סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2022 ינואר 
א ב ג ד ה ו ש
      
101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה שבוע הקולנוע ההונגרי 2019
 

 
 
עולם הקולנוע ההונגרי, סרטים חדשים וסרטי מופת הונגריים במסגרת שנת תרבות הונגריה בישראל


זוויות קולנועיות בהונגריה

הצצה מרתקת לקולנוע ההונגרי העכשווי תתקיים במסגרת שבוע הקולנוע ההונגרי בישראל שיתקיים במסגרת שנת תרבות הונגריה בישראל ובתמיכת שגרירות הונגריה בישראל בסינמטקים של תל אביב, ירושלים וחיפה. האירוע - חלק משנה שלמה לציון 30 שנות יחסים דיפלומטיים בין ישראל והונגריה ובמהלכה יוארו זוויות שונות של התרבות העכשווית בהונגריה.

הסרטים שיוקרנו במהלך שבוע זה יאפשרו לקהל הישראלי לטעום ממגוון ז'אנרים שיש לקולנוע ההונגרי להציע: סרטי מופת, הפקות עכשוויות, יצירות קלאסיות של הקולנוע ההונגרי וסרטי אנימציה עטורי פרסים המתאימות לקהלים בכל הגילאים.

בין הסרטים שיוקרנו: "קרטיז" - סרטו של הבמאי ההונגרי הצעיר תאמאש איבן טופוליאנסקי  המספר על חייו המרתקים של הבמאי ההוליוודי – הונגרי – יהודי מייקל קרטיז - מי שביים את הסרט האפי "קזבלנקה". סרטו של טופוליאנסקי זכה בפסטיבל הסרטים הבינלאומי האחרון במונטריאול בפרס "הפרס הגדול של אמריקה" לסרט הטוב ביותר. ההקרנה תתקיים בנוכחות הבמאי ומפיקת הסרט קלאודיה שימגי.

עוד יוקרנו: "שגריר בברן" (2014), מותחן היסטורי על המהפכה ההונגרית ב-1956 בבימויו של אטילה סאס ו"דמימונד"  סרט נוסף בבימויו המספר מערכת היחסים מורכבת, ביזארית ומלאת התשוקה המתפתחת בין שלוש נשים: זונת צמרת מפורסמת, עוזרת הבית שלה והמשרתת החדשה. ההקרנה תתקיים בנוכחות תסריטאי הסרט נורברט קובלי.

תוכנית מיוחדת תוקדש לסרטי אנימציה הונגרים קצרים מפורסמים, כולל הסרט זוכה האוסקר "זבוב" בבימויו של פרנץ רופוס שגם יגיע להקרנת התכנית, "עיר החתולים" סרטה של בלה טרנובסקי - קלאסיקת אנימציה למבוגרים ולכל המשפחה, "שנה אחת בהופילנד" - סרט אנימציה לכל המשפחה בבימויו של פרנץ רופוס המתאר שנה בחייהם מלאי הפעילות של ההופים, יצורים מלאי אנרגיה ושמחה ו"אלדורדו" בבימויו של גזה ברמני - דרמה שמתרחשת אחרי מלחמת העולם השנייה בהונגריה ובמרכזה  מלך השוק השחור של כיכר טלקי שהקרקע נשמטת מתחתיו עם עליית הקומוניזם.כמו כן יוקרנו סרטי אנימציה קצרים ועוד.

בין האורחים שיגיעו: תאמאש טופלנסקי - במאי הסרט "קרטיז" ורעייתו מפיקת הסרט, ופרנץ רופוס, הבמאי והתסריטאי זוכה פרס האוסקר עם סרטו "הזבוב". במסגרת הביקור ינחה רופוס את הפוקוס על סרטי האנימציה. כמו כן יגיע נורברט קובלי, תסריטאי הסרטים "השגריר מברן" ו"דמימונד".

רשימת הסרטים שיוקרנו:

קרטיז (הונגריה 2019)
 
בימוי: תאמאש איבן טופוליאנסקי  (Tamas Yvan Topolanyszky), משחק: פרנץ לנגיאל, אבלין דובוס, סקוט אלכנסדר יאנג. 1942. בעוד ארה"ב שאחרי פרל הארבור נכנסת למלחמת העולם, במאי הונגרי-יהודי גולה מיכאלי קרטש או בשמו המוכר יותר מייקל קרטיז מתחיל לצלם את הסרט שיהווה את שיא הקריירה שלו – "קזבלנקה". יחד עם המפיק האל ב. וואליס הם עומדים מול אתגרים רבים והתערבויות פוליטיות מצד ראשי האולפנים. במקביל לעבודה על הסרט קרטיז פועל לחילוץ אחותו שנשארה באירופה הכבושה על ידי הנאצים. העניינים מסתבכים כשבעיצומם של הצילומים מגיעה בתו המנוכרת קיטי ובאה אליו בטענות מוצדקות על הזנחה רבת שנים. הזוכה בפרס הסרט הטוב בפסטיבל מונטריאול 2018. (98 דקות, הונגרית ואנגלית, תרגום לאנגלית ועברית). ההקרנות יתקיימו בנוכחות מפיקת הסרט קלאודיה סומגי והשחקן פרנץ לנגיאל.   

12 במאי, יום ראשון בשעה 21:00 – סינמטק תל אביב, 14 במאי, יום שלישי בשעה 20:45 – סינמטק חיפה, 15 במאי, יום רביעי בשעה  18:30 - סינמטק ירושלים. קרטיז   
  

קרטיז, צילום: Gabor Stiglinczהשגריר בברן (הונגריה 2014)

בימוי: אטילה סאס (Attila Szasz), משחק: יאנוש קולקה, תאמאש סאבו-קימל, יוסף קאדאש. מותחן המבוסס על מקרה אמיתי. באוגוסט 1958, שנתיים אחרי דיכוי ההתקוממות נגד הסובייטים, שני מהגרים צעירים מהונגריה פורצים אל שגרירות הונגריה בברן ולוקחים את השגריר כבן ערובה. בעוד המשטרה השוויצרית מקיפה את הבניין מתארגנת הפגנת תמיכה של גולים הונגרים ומתפתחת דרמה מלאת תהפוכות מאחורי דלתות השגרירות. הצעירים מחליטים להוביל את משימת ההתאבדות עד סופה. הזוכה בפרס הסרט הטוב בפסטיבל מונטריאול 2014.
 (75 דקות, הונגרית, תרגום לאנגלית ועברית). ההקרנות יתקיימו בנוכחות התסריטאי נורברט קובלי.


13 במאי, יום שני בשעה 19:00 – סינמטק תל אביב, 15 במאי, יום רביעי בשעה 20:30– סינמטק חיפה, 16 במאי, יום חמישי בשעה  18:00 - סינמטק ירושלים. השגריר בברן  


השגריר בברן, באדיבות שגרירות הונגריה


 
דמימונד (הונגריה 2015)

בימוי: אטילה סאס (Attila Szasz), משחק: פטריסיה קובאץ', דורקה גרילוס, לאורה דוברוסי. בודפשט לפני מלחמת העולם הראשונה. סיפורן של שלוש נשים – זונת צמרת מפורסמת, עוזרת הבית שלה והמשרתת חדשה. בין השלוש מתפתחת מערכת יחסים מורכבת, ביזארית ומלאת תשוקה. מערכת יחסים כזאת יכולה להוביל רק לדבר אחד: רצח. סרט מסוגנן המושפע לא מעט מהיצ'קוק שזכה בפרסים רבים בפסטיבלים בעולם. (88 דקות, הונגרית, תרגום לאנגלית ועברית).
14 במאי, יום שלישי בשעה 19:00 – סינמטק תל אביב (הקרנה בנוכחות התסריטאי נורברט קובלי), 16 במאי, יום חמישי בשעה 20:30– סינמטק חיפה, 21 במאי, יום שלישי בשעה 21:00 - סינמטק ירושלים. דמימונד 
  

דמימונד, באדיבות שגרירות הונגריהעיר החתולים (הונגריה 1986)

בימוי: בלה טרנובסקי (Bela Ternovszky). קלאסיקת אנימציה למבוגרים ולכל המשפחה. בשנת 80AMM (שמונים אחרי מיקי מאוס) גורלם של העכברים נחרץ. בכוכב הלכת X חתולים צמאי דם החליטו להשמיד את כל העכברים. אבל יש עוד שביב תקווה כשמדען מקרב  העכברים ממציא את הנשק להגנתם. השרות החשאי של החתולים מפעיל מיד את הסוכן הטוב והוותיק שלו גרבובסקי כדי שזה יחשוף את התוכנית. (96 דקות, הונגרית, תרגום לאנגלית ועברית).  

15 במאי, יום רביעי בשעה 20:00 – סינמטק תל אביב, 28 במאי, יום שלישי בשעה 18:00 - סינמטק ירושלים. עיר החתולים   


עיר החתולים, באדיבות שגרירות הונגריהסדנת אנימציה – קולנוע הונגרי

דיון בנושא אנימציה בהשתתפות נציגים מאוניברסיטת מוהולי-נאגי לאמנות ועיצוב (הונגריה), האקדמיה בצלאל, ירושלים והמרכז הטכנולוגי חולון. משך האירוע כשעתיים 
  
17 במאי, יום שישי בשעה 14:00 – סינמטק תל-אביב. סדנת אנימציה   
 
שנה אחת בהופילנד (הונגריה 2017)

בימוי: פרנץ רופוס, אנדראה מיסקדי  (Ferenc Rofusz, Andrea Miskedi). אנימציה לכל המשפחה. בכפר קטנטן שמתחבא ליד אגם גרים ועובדים ההופים. ההופים הם יצורים מלאי אנרגיה ושמחה. אין יום ללא חגיגה כי מתפקידם לדאוג לחגיגות החגים השונים של כל בני האדם – חג מולד, ליל כל הקדושים, חנוכה, קרנבלים וגם ימי הולדת של כולם. הסרט מתאר שנה שלמה בחייהם מלאי הפעילות. (75 דקות, אנגלית).  

18 במאי, יום שבת בשעה 12:00 – סינמטק תל-אביב. שנה אחת בהופילנד  
  
 
"אלדורדו" (הונגריה 1988)

בימוי: גזה ברמני  (Geza Beremenyi), משחק: קארולי אפרייס, אניקו אסני, יודית פוגאני. דרמה שמתרחשת אחרי מלחמת העולם השנייה בהונגריה. הגיבור מר מונורי הוא מלך השוק השחור של כיכר טלקי. בעיניו רק לכסף יש ערך בחיים: לקנות סחורה, לסחוט אנשים ולסחור אפילו בצרות של יקיריו. הקרקע מתחילה להישמט מתחתיו של מונורי כשהקומוניסטים עולים לשלטון והכסף מאבד מערכו מול האידאולוגיה. הוא מבין שכסף לא יכול לקנות חיים. הזוכה בפרס הסרט האירופאי של השנה 1988. (104 דקות, הונגרית, תרגום לאנגלית ועברית).  

17 במאי, יום שישי בשעה 16:30 - סינמטק חיפה, 18 במאי, יום שבת בשעה 19:30 - סינמטק תל אביב, 19 במאי, יום ראשון בשעה 18:00 - סינמטק ירושלים. אלדורדו
   
סרטי אנימציה קצרים – פרנץ רופוס

הקרנת סרטים קצרים ושיחה עם זוכה האוסקר על הסרט האנימציה הקצר "הזבוב"(1981) פרנץ רופוס ועם המפיק והבמאי פרנץ ורסני. יוקרנו הסרטים: הזבוב (1981), מבוי סתום (1982), כוח משיכה (1984), כרטיס (2011),  THE FLY (1981, Oscar winner), DEADLOCK (1982), GRAVITY ,TICKET (2011  (1984)  משך האירוע כשעה וחצי.

19 במאי, יום ראשון, שעה 19:00 - סינמטק תל אביב. סרטי אנימציה קצרים     


הזבוב, באדיבות שגרירות הונגריהשבוע הקולנוע ההונגרי יתקיים בין התאריכים 19-12 במאי 2019 בסינמטקים בתל אביב, חיפה וירושלים. להזמנות כרטיסים: סינמטק תל אביב: 6876*, סינמטק ירושלים: 9377*, סינמטק חיפה: 9300*  22/04/2019   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע