, איאן מקשיין כטרבור ברותהולם, כמנהל הסוכנות ואביו המאמץ של הלבוי, דניאל דה קים, כבן דאימיו, סוכן עמית, תומאס היידן צ'רץ' כלובסטר ג'ונסון ושרה ליין. 120 דקות.

מועדי הקרנות


הלבוי: עלייתה של ממלכת הדמים, באדיבות סרטי יונייטד קינג  


"סרט לגו 2: החלק השני" (ארה"ב 2019)

אנימציה. סרטו של מייק מיטשל. המשכון לסרט מ-2014. האזרחים מתמודדים מול איום ענק חדש: פולשי לגו דופלו מהחלל המחריבים הכול בקצב מהיר יותר משניתן לבנות אותו מחדש. הקרב להביס את הפולשים ולהשיב את ההרמוניה ליקום הלגו ייקח את אמט, לוסי, באטמן והחברים החדשים שלהם לעולמות מרוחקים ונסתרים, כולל גלקסיה המלאה בצמחים אגדיים. המסע יבחן את האומץ, היצירתיות ואת מומחיות כישורי הבנייה שלהם. 107 דקות.

מועדי הקרנות


סרט לגו 2, באדיבות Tulip Entertainment  


"מיסטר לינק" (ארה"ב 2018)

אנימציה. סרטו של כריס באטלר. הכירו את מיסטר לינק: גובהו 2.5 מטר, משקלו 285 קילוגרם וכל גופו מכוסה בפרווה, אך אל תתנו למראה עיניים להטעות אתכם - הוא היצור הכי מצחיק, מקסים וטוב לב בעולם. מיסטר לינק חי בצפון מערב האוקיינוס השקט, ונמאס לו להיות לבד. הוא מחליט לגייס את שירותיו של מגלה הארצות ליונל פרוסט, בכדי שיוביל אותו במסע לאיתור בני משפחתו האבודים בארץ הפלאות שנגרי-לה. אל הצמד המוזר חוברת אדלינה פורטנייט ההרפתקנית וכך נוצרת משלחת משולשת המסוגלת להתמודד עם כל מכשול שיקרא בדרכם. ביחד יגלו השלושה ש"משפחה" ניתן לפעמים למצוא גם במקומות הכי לא צפויים. 95 דקות.

מועדי הקרנות


מיסטר לינק, באדיבות סרטי יונייטד קינג  


"בוסית בקטנה" (ארה"ב 2019)

דרמה. סרטה של טינה גורדון. אפריל (איסה ראה), העוזרת האישית של ג'ורדן (רג'ינה הול), סובלת ממנה באופן קבוע והיא גם היחידה שמודעת לסוד הגדול: הבוסית שמענה אותה מדי יום תקועה כעת בגוף של נערה בתחילת גיל ההתבגרות שלה - בדיוק ברגע בו כל העניין עלול להתגלות ולהתרסק. "בוסית בקטנה" זו קומדיה ביקורתית על מחיר ההצלחה, הבוחנת מחדש את כוחן של אחיות לגורל, ואת האפשרות לקבל צ'אנס שני והפעם להצליח. 109 דקות.

מועדי הקרנות


בוסית בקטנה, באדיבות Tulip Entertainment  


"רקסי המלך" (ארה"ב 2019)

אנימציה. סרטם של בן סטאסן וווינסלט קסטלוט. מאז הגעתו לארמון בקינגהאם, מנהל רקס חיי מותרות. הוא הכלב הראשי בארמון ואף עקף שלושה מחבריו הקורגיים במאבק על לבה של המלכה. כאשר הוא גורם לתקרית דיפלומטית במהלך ארוחה רשמית עם נשיא ארצות הברית, הוא יורד במהרה מגדולתו. לאחר שהוא נבגד על ידי אחד מחבריו, רקס הופך להיות כלב משוטט ברחובות לונדון. באמצעות האהבה הוא ימצא את הדרך לעמוד בפני הסכנות הגדולות העומדות בפניו. 92 דקות.

מועדי הקרנות


רקסי המלך, באדיבות פורום פילם  


"משימה חתולית בהחלט" (גרמניה 2018)

אנימציה. סרטם של כריסטוף לאונשטיין ווולפגנג לאונשטיין. מארני היא חתולת בית מנומנמת המבלה את זמנה מול סדרות אקשן בטלוויזיה וחולמת על הרפתקאות חוץ. שגרת חייה מופרת, כשהיא מקבלת הצעה מפתה, להיות סוכנת חשאית במשימה סודית. מרוגשת מההזדמנות הנדירה יוצאת מארני למסע אל הלא נודע, רק כדי למצוא את עצמה אבודה באמצע שום מקום. חבריה החיות מנסים לעזור לה לחזור הביתה, אבל בדרך הכל משתבש, כשהמשטרה חושדת שהם כנופיית גנבים ומנהלת אחריהם מצוד. במירוץ נגד הזמן מנסים החברים לאתר את הגנבים האמיתיים, ומוצאים בדרך את עצמם, אהבה וחברות אמת. 84 דקות.

מועדי הקרנות


משימה חתולית בהחלט, באדיבות סרטי חמישה כוכבים  


11/04/2019   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע