סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: בורדרטאון ועוד
 

 
 
ג`ניפר לופז כעתונאית חוקרת; סרטים חדשים לאבי מוגרבי, יאיר הוכנר ואלי כהן בסינמטק תל-אביב ועוד


"בורדרטאון" (ארה"ב-מקסיקו 2006)
 
דרמה-מתח. סרטו של גרגורי נאבה ("אל נורטה") מבוסס על סיפור אמיתי, סדרת רציחות בלתי מפוענחות של צעירות מקסיקניות המועסקות, יותר נכון מועבדות בפרך שעות ארוכות בתנאים איומים ובשכר נמוך במיוחד, במפעלים בבעלות אמריקנית לייצור חלפים אלקטרוניים, הממוקמים בצד המקסיקני של הגבול עם ארה"ב, בעיירות חוארז ואל-פאסו. לורן (ג`ניפר לופז), עיתונאית ה"שיקאגו סנטינל", נשלחת על ידי העורך הראשי שלה, ג`ורג` (מרטין שין) לחוארז, על מנת לנסות ולחקור את הפרשה ולחשוף מי עומד מאחורי סדרת רציחות הנערות לאחר התעללות מינית. לורן, ממוצא מקסיקני, שהתחילה את הקריירה שלה באיזור זה, חוברת מחדש לאלפונסו (אנטוניו בנדרס), עיתונאי-צלם מצפוני לוחם, שבעבר ייצרה יחד איתו סדרת כתבות אנטי-ממסדיות. אבל כעת, מתברר לה, שזה הולך להיות הרבה יותר קשה, כי לכל המעורבים בעניין, כולל המשטרה ובעלי המפעלים, יותר נוח שפרשת הרציחות לא תפוענח. מי שמסכנת זאת היא אווה מאיה זפאטה, צעירה שהותקפה, נאנסה ונקברה, אך הצליחה להיחלץ מקברה ונחושה לאתר את תוקפיה, אותם ביכולתה לזהות. לורן ממהרת להסתיר אותה, להגן עליה והמשיך לחשוף יחד איתה את תוקפיה, אך עד מהרה היא, בת חסותה ואלפונסו מגלים שחייה בסכנה, לאחר שכוחות גדולים, מגובים בפוליטיקת-על, מנסים לחסלם ואין מצב שיניחו להם לחטט בפרשה. עם סוניה בראגה, אירינאו אלבארז, רנה ריביירה. 113 דקות.
 
נאבה אמנם רותם עצמו לאג`נדה חברתית צודקת אך נטייתו להציג את העיוות והעוול הקיצוניים הנגרמים לנערות, גורם לסרטו להיראות כמו פלקט חד-מימדי, עם דימויים בוטים, לעתים חזקים וברוב המקרים מוגזמים מדי.
         
"אלטלנה" (ישראל 2008)
 
דרמה. סרטו של אלי כהן, שיוקרן בסינמטק תל-אביב, עוקב אחר הפרשייה ההיסטורית הטראומטית מראשית ימי המדינה. יוני 1948. חודש עבר מאז הכריז בו גוריון על עצמאות מדינת ישראל, אנשי האצ"ל עברו ברובם לשורות הצבא העברי המתהווה, אבל במחנה המחתרת בראשות בגין קיימים גם גורמים קיצוניים המעוניינים להמשיך במאבק נגד ההגנה ומפא"י. על רקע זה מתקרבת לחופי הארץ הספינה "אלטלנה", של אנשי האצ"ל, שיצאה מצרפת, ועל סיפונה 960 עולים חדשים, וגם כמות לא מבוטלת של נשק ותחמושת, המיועדים למחסני הארגון. בין הממשלה הזמנית, בראשות בן גוריון (יוסי קאנץ) ובין בגין (יורם חטב) ואנשיו נפתח מו"מ שאמור להגיע לפשרה, באשר לאופן שבו יועברו הנשק והתחמושת מידי אנשי האצ"ל למפקדי הצבא. חילוקי הדעות הלכו והחריפו. הספינה שכמעט פרקה את ציודה בחוף כפר ויתקין מפליגה שוב לים ועושה דרכה לתל-אביב, כשאנשי האצ"ל נחושים לא להעביר את הנשק עם פריקתו על החוף לרשויות המדינה הצעירה אלא לחלקו קודם כל לאנשיהם. חוסר היכולת להגיע להסכמה בנושא, גררה כידוע שפיכות דמים. 16 איש מבין אנשי האצ"ל ו-3 מקרב אנשי הצבא נהרגו בקרב הקצר ובלתי מחויב בממציאות שהתפתח.  עם: מיכה סלקטר, שרון אלכסנדר, דביר בנדק. 77 דקות.
 
למרות הקשיים האובייקטיביים להעביר למסך את הפרשייה הקשה הזו כסרט עלילתי, אלי כהן עמד במשימה באופן משביע רצון. חבל רק שאין כאן איזו תובנה נוספת מעבר לתיאור האירועים הישיר והמתוחקר היטב.
 
"32 Z" (ישראל 2008)
 
תיעודי. אבי מוגרבי ("איך הפסקתי לפחד ולמדתי לאהוב את אריק שרון") מביא את סיפורו האמיתי של חייל ביחידה מובחרת של צה"ל, שבעקבות הריגת של שישה חיילים ישראליים נשלח עם יחידתו לבצע רצח נקמה, עין תחת עין, של שישה פלסטינים שנבחרו באופן אקראי ואינם קשורים להרג החיילים.
 
החייל, רוני, מספר על פעילותה של היחידה שבה שירת, ועל חלקו ברצח הנקמה. הוא מתעמת בנושא עם חברתו דפנה, סרבנית מצפון שרואה בו, בעקבות האקט שביצע, רוצח לכל דבר. רוני מנסה לגרום לה להיכנס לעורו - חייל לשעבר שמבין היום שהיה צריך לפעול אחרת ואפשר היה לפעול אחרת, אבל בזמנו לא היו לו הכלים כדי להחליט לעשות את המעשה הנכון. הוא מבקש ממנה שוב ושוב לספר את הסיפור שלו, למלא את התפקיד שלו, להסתכל על מה שקרה מנקודת מבטו, להציב בפניו תמונת מראה של עצמו. דפנה לא נענית בקלות, כי בשורה התחתונה היא רואה בו רוצח. היא מציבה בפניו שאלות קשות המותירות אותו ללא מענה, אך מצד שני היא גם הפתח שלו לכפרה, לפחות בעיני עצמו. שתי הדמויות עטויות מסכות, כדי למנוע זיהוי, אבל לבמאי יש בעיה מצפונית עם הסתרת פניו של הרוצח, במקום להביא להעמדתו לדין. הדילמה המוסרית שהוא נקלע אליה והתהליך שעובר היוצר בתוך כדי עשיית הסרט מתבטאת בין היתר בעיסוק בהסתרתם בדרכים שונות של רוני ודפנה, בהרכבת מסכות על פניהם, בין היתר באמצעות השתלה דיגיטלית של פנים אחרות לשניים. מצד שני מתבטאת הריאקציה שלו למה שהוא שומע בסדרה של נאמברים מוזיקליים שהוא עצמו שר, בליווי תזמורת קאמרית, בניצוחו של המוזיקאי נעם ענבר, שאחראי למוזיקה המקורית. מוגרבי גם משתף את הצופה במאחורי הקלעים של עשיית הסרט בסלון ביתו, בעיקר, ובכלל מציג קולנוע מודע לעצמו, שהצופה נדרש להיות מעורב בו וכפועל יוצא לנקוט עמדה. הסרט התקבל להקרנה במסגרת הרשמית של פסטיבל ונציה. 81 דקות.
 
סרט יוצא דופן, ייחודי בדרכי הביטוי שלו, מאתגר ומגדיר מחדש את הסצינה הדוקומנטרית.
      
"אנטרקטיקה" (ישראל 2008)
 
דרמה. סרטו של יאיר הוכנר ("ילדים טובים"), המוקרן בסינמטק תל-אביב. חבורה עליזה של הומואים ושתי לסביות מחפשים אהבה ואושר, על רקע חיי הלילה של תל-אביב. עומר (תומר אילן) הוא צעיר ממושקף וביישן העובד בספרייה העירונית ועומד לחגוג בעוד יומיים את יום הולדתו ה-30. הוא יוצא לפגישה עיוורת מקרית בה הוא מתוודע לדני (יפתח מזרחי), רקדן בן 20, שעדיין חי עם בן זוגו לשעבר, רונן, עיתונאי במקצועו. זה יוצא עם מיקי, חברו הטוב של עומר. שירלי (לוסי דובינצ`יק), אחותו של עומר, מנסה להיפרד ממיכל, הבוסית שלה בפאב אופנתי מצליח, אבל זה לא כל כך הולך לה. ובסיפור הזה יש גם סופרת (רבקה נוימן), המאמינה שנחטפה על ידי חייזרים. עם גיא זוארץ, רבקה נוימן, דביר בנדק, ליאת אקטע, אושרי סהר, יובל רז, יעל דקלבאום. 112 דקות.
  
"אמריקן קולג`" (ארה"ב 2008)
 
קומדיה. סרטו של דייב האגאן, ברוח קומדיות נעורים מיתולוגיות כמו "בית החיות" ו"אמריקן פאי". סיפורם של שלושה חברים, קווין (דרייק בל), מוריס (קווין קוביאס) וקרטר (אנדרו קולדוול), שעומדים לסיים את לימודיהם בתיכון ומבקרים למשך סופשבוע בקולג` מקומי על מנת להחליט אם לעבור ללמוד בו. לרוע מזלם הם נופלי לידיה של האחווה המקומית הפרועה, שבראשה עומד הספורטאי חובב הבנות טיגו (ניק זאנו). חברי האחווה נחושים להעביר את שלושת הירוקים סדרה של השפלות. נקודת האור היא מפגש עם בנות אחוות הסטודנטיות, קנדל (היילי בנט), הת`ר (קמיל מאנה) ואמי (נטלי ווקר), החושבות אותם בטעות לסטודנטים משנת הלימודים הראשונה בקולג`. חברי אחוות הבנים מתרגזים מהאופציה ש"בנותיהם" יפלו כפרי בשל בזרועות התלמידים הצעירים הזרים, ומגבירים את מינון ההשפלות. שלושת גיבורנו מבינים שהם חייבים להשיב מלחמה, ולא לוותר בקלות למתנכלים להם. ויש לנו כאן נציגה ישראלית, אלונה טל. 95 דקות.
 
"הרוס על אמא" (ארה"ב 2007)
 
קומדיה. סרטו של טים המילטון. ג`פרי (ג`ון הדר) הוא רווק בטלן בן 29 המתגורר עדיין בבית אמו, ג`ן (דיאן קיטון). הסידור הזה מאוד נוח לו, עד אשר אמו מכירה גבר חדש, מרט (ג`ף דניאלס), ובין השניים מתפתחת כימייה שעשויה להוביל לרומן . ג`פרי מבין שעולמו הקטן והמושלם בבית אמו מאוים ומחליט לפתוח במלחמה פסיכולוגית כנגד מרט, עד שזה ינתק את הקשר עם אמו. העניין הוא שמרט הוא סוג של פסיכולוג בזכות עצמו, שמכיר את כל השטיקים ומחזיר פייט לג`פרי בכל פעם שזה מנסה להכשילו. עם אנה פאריס. 94 דקות.


20/08/2008   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע