סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: טל גורדון מועדונים תחת אש
 

 
 


מרתף 10 בחיפה נבזז, פאב הפטרייה בקיבוץ דן מושבת ופאב הפינה בקיבוץ חמדיה ממשיך לפעול כרגיל רק האמנים לא תמיד באים. שלושה בעלי מועדונים בצפון מדברים על החיים בצל הקטיושות.

"אנחנו מבטלים רק משבוע לשבוע לא באופן גורף"

עם כל הדיבורים היפים על איחוד השורות שנוצר בימי מלחמה, נגלה במקביל גם הצד המכוער של האדם, עם סיפורים על אנשים שנאלצו לעזוב בתים ועסקים וכשחזרו לביתם גילו כי בנוסף לטילים, נפלו קורבן גם לביזה ולגניבה. הרלוונטי ביותר לענייננו הוא הסיפור של מרתף 10, המועדון החיפאי, שרק מי שהופיע על הקונסולינה (היא הייתה כל כך קטנה שאי אפשר אפילו לקרוא לה קונסולה) הישנה של המקום יכול היה להעריך את הציוד החדש שהובא אחר כבוד במקומה, ונגנב מתישהו בימים שבין אמצע לסוף יולי, בחסות הטילים הלבנוניים.

"ב-13 ביולי עשינו באלאנס להופעה כפולה של ירונה כספי ואריאל הורוביץ שהיו מקסימים והגיעו למרות החששות", מספר איתי רוזנברג, מנהל המקום, "ואיך שגמרנו את הבאלאנס נפל טיל וביטלנו את ההופעה. מאז אנחנו מושבתים מהופעות, למרות שבאופן עקרוני, אנחנו מבטלים רק משבוע לשבוע ועד עכשיו לא ביטלתי באופן גורף, אופטימי מפגר שכמותי...

"אחרי אותה הופעה ראשונה שבוטלה ברחנו מפה קצת, ואחרי שבוע בערך חזרנו לעיר, וכשהלכתי לראות מה שלום המרתף גיליתי שלקחו לנו את כל הציוד האלקטרוני. קנינו לאחרונה מערכת חדשה, הגדלנו ראש, התאמצנו, הוצאנו כסף, זה כבר לא המערכת המצ`וקמקת שהייתה לנו קודם, ולקחו הכל, כולל רמקולים ומוניטורים. מישהו כנראה ידע שעזבנו וניצל את הזמן שלא היינו בשביל לקחת הכל. וזה לא דברים שאפשר להעלים בחמש דקות, זה הרבה דברים שצריך לסחוב מכאן, זה לוקח זמן".

מלאך ובולדוזר

במחווה תל-אביבית יפה נרתם מועדון הבארבי התל-אביבי להעלאת ערב מיוחד ב-14 לחודש, שהכנסותיו מיועדות לרכישת ציוד חדש ל"מרתף 10", כשבין האמנים המשתתפים ניתן למצוא את קרן אן, אביתר בנאי, שלומי שבן, ערן צור, דני ליטני, דניאל סלומון, אסף אמדורסקי, שלום גד, יוסי בבליקי ואמנים נוספים, שמופיעים, כולם, בהתנדבות.

"אני נורא רוצה, לפני הכל, למסור אלפי תודות לכל האנשים שנרתמו לערב הזה", אומר רוזנברג. "סיפרתי כנראה למישהו מהאמנים על הפריצה, כנראה שהשתפכתי, ופשוט כמו אש בשדה קוצים התחלתי לקבל מלא טלפונים מכמה אנשים שונים שרצו להרים ערב כדי לעזור לכסות את הוצאות הציוד שנגנב, והאמת שלפניות הראשונות סירבתי כי היה לי נורא לא נעים, זה הביך אותי להרגיש כמו שנורר.

"מי שבסוף מרים את זה הוא אבישר סביר, המפיק שמביא לארץ אמנים כמו קרן אן, מתיסיהו ובלקן ביט בוקס, ועבד איתנו המון בעבר. האיש הזה שהוא גם מלאך וגם בולדוזר, לקח על עצמו להרים את הערב ופנה לשאול מזרחי, ה`ענק המפחיד המלאכי` שישר נרתם ונתן את הבארבי כולל הכל, ממש כל מה שצריך. אמרו לי `שב בבית ותגיע רק ביום של ההופעה`."

- מעבר לגניבת הציוד, איך בכלל מתמודדים עם ההשבתה הכפויה הזאת לאורך כל כך הרבה זמן? הרי גם בעיתות שלום זה לא בדיוק תחום שקל להתמודד איתו כלכלית.

"במרתף המצב טיפה שונה מבמקומות אחרים כי זה לא ביזנס, זה לא עסק פרטי שלי אלא עמותה. בלי קשר למצב, זו עמותה די ענייה ודלת אמצעים, אבל חלק מהתקציב השנתי שלנו הוא בכל זאת ההכנסות העצמיות שבאות ממה שנשאר בקופה מהופעות, וזה לא קורה עכשיו כבר חודש, שלא לדבר על העובדים המסכנים שלי שכרגע לא מקבלים משכורות. אני מקווה שהמלחמה תיגמר בקרוב, אבל העניין הוא שאם היא תיגמר אין לי עם מה לעבוד ולהרים הופעות, ולכן התודה והברכה על היוזמה הזאת, בהנחה שנצליח באמת לאסוף מספיק כסף כדי לקנות מערכת חדשה. האמת שהייתי פותח גם עכשיו אם היה לי אישור, אבל פיקוד העורף לא מאשר לפתוח".

- איך בדיוק היית מקיים הופעות עכשיו?

"כבר חודש לפני המלחמה משרדים התחילו לשאול אם יש טעם לקיים את ההופעות אבל לא ביטלתי, החזקתי את כולם בכוח. גם את ההופעות של שבוע הבא עוד לא ביטלתי באופן רשמי. במידה והיום נגמרת המלחמה, גם אם אין לי מערכת חדשה קנויה אני משער שאצליח לאלתר או להלוות או לשכור משהו, כי מה שחשוב זה לקיים את הדברים כי כלום לא קורה בעיר. המצב פה אמנם לא כמו בנהריה או בקריית שמונה, בחיפה מעט אנשים יושבים במקלטים. אנחנו יושבים בבתים ומחפשים כבר הרבה זמן מקום לעשות משהו, והמון אנשים התקשרו והציעו לבוא להופיע חינם אבל פיקוד העורף לא מאשר".

"כל הצפון התפזר, התנתקתי מהמשפחה הגדולה שלי"

גם שורש, הבעלים של פאב הפטריה שבקיבוץ דן, מושבת מפעילות כבר חודש, ומחכה לסיום המלחמה במרכז הארץ, רחוק מהמועדון.

"אנחנו ממש על הגבול", הוא מספר, "ואסור לנו לפתוח בגלל איסור התקהלויות. הקיבוץ שלנו תחת הפגזה כמעט כל יום, ובנוסף לזה הקהל שלי לא נמצא, כולם עזבו למרכז. הדבר שבאמת הכי חסר לי זה להרגיש את החום של האנשים בצפון. כל הצפון התפזר והתנתקתי בעצם מכל המשפחה הגדולה שלי, כי אצלנו זה כמו משפחה אחת גדולה. לפני שבועיים עשינו בבארבי אירוע שכולו בהתנדבות עם כניסה אך ורק לתושבי הצפון ופרסמנו רק מפה לאוזן ולא במקרה אנשים לא ידעו בכלל מי מופיע וישר התייצבו. בשבילי זה היה שווה יותר מכסף".

- ובכל זאת, כסף. איך מתמודדים עם ההשבתה הזאת מבחינה כלכלית? העובדה שמדובר בפאב בקיבוץ מקלה על הבעיה הכספית?

"לא, כי אני לא חבר קיבוץ. אז בואי נגיד שלא קל, ונאלצתי לסגור את העסק ולנסוע עם המשפחה והילדים למרכז, ואני עדיין לא יודע איך ואם ובכמה יפצו, אבל מה אני אגיד לך, אני לא אשב ואבכה. אני מעדיף לחשוב שנתגבר על זה. מחר קבעתי להיפגש עם כל הצוות שלי בתל אביב ולהעביר להם משכורות למרות שאין לי בדיוק כסף לשלם להם וכרגע חיים מזה שהבנק מגדיל את מסגרת האשראי".

רועי מפאב הפינה שבקיבוץ חמדיה הסמוך לבית שאן, סובל פחות מנפילות טילים ויותר מביטולי האמנים.

"יש פה אזעקות באזור אבל לא נורא מסוכן בבית שאן. יש לי ירידה קצת בקהל אבל לגמרי לא משמעותית, כי הרבה אנשים, גם מהצפון, מתאכסנים פה בקיבוצים ובאכסניות, ומגיעים הנה מכל האזור. אותי דווקא עצבן קצת שכמה אמנים ביטלו פה את ההופעות כי חלק מהם פחדו להגיע. זה מאוד מוזר, כי דווקא בימים כאלה אני חושב שחשוב לבוא להופיע פה, במיוחד שבבית שאן מתנהגים לגמרי כרגיל ואין כמעט שום סיכון".


13/08/2006   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. כל הכבוד על המחווה
המן , (15/08/2006)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע