סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2024 אפריל 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן האבולוציה של המינים: נצחון האהבה
 

 
 
אלון אופיר מנווט בווירטואוזיות אנסמבל מבריק של ארבעה שחקנים, בראשותו המפתיעה של ישי גולן, שחקן דרמטי רב הישגים שחושף צדדים קומיים מרשימים."
קומדיית הקיץ של תיאטרון חיפה שכתב יורם זקס וביים אלון אופיר היא שנונה, רומנטית, עתירת פאנצ'ים ועשויה היטב


 מי מפחד מפוליאמוריה?
 
"האבולוציה של המינים", הקומדיה הרומנטית החדשה של תיאטרון חיפה, מבקשת לבדוק היבטים בזוגיות הקלאסית, המונוגמית, בראי מה שמכנים יוצריה כתמורות ושינויים בהתנהגות האנושית בשנים האחרונות. לכאורה היא מתמקדת בשאלה האם פוליאמוריה, ריבוי מערכות יחסים מקבילות המבוססות על אהבה, יכולה או עשויה להחליף את המבנה הנהוג והמקובל מאז ומתמיד.

למעשה תשובתה של הפקה זו, מחזה הביכורים של יורם זקס בתאטרון הרפרטוארי, לשאלה לעיל היא חד משמעית. שלילית. אולי מפני שזו דרכה של קומדיה, שנועדה רק להציף שאלות, להציגן בקלילות ובעיקר לבדר, ולא של דרמה שנדרשת לניסוח מעמיק של הסוגיות ותובעת כובד ראש ומחשבה מן הצופה. על אחת כמה וכמה כשהמחזה עצמו הודף, בתום שעה וחצי של הצגה, את העמדות והטיעונים המועלים בו.

כך שבבואכם להצגה זו - המבדרת והמשעשעת -  אני מציע מראש לדלג על הדיון השכלתני הטרחני לטעמי, בענייני אהבה, זוגיות ומיניות שנפרש בתכניה הווירטואלית. אמנם המחזאי זקס מאבחן את המונוגמיה כדמוקרטיה, שהיא לדעתו שיטת משטר עם המון בעיות, בעוד הפוליאמוריה מזכירה לו  קומוניזם – רעיון מקסים על שוויון ואחווה שבדרכו ליישום כאידיאל אוטופי רק מסתבך ומעורר קשיים - אבל עזבו אתכם מהיומרה שמנסה להצדיק את הבסיס האידיאולוגי למחזה, גם בריאיון עם אשת אקדמיה שכתבה ספר על זוגיות.

כולה סיפור על גבר, בעצם מדריך גלישה וילד נצחי, שמשחר לסטוצים בג'ימבורי השכונתי, ומפיץ את "בשורת" הפוליאמוריה כאצטלה לניסיונותיו. הוא סוחף אחריו אמא לשלושה שמתפתה לגיוון בחיי האהבה והמין שלה, גבר (בעלה) שנשבה בקסמי התיאוריה ומפנטז ליישמה ורווקה מנוסה, חברתה של הנ"ל, שמכירה את כל הטריקים של גברים משחרים לסטוץ, אבל נותנת לזה סיכוי כי היא רוצה להביא ילד. בשורה התחתונה כולם מגלים שזיונים זה לא הכל. ולא יעזרו הסברים מלומדים על מסגרות יחסים, ועל הצורך בהסכמות ובאמון הדדי, האהבה - מונוגמית, עד שיוכח אחרת - סופה לנצח. 
 

האבולוציה של המינים, צילום: כפיר בולוטין

מההומו ספיאנס עד גואל רצון
 
הקומדיה רומנטית, אבל שמה אינו סקסי. השימוש בשם התואר "אבולוציה" בעייתי לטעמי. אמנם הוא מנסח היגד תרבותי, אך הוא מונח כבד ומרתיע, ואפילו לא מסחרי בעליל. שהרי הקומדיה הזו שייכת - על אף היומרה שהועמסה עליה - לז'אנר הקומדיות המסחריות משנות ה-90-80 מסוג "אני פה בגלל אשתי", שחקרו את המיניות והרדיפה אחרי ההנאה ממין, במסגרת הזוגיות או מחוצה לה, והפכו אותן לנרטיב. רק היכחדותו של התאטרון הפרטי-מסחרי והיבלעותו על ידי תאטרון רפרטוארי-ציבורי מצדיק את העלאתה על במת חיפה. במיוחד אם היא מתוקתקת כהלכתה.

רגע, אבולוציה על שום מה? על שום המונולוגים שמושמים בפי גיבורי המחזה, שסורקים, כרונולוגית אולם בקפיצות גדולות, את ההיסטוריה ותולדות הזוגיות מימי ההומו ספיאנס ועד לימי גואל רצון. הם מפסקים בין הסצינות ונועדו לספק פרספקטיבה לגביהן. אך יותר משהם מתכתבים עם ההתרחשות או מעוררים הנהוני הסכמה והארה, הם משמשים כקטעי מעבר וכאתנחתות קומיות, שממריצות את ההצגה ומשמשות לחילופי תפאורה.


האבולוציה של המינים, צילום: כפיר בולוטין

זו, בעיצובו של ניב מנור, דמויית קוביות לגו ענקיות. גם צעצוע, גם נוף עירוני, אפילו הייטקי, עם זוויות מעוגלות, חמות ולא מנוכרות - תפאורה שמציעה פתרונות חביבים ואמינים לקידום העלילה. צבע היסוד האפרפר משמש היטב את התאורה היעילה כרגיל של קרן גרנק, במיוחד במונולוגי המעבר.

עיצוב התלבושות של אורן דר משתעשע בצבעוניות מלאת חיים אך מאופקת של בגדים מחיי היומיום, שמנסחים ומתארים היטב את הלובשים אותם. אבי גרייניק אחראי, לראשונה בקריירה הבימתית שלו, לכתיבת המוזיקה. הפתיחה המוזיקלית עם ציטוט מ"מלך האריות" הבטיחה אבל התאדתה. בעצם, אם לא הרגשנו את המוזיקה, סימן שהיא עשתה את עבודתה. 
 

האבולוציה של המינים, צילום: כפיר בולוטין

פינג פונג מרתק
 
"האבולוציה של המינים" היא הצגה מצחיקה ומשעשעת. הכתיבה שנונה ("לא ימצא חן הלונה גל של המבוגרים, תמיד אפשר לחזור לג'ימבורי של הקטנטנים"), הדיאלוגים המתוחכמים ורוויי ההומור (יש מי שהציע לאפיין אותם כ"חוש אמור") הם מראה לשפת דיבור וחיווי הנהוגה בקרב בני ה-30 וה-40. הבימוי של אלון אופיר קצבי ומתוזמן, מהודק אך קולח, והופך את חילופי הדברים המהירים בין השחקנים למשחק פינג פונג מרתק, עתיר פאנצ'ים.

אופיר מנווט בווירטואוזיות אנסמבל מבריק של ארבעה שחקנים מגוייסים ונלהבים, בראשותו המפתיעה של ישי גולן, שחקן דרמטי רב הישגים שחושף צדדים קומיים מרשימים באישיותו הבימתית. הוא בני השרמנטי, הגולש המתבגר, שמתחזה לנשוי ומתוודה כגרוש: "זה היופי של האדם המודרני. לא או או, אלא גם וגם".

לצדו לוכדת את העין מעיין וינשטוק הצעירה בוגרת ניסן נתיב, בתפקיד משמעותי ראשון בקריירה שלה, שמגלמת בבגרות כובשת את דמותה אחוזת הלבטים של עדי, נשואה ואמא, שחיי האהבה שלה מגמגמים והיא נפתחת לריגושים. בעלה, גיא, סוג של יאפי מצליח, מגולם על ידי ירון ברובינסקי, שאפשר לטבוע בתכול עיניו, בתמרוני ההכחשה והחיזור הקלילים שלו, ולהיסחף בהנאתו הבלתי מוסתרת מן התפקיד.

את המרובע הרומנטי משלימה הקומיקאית ענת מגן-שבו בדמות הרווקה יעל, שמבקשת לעשות ילד עם גיא אך רק בתנאי שיקבל את הסכמתה של אשתו עדי, חברתה הטובה. לכאורה הדמות הכי קרת רוח, מעשית ושקולה, אבל גם היא בוגדת בעקרונותיה כשנפתח פתח לאהבה. 
 
  


שעה וחצי של כיף

 
המסרים המתריסים של המחזה משרתים היטב את העלילה, אך דווקא סיומה - בשני חדרים סמוכים באותו מלון, טריק נדוש ומוכר - מאכזב קמעה.

כמחזה מודרני, עם נקודת מוצא חתרנית ומאתגרת ועצימות ורבלית מטורפת כמעט, הוא יוצר ציפיה לסיום נועז ולא שגרתי, שישלח את הצופים לביתם עם חומר למחשבה על הזוגיות שלהם ומידת ההתאמה, אם בכלל, של הפוליאמוריה לשיפור חייהם.

אלא שבאופן לגמרי לא מפתיע, אף שהוא גולש אל השורות הראשונות באולם, הוא מסתיים כמחזה מוסר. סוף שמשיב את הסדר על כנו ושולח את בני הזוג החוקיים (וגם את הפנויים) ליישם את תשוקותיהם וחלומותיהם זה בזרועות זו, הוא סיום שמשמיט את הטיעון שבשמו של המחזה.

ועדיין, זו קומדיה קייצית חביבה, שמעבירה בכיף שעה וחצי. 
 

האבולוציה של המינים, צילום: כפיר בולוטין

האבולוציה של המינים, תיאטרון חיפה. מוזיאון ארץ ישראל תל אביב. רביעי, 18 באוגוסט 2021
 


למועדי מופעים >

24/08/2021   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע