סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 יוני 
א ב ג ד ה ו ש
  
101112
13141516171819
20212223242526
27282930
ידיעה
 
מאת: צבי גורן "פשוטה" בראש הזוכים בתיאטרונטו
 

 
 
הצגתם המטלטלת של מיקי פלג-רוטשטיין ונורמן עיסא על התעללות מינית במשפחה בלטה על רקע הרמה האמנותית הגבוהה של הפסטיבל


מחלוקת סוערת על הפרסים
 
בעוד באי התיאטרונטו שהיה בחול המועד בעכו מצפים להכתרתה של מיקי פלג-רוטשטיין בפרס המשחק ע"ש נסים עזיקרי, התלבטו שלושת השופטים,  השחקן אלכס פלג, השחקן-במאי ומנהל תיאטרון קרוב ניקו ניתאי וההעיתונאי ומתרגם ד"ר ירון פריד איך לכבד שני שחקנים בולטים נוספים – נטליה מנור ונבו קמחי שלהערכתם היו ראויים גם הם לפרס.
 
על פי הודעת הסיכום שלהם הדיונים היו "ממושכים, מפרכים ומייסרים, שהתנהלו בלהט יצרים ולרגעים כמעט גלשו לאלימות פיזית". מה שהציל את המצב ככל הנראה הייתה החלטה לשנות את הגדרתם של שני פרסים, וכך במקום שהפרס ע"ש עזיקרי יינתן כמוצהר מראש עבור המשחק הטוב ביותר, הוא יוענק להצגה הטובה ביותר, ואילו פרס מנהל התרבות שנועד, בפעם הראשונה, להכתיר את הבימוי הטוב ביותר, יוענק עבור "הישג משחקי". ולפיכך, אלה הזוכים בשלושת הפרסים שנקבעו מלכתחילה לסכום של 10,000 שקלים לכל פרס.
 
 
פרס התיאטרונטו ע"ש עזיקרי ל"פשוטה"
 
פרס  התיאטרונטו 2007 על שם השחקן המנוח נסים עזיקרי מטעם קרן תל אביב לספרות ולאמנות ע"ש יהושע רבינוביץ` ופרוייקט מת"ן שלה, הוענק להצגה "פשוטה", על כל מרכיביה.
 
חבר השופטים קבע בהחלטתו כי "המבצעת והיוצרת, מיקי פלג-רוטשטיין, לשה ומעבדת חומרי חיים קשים, חשופים ושותתי כאב, ומעבירה את הצופה תהליך תובעני של חיטוט בלב הפצע. התוצאה היא יצירה אמיצה, נוקבת וצורבת, חסרת פשרות, שבוראת יופי צרוף דווקא מתהומות הייאוש והזוועה.
 
"התחושה הכללית היא שההצגה נכתבה בדם ליבה של היוצרת המבצעת, שמעניקה פירוש חדש ומצמרר למושג "תיאטרון טוטאלי". הפלא הזה לא היה מתרחש בלעדי הבימוי רב ההמצאה והרגש של במאי ההצגה נורמן עיסא, שבורא עולם ומלואו באמצעים מעטים כל כך, וממלא את הבמה הכמעט ריקה בחיים תיאטרליים שלמים ובלתי נשכחים."
 
הפרס עבור הישג משחקי למנור וקמחי
 
עיקר המאבקים בדיוני השופטים נסב סביב הפרס מטעם מנהל התרבות שנועד להינתן לבמאי והוחלט להסב אותו להישג משחקי. בתום המאבק הממושך לחלק את הפרס לשני שחקנים:
 
הזוכה הראשונה, השחקנית נטשה מנור עבור משחקה בהצגה "ככה זה קרה" מאת נטליה גינצבורג, בבימוי יורם פאלק. וזאת לאחר שלדברי השופטים "מנור הפגינה בעינינו משחק אנין, מאופק, מעודן ומלא דקויות שעוצמתו המצטברת רבה. בביצועה המשובח עשתה חסד גדול עם סיפור קטן על "אי אהבה פרובנציאלית", כדברי המחברת שלו, נטליה גינצבורג."
 
הזוכה השני בפרס עבור הישג משחקי ניתן לשחקן נבו קמחי עבור ההצגה
"שעתו האחרונה של קול" מאת יהושע סובול, בבימוי איה קפלן. החלטת השופטים קובעת כי "קמחי מגיש קונצרט לשחקן ולטלפון סלולרי, ועושה זאת בחן רב ובשליטה הגובלת לפרקים בוירטואוזיות. אף על פי שאיננו רואים ושומעים את בני שיחו, חייה הסוערים של הדמות הבעייתית שאותה הוא מגלם במחזהו התזזיתי והעדכני של יהושע סובול, נפרשים לפנינו בשלל גוונים מפתיעים."
 
לאחר שנמסר על ההחלטה הודיע מנכ"ל משרד התרבות איתן ברושי על הכפלת סכום הפרס כך ששני הזוכים יקבלו כל אחד עשרת אלפי שקלים.
 
פרס ראש העיר עכו לכותבי "איש הפלדה"
 
פרס ראש העיר עכו, מר שמעון לנקרי, למחזאי/המעבד , מוענק למשה פרסטר עבור ההצגה "איש הפלדה משכונת כצנלסון" על פי "שואה שלנו" מאת אמיר גוטפרוינד,  בבימוי אודי בן סעדיה.
 
חבר השופטים קבע כי "הפרס מוענק עבור הישג בכתיבה ובעיבוד לבמה ממקור אחר.
ביד רגישה ובוטחת הצליח המעבד להעביר את עולמו המורכב של הרומן הרב-קולי מאת אמיר גוטפרוינד, "שואה שלנו", להתרחשות בימתית אורגנית, במחזה שאותו נשא על כתפיו גם כמבצע. הזוכה הצליח לתרגם את התמצית מלאת ההומור, החמלה והאימה של הרומן, לעבודת שחקן מדויקת ומרתקת, ולהקים שכונה רדופת שדים לחיים מלאי תוכן תיאטרוני."
 
שבעה תיאטרונים אימצו שבע הצגות
 
מהנהלת התיאטרונטו נמסר כי שבע הצגות שהתחרו בפסטיבל כבר "אומצו" על ידי שבעה תיאטרונים: התיאטרון הלאומי הבימה יריץ את ההצגה הזוכה `פשוטה` של מיקי פלג-רוטשטיין ונורמן עיסא, תיאטרון גשר את `ככה זה קרה` עם נטליה מנור, תיאטרון החאן את `מישהו נפל` עם אורי הוכמן, תיאטרון חיפה את `המורה למשחק` עם יונתן צ`רצ`י, תיאטרון צוותא `האישה שיכולתי להיות` עם ענבל לורי, המרכז לתיאטרון של עכו את`קרוע` עם חאלד אבו-עלי, ותיאטרון הנפש את `איש הפלדה משכונת כצנלסון`.
 
גם אם אפשר לתמוה על עצם ההחלטה לשנות את הגדרת הפרסים כדי להרגיע מחלוקת או כדי לבטא הערכה לרמה הגבוהה במיוחד שהושגה השנה, אפשר בהחלט לקבוע כי בהחלטותיהם הצליחו השופטים לבטא רחשי לבם של באי הפסטיבל, וגם שלי כמבקר.
 
ההצגה "פשוטה" הייתה חוויה נדירה בעוצמתה, וכל אחד ממרכיביה ראוי לציון מיוחד. מיקי פלג-רוטשטיין, בבימויו של נורמן עיסא, הצליחה להעביר את המונודרמה שכתבה מתוך קרביה שלה אל תוך לבם וקרביהם של הצופים.
 
נטליה מנור ב"ככה זה היה" הגישה שיעור משחק נוגע ללב בפשטותו, ונבו קמחי העשיר את המונודרמה המקורית של יהושע סובול במשחקו התיאטרלי לפרטי פרטיו.
 
ביקורות מפורטות על שלוש ההצגות האלה ועל הצגות אחרות שהועלו בפסטיבל יפורסמו בצמוד להרצתן לקהל הרחב, בחודשים הקרובים.
 
 
תפוסה חלקית עד מלאה
 
לצד הצגות התחרות בלטה בפסטיבל הופעות פתוחות בגן הבוסתן שהועלו כולן בביצוע בית הספר לאמנויות הבמה והמחול של סמינר הקיבוצים, בנושא `מעבדות להשתעבדות`, ובלטו בהן מיצגים ומערכונים קצרצרים על ניצול מיני, ייבוא זונות מרוסיה וכדומה. זו השנה הרביעית שבית הספר מופיע במסגרת התיאטרונטו.
 
מהנהלת המפסטיבל נמסר כי על הצלחה רבה מצד הקהל הרחב להפקה המיוחדת `בכלא עכו`, תיאטרון התרחשותי מאת אפרים סידון, על פי סיפורם האישי של עצורי המחרות שנכלאו בין כותלי המבצר. ההפקה בבימויה של חגית רכבי, הועלתה בביצוע שחקני `המרכז לתיאטרון של עכו` במוזיאון אסירי המחתרות בעכו. בעתיד יש כוונה מצד `המרכז לתיאטרון של עכו` ומוזיאון אסירי המחתרות, להמשיך ולהציג את ההפקה במהלך השנה.
 
לאחר שביום הראשון של הפסטיבל בלט היעדרו של הקהל, השתנתה התמונה בחלקה במהלך ביום חמישי ונרשמה תפוסה מלאה באולמות באותו יום וגם ביום ששי. סה"כ הקיף הפסטיבל, שהתקיים השנה לראשונה בעיר עכו, יותר מ- 100 הופעות של 25 הפקות שונות,
מתוכם 14 בבכורה עולמית.
 


08/04/2007   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (3 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
3. פשוטה - פשוט מדהים
סרין אנג`ל , הרצליה (28/10/2007)
2. מיקי מצוינת.
מאיר. , (08/04/2007)
1. השנה כמעט כל ההצגות היו ברמה גבוהה
גלי , (08/04/2007)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע