סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2022 ינואר 
א ב ג ד ה ו ש
      
101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
כתבה
 
מאת: צבי גורן האופרה "ארמיד" תפתח את עונת האופרה 2006/07
 

 
 


עונת 2006/7, העונה ה-22 של האופרה הישראלית תיפתח בנובמבר עם אופרת הבארוק "ארמיד" מאת גלוק, שמגיעה לאופרה הישראלית בהפקה שהועלתה בהצלחה גדולה בפסטיבל הריין בוויסבאדן לפני שנתיים. את ההפקה המיוחדת של אופרת הבארוק הזאת ביימו, עיצבו ויצרו ענבל פינטו ואבשלום פולק, שיצרו בהפקה הזאת עולם מרתק של תנועה, צלילים, הקרנות וידאו, צלליות ודמויות מסתוריות.

בריאיון שהעניקו ל"הבמה" ערב הבכורה בוויסבאדן, סיפרו השניים על החידוש שבימוי האופרה יצר עבורם. "העבודה עם המוזיקה הייתה הפוכה ממה שאנחנו רגילים אליה," אומר פולק. "הפעם מדובר במוזיקה שהיא המכוונת והמובילה את הרעיונות שלנו, ולא במוזיקה שנועדה להשלים רעיונות, כפי שהיה ב`אויסטר` וב`בוביז`. וזה לא המוזיקה לכשעצמה אלא העובדה שמדובר בביצוע חי שלה, עם תזמורת, מקהלה וסולנים על הבמה".
המוזיקה, לדברי פולק, היא גם שיצרה אצלם את הדימויים והרעיונות הבימתיים, הכוללים, בין השאר, הקרנה של צלליות – נופים וזאבים ברקע להתרחשות הדרמטית. המוזיקה גם קבעה לענבל פינטו את הרעיונות הכוריאוגרפיים: "המוזיקה נותנת מסגרת שבתוכה צריך להיות יצירתי , זו התשתית של מה שאתה הולך ליצור, ומבחינה זאת לבדה זה תהליך הרבה יותר קל מבעבר כאשר הייתי צריכה ליצור עולם כאילו מבראשית".

ובעוד פולק ופינטו נאבקים ברעיונות הבימוי והכוריאוגרפיה שלהם, התברר כי בניגוד למתוכנן, עליהם גם לעצב גם את הבמה ואת התלבושות. המבקרים המחמירים של גרמניה רק שיבחו את התוצאה.

יחד עם "ארמיד" העונה החדשה באופרה הישראלית כוללת תשע הפקות, ולצד הבכורה הישראלית של "ארמיד" תהיה בכורה ישראלית גם ל"איל טריטיקו", שלישיית האופרות הקצרות של פוצ`יני המועלות בערב אחד.

האופרה "אריאדנה בנקסוס" מאת שטראוס תועלה לראשונה בארץ בביצוע בימתי מלא, והאופרה "הטרובדור" מאת ורדי תועלה במסגרת סדרת ההפקות המשותפות הישראלית-אמריקנית שהחלה עם "שמשון ודלילה" בשנה שעברה, ו"רוזנקווליר" בחודש שעבר.

האופרות האחרות שיועלו בהפקות חדשות הן "כך עושות כולן" מאת מוצרט, שהיא היחידה שאין לגביה הודעה בדבר שיתוף עם בית אופרה אחר, ו"סיפורי הופמן" מאת אופנבאך, בשיתוף עם האופרה המלכותית במדריד והאופרה של טולוז.

שני בתי אופרה מרוסיה יהיו אורחי האופרה הישראלית על צוותיהם המלאים: בית האופרה של קירוב עם ואלרי גרגייב יגיע עם "פלסטף" של ורדי בגירסה מודרנית, ובית האופרה הליקון, המעלה כאן החודש את "נשף מסיכות" של ורדי, ישוב לאופרה הישראלית בדצמבר עם שתי אופרות רוסיות גדולות, "בוריס גודונוב" מאת מוסורגסקי, ו"ליידי מקבת ממצנסק" מאת שוסטקוביץ`.

עונה זו מדגישה את שיתוף הפעולה המתהדק בין האופרה הישראלית לבין מיטב אמני האופרה הבינלאומיים. מנצחים אורחים כואלרי גרגייב ומסימיליאנו סטפנלי והישראלים אשר פיש, שיציין את השנה העשירית לכהונתו כמנהלה המוזיקלי של האופרה, וכן דן אטינגר, וסטיבן סלואן.

בין הזמרים בולטים שמותיהם של גבי שדה הישראלי וכן פיירו ג`וליאצ`י, ניקולאי פוטילין, סנג יון קו, ויקטוריה ספרונובה, סטיוארט קלטון, קרלו שיבליף סטפנו סקו, אורסולה הסה, ג`וליאן גרהרד, פול ארמין אדלמן ואחרים.


להלן תוכנית העונה על פי סדר העלאתן של האופרות:

"ארמיד" מאת גלוק

נובמבר 2006.
מנצח: סבסטיאן רולאן במאים, מעצבים וכוריאוגרפים: ענבל פינטו ואבשלום פולק
אופרת הבארוק של גלוק מספרת על ארמיד המכשפה, נסיכת דמשק, הבוערת מתשוקה לגבר שאינה מסוגלת להשיג. היא מפעילה לשם כך את כוחות הקסם שלה ואת קסמיה הנשיים אך מגלה כי בעולם של מלחמות בין עמים יריבים, האהבה לא תמיד יכולה לחצות


"בוריס גודונוב" מאת מוסורגסקי ו"ליידי מקבת ממצנסק" מאת שוסטקוביץ`

דצמבר 2006.
מנצח: ולדימיר פונקין. הבמאי ומנהל בית האופרה "הליקון", דימיטרי ברטמן, שב לארץ עם בית האופרה המוסקבאי שלו בשתי הפקות של אופרות רוסיות חשובות: "בוריס גודונוב" על השליט הרוסי תאב הכוח והשררה שאינו מסוגל לעצור את עצמו וגורם לאובדנו ו"ליידי מקבת ממצנסק" – ההורגת את כל מי שניצב בדרכה אל האושר עם אהוב צעיר וכשהיא מגלה כי אותו אהוב בוגד בה היא מתאבדת וגוררת אתה את אהובתו החדשה של הגבר בו חשקה.

"הטרובדור" מאת ורדי

ינואר 2007
מנצח: מסימיליאנו סטפנלי במאי: סטיבן לולס
דרמה ספרדית רגשית וסוערת שבמרכזה שתי נשים המנסות להציל את הטרובאדור מפני הרוזן די לונה. הצוענייה אזוצ`נה, המבקשת לנקום את רצח אמה, והיא שגידלה את הטרובאדור כבנה שלה, ולאונורה אצילה המוכנה להתמסר למפקד הצבא המאוהב בה, הרוזן די לונה, כדי להציל ממוות את אהובה, שהוא הטרובדור. לצד נפתולים עלילה ושאלה של זהות יש באופרה הזאת כמה מהאריות וקטעי המקהלה המרשימים ביותר ביצירתו של ורדי.

"סיפורי הופמן" מאת ז`אק אופנבך

פברואר 2007.
מנצח: סטיבן סלואן. במאי: ניקולאס ז`ואל.
הפקה חדשה של האופרה הדרמטית הגדולה שז`אק אופנבאך, בנו של חזן מקלן, הלחין על פי סיפוריו הפנטסטיים של הסופר הגרמני א.ת.א הופמן. אופרה שעוסקת בנושאים כמו השראה, יצירה, נאמנות ואהבה באמצעות שלוש נשים שהופמן (האופראי) משתוקקת לאהבתן – אולימפיה, אנטוניה וג`ולייטה - וואשר אהבתו אליהן לא תמומש לעולם – ואולי בכל זאת תשרה עליו בהצלחה המוזה העכשווית, זמרת האופרה סטלה.
ומה יהיה עם ניקלאוס, מלווהו הנאמן שאת תפקידו שרה זמרת מצוסופרן?


"פלסטף" מאת ורדי

מרץ 2007.
סיור בית האופרה קירוב. במאי: קיריל סרברניקוב. המנצח ולרי גרגייב ובית האופרה של קירוב על סולניו, התזמורת שלו והמקהלה – שבים לישראל לבצע הפקה חדשה של "פלסטף" – האופרה האחרונה של ורדי שבמרכזה האביר עב הכרס והחביב המבקש להתחבב על נשי וינדזור ודרכן להגיע אל אוצרות בעליהן. קומדיה שבה אהבת אמת צעירה מנצחת את תככי המבוגרים, בהפקת ענק הכוללת מספר מכוניות על הבמה.

"אריאדנה בנקסוס" מאת ריכרד שטראוס

אפריל 2007.
מנצח: אשר פיש. במאי: ויליאם פרידקין.
אופרה רומנטית-קומית המתרחשת באחוזתו של נובו-ריש מגלומן שמחליט כי אפשר לצרף במופע אחד משולב אופרה רצינית על פרשת אריאדנה המיתולוגית המבקשת למות, לאחר שתזאוס עזב אותה, ומופע קומדיה דל ארטה בכיכובם של צרבינטה וארלקינו. תפקידים טובים לשלוש זמרות בתפקידי אריאדנה, צרבינטה והמלחין (שוב, כמו ברוזנקווליר) ומחווה נפלאה במיוחד של שטראוס למוצרט. ההפקה כוללת הפעלת בובות, אומגות וזיקוקי די נור.

"כך עושות כולן" מאת מוצרט

מאי 2007.
מנצח: דן אטינגר. במאי: מרקו גנדיני. הפקה חדשה של האופרה של מוצרט שכולה שיעור מתמשך ביחסי גבר-אשה: מה משמעות המלים "אהבה" ו"נאמנות" תוך כדי נסיונם של שני גברים להעמיד במבחן האהבה והנאמנות את שתי רעיותיהם לעתיד.

"הטריקטיקו" מאת פוצ`יני

יוני 2007.
מנצח: אשר פיש/רני קלדרון. במאי: ג`נקרלו דל מונקו.
הפקה חדשה, בשיתוף בית האופרה של ניצה, הכוללת שלוש אופרות קצרות של פוצ`יני: "הנזירה אנג`ליקה", "הגלימה", "ג`אני סקיקי" – שבמרכזן שני סיפורי אהבה טרגיים לגבר ולבן, וסיפור אהבה אחד שמסתיים ב"הפי אנד": במרכז "הגלימה" – סיפורה של ג`ורג`טה שחיה עם בעל שאינה אוהבת ומוצאת נחמה בזרועותיו של לואיג`י. בעלה של ג`ורג`טה מעניש אותה בכך שהוא רוצח את מאהבה. "הנזירה אנג`ליקה" – על צעירה היולדת בן מחוץ לנישואין ונשלחת בשל כך למנזר ללא קשר כלשהו לילדה. כאשר נודע לה שבנה מת ממחלה – היא מתאבדת."ג`אני סקיקי" היא סאטירה המספרת על הצלחתה של צעירה להינשא לאהוב ליבה למרות דעותיו הקדומות של אביה.


05/04/2006   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (4 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
4. ארמיד
רות , (23/12/2006)
3. ארמיד-נהנינו
יקי , (13/12/2006)
2. מדוע לא ממשיכים עם האופרה הנפלאה והחד פעמית
רותי נרדי , (07/12/2006)
1. אופרות
שולה אשכנזי , (25/11/2006)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע