סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
כתבה
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: המחברת ועוד
 

 
 
סרט אירני מצוין ממשפחת מחמלבף, שלושה סרטים ישראליים, סקס בעיר הגדולה וחיות מאוהבות


"המחברת" (אירן 2007)
 
דרמה. סרטה של חנה מחמלבאף, עוד במאית מוכשרת  ממשפחת מחמלבף המחוננת, על פי תסריט של מרזיה משקיני. באנגלית נקרא הסרט, זוכה דב הזכוכית בפסטיבל ברלין האחרון, "בודהה התמוטט מבושה", ואכן היצירה שברקע שלה הרס פסלי בודהה וכל סממן דת-תרבות לא אסלמי באפגניסטן, על ידי הטאליבן,  עוסקת ברמיסת ערכי החינוך והתרבות במדינה האומללה הזו, ובהוקעתם של אלה שבכל זאת מעוניינים לרכוש דעת.
 
במערות הסלעים שלמרגלות פסלי הבודהה המנופצים מנסות אלפי משפחות אפגניות לשרוד. בחטאי (ניקבאחט נורוז), ילדה סקרנית ומקסימה בת שש, מתקנאת בשכנה עבאס (עבאס עליג`ומה), ילד של המשפחה מהמערה השכנה, שלומד בבית הספר ומקריא לה סיפורים קצרים שלמד מתוך ספרו, ומחליטה שגם היא רוצה ללכת לבית הספר.  אמה לא נמצאת  וכדי להשיג כסף לרכישת מחברת ועיפרון היא נוטלת ארבע ביצים שמצאה במערה, הולכת לשוק המקומי ומנסה למכור אותן. בעזרת תושייתה ונחישותה היא מצליחה לבסוף להשיג כסף למחברת, ובאין כסף לעיפרון היא נוטלת את האודם של אמה, שישמש לה ככלי כתיבה. כשהיא מגיעה לבית הספר עם הילד השכן, המורה לא מוכן לקבל איתה לכיתת הבנים ושולח אותה לחצות את הנהר, שם נמצאת כיתת הבנות. בדרך לשם היא נופלת קרבן לקבוצת ילדי טליבאן העוסקים במשחקי מלחמה בהשראת לוחמי הטאליבן ופעילויותיהם: סקילת נשים חוטאות על ידי משמרות הצניעות, פיצוץ בארטילריה את פסלי בודהה, וציד חיילים אמריקנים בגבעות. האם תצליח הילדה להגיע לכיתת הבנות? עם עבדוללי חוסיינלי. 81 דקות.
 
יצירת קולנוע מסעירה, מרגשת ומצמררת. העבודה של הבמאית עם הילדים גיבורי הסרט מתעלה לרמת מצוינות נדירה.
            
"חסר מנוחה" (ישראל 2008)
 
דרמה. סרטו של עמוס קולק ("אל תשאלי אם אני אוהב", "אוכל מהיר נשים גנובות"). משה (משה איבגי) חי בניו-יורק. את הארץ עזב לפני עשרים שנה,  בתחושות כישלון ועלבון. כמשורר הוא לא זכה בהכרה, למדינה יש לו רק טענות, שהיא כובשת ומדכאת עם אחר, וגם כנגד מוסד הרבנות, שלא הקל עליו להתגרש, יש לו ים של קיטורים. אבל גם בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות חייו עלובים מתמיד. מיזמיו העסקיים המפוקפקים והמגוחכים קורסים בזה אחר זה, והוא מתעמת עם הבעלים של דירת המרתף המתפוררת שבה הוא חי, כשאין לו כסף לשלם דמי שכירות. את יגונו מטביע משה בפלירטים קצרים ומזדמנים עם נשים מתחלפות, ובשתייה בבר השכונתי, השייך אף הוא לישראלי.
 
הודעה במזכירה האלקטרונית על מותה של גרושתו, מציפה אותו ברגשות בעיקר לבנו צח (רן דנקר) שמאז שנטש אותו ואת אמו לאחר הלידה כמעט לא היה אתו בקשר. צח משרת ביחידה מובחרת בצה"ל, בתפקיד צלף מחסל מבוקשים, מסכן את חייו וחי על הקצה. לאחר מות אימו, מוצא צח את כתובת אביו בין ניירותיה ומחליט ליצור אתו קשר, כדי לשחרר שנים של זעם עצור כלפיו. משה בינתיים מוצא פורקן לתסכולו בהופעות סטנד-אפ-הקראת שירים-בדיחות בפני קהל ישראלי ברובו בבר בו הוא שותה, ואף בונה קשר מהוסס עם המוזגת החדשה במקום, אישה לא צעירה, אם חד-הורית. צח, שהשתחרר מצה"ל לאחר שבקשתו להישאר בקבע נדחתה, טס לניו-יורק ומפתיע את אביו בבר באחד הערבים. בין השניים מתפתח קשר טעון. עם צחי גראד, אלברט אילוז, מירי מסיקה, יבגניה דודינה, ארנון צדוק, קרן יאנג, פיליס סומרוויל, מיכאל מושונוב. 100 דקות.
 
קולק מעביר איזשהו כאב בנוגע ליחסי אב-בן, אבל סרטו לא ממוקד ומורכב ממישמש לא מאורגן של סיסמאות קלישאיות, אידיאלים מנופצים ותובנות שחוקות בנוגע לקיום הישראלי כאן ובחו"ל, המוטחות בבוטות על המסך. רק באפיון הישראלים החיים במנהטן בתחושה סכיזופרנית של רגל פה-רגל שם, יש רגעים של אמינות.
 
"סוף שבוע בגליל" (ישראל 2008)
 
דרמה. סרטו של משה מזרחי ("כל החיים לפניו", "הבית ברחוב שלוש", "אני אוהב אותך רוזה"). התסריט נכתב בהשראת "הדוד ואניה", של צ`כוב. העלילה מתרחשת   ב-1996. אבנר (עודד תאומי), פרופסור לאמנות בעל מוניטין בינלאומיים החי בארצות הברית, מגיע עם אשתו הצעירה אילנה (מרינה שויף) לביקור במשק המשפחתי השוכן בגליל, במקום מבודד בלב איזור כפרי, בעל נוף ירוק עוצר נשימה.
 
בראש השבט המשפחתי שמנהל את המשק עומדת אמו של מנחם מניה (חנה מרון), ומתפעל אותו גיסו, מנחם (שרון אלכסנדר), יחד עם בניו של אבנר, רחל (שירי גדני) ושוקי (פיני טבגר), שנפגע בעת שירותו הצבאי. עם הגיעם, אבנר שבריאותו לקויה לא חש בטוב וכמעט מתמוטט, ולמקום מוזעק הרופא המקומי, יואל (יגאל שדה). עד מהרה מתברר שבינו ובין אילנה אשת הפרופסור מתנהל קשר רומנטי סודי, שהחל עוד בביקוריה הקודמים במקום. גם מנחם מאוהב בה בסתר, ומנסה לבדוק האם יש סיכוי להתפתחות רומן ביניהם. רחל מצידה מאוהבת בסתר ביואל הרופא ומנסה לצוד את תשומת לבו. שוקי מתחבר לצעירה המגיע עם חבריה לחופשה במקום. כל הקונפליקטים החבויים בקשרים שבין כל הנפשות הפועלות מתפרצים בימים האחדים שבהם כל המשפחה מתאחדת במקום הפסטורלי. 100 דקות.
 
הטיפול בסיטואציות ובדמויות כבד ואנכרוניסטי, ורוב הקונפליקטים לא מצליחים לגעת ולרגש. רק שרון אלכסנדר והדמות המרירה והמתוסכלת שהוא מגלם, מהווים את נקודת האור בסרט.
                   
"זרים" (ישראל 2007)
 
דרמה. סרטם של ארז תדמור וגיא נתיב. הסרט מתאר את קורותיהם של אייל (לירון לבו), צעיר ישראלי, וראנה (לובנה אזאבל), בחורה פלסטינית החיה בפריז, במשך שישה ימים. השניים נפגשים במקרה ברכבת התחתית בברלין, בתקופת מונדיאל 2006. אייל הגיע כדי לפגוש במקום את חברתו הגרמנייה, ואילו ראנה הגיע כאוהדת של נבחרת צרפת. צירוף מקרים גרם לכך שהשניים נאלצים לחלוק את אותה דירה במשך שלושה ימים, לאחר שהחליפו ביניהם תיקים במטרו.
 
באותה תקופה גם פורצת מלחמת לבנון השנייה, מה שמחדד את המשקעים ההיסטוריים שקיימים בין שני הלאומים שמייצגים שני הצעירים, שדווקא מוצאים ביניהם הרבה מכנים משותפים ומנסים להתחבר ולגשר על הבעיות הנובעות ממוצאם. הקרבה ביניהם מגיעה לשיאה לקראת משחק הגמר, אלא שראנה נאלצת לחזור לפריז, ואייל הנותר לבדו בברלין מחליט לנסות ולאתר אותה בעיר האורות הצרפתית. עם עבדאללה אל עקל, פטריק אלבנק, דומיניק לוליה. 85 דקות.
 
"סקס והעיר הגדולה" (ארה"ב 2008)
 
דרמה. סרטו של מייקל פטריק קינג, ממשיך את אירועי סדרת הטלוויזיה המצליחה, על ארבע הנשים ועלילותיהן הרומנטיות והחברתיות (כולל מותגי האופנה האיניים) בתפוח הגדול. קארי (שרה ג`סיקה פרקר) חיה עם ביג (כריס נות`), שעומד לרכוש עבורם דירה מפוארת. הם מחליטים להתחתן וקארי פוצחת בהכנות לאירוע המכונן.
 
מירנדה (סינתיה ניקסון) חיה בברוקלין עם בעלה סטיב (דייוויד אייגנברג) ובנם המשותף, עד מזעזע אותה בגילוי שבגד בה. היא מחליטה לעזוב אותו והחברות מתקבצות כדי לתמוך בה. שרלוט (כריסטין דייוויס) חיה באושר עם הארי (איוון הנדלר), והילדה הסינית שהשניים אימצו, לאחר שלא הצליחו להיכנס להריון. סמנתה (קים קטרל) חיה לחופי אל.איי עם ג`רי (ג`ייסון לואיס), שחקן וקליינט, אבל חשה חוסר נוחות הולך וגובר במקום בו היא חיה ובקשר עם הגבר שלה, ומגיחה לעתים קרובות למנהטן, כדי לשהות במחיצת חברותיה. ככל שהולך וקרב יום נישואיהם של קארי וביג, הוא חש לא שלם עם העניין, ובוודאי לא עם האופן הגרנדיוזי שבו אשתו לעתיד מתכננת את הטקס. עם קנדיס ברגן וג`ניפר האדסון. 135 דקות.
 
הסרט לא מספק כל ערך מוסף קולנועי על מה שהכרנו בטלוויזיה, והוא רווי קלישאות רומנטיות שמאלציות. וגם מאוד מאוד ארוך, כאילו ניסו לדחוס פנימה שלושה פרקים של הסדרה.
     
"חיות מאוהבות" (צרפת 2007)
 
דוקומנטרי. סרטו של לורן שארבונייה, העוקב אחר מנהגי החיזור והפיתוי של החיות בטבע (לצלילי המוזיקה התואמת של פיליפ גלאס). האימפלה (סוג של אנטילופה אפריקנית) מקבלת ושלחת מסרים ריחניים. הקרנף, במקביל לחיזור אחר הנקבה, מאותת לזכרים האחרים על עליונותו. קריאת הצבי מזהירה זכרים אחרי, שייקחו מרחק מהטריטוריה שלו בזמן שהוא מחזר אחר נקבה. הפינגווין הקיסרי מוצא את זוגתו לאחר שהוא משדר לה שיר סולו ייחודי. האייל מחזר באמצעות  תצוגת קרניים מרשימה. הגחליליות מאירות בחושך כדי למשוך בני זוג, בתדירויות ועוצמות הבהוב שונות, כדי להקל על הזיהוי. זכר הארבה מציע לנקבה משקה שהכין בעצמו, ואילו הקופים הננסיים מלטפים בעדינות את בנות זוגן, שמעודדות את המהלך. 85 דקות.
 
למרות הנושא המסקרן (בכל הקשור לסרטי טבע ובכלל), הוא לא מועבר באופן מספיק אטרקטיבי ודי מהר מתחיל לייגע. פה ושם ישנם רגעים יפים ומעוררי חיוך, אבל בגדול מדובר בפספוס. 


28/05/2008   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע