סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון "היום הזקנים שולטים בעולם"
 

 
 
יזהר אשדות על האיחוד של תיסלם בפסטיבל ישראל: "אנחנו לא הולכים לעשות תרגיל דפש מוד"


מיישרים קו
 
להקת תיסלם חוגגת שלושים, ומפנקת את עצמה ואת הקהל בהפקה חדשה שתעלה במסגרת פסטיבל ישראל 2009, עם שני מופעים גדולים שייערכו בירושלים ובקיסריה ויספקו לצופיהם, מלבד להיטי העבר הגדולים של הלהקה("רדיו חזק", "לראות אותה היום", "עוד פגישה", "בוקר של כיף", "תנו לי רוקנרול") ושל קריירות הסולו של חלק מחבריה (דני בסן, יזהר אשדות, צוף פילוסוף, יושי שדה וסמי אבזרדל), גם חוויה ויזואלית חזקה באמצעות מסכי וידאו ענקיים בטכנולוגיה חדשנית בהם יוקרנו קטעי אנימציה, קטעי וידאו היסטוריים וקטעים פרטיים של הלהקה, כשאת כל אלה ימסגרו גם תכניות סאונד ותאורה חדשניים, ויספקו ללהקה את האפשרות להעלות מופע בסדר גודל שלא מאפיין את עולם המופעים הישראלי.

"אנחנו קצת חוזרים לעצמנו במובן שתמיד היה לנו חשוב לעשות את מה שאנחנו עושים הכי טוב שאפשר, ובעיקר לחדש לעצמנו ולעניין את עצמנו", אומר יזהר אשדות, "ולראות איפה הדברים עומדים היום בכל תחום שאנחנו עוסקים בו, ולהיות שם. כל אחד מאיתנו ראה הרבה הופעות בשנים האחרונות, וההופעות הכי מצליחות והכי גדולות זה הופעות של להקות של חבר`ה הרבה יותר זקנים מאיתנו. ראיתי סקר של עשרת סיבובי ההופעות המצליחים ביותר של 2008, ולא הייתה שם להקה אחת מתחת לגיל חמישים, שמות כמו איגלס, פוליס, סטונס, ACDC, מטאליקה, מקרתני וכאלה. זאת התקופה של הגיל שלנו, ואלה מופעים מאוד מושקעים, אז גם אנחנו רוצים ליישר קו, גם עם הטכנולוגיה, ולעשות דברים ויזואליים שתמיד חלמנו ולא יכולנו לעשות, כל מיני עניינים עם מסכים, לתת לכל שיר את האימג`ים שלו, ובטכנולוגיה הכי עדכנית של הקרנה.
 
יאיר ואני התמזל מזלנו להיות גם במופע החד פעמי של לד זפלין, ששם זה היה בית ספר לווידאו, אז זה הכיף שלנו, אם כבר אנחנו עושים את זה אז לעשות את זה כמו שצריך, וכמובן, לפני הכל וקודם כל לנגן. יש לנו גם כמה שירים חדשים, אבל בעיקר את השירים שאנחנו נהנים לנגן כל השנים. אנחנו לא הולכים לעשות תרגיל דפש לאף אחד".
 
קפסולת זמן
 
ואם כבר דפש, אתם עובדים גם על אלבום חדש?
 
"לא. יוצא אוסף חדש לתיסלם עם השירים החדשים וכל השירים שהקלטנו בשנים האחרונות, שלושה שהקלטנו השנה במסגרת הפרויקט עם סלקום - שסלקום מהבחינה הזו הם רק אכסניה והשירים הם שלנו לכל דבר - שיר שהקלטנו ל`עבודה עברית`, קאבר לשיר של ניל יאנג שהקלטנו עם ה`רד בנד`, זאת הזדמנות לאסוף את כל אלה ולעדכן את הרפרטואר של תיסלם".
 
ובכל זאת, למה לא הולכים משם לאלבום חדש לגמרי?
 
"זה לא פשוט. התמיכה הזאת שקיבלנו מסלקום, למשל, היא לא כל כך תמיכה כלכלית כמו שהיא סיפקה לנו את המסגרת שאפשרה לנו להקליט את הכמה שירים החדשים שהקלטנו השנה, כשבא מישהו ואמר, `בואו, תכתבו, תקליטו שירים חדשים`, ועזר לנו לעשות משהו שהיה לנו כל כך קשה לעשות בחמש, שש שנים האחרונות.
 
"האיחוד הנוכחי של תיסלם התחיל בהופעה בבארבי ב-2002, ומאז בעצם אנחנו פעילים על אש מאוד קטנה וכל פעם כן עולה הרעיון של להקליט שירים חדשים, וזה נורא קשה. להופיע ביחד אנחנו נורא אוהבים ונהנים, וזו מין קפסולת זמן כזאת, אבל להקליט שירים חדשים, להיכנס לפעילות אמיתית ועכשווית זה אומר להיכנס לאווירה של יצירתיות וביחד איתה גם לכל מיני קונפליקטים שמאפיינים להקות, רגשיים, נפשיים, ואנחנו לא רוצים לקלקל את הכיף הזה שלנו. הפעם צללנו לזה, והיו גם חלקים של קונפליקטים שחזרו, אבל בסופו של דבר זה השתלם".
 
למה צריך לצפות מי שיגיע להופעה מבחינת עיבודים ונגינה? יהיו שינויים?
 
"אני יכול להגיד מעצמי, שכשאני בא להופעה של להקה שאני אוהב, אני מאוד לא אוהב שמשנים לי את העיבודים יותר מדי. כשהתחלנו להופיע, אחרי האלבום הראשון, העיבודים היו שונים מאשר בתקליט עצמו, כי תיסלם הייתה להקה הרבה יותר רוקית וכבדה על הבמה מאשר בתקליטים. העיבודים ברוב השירים שעשינו במשך השנים יישארו, יקבלו נפח גדול יותר, הסאונד יהיה מושלם, אבל לא הייתי רוצה להתחיל להעביר את האנשים סדנאות של זיהוי שירים.
 
"פה ושם יש שינויים שהם תוצאה של דברים שנולדים מתוך ההופעות עצמן, בבאלנסים של הופעות, דברים שמקבלים צורה אחרת כמו `בוקר של כיף` שהשנה התחלנו לנגן אותו אחרת לגמרי, וכל כך אהבנו את הביצוע החדש שהוא הרבה יותר כבד, הרבה יותר גיטרות, שגם הקלטנו אותו. כשיש הצדקה עושים את זה, אבל לא בכוח". 

חוץ מאותן שתי הופעות גדולות מתוכננות הופעות נוספות או שבזה יסתכם הביחד הנוכחי?
 
"הופעות בסדר גודל כזה מתוכננות כרגע רק השתיים האלה. לא יודע להתחייב על יותר מזה. לכל אחד מאיתנו יש את החיים שלו והתכניות שלו. אם יהיה ביקוש עצום קשה להאמין שנסרב, אבל בשלב זה, זה מה שיש".
 
בסיכומו של דבר הפרויקט עם סלקום הוא הצלחה מבחינתכם
 
"ההצלחה הכי גדולה היא שזה נתן לנו את האפשרות לכתוב, להקליט, להוציא לרדיו, להתחדש, לבוא עם הקטע של תיסלם עם איזה טוויסט לא צפוי. אני לא מכחיש שיכולנו לקבל תמיכה יותר גדולה מהרדיו, אבל בטח שמבחינתנו זו הצלחה. אני מאוד מקווה שהתייחסות של הרדיו לא קשורה לשיתוף הפעולה עם סלקום. זה כמו שיעשו סנקציות לאמן שחתום בהד ארצי או באן.אם.סי. סלקום זה סך הכל גוף עסקי שאתה נכנס איתו לשיתוף פעולה כמו שאתה עושה עם חברת תקליטים כזו או אחרת, לכן אני מאוד מקווה שזה לא מה שהשפיע על ההתייחסות של הרדיו".

"אין טעם ואין צורך להתפרק"
 
אני חייבת למחזר שאלה שכבר שאלתי אנשי להקות אחרות בעבר, וזה עדיין מסקרן אותי אפרופו השמות שציינת באותו סקר של סיבובי הופעות מצליחים בשנה שעברה: בעולם הישן, כשהביטלס התפרקו, אז זהו, נסגרה הלהקה. איך זה שבעולם החדש להקות כבר לא מתפרקות אף פעם, רק מפסיקות פעילות?
 
"יותר מזה, פעם כשבסיסט היה עוזב להקה שאהבתי, נניח, זו הייתה טרגדיה של שבועות. היום הלהקות באמת לא מתפרקות, כי אין טעם. הרי מתי להקות בכלל מתפרקות, כשאנשים שהם בני 23 נניח, והם יחד מגיל 18, וכל אחד מהם רוצה לצאת לדרכו העצמאית, אז הלהקה מתפרקת. אבל כשאנשים בני חמישים הם כבר מבינים את החיים ויודעים שזה מגוחך ושאפשר פשוט לקחת חופשות אחד מהשני, אבל אין טעם ואין צורך להתפרק".
 
ובכל זאת, מה זה הדבר הזה שמחזיקים אתכם חברים כל כך הרבה שנים ומאפשר לכם להתחבר כל פעם מחדש? 

"לא יודע. כל תקופה יש לה איזה משהו אחר. בתקופה הראשונה היינו כמו איזה יחידת עילית בצבא, ששה אנשים, כמו קומנדו, ישנים ביחד, חיים ביחד, ואחרי שלוש שנים היינו באמת צריכים את החופש אחד מהשני, אבל השורשים שנשתלו שם, והחברות בין כולנו ובין חלקים מאיתנו, והבגרות שלנו, באמת קשה לי להגיד למה. אין לי תשובה, חוץ מזה שיש הרבה אהבה בינינו".


 
תיסלם יופיעו במסגרת פסטיבל ישראל ביום חמישי, ה- 4 ביוני 2009 ב-20:30 במוזיאון ישראל וב-11 ביוני ב-20:45 באמפי קיסריה.  


למועדי מופעים >

13/05/2009   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. עלו והצלח תיסלם!
אורי , (16/05/2009)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע