סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
כתבה
 
מאת: טל גורדון גוזלים בלי קן - האחים דורון פינת גורדון
 

 
 


אם אצל האחים אריאל מורשת האב היא שאיחדה את השניים לתקליט משותף, אצל האחים דורון היו אלה דווקא חוויות לא פשוטות מהילדות שהבשילו לכדי אלבומם הראשון "ציפורים". שיחה שמתחילה בכאב ונגמרת בתקווה.

מתוך מצוקות ילדות

"משהו אמיתי, תמונה של אמא ואבא, זיכרון ילדותי, שלכת מעיניי נשרה ועפה, ליטוף בשערי, הבטחה לימים טובים, אולי אני מחפש חיבוק [..] האם באמת ניסיתם הכל כדי לדעת שהלב לא יסבול?" ("ציפורים", מילים ולחן: יהונתן דורון)

לכל אלבום יש מרכז כובד משלו. יש כאלה שממציאים שפה מוזיקלית חדשה שמטלטלת לך את האוזן ומלמדת אותך להקשיב מחדש, יש כאלה שמטרתם לשים במרכז את הזמר/הקול, יש את אלה שמקדשים את הגרוב ומנסים להזיז לך את הרגליים, ויש אלבומים שלא מתהדרים אמנם באבחנות הנ"ל, אבל אתה מרגיש שהם מנסים להגיד לך משהו מתוך איזה אמת רגשית או סיפורית. כזה הוא האלבום של האחים יהונתן ויהל דורון, "ציפורים", שגם בלי לקרוא את המשפחתולוגיה המפורטת בקומוניקט המצורף לו, אפשר לזהות את מצוקות הילדות שמתוכם נולד, דרך הטקסטים הסיפוריים של שירי האלבום, שטומנים בחובם סוג של מסר לילדים נוספים שעברו מצוקות דומות.

"בהתחלה הכל זרם חיובי", מספר יהונתן (26). "היינו בנים של טייס וגרנו ברמת אביב גימל. ברמת אביב ההורים התגרשו, כשהייתי בן תשע. אחר כך אמא שלי התחתנה עם בנאדם מופרע נפשית שהתעלל בנו. הוא עשה לנו כאלה חוקים שאסרו עלינו לצאת, למשל, מהבית. היו מכות. זה החזיק אותנו בבית ארבע שנים בלי לצאת הרבה. אחרי אותן ארבע שנים אביב גפן הוציא את האלבום הראשון שלו, `אור הירח`. הייתי שומע את הקלטת בסתר וממש התחננתי לבעלה של אמא שלי שייתן לי ללכת להופעה של אביב בפסטיבל ערד. להפתעתי הוא הסכים והלכתי להופעה, שבה אביב צעק, `מי שמרביצים לו בבית - שילך לכפרי נוער ולפנימיות`. כל אותו זמן אמא שלי ניסתה לשכנע אותי לצאת מהבית כי היא חשבה שאני הגורם המפריע ושכדאי שאפנה את הדרך, ואני לא הסכמתי. יום אחרי ההופעה של אביב גפן הלכתי עם אמא שלי לעליית הנוער. בעצם גדלנו בפנימיית הדסים, אחי יהל ואני".

" אני מאמין שנהיה הורים יותר טובים"

"מי לקח לי את הנאיביות וכפה עלי אבק דרכים, אל תכעסו עלי שנטשתי זה טיבעם של ציפורים. תדעו שזה לא הזמן שלנו, הייתה להם טעות במחשב. רוצה לחזור ולשים פרחים על הקבר, למה עד היום הם לא הודיעו ברמקולים: "סוף עונת הנעורים!"?" ("סוף עונת הנעורים", מילים ולחן: יהונתן דורון).

- איך אמא שלך קיבלה את כל ההתעללויות האלה מצד בעלה כלפי ילדיה?

"אמא שלי גם פחדה ממנו באותה תקופה. לאחר הפרידה, היא לא חדלה מלנסות לתקן את העוול ולאחות את הפצעים,ואנחנו לא שופטים אותה. כל הורה טועה, גם אנחנו נטעה. דרך מה שעברנו אני מאמין שנהיה הורים יותר טובים, ובכלל זה הביא אותנו ליצירה שהיא קסם הבריאה עבורנו".

- איפה היה האבא הטייס בכל אותו זמן?

"אבא התחתן והקים קן משפחתי חדש והקשר התרופף".

- ואיך מסתדר כל הסיפור הזה עם התודות להורים שכתבתם באלבום?

"קשה להגיד תודה, אבל מתבגרים, והיום אני אומר שאם הייתי צריך לעבור את כל מה שעברתי כדי להיות מי שאני היום, אז אני אומר תודה".

- איך ההורים מרגישים היום עם הסיפור שלכם שנחשף?

"כשאמא שלי שמעה את השירים היא לקחה את זה מאוד קשה. אבא שלי מגיע, להפתעתי, לרוב ההופעות. הוא לא אומר הרבה, לא מגיב על התוכן. אבל עם אמא אני מרגיש שאחרי המשבר שהיה לה עם זה, זה ממש חיזק. היא הבינה בסוף שזה בא ממקום של השלמה, ממקום של לסגור, לא של לפתוח".

- מה לגבי בעלה לשעבר של אמא שלך? איפה הוא היום?

"כשהייתי בכתה יא` זה התפוצץ ואמא שלי חתכה איתו את הקשר והוא נעלם. שמעתי שהוא חזר בתשובה או משהו כזה אבל אין לנו קשר איתו".

אלבום מהלוואות

"סיגריה מובאת לקבורה במאפרה, מזכירה לי שאיתך העליתי עשן לראשונה. הפריטות הראשונות, הבנות האסורות, ותמיד היית הכי יפה בחורף" "("הדסים", מילים ולחן: יהונתן דורון)

- מתי נכנסה המוזיקה לתמונה?

"מכיתה ח` התחלתי להופיע ב`מוזה` בנתניה וב`לוגוס` בתל אביב עם שירים מקוריים".

לפני כמה שנים התחילו האחים לנגן יחד, מה שהוביל בסופו של דבר להקלטת האלבום המשותף, שאת כל שיריו כתב יהונתן פרט לאחד שכתב יהל. יהל הוא גם הגיטרסיסט של שחר אבן צור ושרון הולצמן, ויהונתן מורה לגיטרה ורכז נוער ביישוב ליבנה בהר חברון.

- בעבודה של שני אחים יש גם פוטנציאל לפיצוצים.

"זו סביבת העבודה הכי טבעית כביכול אבל יש באמת מקומות שזה קשה, שצריך להתגבר על האגו. במיוחד שיש את כל הקטע שאני שר וכותב ומלחין יותר מיהל. דווקא אחרי הדיסק הזה, החומרים שאנחנו כותבים עכשיו לדיסק הבא הם הרבה יותר משותפים".

- הוצאתם את האלבום בהשקעה עצמית?

"הלוואות. עשינו את האלבום הזה באמת רק מתוך כוונה לעשות אותו. לא חשבנו במובנים של פוסטרים וסינגלים וקליפים. רק ממש אחרי שעשינו את המאסטר שלחנו את זה לחברות וישר הייתה היענות מ`איי מיוזיק`. מעבר לזה, שיקו פלדמן (שייגעצ) ועידן רייכל היו מדריכים מוזיקליים שלנו בפנימייה והם תמיד היו שם ותמכו והאמינו, וזה המון".

"שני גוזלים שהטבע לא פגש"

- יש איזה מסר שאתם מנסים להעביר באלבום ?

"אני חושב שהדיסק הזה מתחיל בשיא הכאב ונגמר בשיא התקווה. כמו בחיים. אני לא בן אדם עצוב בחיי. אני מווסת את הכאב היום לחלק בי שכותב ויוצר מוזיקה. הסיפור של `ציפורים` הוא על שני גוזלים שהטבע לא פגש. לא היה להם קן וחום, ואבא שמתעופף להביא אוכל הביתה.זה קורה היום בהרבה מאוד בתים, שהילדים חיים שם בסבל ואף חבר או שכן לא מדווח לרשויות מה הם עוברים שם. באנו להגיד באלבום הזה לאותם ילדים - אתם תעברו את זה ותנצחו את זה, ושבהחלט יעזבו את הבית וילכו לכפרי נוער ופנימיות ששם יוכלו להיוולד מחדש. אני גם עבדתי אחר כך בפנימייה כמדריך, ואז אתה עוד יותר מבין עד כמה גדול מספר הילדים שחיים ככה. יש הרבה הורים שלא מתפקדים כמו שצריך".
"אבל אני לא חושב שרק מי שגדל בפנימייה או שעבר גרושים יכול להתחבר לאלבום הזה. לפני כשבועיים התקשר אלי חייל מגדוד שמשון שרצה לשים קץ לחייו כבר תקופה ארוכה. דרך חבר הוא הגיע לאלבום שלנו,והוא התקשר אליי ואמר לי איך שהאלבום הזה שינה לו מבפנים את כל ההרגשה וזרע בו תקווה. הוא סיפר לי על הילדות שלו, שהיא מאוד שונה משלנו. וזה מדהים כשזה מתחבר לסיפורים של אנשים אחרים בלי שהתכוונת. באותו רגע אני ויהל אמרנו שהדיסק הזה עשה את שלו".

האחים דורון יופיעו ב-3 בפברואר ב-22:00 ב"קוזה נוסטרה", נחלת בנימין, תל -אביב.. לפרטים נוספים
האתר של האחים דורון14/01/2007   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (10 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
10. הם נהדרים, הדיסק הוא תענוג אחד גדול
נדב , (24/01/2007)
9. האחים דורון!
דדי , (15/01/2007)
8. האמת של האחים דורון מנצחת את הגימיקים של כל השאר.
ראובן , (14/01/2007) (לת)
7. רוצו לקנות את האלבום!! האחים דורון הרגש והלב..
ראובן חיון , (14/01/2007) (לת)
6. האחים דורון הם דבר אמיתי,בשל,נוגע,ופוגע,הם הדבר הבא!
אביב מיכאל , (14/01/2007)
5. וכמו כל דבר טוב בחיים...
יו"ר אגודת המעריצים , (14/01/2007)
4.
יריב זרביב , (14/01/2007)
3. היה שווה לחכות ויש גם למה לצפות...
דואי דווי , (14/01/2007)
2. יהונתן המללל
יונתן יעקבי , (14/01/2007) (לת)
1. וואלק אני מכיר אותם!
יניב גורדון , (14/01/2007) (לת)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע