סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ביקורת
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: מלחמת הכוכבים ועוד
 

 
 
לאחר מסע יחצנות מפואר הסרט ה-9 והאחרון בסדרה מגיע לאקרנים, שרליז תרון מפציצה ב"פצצה" ועוד יצירות קולנוע


"מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר" (ארה"ב 2019)

בדיוני-פנטזיה. סרטו של ג'יי ג'יי אברמס. חבורת המורדים המגובשת, המונה את ריי (דייזי רידלי), פו (אוסקר אייזק), פין (ג'ון בויגה) וצ'יבקה הטוב והאמין, תילחם כנגד מזימות פאלפטין (איאן מקדיארמיד), הסית' והמסדר הראשון האפלות. בתוך כדי סדרת הרפתקאות מסחררת שמניעות את הגיבורים מאתר אחד למשנהו, יילך ויירקם קשר לא מובן מאליו בין ריי ורן (אדם דרייבר). המאבק הגורלי והעיקש המתפתח יוביל אל הקרב הסופי אל החופש, כשלוק סקייווקר (מארק האמיל) משמש כמצפון המאבק. עם קרי ראסל, הריסון פורד, קרי פישר, לופיטה ניונגו, פרנק אוז. 141 דקות.

אני לא מאוהדי הפרקים שנוצרו בעשור החולף בסדרת "מלחמת הכוכבים". אני גם לא בקי בנבכי המיתולוגיה שהגיקים השפוטים נוברים בה לעומקה ולרוחבה. לכן אני מסייג את מה שאומר כאן בעיקר להבנתו של מי שלא מודע לכל אותם ניואנסים שהם מנת חלקם של האוהדים המושבעים אלא מבקש לראות סרט בדיוני-אקשן בעל משמעות. ובכן, התסריט של "מלחמת הכוכבים: עלייתו של סקייווקר", הפרק התשיעי והמסיים של הסאגה, בהחלט בונה מתח ההולך ומתפתח ככל שהקרב בין הגיבורים ומשטר האופל עולה בטמפרטורה, עד לנקודת הרתיחה. עם זאת, האקספוזיציה, כלומר החלק הראשון של הסרט, הייתה לי ארוכה ומתישה מדי, עד שמגיעות ההתפתחויות המהירות שבחלק השני, עליהן לא ארחיב מחשש לספוילרים. מה שברור הוא שהסרט, עוד לפני שיצא בעולם, כבר מעורר תגובות מעורבות. חלק מהאוהדים והמבקרים שצפו בו בהקרנות מוקדמות די נבוכים למראה התוצאה והמחוזות החדשים אליו לוקח הפרק הזה את הצופים. זאת, בתוספת לעובדה שהבמאי המקורי של הסרט קולין טרבורו הוחלף בשל "חילוקי דעות אמנותיים" עם ההפקה, והמושכות חזרו לידיו האמונות של ג'יי ג'יי אברהמס. כל אלה יצרו קרוב לוודאי דיון או ויכוח נוקב החל מסוף שבוע זה בין התומכים והמתנגדים. בכל אופן, להערכתי זה לא יפגע, ואולי אף יתרום לסקרנות שתתבטא בקופות. כי ככלות הכל המטרה העיקרית של הסרטים הללו היא לנפץ קופות (ועל כך תעיד גם החזרתו התמוהה לתמונה של הריסון פורד, לסצנה קצרה ובעיקר מיותרת, וגם מחזור חלקה של קרי פישר המנוחה). וזה בוודאי יקרה.

דירוג: *** וחצי                       

מועדי הקרנות

 
באדיבות דיסני ישראל ופורום פילם

   


"פצצה" (ארה"ב 2019)

דרמה. סרטו של ג'יי רואץ', בהשראת אירועים אמיתיים. הסרט עוסק במאבקן של עובדות "פוקס ניוז" כנגד מנכ"ל החברה הכוחני שניהל אותן באמצעות הטרדות מיניות סדרתיות בלתי פוסקות. מגין קלי (שרליז תרון) היא מגישת תוכנית טלוויזיה בפוקס ניוז שלא מוכנה להתיישר על פי גחמותיו של רוג'ר איילס (ג'ון לית'גו), מנכ"לה השוביניסט, ולא לעמת את דונלד טראמפ, המתמודד על נשיאות ארה"ב, עם העדויות בדבר התנהגותו הבוטה והמשפילה כלפי נשים. עקב כך היא מועברת ממשבצת השידור היוקרתית שלה, בעלת הרייטינג הגבוה, לשעה נידחת הרבה יותר. קיילה פוספיסיל (מרגו רובי) היא מפיקה צעירה המשתוקקת לעבור להיות מגישה, והדרך עוברת במשרדו של איילס ובהשפלתה בבדיקת "נתוני התאמתה הפיזיים" לתפקיד. ההתמודדות של קלי כנגד איילס לא קלה, ובשלב כלשהו נראה כי ידו על העליונה והוא יכול להמשיך בהחפצת נשים ככל שירצה. למאבק הבנות המוטרדות מצטרפת גם גרטשן קרלסון (ניקול קידמן) שמסייעת בהגשת התביעה כנגד איילס, מה שגורם לפרסומים נרחבים במדיה ולהתערבות הבעלים של הרשת רופרט מרדוק. עם מלקולם מקדואל. 108 דקות.


פצצה, תמונת יחסי ציבור

כהרגלה נכנסת שרליז תרון לדמות, במקרה זה של מגין קלי, עם כל העוצמות הרגשיות שלה ועושה את זה מעולה. מרגו רובי, על תקן המפיקה המפוחדת ששואפת להתקדם ומוכנה לחשוף נתחים מגופה לשם כך, עושה אף היא עבודה טובה, אם כי תפקידה קטן יחסית. ניקול קידמן פחות בולטת בסרט הזה. ג'יי רואץ' ביים בין היתר את "טרמבו" המצוין, אך עבודתו כאן לא ממש מרשימה. ההתחלה של הסרט מבטיחה. יש בו סרקזם, אירוניה ואף הומור בתיאור התנהלות נשות רשת פוקס כשמעליהן בוס אימתני, דורסני ולא מפרגן בדמותו של רוג'ר איילס (לית'גו בתפקיד מצוין). בהמשך התסריט הופך שבלוני ונטול השראה, והסרט נקלע לבינוניות מגושמת. הסיפור, שלכאורה מכיל אלמנטים של פצצה מתקתקת, מדשדש במקום באופן תמוה, וגם הבימוי לא יותר מאשר קורקטי. וכך, הסרט, שנושאו חשוב כמובן בהיותו אחד הבולטים המטפלים בתופעת MeToo (ועדיין הציפייה היא לראות על המסך עבודת קולנוע שתחשוף את כל מעלליו של הארווי ויינסטין), אבל מעבר לכך הוא סטנדרטי ונטול ייחוד כלשהו.

דירוג: ***                  

מועדי הקרנות

   


"הסוסיתא של הרצל" (ישראל 2018)

דרמה. סרטו של דוד קרינר. יגאל גזית (מיקי לאון) הוא מורה לקולנוע המגיע לבתי ספר תיכון בשדרות כדי ללמד שם. את בית הספר מנהלת עמליה אלבז (אוולין הגואל) ותלמידי הכיתה נושאים את הצלקות של החיים באזור עימות, עם אזעקות צבע אדום תכופות, כמו גם בעיות משפחתיות שונות. יגאל משכנע את תלמידיו לצלם את חייהם. כך בעצם יצרו, לדבריו, את סרטיהם האישיים ביותר. כך הוא שולח את אחד התלמידים לצלם בבית החולים את אביו, שנפגע מפגיעת טיל. הוא גם מנסה לסייע לליבי חזנוב (נועה אסטנג'לוב) להתקבל ללהקה צבאית, בניגוד לתוכניות משפחתה הגרוזינית למנוע את גיוסה ולחתן אותה לבן העדה. בין יגאל ועמליה נרקם רומן, בעוד הוא נאבק ליצור קשר עם בתו, שאמה-גרושתו מנסה למנוע כל מגע ביניהם. 88 דקות.


הסוסיתא של הרצל, תמונת יחסי ציבור

הסרט הזה מתחבר לז'אנר שהתפתח כאן בשנים האחרונות - של מורים שעושים הסבה לבמאי קולנוע. גם אלירן אליה היה מורה לקולנוע שיצר את הסרט "מוטלים בספק", בו שיחקו תלמידיו, ואילו מתן יאיר ("פיגומים", "בגרות") אף הוא מורה תיכון לשעבר אם כי לימד ספרות ולא קולנוע, שביים את סרטיו כשחניכיו משחקים בהם. יש ב"הסוסיתא של הרצל" אלמנטים אותנטיים מסוימים, שנובעים בעיקר מהעבודה שלו עם הנערים והנערות, רובם לא שחקנים מקצועיים, והאינטראקציה שלהם עם המורה יגאל. אלא שהסרט כולו ממש לא אפוי. התסריט שטחי, נאיבי, קלישאי ושבלוני במידה רבה וסצנות לא מעטות בו לא מטופלות עד הסוף. רוב הדמויות חד-מימדיות, והיה רואי שהסיפורים שלהן יהיו הרבה יותר מורכבים וטעונים מכפי שהם על המסך. למשל, יגאל משכנע את ליבי ללכת ללשכת גיוס ולבטל את חתימתה על פטור מגיוס בשל היותה דתייה. בסצנה שלאחר מכן היא יושבת מול פקידת גיוס, טוענת כי חזרה בשאלה וזו שאלת אותה האם זו החלטתה הסופית. אז כאמור, מצד אחד יש בסרט רגעים קולנועיים טבעיים ואמינים, אם כי מעט מדי, ולמולם הרבה יותר החלטות תסריט ובימוי חובבניות. חבל, כי היה כאן פוטנציאל להרבה יותר.

דירוג: ***         

מועדי הקרנות

   


"מיה והאריה הלבן" (צרפת-גרמניה-דרום אפריקה 2018)

דרמה. סרטו של ז'יל דה מאיסטר. חייה של מיה (דניה דה וויליארס) בת העשר עוברים טלטלה כאשר משפחתה מחליטה לעבור מלונדון לדרום אפריקה בכדי לנהל חוות אריות. כאשר גור אריות לבן ויפהפה בשם צ'רלי נולד בחווה, הדיכאון של מיה מהמעבר מתחלף באושר עז, ומתפתחת בין הילדה לאריה חברות אמיצה. שלוש שנים חולפות, ומיה וצ'רלי, שהפך לאריה גדל גוף, קרובים מאי פעם. כאשר מיה מגלה במקרה סוד שהוסתר ממנה על ידי אביה ג'ון (לנגלי קירקווד) לגבי גורלו של צ'רלי, היא חשה נבגדת ומבוהלת. היא מחליטה לברוח עם צ'רלי לעבר הסוואנה הדרום אפריקאית ולצאת למסע של פעם בחיים במאבק על זכויותיו של חברה הטוב, ושחרורו לחופשי בסביבה הטבעית שלו. עם מלאני לורן. 98 דקות.


מיה והאריה הלבן, תמונת יחסי ציבור

זה אמנם סרט המיועד לכל המשפחה אבל עשוי בטוב טעם ובאמינות מירבית ביחס לנרטיב שהוא מגולל. הן בבניית מערכות היחסים בתוך המשפחה והן בהצגת הקשר שנרקם בין מיה והגור הלבן והיפה שנולד בחווה. וכך גם בהמשך, כשהיא הופכת לבת עשרה וצ'רלי גדל והופך לחיה שעלולה לסכן את סובביה. הבמאי הצרפתי ז'יל דה מאיסטר מצליח ליצור סרט אנושי, פשוט ומרגש. מעבר לבימוי המדויק שלו ולמשחקה הרגיש של דניה דה וויליארס, יש בו סיפור על אהבה חסרת פשרות ונטולת אינטרסים בין אנשים ובעלי חיים, במובן הכי אותנטי שיכול להיות. וכבר בכך הסרט עושה את שלו.

דירוג: *** וחצי       

מועדי הקרנות

   


"רק רוצה לשיר" (ארה"ב-אנגליה 2018)

דרמה. סרטו של מקס מינגלה. ויולט (אל פנינג) היא בת עשרה תזזיתית שחולמת רק על בריחה מעיירתה הקטנה על מנת לממש את חלומה, להפוך זמרת. חייה האפרוריים עם משפחתה באירופה לא מספקים לה את הריגושים להם היא משתוקקת. אלא שבעזרת מנטור בלתי צפוי היא נרשמת לתחרות שירה מקומית לחובבים. במסגרת התחרותית הזו ייבחנו כוחות הנפש שלה, כשרונה ושאפתנותה, ובזכותם היא עשויה לעלות על המסלול למימוש חלומותיה. 93 דקות.

מועדי הקרנותרק רוצה לשיר, תמונת יחסי ציבור


   

"
רמי – ילד של אף אחד"

דרמה-לכל המשפחה. סרטו של אנטואן בלוסייה המבוסס על הקלאסיקה "באין משפחה" של הקטור מאלו. רמי (מלו פקן) הוא יתום צעיר אותו מאמצת מדאם ברברין הנדיבה. אלא שבגיל 10 הוא נפלט מהתא המשפחתי הזה ויוצא למסע התבגרות, גילוי עצמי והרפתקאות ברחבי צרפת, לצד ויטאליס (דניאל אוטיי), מוזיקאי נודד ומסתורי. הם בדרכים יחד עם הכלב הנאמן קאפי והקוף הזעיר ג'ולי-קור. הקשר המהוסס שבין רמי וויטאליס הולך ומתחזק, ולמרות הסכנות שבדרך, המחויבות ההדדית שבין השניים ושירתו המופלאה של רמי - יביאו לכך שהיתום הצעיר יזכה להיחשף לסוד מוצאו. 108 דקות. 

מועדי הקרנותרמי - ילד של אף אחד, תמונת יחסי ציבור

   


"הנסיכה ושבעת הגמדים" (דרום קוריאה 2019)

אנימציה-ילדים. סרטם של סונג-הו הונג, מו-היון ג'אנג, יאנג סיק הום. באי האגדות אחד מכל תריסר תושבים הוא נסיך או נסיכה. ומתוך עשרות הנסיכים על האי, חבורה מיוחדת בשם "7 האמיצים" ידועים כלוחמים חסרי פחד. הם מסתבכים עם נסיכת הפיות, ההופכת אותם לגמדים ירוקים ורק נשיקה מהנסיכה היפה ביותר בממלכה תסיר את הקללה. אלא שהנסיכה אינה כמו ששבעת הנסיכים דמיינו שתהיה... שלגיה מוצאת זוג נעלי קסם אדומות שהופכות אותה לנסיכה אחרת, כזו שמעולם לא רצתה להיות. היא נמלטת מהאם החורגת המרושעת שלה המשתוקקת לנעלים, מוצאת את דרכה לבית שבעת הגמדים ומבקשת את עזרתם במציאת אביה הנעדר. 95 דקות.

מועדי הקרנות

 

הנסיכה ושבעת הגמדים, תמונת יחסי ציבור

   


19/12/2019   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע