סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע:"זמן", "גיבורי הדגל" ועוד
 

 
 


קים קי דוק בסרט חדש, קלינט איסטווד בפרויקט מלחמתי קצת אחר, שני ישראלים: הזוכה המדובר בפרס וולג`ין "מלון 9 כוכבים" ו"אסקימוסים בגליל" וגם מורגן פרימן כמתלמד בסופרמרקט ועיבוד צרפתי להארלן קובן.

"זמן" (יפן 2006)

דרמה. סרטו של הקוריאני קים קי דוק ("להרגיש בבית", "אביב, קיץ, סתיו, חורף... ואביב", "הקשת") סי-הי (סינג היון-אה) היא צעירה הקנאית באופן קיצוני לחבר שלה, ג`י-וו (הא ז`ונג-וו). כל אישה צעירה שחולפת על פניו נראית לה איום פוטנציאלי, וכל אקט אדיש שלו יוצר אצלה את הרושם שהוא מאס בה והיא משעממת אותו. היא מניחה שמראה פניה הקבוע והבלתי משתנה גרם לו לאבד בה עניין כדי להשתחרר מהתחושה היא פונה למנתח פלסטי ומבקש שישנה את פניה עד לבלי הכר. לפני שהיא נכנסת לניתוח, היא נוטשת את ג`י-וו, נעלמת לו ומתרכזת בפרויקט שינוי הפנים, שייקח לה שישה חודשים. אחר כך היא מתחילה איתו, כאישה זרה. הוא לא מזהה אותה ומתפתח ביניהם רומן. אלא שכמו את פניה, גם את חייה הקודמים של סי-הי לא ניתן להשיב, וכאשר ייוודע לג`י-וו מה היא עוללה, יתפתח בין שניהם משחק מסוכן שקשה לצפות את תוצאותיו. 97 דקות.

יש משהו פורנוגרפי-ניפ/ טאקי בעיסוק של קים קי דוק בשינוי הצורה הפלסטי-אנושי כמוטיב ביחסים שבינו לבינה וכאבן בוחן לאהבה. אסוציאטיבית הוא הזכיר לי מעט את "דמפלינגס", אם כי שם הסטייה הרבה יותר קיצונית (אכילת כופתאות עשויות עוברים, לשם שימור הנעורים). קי דוק, במאי מרדן ושובר קונבנציות, מציב סימני שאלה מסקרנים בנושא האהבה, והשפעת הזמן עליה: האם לא תאהב מישהי בגלל שלאחר זמן מה פניה הופכים למשעממים? האם מישהו ששינה את פניו, השתנה גם במהות הפנימית ובאופי? האם תזהה חברה לשעבר ששינתה פניה ומתחילה איתך כזרה? עיין ערך אהבה מרתק.

"גיבורי הדגל" (ארה"ב 2006)

דרמה. חמישה חיילי מארינס וחובש קרבי אחד מעמידים מוט שבקצהו דגל ארה"ב, על הר סוריב`אצ`י, מול המוצב היפני איוו ג`ימה. תמונה של ג`ו רוזנטל שנצרבה בתודעה האמריקנית כאחד מסמלי הניצחון על יפן במלחמת העולם השנייה. קלינט איסטווד עשה מזה סרט (על פי ספרם של דוק בראדלי, אביו של אחד ממניפי הדגל, ורון פאוורס), ובצידו עוד פרויקט, "מכתבים מאיוו ג`ימה", המביא פרשנות מהצד היפני לאותו קרב מכונן עצמו, שייצא אף הוא בקרוב. כמפיק שני סרטים אלה גייס איסטווד את חברו סטיבן ספילברג.

התמונה הידועה שעשתה דרכה לעיתונות בארה"ב התפרסמה ברבים והביאה לשליחתם חזרה הביתה, כגיבורי מלחמה, את השלושה מבין חמשת מניפי הדגל ששרדו את הקרב: החובש הקרבי ג`ון דוק בראדלי (ריאן פיליפה), והלוחמים אירה הייז (אדם ביץ`) וריק גאגנון (ג`סי ברדפורד). את השלושה מוציאים, שלא ברצונם, ל"סיבוב הופעות" ברחבי ארה"ב, להעלאת המורל הלאומי. הם נפגשים עם בכירים בצבא ובפוליטיקה ואלה מארגנים להם קוקטיילים וסדרת סיורים בהם עליהם להתייצב מול ציבור מעריץ, ולשאת דברים בפני האומה. עליהם גם מוטלת המשימה הקשה להיפגש עם הורי חבריהם שנפלו בקרב.

בתוך כך לא מצליחים השלושה, שנחשבים לכוכבים, להשתחרר מהתמונות החוזרות אליהם משדה הקרב האכזרי, וחבריהם שמתו במערכה. "מסע הניצחון" כביכול שלהם ברחבי היבשת חושף את האירוניה, הצביעות והפוליטיקה שמאחורי המלחמה, כמו גם את הכאב של אלה שאיבדו את יקיריהם, ומצד ה"גיבורים" - ערכים כמו חברות ונאמנות הדדית בשדה הקרב, שכמו איבדו את משמעותם. עם פול ווקר, בארי פפר, בנג`מין ווקר, ג`וזף קרוס. 132 דקות.

סרט מלחמה אולטימטיבי, יצירה קולנועית אדירה, חזקה ומרשימה.

"אסקימוסים בגליל" (ישראל 2006)

דרמה. סרטו של יהונתן פז, על פי תסריט של יהושע סובול. קיבוץ ותיק ומבודד אי שם בגליל ננטש על ידי כל תושביו, לאחר שהוא מוכרז כפושט רגל. בוקר בהיר אחד מתעוררים 12 זקנים, דיירי בית האבות שלו, המטפל הסיני שלהם, ומגלים שהם לבד בשטח. תחילה הם חשים דכדוך ודיכאון כבד, אבל מהר מאוד מתעשתים ומתחילים לתפקד כמו חלוצים קומנריים יעילים, בדיוק כפי שעשו כשהיו דור המייסדים של הקיבוץ, לפני 60 שנה.

בצד פעלתנות הנעורים המתחדשת שלהם, מתעוררים גם ריבים, יריבויות ישנות ואינטריגות מהעבר, שבינתיים דעכו להם. כאשר קבלן מגיע כדי לבנות במקום כפר נופש, הוא מופתע לגלות את חבורת הזקנים, המתנגדים לתכנית, וכמה מהם אף פותחים סליק נשק ישן מתקופת הבריטים, ממקשים את הכביש המוביל לקיבוץ ומתכוננים למאבק מזוין ולקרב הגנה על ביתם. עם מוסקו אלקלעי, הוגו ירדן, גבי עמרני, שמואל שילה, אילן תורן, שמעון ישראלי, חנה רוט, דינה דורון, רות סגל, לאה שלנגר, לבנה פינקלשטיין, ז`רמן אוניקובסקי. 90 דקות.

קינה מרגשת על מות הקיבוץ והפרטת המדינה לגורמים. אנושי, נוגע, מחמם את הלב.

"אל תגלה" (צרפת 2006)

דרמה-מתח. סרטו של גיום קאנה, על פי ספרו של הארלן קובן, שגם כתב את התסריט עם הבמאי ועם פיליפ לפברה. אלכס (פרנסואה קלוזה), רופא ילדים מצליח, מתקשה להתאושש מרצח רעייתו מרגו (מרי ז`וזה קרוז) באכזריות לפני שמונה שנים באירוע לילי באגם מבודד, שבו גם הוא הוכה עד איבוד הכרה. יום אחד הוא מגלה במחשבו מייל אנונימי ובו לינק לסרט וידאו המצולם בזמן אמת, ובו נראית מרגו בקהל אנשים. אלכס לא מאמין למראה עיניו ואז נכנסת לתמונה חקירת משטרה, בעקבות מציאת גופותיהם של שני גברים באגם שבו נרצחה מרגו, והחוקרים מנסים לתפור תיק לאלכסנדר ולהפוך אותו לחשוד ברצח רעייתו. וזוהי רק ההתחלה של תסבוכת בה מעורב איש צווארון לבן רב השפעה שיש לו קשרים במשטרה בשם ז`ילבר נוויל (ז`אן רושפור), חבורת קרימינלים ששכר, עורכת דין לסבית המקורבת למשפחתו של אלכסנדר והוא נעזר בשירותיה ועוד. עם קריסטין סקוט תומאס, נטלי ביי, פרנסואה ברלאן. 125 דקות.

קאנה מחקה את קובן, שיודע בספריו לבנות מתח, לשתול רמזים ותתי-רמזים, להוסיף עוד ועוד דמויות לפאזל המורכב ממילא, ולנסות להרכיב פרופילים פסיכולוגיים של גיבוריו. הבעיה היא שמהרמזים לבדם לא ניתן להגיע לפענוח הפרשה, ולכן בסוף הפיתרון מוגש לנו בכפית, מפי אחד המשתתפים, וזה פתרון דחוק, מאולץ ולא מספק. הסרט אינו אלא טלנובלה טיפוסית, מעט משודרגת אבל עדיין ירודה למדי.

"עד 10 פריטים" (ארה"ב 2006)

דרמה. סרטו של בראד סיברלינג ("מייל לאור הירח"). שחקן נודע (מורגן פרימן) בעל קול ערב המרבה להופיע במותחנים מסחריים לא שיחק כבר ארבע שנים, בגלל המורכבות של ההתנהלות מול כל הגורמים בתעשייה. בסופו של דבר הוא מסכים לשחק בסרט עצמאי על מנהל לילה בסופרמרקט. לשצורך ליצוד התפקיד הוא מבקש מנהגו שיוריד אותו בסופרמרקט מקומי בפרבר פועלים בלוס אנג`לס. שם הוא מגלה שהמנהל נעדר ושאר העובדים אינם דוברי אנגלית פרט לסקרלט (פז וגה), קופאית בקופה מהירה (עד עשרה פריטים). הנהג שלו לא אוסף אותו בזמן והוא נשאר בסופר ובינו ובין סקרלט מתפתחת מערכת יחסים משונה. היא רוצה להחליף את מקום עבודתה והוא מכין אותה לריאיון עבודה בחברת בנייה כאילו מדובר באודישן. 82 דקות.

"מלון 9 כוכבים" (ישראל 2006)

דוקומנטרי. סרטו של עידו הר שבמרכזו אחמד, מוחמד ועוד חבורה של צעירים פלסטינים, שוהים בלתי חוקיים הבונים את העיר מודיעין, ומסתתרים בגבעות הסמוכות לה במעין עיר מקלט סודית ונסתרת. חיים מחפירים. ולמרות כל זאת, מסרבים הפלסטינים הצעירים האלה להיכנע למציאות הקשה שהחיים מכתיבים להם ומתעקשים לנהל חיים תוססים, ששלובים בהם הומור, געגוע וכאב. הם חוששים ממרדפים, ממעצרים וממארבים, ועוקבים בדאגה אחר גדר ההפרדה שנבנית באזור ועתידה לחסום להם את נתיב ההסתננות לישראל ולפגוע קשות בפרנסתם. הבמאי ליווה אותם במשך שנה במצלמתו ותיעד את אורח חייהם הבלתי אפשרי. 75דקות.

למרות שמדובר בתמונת מצב סטטית שאין בה כמעט התפתחות, פרט לריטואל הפעילות הקבוע בחייהם העלובים חסרי התקווה וחסרי העתיד של השב"חים, מדובר במסמך מצמרר, חשוב ומעורר מחשבה.


08/02/2007   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע