סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2024 פברואר 
א ב ג ד ה ו ש
    
10
11121314151617
18192021222324
2526272829
ביקורת
 
מאת: צבי גורן פחדמוות/וריאציות גולדברג - בצל החיים
 

 
 
מה שמייחד את המונודרמה הזאת הוא קודם כל בהיותה פרטית לחלוטין. אמיתית כדי כך שאין כמעט נקודה במסע שיכולה להיחשב כדמיונית או כ'לי זה לא קרה' או ח"ו 'לי זה לא יקרה'. זה החן וזה הכוח בהופעה – המשחק או הסטנד אפ במינוח מקצועי – של ניצן כהן. הוא אמיתי כמו הפחד שלו"
שתי הצגות מפתיעות ב"פסטיבל תמונע 2014” שופעות הומור בריא למהדרין


"פחדמוות" – ככה בונים משבר
 
ניצן כהן הוא צעיר ישראלי בן ארבעים, או כמעט, ואולי בכלל כבר מעבר לחגיגות יום ההולדת שהיה נותן הכל כדי לפסוח על הרגע הנורא והאיום הזה.

גברים רבים, ואומרים כי גם הרבה נשים, חווים אותו מיום שזרקו את עטיפות המתנות שקיבלו ליום ההולדת ה-39. כי מאותו הרגע , ובכל רגע במשך שנה אחת שאיננה עוצרת את דהירתה, האיום הזה "אני בן  40" שולף ממעמקים כמעט את כל הפחדים הקמאיים שיכול אדם לייצר.
 
ניצן כהן החליט שאת מסע השנה הזה, את משא הסיוט שעליו לשאת לבדו – ואולי למצוקת בני משפחתו וחבריו – עליו לחלוק עם אנשים זרים ולשדל אותם להזדהות עמו. אילו היה סטנדאפיסט ודאי היה נזכר במשבר הזה כעבור עשר שנים, ומתפרנס עליו עוד עשר שנים טובות.  
 
אבל ניצן כהן איננו סטנדאפיסט אלא מחזאי ואפילו אחד מאלה שמביטים במראה ורואים את עצמם כחומר ביד היוצר, ומה שנראה לו שם ברור זה הפחד מהמוות. ואם זה לא מצחיק, חשב כנראה, אז אתקוף אותו בהומור ואפילו אזמן אותו לדו-קרב פומבי וגם אתייצב מולו בעצמי כסטנדאפיסט. על החיים ועל המוות, כמו שאומרים.
 
ומאותו הרגע שניתן האות, ניצן כהן אכן עושה את המפתיע ובמונולוג קומי ומפתיע מתגלגל בתחנות חייו החל מברית המילה, שהיא הזיכרון הראשון שהוא שולף ועד למיצוי המושלם, כולל כמה השמטות, של הצפי המצחיק של מותו. וכל זה בסיוע חוויית העינוי הנפשי שהופך לעינוג על ספת הפסיכולוגית. ואם כך, אז בהחלט, הוא אומר, "חבר'ה, כבר מותר לצחוק".
 
מה שמייחד את המונודרמה הזאת הוא קודם כל בהיותה פרטית לחלוטין. אמיתית כדי כך שאין כמעט נקודה במסע שיכולה להיחשב כדמיונית או כ"לי זה לא קרה" או ח"ו "לי זה לא יקרה". זה החן וזה הכוח בהופעה – המשחק או הסטנד אפ במינוח מקצועי – של ניצן כהן. הוא אמיתי כמו הפחד שלו.
 
ואנחנו, הקהל האופף אותו באולם השחור הפנימי ביותר של תאטרון תמונע, צוחקים הרבה מכל זיכרון, מכל חרדה, ומכל ייאוש. וכשצריך הוא גם מגייס מתוכנו משת"פים לשלושה קטעים (קריוקי עליז, הספד עצמי, ומקהלה מקוננת) שיכולים להיחשב כהברקות-שיא וכמוהן גם ההברקה האולטימטיבית של מוות "מצחיק עד מוות".
 
כל זאת כשהתפאורה שעיצב ניר פרטוש שגם האיר אותה, מסתפקת בשולחן הארוך הקר שעליו שוטפים את המת מחטאיו ומתסביכיו, מתקוותיו ומאכזבותיו, וכמובן מחייו הצפונים בו, ומהרמקולים בוקעת בחדווה מוזיקה מעובדת כדת וכדין  על ידי אביב שטיין. ואלה תורמים את חלקם בהפקה הקטנה הזאת של אנסמבל תמונע, להופעה הטבעית והישירה, של ניצן כהן, ייבדל לחיים ארוכים, בהומור בריא.

ניצן-כהן-1-יחצ.jpg
ניצן כהן (תמונת יח"צ)

 
"וריאציות גולדברג" – בסוף ההצגה מתחילה

 
את פסטיבל תמונע השנה פתחה ההפקה הגדולה והמרשימה של "וריאציות גולדברג" המחזה הלפני אחרון של ג'ורג' טבורי, המחזאי-תסריטאי-במאי שיהדותו התגבשה במהלך 93 שנות חייו, כשהוא נע על פסי זהויות לאומיות של הונגריה, ארה"ב ואנגליה, ונחשב למחזאי גרמני. השואה שניצל ממנה הפכה להיות הלשד החי של מכלול יצירתו.
 
טבורי אמר בשעתו ש"אתה עשוי להתגבר על היטלר, רק אם אתה מסוגל לגלות אותו בתוכך... אם אנחנו – היהודים והגרמנים – לא נהיה מסוגלים להתגבר על הקלישאות שביחסינו אחרי השואה, ולא נלמד לראות זה את זה כבני אדם, אפשר יהיה להתחיל להסיק שוב את התנורים באושוויץ". 
 
הרעיון הזה, במישרין ובעקיפין גם יחד, זורם בעורקי המחזה "וריאציות גולדברג" שהועלה לפני עשר שנים באוניברסיטת תל אביב בתרגומו המצוין של גד קינר וחוזר עתה בשדרוג   כגרסה עברית עכשווית בהפקה החדשה של אנסמבל תמונע, בבימויו של גיל אלון ובכיכובו.
 
המחזה מתאר חזרות אחרונות בתאטרון המעלה מחזה על בריאת העולם. הבמאי ואלוהים, כמובן, חד הם, עוזר הבמאי גולדברג. הווריאציות הן כמובן אלה של י.ס. באך, במוזיקה השבה ופוקדת את ההצגה, אך גם של המחזה המעביר את קהלו בסדנת-היכרות עם עולם הבמה שבדרך כלל הוא נושא לקנאה והערצה. אבל כאן הוא כמו סיפורי המקרא, תוהו ובוהו, ואפילו קצת סדום ועמורה.
 
כנראה שרק תודעת השואה יכולה לחבר את כל אלה – את גן העדן, את הגירוש ממנו, והרצח הראשון של הבל על ידי קין אחיו, בואכה עקדת יצחק  ועד, אויה לנו,  הסיפור ההוא מהברית החדשה על הצליבה של ישו, שאלפיים שנה מאז הרודפת את בני עמו היהודים ולא מרפה גם אחרי החנינות החלקיות מהוותיקן. 
 

וריאציות-גולדברג-מקור-תמונע.jpg
וריאציות גולדברג (מקור: אתר תמונע)
ההומור של  טבורי שחור ומצחיק עד דמעות, גם בבחירת הנושאים המרכיבים את המחזה – כמו שביתת שחקנים, כמו קצת גאווה, דיונים תורניים, ואגו טריפים אופייניים לעולם הסלבס והתאטרון. וההומור הזה כתוב בהברקות חדות שנוטלות את המקורות והופכות בהן עד שיוצא המיץ.  
 
גיל אלון הלך  בעקבות טבורי וביים את ההצגה ברצינות מוחלטת ובכך הפיק ממנה את מלוא מטען ההומור. הוא עשה זאת בתפאורה העוטפת את חללו הגדול של אולם החניון כולל תלבושות בעיצוב רותם בלום, ותאורה שיאיר ורדי עיצב בצבעוניות מחייכת. והכל בליווי לחנים מקוריים ועיבודים מוזיקליים של אור מצא וגם שירה אופראית מוקלטת של נעמה פרידמן וכוראוגרפיה יפה של שירלי ברבי.
 
וכמובן המשחק המשובח של גיל אלון שוצף, רועם, ומועד כמו כל במאי שהוא גם אלוהים. יש לו עזרה מצוינת של רועי איילון כגולדברג, העזר כנגדו החרדלניק שמכיר במציאות ומתעקש על הכתוב, של חן יאני החדה כתער כתפאורנית רבת רעיונות שאינם מתבצעים כרצונה ובמיוחד אודליה סגל כעובדת הניקיון שרואה הכל וצריכה לטאטא החוצה את הזוהמה.
 
לעומתם "השחקנים" של  ההצגה שבתוך ההצגה, בגילומם עתיר ההומור של שירה אלפנדרי, יוסי רחמני, ניסו כאביה ואברהם הורוביץ,מעשירים את החוויה המצחיקה בסדרת תפקידיהם התנ"כיים וגם העכשוויים. מיכאל אושרי, שחר פרחי ותום קינן קנטי משלימים את הצוות כלהקת רוק של מלאכי רעים.
 
ובסיכומו של דבר "וריאציות גולדברג" היא הצגה מרנינה על עבר והווה בתאטרון החיים.23/10/2014   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע