סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ביקורת
 
מאת: צבי גורן הנפש הטובה מסצ'ואן- חגיגת תיאטרון
 

 
 

הצגת ברכט בקאמרי בניצוחם של אודי בן משה וקרן פלס מלאה הברקות ורגעים בלתי נשכחיםסעודה מלהיבה
 
עקרות בית נואשות מגלות כמעט תמיד שבמתכון לתבשיל הגדול שהן מכינות לארוחת החג חסר איזה מרכיב, שהחותנת שכחה לרשום או העלימה, שהשכנה לא זכרה למרות רצונה הטוב, והקצב השכונתי פשוט לא הבין כמה סועדים יישבו אל השולחן. כמו עקרות הבית גם מבקרי התיאטרון, תמיד הם מגלים שמשהו חסר להם בהצגה שזה עתה ראו, או משהו מיותר, או שהיא בכלל לא מה שהוזמנו אליה.
 
אני שמח לבשר לכם שבהצגה הזאת, “הנפש הטובה מסצ`ואן" הקאמרי מצליח להגיש סעודה שכל מרכיביה מדויקים, סליחה מפתיעים, ושוב סליחה, מלהיבים. הזמינו לחגיגה וזה בדיוק מה שהתרחש שם על במת קאמרי 2 מתמונת הפתיחה המקורית ועד הסיום. בניצוחו הווירטואוזי של הבמאי אודי בן משה העידו למחזהו של ברכט הוא  אורגיה של צבעים, מקצבים  ועושר רעיונות לכל רגע במחזה, לכל דיאלוג, לכל שורות שיר או פזמון, לכל דמות ולכל התפתחות בעלילה. בן משה מצא פתרונות יפים לכמה מהתמונות, ואחת מהברקותיו הייתה בתמונת בית החרושת שבה שני פסנתרים הופכים לפס ייצור.
 
שותפותיו הנאמנות בארגון החגיגה הן קרן פלס שכתבה לו מוזיקה מקורית מלהיבה, ויחד אתו הפכה את הלהקה כולה לחבורת כליזמרים גדולה, לילי בן נחשון שעיצבה במה הכי פשוטה שבעולם לטובת המוזיקה והמשחק, לרשות התנועה המקסימה של מרינה בלטוב, והצבעים החיים של התלבושות של עפרה קונפינו, והתאורה היפה מאוד של חני ורדי.
 
העלילה מספרת על שלושה "אלים" שמגיעים לעיר ענייה בחבל סצ`ואן במסע חיפוש אחר "נשמה" – מישהו טוב לב, שמח בחלקו ונדיב לזולתו. לפחות משהו מזה, שאם לא - דינו של העולם להיחרב ( דומה קצת לרעיון המסופר בפרשת אברהם, אלוהים וסדום שמצוטטת כמעט במלואה בתכניה הצבעונית והעשירה של רבקה משולח ואיתמר וכסלר). האלים עייפים, מחפשים חדר לשנת הלילה, ומוכר המים המקומי משדך להם את שן טה, זונה מקומית, שמוכנה לוותר על לקוח ולארח אותם בחדרה הקטן. הם גומלים לה בממון שמאפשר לה לרכוש חנות טבק, אך מהר מאוד היא מגלה שחמדני העיר הטפילים מרוששים אותה. היא טובת לב, ועל כן היא איננה יודעת איך מסלקים אותם. אבל היא גם חכמה וממציאה לעצמה בן דוד, שוי טה, מתחפשת לו ומתחילה להשליט סדר. היא נקרעת בין הצורך לשרוד לבין טוב לבה וממשיכה להסתבך, כולל בפרשיית אהבה שמערערת את האיזון העדין שיצרה בין עצמה לבין ה"בן דוד".
 
המשל הסיני הזה של ברטולד ברכט על מאבק ההישרדות של האדם הקטן בעולם החומרני והנצלני אינו זקוק לנמשל. הצגתו הראשונה הייתה בשאושפילהאוס של ציריך ב-1943, מיד אחרי הבכורה שם של "אמא קוראז`”. מלכתחילה המחזה נכתב, כרבים ממחזותיו של ברכט, עם קטעי שירה ופזמונים, ומאז 1947 המוזיקה המזוהה אתו הייתה של פול דסאו, מי שהלחין גם את המוזיקה לקוראז`. כך גם היה בהצגה ההיסטורית של המחזה בתיאטרון הקאמרי ב-1955, בבימויו של יוסף מילוא ועם אורנה פורת בתפקיד הכפול ובתרגום של לאה גולדברג. 

הישג נוסף לבן משה

עתה חוזר המחזה לקאמרי בגרסתו של אודי בן משה, שמיטיב להצעיד בדרכי הדמיון היצירתי  שלו את הלהקה הנפלאה שגייס, ובראשה אולה שור-סלקטר. בתפקיד שן טה היא מקסימה, טוב לבה נושב מפניה כבריזה, והיא רכה ועדינה באהבתה ליאנג סון הטייס (אסף פריינטא המצוין), שמעמיד אותה במבחנים קשים ושוברי לב. שור-סלקטר גם מעצבת נהדר את דמות בן הדוד שוי טה, היא גברית ונוקשה למראה, בטון הדיבור ובצבע קולה, אך כל זה מבלי לאבד את הנשמה הזוהרת בעיניה. כאשר הייאוש אוחז בכפל הדמויות שלה, שור-סלקטר מגיעה אל השיא הדרמטי המרטיט של משחקה הנפלא, שבהצגה הזאת כמו מאגד את כל הישגיה מאז קתרין ב"אמא קוראז" ועד אנטיגונה. וכאן היא גם שרה נהדר.
 
דרור קרן מרתק בתפקיד ואנג, מוכר המים, הנושא על גבו תופים ומצלתיים שהוא מנגן בהם, או מוזג מתוכם מים, יוצר דמות חנוך-לוינית למופת בעיניו, בקולו, במחוות התקווה והייאוש, ובשירים הגדולים שקרן פלס סיפקה לו. כמוהו גם שלושת האלים – אלון דהן, רובי מוסקוביץ` ויניב ביטון שמתפתחים בהדרגה לשיאם המצחיק כתזכורת נפלאה לשלישיית הגשש החיוור, בדיאלוג נוסח נסים אלוני. שלושתם מצוינים גם בתפקידים האחרים שהם מגלמים, ובמיוחד אלון דהן שיוצר דמות נכמרת של מר שופו הספר שמאוהב בשן טה  ונחלץ לעזרתה.
 
אודליה מורה-מטלון נפלאה בתפקיד ההומלסית גב` שין, שהיא הופכת אותו לנוכחות בימתית מסיבית, וגם כסבתא העיוורת, דיקלה הדר מצוינת כאם המשפחה המתנחלת בחנות הטבק, ואחר כך כאמו של הטייס, וגם כזונה יחד עם הילה סורג`ון-פישר, שמגלמת היטב את בעלת הבית ועוד תפקידים קטנים.
 
ואחרונים חביבים הם שלושת המוזיקנטים שמשתתפים בכל מהלך ההצגה, אם ממקום מושבם הגבוה בעומק הבמה, או כשהם יורדים אל העם – ניב קאופמן, בפסנתר, אבנר קלמר בכינור ותום כהן במנדולינה. שלושתם היו שותפיה של קרן פלס, כמלחינה וכמנהלת המוזיקלית של ההצגה, לעיבודים המוזיקליים העליזים. רחל הוכמן השלימה את הצד המוזיקלי בהדרכה קולית שניכרה היטב בביצועי השירה.
 
"הנפש הטובה מסצ`ואן" נוסח בן משה, שגם עיבד את התרגום המצוין של שמעון זנדבנק, ויחד עם קרן פלס ערך תרגום חדש לפזמונים, היא חגיגת תיאטרון אמיתית, הממשיכה את שרשרת הישגיו כקול חדש ורענן בשדה הבימוי.
 
ואני מבטיח לכם שאם תלכו לראות את ההצגה, לא תשכחו אותה.
 


למועדי מופעים >

25/01/2009   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (15 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
15. הצגה מאןד משעממת...
פאני , דימונה (09/06/2010) (לת)
14. הנפש הטובה מסצו`אן-דמוי
מונדרי עופרה , רמת-גן (30/05/2010)
13. הצגה בלתי נשכחת
מאיר ינאי , זיכרון יעקב (22/01/2010)
12. איזה יופי שהלכתי לראות את התיאטרון-קרקס-קונצרט הזה!
שולי , (21/10/2009) (לת)
11. חגיגה של הצגה,נחת לברכט.
אילנה , (15/10/2009)
10. נפש טובה מסצואן
ראובן , תל אביב (31/07/2009)
9. נפש טובה ארוכה הדרך :
נרי , תל אביב (20/06/2009)
8. הצגה ייחודית
יפה , רמת-גן (13/06/2009)
7. נפש טובה בקאמרי:
חיימון , תל אביב (12/06/2009)
6. ההצגה הכי טובה שראיתי השנה!
נמרוד , גבעתיים (02/03/2009)
5. הצגה כושלת
אנטיגונה , (28/02/2009)
4. הצגה נ ה ד ר ת !
דודי , תל אביבי (28/01/2009) (לת)
3. אכן תיאטרון במיטבו!
מוטי , (26/01/2009)
2. צבי, נדמה לי שהתבלבלת בהצגה :(
הייתי בהצגה , (26/01/2009)
1. הצגה מקסימה מכל הבחינות
123 , (26/01/2009) (לת)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע