סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
כתבה
 
מאת: נחום מוכיח סיכום תשס"ז בקולנוע הישראלי- פריחה
 

 
 
מסיכום השנה החולפת בקולנוע הישראלי עולה שנמשכת ביתר שאת המגמה של היוצרים המקומיים לנפק  כמות נכבדה של סרטים איכותיים, ובעקבותיה  מגיעה גם הכרה גורפת בפסטיבלים יוקרתיים בחו"ל


באזז ישראלי בפסטיבלים בינלאומיים
 
כשבוחנים את קורות הקולנוע הישראלי בשנת תשס"ז הנחתמת, מזדקרים שני אלמנטים בולטים בין המאפיינים. ראשית, כמה וכמה סרטים בוגרים ובשלים, נעשו דווקא על ידי במאים שזו להם הפעם הראשונה שהם מתנסים בבימוי סרט עלילתי באורך מלא. כך "מדוזות", של אתגר קרת ושירה גפן. כך "ביקור התזמורת", של ערן קולירין. וכך גם "חופשת קיץ", של דוד וולך. גם במאי מחזות הזמר הוותיק אורי פסטר ביים לראשונה סרט - "מלך של קבצנים". קשה להגדיר את עבודתו יצירה איכותית, אבל למען ההגינות, הסרט רק עלה לאקרנים בסוף השבוע שעבר, וראוי לתת לקהל הצופים לומר את דברו.
 
הפרמטר השני הוא פופולריות גורפת שלה זכו הסרטים הישראליים השנה בפסטיבלים ובשווקי חו"ל. אין ספק שברמה הבינלאומית, הקולנוע הישראלי הצליח לייצר סביבו באזז מסקרן של ארט-סינמה, בדומה לזה לו זכו בעבר הלא רחוק סרטים שיצאו מאיראן, טורקיה או קוריאה. אם בשנים האחרונות מי שייצג אותנו, בזירה האירופית בעיקר, היה עמוס גיתאי (סרטו הנוכחי, "התנתקות", הוקרן לאחרונה בפסטיבל ונציה, באחת הקטגוריות העיקריות – "המאסטרואים של ונציה" וכן הוקרן בפסטיבל טורונטו), הרי שבהמשך למגמה המסתמנת זה כמה שנים - השנה האחרונה פתחה דלת רחבה (גם ליבשת אמריקה ולדרום-מזרח אסיה) ליצירות של הרבה במאים נוספים, שבניגוד לו חיים ויוצרים כאן.
 
את ההישג הגדול ביותר קטף "בופור", שזיכה את הבמאי שלו, יוסף סידר, בפרס הבמאי הטוב ביותר בפסטיבל ברלין. הסרט זכה בחוזה הפצה אירופי בחברת "בוואריה", ובארצות הברית יופץ באמצעות חברת "קינו אינטרנשיונל" היוקרתית בינואר 2008. "מדוזות" זכה בפרס מצלמת הזהב בפסטיבל קאן וכן התקבל לתחרויות הרשמיות בפסטיבלי טוקיו, פוסאן שבקוריאה והמבורג. עוד אירועים קולנועיים שבהם ישתתף הם: הפסטיבל היהודי של לונדון, פסטיבל ורשה, איסטנבול, אתונה, קופנהאגן וסיביליה. 
 
"ביקור התזמורת" זכה בשלושה פרסים, הבכיר שבהם פרס הסרט הטוב בקטגוריית "מבט מסוים" בפסטיבל קאן, וכן זכה במועמדות לאוסקר האירופי, כאחד  מ-42 סרטים המתמודדים על הפרסים בקטגוריות השונות. ההכרזה על המועמדים תהיה ב-3 בנובמבר וטקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-5 בדצמבר בברלין. פרט לכך, הסרט קטף גם הישג שיווקי מכובד, כאשר נרכש על ידי "סוני קלאסיקס" להפצה באמריקה.  
 
"נודל" זכה לאחרונה בפרס חבר השופטים של פסטיבל טורונטו, מהחשובים בצפון אמריקה, ואילו "חופשת קיץ" זכה בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל טרייבקה בניו יורק, מיסודו של רוברט דה נירו, ולבמאי דוד וולך הוענק פרס הבימוי בפסטיבל טארומינה שבסיציליה. "תהילים", של רפאל נדג`ארי, שיעלה בקרוב על המסכים בארץ, התמודד בתחרות הרשמית על "דקל הזהב" בפסטיבל קאן האחרון.
 
19 סרטים ישראלים על המסכים
 
במבט לאחור, שנת הקולנוע נפתחה ברגע שיא: שני התוצרים היותר טובים שהניב ה"מחזור הקודם" של הסרטים הישראליים המשובחים, "אדמה משוגעת" ו"אביבה אהובתי" יצרו תקדים כשזכו במשותף בפרס בסרט הטוב ביותר בטקס חלוקת פרסי אופיר. בהצבעה נוספת בחרו חברי האקדמיה לשלוח כנציגנו להתמודדות על אוסקר הסרט הזר את "אדמה משוגעת", אך למרבה הצער, סרטו של דרור שאול אפילו לא חצה את משוכת הסינון הראשוני של הסרטים הזרים, בדרך להתברגות בחמישייה הסופית.
 
מאז עלו על המסכים והוקרנו במהלך השנה 19 סרטים ישראליים: "ימים קפואים", "ידיים קשורות" (שניהם עלו בסוף אוגוסט אבל ללא ספק שייכים לשנה האחרונה), "נו אקזיט", "מחילות", "אדמה משוגעת", "סיפור חצי רוסי", "שלוש אמהות", "הדברים שמאחורי השמש", "מכתבים לאמריקה", "אסקימוסים בגליל", "בופור", "ריקוד מסוכן", "אין לה אלוהים", "תנועה מגונה", "הסודות", "מדוזות", "נודל", "חופשת קיץ" ו"מלך של קבצנים". ללא ספק תנובה נאה של סרטים, שחלקם גם עשו קופה נאה. לא כולם טובים ואיכותיים, אבל המומנטום קיים והוכח שכאשר מדובר בתוצרת ראויה, הקהל מגיע לבתי הקולנוע.
 
איכותו של  הקולנוע הישראלי השנה המסתיימת באה לידי ביטוי גם  בחמשת הסרטים המועמדים לפרס אופיר בקטגוריית הסרט הטוב ביותר (הטקס ייערך ב-20 בספטמבר): "בופור", "חופשת קיץ", "נודל", "מדוזות" ו"ביקור התזמורת" – ללא ספק חמישייה ייצוגית מרשימה.
 
בכלל, מבין 16 הסרטים העלילתיים שהוגשו לתחרות, ישנם כמה יצירות קולנוע מסקרנות המועמדות לפרסים שטרם צפינו בהן, כמו "זרים", של ארז תדמור וגיא נתיב, "החוב", של אסף ברנשטיין, ובהמשך השנה עתידים לעלות על המסכים גם "הבוגד הקטן", של לין רות` (יתמודד בתחרות הסרטים הישראליים בפסטיבל חיפה שייערך בחול המועד סוכות), "הכתובה" של מנחם גולן, "המקלט", של רועי הורנשטיין, "וסרמיל" של מושון סלמונה, "מתוק ומר" של דורון בנבנישתי ו"נוזהאת אל פואד" של ג`אד נאמן.
 
לכך צריך להוסיף את מנת הסרטים החדשים שנוצרו השנה, ויראו אור מסך לראשונה בפסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-23 בחיפה (אגב, גם כאן מדובר, לצד עבודות של יוצרים ותיקים, בכאלה שמתנסים במדיום לראשונה): "מחכים לסלאח אדין" של עלי נסאר, "מפטיר" של דוד דזאנשוילי, "רחמים" של יניב אמודאי, "ג`וליה מיה" של יובל גרנות, "רק כלבים רצים חופשי" של ארנון צדוק, "מקומות" של יצחק צפל ישורון, ו"התנתקות", של עמוס גיתאי, שיפתח את הפסטיבל, ו"הבוגד הקטן", שכבר צוין.
 
הפריחה הדוקומנטרית ממשיכה גם היא
 
גם הקולנוע הדוקומנטרי נמצא במגמה מתמשכת של פריחה בשנים האחרונות. מבין 16 הסרטים שהוגשו להתמודדות על פרס אופיר, כמה מהסרטים כבר זכו בתשומת לב בארץ ובחו"ל. ראויים לציון בעיקר חמשת המתמודדים הסופיים. "אמא חוזרת הביתה" (של לימור פנחסוב) הוזמן לאחרונה להשתתף בפסטיבל הסרטים האפרו-אמריקני הגדול  "אפריקן דיאספורה פילם פסטיבל" הנערך בניו יורק, והוקרן כבר בפסטיבלים בסין, ברצלונה, מקסיקו, מרוקו, יוון גרמניה והודו. "מלון 9 כוכבים" (של עידו הר) השתתף ביותר מ-20 פסטיבלים בינלאומיים וזכה, בין היתר, בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל מינכן, פרס הקהל בפסטיבל מדריד, פרס הסרט הטוב בפסטיבל ונקובר ובפרס מיוחד לנושאים חברתיים בפסטיבל במולדובה."מרגל השמפניה" (של נדב שירמן) התקבל לפסטיבלים של לונדון, המבורג ונקובר ועוד.
 
 את החמישייה חותמים "שלוש פעמים מגורשת" (של אבתיסאם סאלח מראענה) ו"החנויות של פעם" (של יואב גורפינקל). פרט להם ראויים לציון מבין הסרטים שנוצרו השנה: זוכה פרס וולג`ין "ילדי השמש" (של רן טל), שעולה השבוע להקרנות מסחריות, "בלעין אהובתי`` (של שי כרמלי פולק), "האולפן" (של דוד אופק), "החוג לקולנוע" (של אורי רוזנווקס) ו"הבטחוניים" (של שמעון דותן). כן יצוין שלא פחות מ-21 סרטים דוקומנטריים חדשים יתמודדו בפסטיבל חיפה הקרב, על פרס הסרט התיעודי.


11/09/2007   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (3 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
3. "מלון 9 כוכבים"
בוריס , בת-ים (19/09/2007)
2. מה קרה לחינמון?
סקרן טבעי , אלאבמה (13/09/2007)
1. לא מדוייק
נועם זרחי , רעננה (12/09/2007)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע