סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: הארי פוטר ועוד
 

 
 

הקשר בין הקולנוע לספרות נראה השבוע הדוק מתמיד עם "הארי פוטר ומסדר עוף החול", "להיות ג`יין" המבוסס על חייה של ג`ין אוסטין וסרט של מירה נאיר המבוסס על "השם הטוב" של ג`ומפה להירי"הארי פוטר ומסדר עוף החול" (ארה"ב 2007)

 

פנטזיה. הסרט החמישי על פי ספרה של ג`יי קיי רולינג. בסופו של קיץ ארוך ובודד, הארי פוטר (דניאל רדקליף) נקלע לעימות לא צפוי. הוא נאלץ להגן על עצמו בבית דין כנגד הרחקה מבית הספר לקוסמות הוגוורטס, בגלל שימוש לא חוקי שעשה בכישוף מחוץ לכותלי בית הספר, בנוכחות מוגלג, במקרה זה בן הדוד הדוחה דאדלי, אף שהדבר נעשה כהגנה עצמית מפני תקיפה לא מוסברת וללא התגרות, מצד שני סוהרסנים. אמנם שר הקוסמים קורנליוס פאדג` רוצה להיפטר סופית מהקוסם הצעיר, אלא שהארי יוצא זכאי, בעיקר בשל התערבותו של אלבוס דמבלדור (מייקל גמבון), מנהל הוגוורטס הנערץ. הארי שב ומתאחד עם חבריו, רון וויזלי (רופרט גריינט) והרמיוני גריינג`ר (אמה ווטסון), אבל עדיין חש מנודה ונתקף סיוטים המנבאים דברים אפלים.

 

כדי לפקוח עין על דמבלדור, ממנה פאדג` מורה חדשה להתגוננות מפני כוחות האופל, דולורס אמברידג`, אישה נתעבת ודו פרצופית. אבל אחרי שהקורס שלה לא מסייע לקוסמים הצעירים בהתגוננות כנגד כוחות האופל, הארי לוקח, ביוזמת הרמיוני ורון, את העניינים לידיים, נפגש בסתר עם קבוצה קטנה של תלמידים, המכנה עצמה "צבא דמבלדור", לקראת הקרב האדיר הצפוי להם. עם הלנה בונהם קרטר, רובי קולטריין, רייף פיינס, ברנדון גליסון. 138 דקות.

 

בשני הפרקים האחרונים הסדרה שינתה פניה, מפנטזיות קסמים לא מאיימות לסרטי מתח-אימה. הכול מושקע ועשוי מקצועי ונכון, והסרט גם בורך בקאסט מפואר, אבל מי שלא פריק של הארי פוטר ולא מתמצא בנבכי העלילה ומכיר את חוקי המשחק, יתקשה למצוא את ידיו ורגליו בנפתולי העלילה הסבוכה.

 

 

"עניין של שם" (ארה"ב 2006)

 

דרמה. סרטה של מירה נאיר ("סלאם בומביי", "מיסיסיפי מסאלה", "חתונת מונסון"). אשוק (אירפן חאן), הודי צעיר החי בבוסטון ועובד כמרצה באוניברסיטה, מגיע לכלכותה בשנות ה-70, משתדך שם לאשימה (טאבו) ולוקח אותה איתו לארה"ב. הם מתחילים לבנות לעצמם משפחה באמריקה, ואשימה מתגברת אט אט על פערי המנטליות. לשניים נולד בן והם מחליטים לקרוא לו גוגול, על שם הסופר הרוסי הנודע ניקולאי גוגול, ששמו קשור לחוויה טראומתית מעצבת שחווה אשוק בעת נסיעה ברכבת בהודו. ייקח לגוגול (קאל פאן) זמן רב עד שיבין את מלוא המשמעות של השם שנתן לו אביו והאירוע שנקשר בו, ורק אז יוכל להתחבר לזהותו רבת הפנים. לגוגול נולדת אחות, והשניים מתבגרים כמו אמריקנים לכל דבר. לאשוק יש חברה אמריקנית, אבל בגלל המורשת המשפחתית הוא עדיין קרוע בין התרבויות, ולאחר שאביו נפטר לפתע בעת שהוא נשלח לעבוד באוניברסיטה הרחק מהבית, הקשר בינו ובין החברה ניתק. לאחר מכן הוא מתחבר לבחורה ממוצא בנגלי, מהחוגים ההודיים בבוסטון שהוריו התרועעו איתם. אבל גם הקשר הזה לא עולה יפה. עם ג`גאנאת גוהאה, סנדיפ דב, רומה גוהה טאקורטה. 122 דקות.

 

סרט מרגש ונוגע. בכל הקשור למורשתה ההודית וחיבורה למערב, אין כמו נאיר בבניית מארג מדויק ואמין של מערכות היחסים והמוטיבציות שמניעות את הדמויות.

 

 

"להיות ג`יין" (ארה"ב 2007)

 

דרמה. סרטו של ג`וליאן ג`רולד, העוסק בסיפור חייה של הסופרת הבריטית הרומנטיקנית, ילידת המאה ה-18, ג`יין אוסטן (אן התאוויי), שכידוע אחראית לרבי מכר כמו "גאווה ודעה קדומה" ו"על תבונה ורגישות". מדובר בצעירה מוכשרת, שמיטיבה לכתוב וחולמת להיות סופרת. הוריה (ג`ולי וולטרס וג`יימס קרומוול), בני המעמד הבינוני, מעוניינים לשדך אותה ליורש צעיר ועשיר החפץ בה, אך לה הוא נראה משעמם וחסר מעוף. מפגש של ג`יין עם בן משפחה רחוק, צעיר נאה וחצוף בשם טום לפרוי (ג`יימס מקאבוי) מצית את דמיונה של הצעירה האידיאליסטית, מה גם שהוא מעודד אותה לחוות אהבה, קודם שתוכל לכתוב עליה באמינות. בחברה הבריטית של המאה ה-18 נשים התאמצו בדרך כלל לתפוס מחזרים עשירים, כדי לזכות בביטחון כלכלי, אבל את ג`יין זה לא מעניין. היא נסחפת לסיפור אהבה עם לפרוי, שאף הוא מחוסר אמצעים, כמוה, ונתון לשגיונותיו של דודו העשיר. אלא שזה דוחה את השידוך מכול וכול, והשניים מנסים לממש את אהבתם נגד כל הסיכויים. עם מגי סמית. 120 דקות.

 

מעוצב, קורקטי וריאקציונרי, כמו סרטי המלמלות, הקרינולינות וגינוני המעמדות הבריטיים שנעשו על פי ספרי אוסטן. מעבר לכך אין כאן ערך מוסף יוצא דופן, פרט להנאה ויזואלית מהתאוויי הכובשת.

       

 

"התרמית" (ארה"ב 2007 )

 

דרמה. סרטו של לאסה הלסטרום ("שוקולד", "תקנות בית השיכר"), המבוסס על ספרו של קליפורד אירווינג, על פי סיפורו האמיתי. אירווינג (ריצ`רד גיר) הוא סופר על סף פריצה גדולה בתחילת שנות    ה-70, אך מתאכזב כשספר שלו נדחה, ולא בפעם הראשונה, על ידי סוכנות הפצה גדולה. ברוב ייאושו הוא הוגה רעיון הזוי: לבדות סדרת ראיונות עם הביליונר האקסנטרי, המתבודד והמסתגר, הווארד יוז. הוא משכנע את חברת הוצאת הספרים הגדולה "מקגרו-היל" כי יוז בחר בו לגולל באמצעותו את הביוגרפיה שלו. לאחר שהוא מזייף את כתב ידו של יוז ומצליח לשכנע את אנשי הוצאת הספרים לאפשר לו לכתוב מפי הביליונר את הביוגרפיה כביכול, תמורת סכום עתק במושגים של אז, מסתגר אירווינג עם חברו הטוב, דיק סוסקינד (אלפרד מולינה), תחקירן מבריק, והשניים מתחילים לעבור על כל פיסת חומר שהם מצליחים לשים עליה את ידם, כולל באמצעי מרמה והונאה.

 

אט אט הם מתקדמים במלאכת חיבור הביוגרפיה הבדויה, תוך שהם נפגשים מדי פעם עם אנשי הוצאת הספרים ומספקים להם עדויות על פגישות כביכול עם יוז. כשלקונספירציה מצטרפת גם רעייתו של אירווינג, שמפקידה כספים בחשבון בשוויץ, העניין הולך ומסתבך. הסיפור של קליפורד נחשב עד היום לאחת ההונאות הגדולות ביותר בתולדות התקשורת האמריקנית. עם מרשה גיי הארדן, הופ דייוויס, ז`ולי דלפי, אלי וואלאך, סטנלי טוצ`י. 115 דקות.

 

הלסטרום מטפל באופן הדוק ומרתק בפרשה המדהימה הזו, אם כי דמותו המבריקה מצד אחד והתימהונית מאידך של קליפורד, כמו גם דחפיו ומניעיו, לא מספיק מפותחים.

      

      

"החוק על פי ג`ורג`יה" (ארה"ב 2007)

 

דרמה. סרטו של גארי מרשל ("אישה יפה", "יומני הנסיכה"), שבמרכזו רייצ`ל (לינדזי לוהאן), נערה מרדנית ובועטת, שאפילו אמה, לילי (פליסיטי הופמן), לא מצליחה להשתלט עליה. לאחר אחד המעשים הפראיים של בתה, האם המיואשת לוקחת את רייצ`ל למקום אליו נשבעה לעולם לא לחזור, בית אמה, ג`ורג`יה (ג`יין פונדה) שבאיידהו. האישה המבוגרת היא טיפוס נוקשה עם מערכות אמנות, חוקים וערכים בלתי מתפשרים. אלוהים במקום הראשון ולאחר מכן העבודה. רייצ`ל היא ההפך הגמור, שוברת חוקים ומסגרות סדרתית, והסבתא תצטרך לגייס את כול רזרבות הסבלנות שלה כדי להגיע להבנות עם נכדתה. באופן בלתי צפוי אולי, מתחילה רייצ`ל, שהוענקו לה אחריות ומסגרת, להתרכך ולהתקרב מחדש אל אמה וסבתה, ושלוש הנשים ימצאו עצמן מתמודדות עם סודות ישנים שנקברו ולייצר מחדש מערכות של הבנה, שבבסיסן ערך המשפחה. עם דרמוט מלרוני. 113 דקות.

 19/07/2007   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע