סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2024 אפריל 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ריאיון
 
מאת: ענת מוניץ "השנה יהיה פסטיבל בלתי נשכח"
 

 
 
ליזו אוחיון, מנכ"לית ומפיקה ראשית של פסטיבל עכו לתיאטרון אחר, מביאה חידושים וריגושים. שיחה


התבלין הנשי

בחול המועד סוכות ייפתח כמיטב המסורת פסטיבל עכו לתיאטרון אחר, הפסטיבל הוותיק הכולל הצגות תחרות, מופעי רחוב, אירועי חוצות, מופעי אמנות, סדנאות ובאופן כללי הפנינג מלא יצירתיות וחדווה. אחת האנקדוטות המעניינות בפסטיבל השנה, היא העובדה שלראשונה מאז הוקם ב-1980, מכהנות בתפקידי הניהול של הפסטיבל שתי נשים במקביל - ליזו אוחיון כמנכ"לית ומפיקה ראשית ודליה שימקו כמנהלת האמנותית.

אוחיון, שמונתה למנהלת ומפיקת הפסטיבל לפני כשנתיים, עדיין נרגשת מן הנעליים החדשות: "אין יותר מרגש מלנהל את פסטיבל עכו. זה נכס צאן ברזל לתרבות הישראלית", היא אומרת. "ועבודה עם אנשים כל כך מוכשרים. השנה הפסטיבל הולך להיות אחד הגדולים שהיו לנו".

למה היו צריכות לעבור כל כך הרבה שנים עד ששתי נשים ינהלו את הפסטיבל?
 
"אני לא יודעת, אבל יכולה להגיד חד משמעית שהניהול הנשי הוא בזכות, ונבחרנו על סמך היכולות. אין ספק שהכוח הנשי מביא ערך מוסף בבחירת הצגות בפלטפורמה רחבה יותר, יש 'תבלין' נוסף בניהול נשי וניתן לראות אותו בכל המישורים, החל מהבחירות האמנותיות, רגישות לצד אסרטיביות ומקצועיות וכמובן דגש רב ויחס אישי לאמנים. אני שמחה שראש העיר, שמעון לנקרי החליט להאמין בי עוד בשנה שעברה".

 


"תושבי העיר שולבו גם בהצגות"

איזה שינויים ויוזמות חדשות הכנסת לפסטיבל בתקופת ניהולך הקצרה?

"כל שנה אנו מנסים לחדש ולרגש עוד יותר מהשנה הקודמת. מהרגע הראשון שהפסטיבל עבר לניהולי חרטתי על דגלי יחס לאמנים - חשוב לי מאוד שהאמנים יקבלו את היחס הכי מקצועי ואדיב מצידי ומצד כל הצוות שיעבוד מולם.

"השנה אנחנו מחזירים לראשונה את האפשרות ללינה באוהלים ו/או שקי שינה לכמאה איש בחומה המזרחית ובכך לעודד את הדור הצעיר לבוא וליהנות בימי הפסטיבל.

"בפסטיבל הנוכחי הולכים לעלות מעל ל-60 מופעי תיאטרון כאשר מתוכם למעלה מ-20 הצגות מקור. נוספו פלטפורמות חדשות להצגות כיוון שהיה חשוב לנו לאפשר במה נוספת ליוצרים, לדוגמא הצגות האוהל, כמו OFF OFF AKKO.

"בנוסף יתקיים מגוון גדול יותר של מופעים אורחים מחו"ל, אירועי חוצות רבים יותר במרחב הציבורי שיהיו מפוזרים בעיר, מתוכם יהיו גם הופעות בכורה, כלומר הופעות שהוכנו במיוחד לפסטיבל בדגש אמנותי".

בעבר נשמעה לא פעם הטענה שהפסטיבל אינו משלב את תושבי העיר בפעילויות  השונות. כיצד התמודדת עם הנושא?

"אחת המטרות הראשונות של פסטיבל עכו השנה הייתה להגביר את המעורבות של תושבי עכו. עשינו זאת בכמה פלטפורמות: ועדת היגוי תושבים שהתכנסה לטובת הפסטיבל, שילוב התושבים באירועים במרחב הציבורי ובאירועי החוצות, שילוב של בתי הספר, חוגים, להקות, יוצרים מהעיר, תיאטרון קהילתי, קונסרבטוריון עירוני ועוד. אני חושבת שלתושבי העיר עכו יש המון לתרום, ואני שמחה שהשנה יותר מתמיד, זה יבוא לידי ביטוי גם בשילובם של תושבי העיר כשחקנים בהצגות עצמן – אפילו בהצגת תחרות, זוהי בהחלט בשורה ואני מקווה שהחיבור יסייע ונראה תושבים רבים בפסטיבל. זה צעד משמעותי ומרגש מאוד עבורנו ועוד צפויות הרבה הפתעות".


דליה שימקו, צילום: שלומי יוסף


"לא מתערבת, שותפה לדרך"

איך מתנהלת העבודה והשותפות מול דליה שימקו, הידועה כאשת תיאטרון דעתנית ובעלת אג'נדות חברתיות ופוליטיות מבוססות? האם יש לך יד או השפעה על הבחירות האמנותיות בפסטיבל?

"אנחנו עובדות מצוין ביחד. אין מקצועית מדליה. מצד אחד היא יודעת מה היא רוצה ומה היא מחפשת, ומאידך היא שואלת המון שאלות, קשובה ועם המון גמישות מחשבתית. דליה היא פורצת דרך בתחומה ומרגישים את זה בכל החלטה שלה בנושא הניהול האמנותי. היא בחרה הצגות מצוינות ביחד עם הוועדה האמנותית, הצגות מכל גווני הקשת ולקהל יעד מגוון מאוד.  

"אני משערת שכל אדם, גבר או אישה, שהיה משמש כמנהל אמנותי, היה משפיע על בחירת ההצגות. השנה אחת ההצגות למשל עוסקת בחדר ההמתנה לטיפולי פוריות - ההצגה 'בלוברי' שאין ספק שהיא חזקה מאוד. הצגה נוספת היא 'על הגבעה'. אין בה ממש מסר פוליטי, אבל מדובר במחזמר סאטירי שבו חמש נערות צעירות מנסות להגשים את חלומן ולבנות יישוב חדש בארץ המובטחת. ולשאלתך, אני לא התערבתי בבחירות ויחד עם זאת הייתי שותפה לדרך. ישנן החלטות רבות שאנחנו מקבלות יחד, ומובילות יחד נושאים משמעותיים כמו הקהילה בעכו, ויחס אדיב ומתחשב כלפי האמנים. מהרגע הראשון ידענו שהפסטיבל יהיה הכי טוב שיש ולאחר הדרך שעברנו אני בטוחה שכך יהיה, וניתן לקהל להתרשם ממה שיצרנו יחד".

בריאיון איתה באתר הבמה, שימקו טענה שהרגישה שנוצר בפסטיבל צמא לריבוי ז'אנרים ופריצת גבולות. את מסכימה עם הטענה הזאת? אתן פועלות יחד לשינוי?

"כל שנה, חלק מהמטרה של הפסטיבל היא לחתור לשינוי. להוסיף עוד ועוד, לשנות ולשפר. השנה, כאמור, תושבי עכו לקחו חלק הרבה יותר פעיל דרך בתי הספר, המתנ"ס, הקונסרבטוריון, הלהקות, יוצרים מעכו ועוד. מעבר לזה המילה 'אחר' היא מילה שאני רוצה שתבוא לידי ביטוי כל שנה בכיוון נוסף, ואני שמחה שהשנה הצלחנו להוסיף כיוונים רבים ולשזור אותם לצד נושאים שהם על סדר היום וחלקם 'בועטים' ו'בוערים'".


"האמנים יותר חשובים מהכסף"

ייסדתם השנה יוזמה ברוכה להקטנת מספר ההרצות של כל הצגה, על מנת לאפשר לשחקנים לראות את ההצגות בהן הם אינם משתתפים. זה לא צעד עם השלכות בעייתיות מבחינה כלכלית?

"חשוב לנו מאוד היחס האישי ליוצרים ולאמנים, ושמעבר לכך שיקבלו במה הם גם ירגישו ויחוו את הפסטיבל, שיוכלו ליהנות מהפסטיבל לצד העבודה הקשה והמאתגרת שהם עושים. זה חלק מהאמנה שלנו. בנוסף נוספו הרבה יותר מופעים ככה שתמיד יש מה לראות.

"לגבי ההשלכה הכלכלית - אני מוכנה לספוג אותה. שילוב האמנים והחוויה שלהם חשובים יותר מההכנסה הנוספת, אבל כאמור יש מנעד רחב ופלטפורמות נוספות שגם מהן תהיה הכנסה כספית". 
 


ליזו אוחיון, צילום: אושרי כהן

השנה אתם משיקות את פרס מפעל החיים ע"ש יעקב אגמון. איך הגיעה ההחלטה לשלב את הפרס בפסטיבל, ולהעניק אותו לנאוה צוקרמן?

יעקב אגמון היה המנהל האמנותי של פסטיבל עכו לתיאטרון עכו בשנות ה-90 והוא אחד מעמודי התווך של התרבות בישראל. חשבנו שראוי לתת לו במה וזוהי זכות גדולה עבורנו לקיים את הערב הזה. שמה של נאוה צוקרמן הועלה על ידי גילה אלמגור והתקבל פה אחד על ידי הוועדה שמונתה לנושא, בשל פעילותה הענפה ורבת השנים כיזמית, כבמאית, כמנהלת אמנותית ומייסדת תיאטרון 'תמונע', ועל יצירתה המגוונת ואהבתה לתחום".
 
 06/10/2022   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע