סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
תיאטרון
לוח האירועים 2021 ספטמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
2627282930
כתבה
 
מאת: לילך גביש דגנרטים בסינמטק
 

 
 
אז מה יקרה בפסטיבל הדגנרטים בסינמטק תל אביב ומה זה בכלל דגנרט? לילך-שירה גביש דיברה עם המשתתפים וחזרה עם כמה תשובות  וגם עם כמה שאלות לא פתורות.


חזנות עם דיסטורשן
 
פסטיבל הדגנרטים מתקיים בסינמטק תל אביב זו השנה החמישית ומוכיח שוב שהמקום תחת ניהולו של אלון גרבוז הוא תל-אביבי ופלורליסטי במהותו. באירוע רב תחומי חינמי ויוצא דופן יופיעו בכפיפה אחת כמה מאמני השוליים המובילים בארץ. בין המופיעים חוני המעגל וחזי שוחט יוזמי הפסטיבל, אמנית המיצג סמדר יערון, הקולנוענים גור בנטביץ`, יוסי עטייה ואיתמר רוז, נמרוד קמר, רון קציר, ארנסטו לוי, בן גולדשטיין, ניסן ורוז גלברט, המעצב אוריין והאנימטור והמוזיקאי ניר מטרסו.
 
שמו של הפסטיבל שאול מהטרמינולוגיה הנאצית שראתה באמנות המודרנית אמנות מנוונת. "היטלר העריץ את האמנות האידאית של יוון ורומי", אומר חוני המעגל, "הוא תיעב אמנות בולשיביקית ומודרנית, את הסוריאליזם והדאדאיזם, ועשה חרם על הקוביזם ועל פיקסו. לדעתי הוא היה אמן גדול. ממש ממש מוכשר. קל לשנוא אותו בגלל מה שהוא עשה לארמנים ולכל אלה", אומר המעגל ברומזו שכיהודים אין לנו מונופול, והשואה היא לא רק שלנו. "הפסטיבל נוגע בבולשיביזם וביהדות, ואנחנו מציגים את האמנות הדגנרטית".
 
אם ההסבר הזה לא הניח את דעתכם אולי יעשה זאת המופע שיהפוך  כנראה גולת הכותרת של הפסטיבל -  חזן בית הכנסת הגדול של תל-אביב חיים אדלר בהופעה שבה ישולבו פרקי חזנות עם נגינה חיה של הרכב המטאל המידנייט פיקוקס. חזי שוחט חבר הפיקוקס מספר על החיבור: "באחת השבתות הלכנו אני, איתן רדושינסקי (מהפיקוקס) וחוני לשמוע אותו בשבת בבית הכנסת הגדול בתל-אביב וכולם הסתכלו עלינו מאיפה נפלנו. זה יהיה מעניין, שני עולמות שנפגשים - קטעי חזנות עם דיסטורשן".
 
היוזמה להופעה התגלגלה בעקבות קשר בין אדלר לחוני המעגל  "חיים אדלר חבר שלי, אני חולה על פרקי חזנות בדיוק כמו שאני חולה על מוזיקה פאריד אל אטרש, עבד אל ווהב ואום כלת`ום. זאת מוזיקה שקרובה לחזנות, עם הקרעכצן – שירה מתוך הלב, כמו הסלסולים של ג`ו עמר והפייטנות של גלות ספרד. להיות חזן זה צבע וקול שלא מן העולם הזה. זמר אופרה הכי גדול לא יכול להגיע לעוצמות של חיים אדלר וחזנים אחרים. פרקי חזנות מקרבים לשכינה".
 
ההופעה היא שבירת מוסכמות שנייה לחזן אדלר בזמן האחרון. בשנה שעברה הופיע בפני האפיפיור בנדיקטוס ה- 16 ועורר סערה בעולם החרדי. חוני המעגל התלווה אליו להופעה ויצר סרט על הנושא שיופיע אף הוא בפסטיבל. "זו הייתה מחווה מאוד מרגשת", אומר חוני המעגל שהתלווה לנסיעתו של אדלר לקלן שבגרמניה. "בסרט רואים איך האפיפיור מזיל דמעה. זו פסגה בין שיאים של נצרות ויהדות. הלוא הנצרות באה מתוך היהדות".
 
מה ממש צפוי בהופעה עצמה עדיין לא ממש ידוע, "בינתיים לא הייתה חזרה" מודה  חזי שוחט, "אבל אני מניח שגם בשביל אדלר  זה יהיה משהו שונה, עוד התנסות".
 
חוצפניים וחתרניים
 
לאחר הופעות החזנות צפוי שינוי מהותי. "אני עושה המבדיל בין קודש לחול", אומר המעגל, "עד שנכנסת השבת נתחשב בצדיקים (למשל חברים של חוני  מחברה קדישא שהוזמנו למאורע – ל.ש.ג.) , וכשהם הולכים, נעביר הילוך ולכל אלה שמגיע להם גיהינום, כולל עבדך הנאמן, ניתן  את אקורד הסיום".
 
בין המופעים הצפויים –  צמד כנרים מההרכב החסידי "ניגון חדש" שינגנו בלובי הסינמטק ובין השורות באולם מוזיקה יהודית מהשטייטל, הפרפורמרית ליסה מסיקה תשיר משירי ברטולד ברכט, וקבוצת המולטימדיה "???" תופיע  במופע בו יפזרו את שערות ערוותם לאות הזדהות ולזכר הנופלים בשואה. בעקבות האמירה הידועה של היטלר "מכונית לכל פועל", יצרו מעצב התאורה ניסן גלברט ואשתו רוז מיצב המורכב מ- 160 מראות פליקרים שלדברי גלברט "משפיעות על גלי המוח היהודי, מאחר והמראות מזהות את הגזע היהודי".
 
גם אמנית המיצג סמדר יערון תופיע בפסטיבל במחרוזת שירים מתוך "בוערת", מופע הקברט המוזיקלי  יחד עם תזמורת של 7 נגנים ערבים ויהודים כשהיא מנגנת בפסנתר, ותשיר שירים "מצונזרים" מתוך המיתולוגיה היהודית, הפלסטינית והגרמאנית, בשילוב מחוות תיאטרליות מתוך שלוש התרבויות. גם בפסטיבל הדגנרטים הקודם השתתפה יערון: "האירועים האלה שחוני רוקח זה לא דבר חדש", היא אומרת, "חוני משתמש בדגנרטים כמושג מושאל, שמציג דברים חוצפניים וחתרניים, ובשבילי זה פורמט נכון להציג את החומרים שלי".
 
עוד יוצרים המופיעים בתוכניית הפסטיבל הם הבמאי גור בנטביץ` ("משהו טוטאלי" ו"הכוכב הכחול"), וכמה מהיוצרים הצעירים שמככבים במדורי החברה התל אביבית כמו נמרוד קמר והצמד יוסי עטייה ואיתמר רוז הסאטיריקאנים החתרנים. כשאני שואלת את עטייה למה הוא בחר להשתתף בפסטיבל הוא עונה לי בשאלה "מתי זה?", שותפו איתמר רוז מצהיר בפשטות: "כי אנחנו דגנרטים. זה מה שאנחנו", ומסביר: "אנחנו מאוד אוהבים את הפסטיבל הזה, שנותן לנו הזדמנות להציג את החומרים היותר קיצוניים שלנו".
 
"חוגגים ריקנות ושיאים של בנאליה"
 
"כל היוצרים פה מאוד אינדיבידואליסטים ועצמאיים, אנטי ממסדיים ואלטרנטיביים אמיתיים", אומר חוני המעגל, "האמנים מאוד מחוברים לתל אביב כמו שהם מחוברים ללונדון פריז, ברלין, רומא, ניו יורק, כי המעוז התל אביבי הוא המעוז האחרון והשפוי בישראל".
 
חזי שוחט, שלצד חברותו בפיקוקס הוא גם איש מחשבים,אומר כי: "הפסטיבל בא לתת במה ליוצרים שלא נמצאים במיינסטרים, לדברים משונים ומוזרים. אנחנו אמני השוליים של התרבות הישראלית. אני הופעתי בחצר כשתופפתי על פיילה. אנחנו לוקחים את כל מה שהיה בחצרות ובברים ומכניסים לסינמטק". שוחט שמופיע כיום עם ההרכב הרב תחומי ספירלה מספר שהכל התחיל בים. באחת מעבודות הווידאו שלו הוא נראה עירום יושב על אסלה ועושה את צרכיו. העבודה נעשתה כאקט של מחווה לאסלה של דושאן וכאקט מחאה על זיהום הים של תל אביב. לדבריו הקשר עם חוני המעגל החל אף הוא בים לפני שנים ומאז השניים הקימו את קבוצת סמרטוט והופיעו בפסטיבלים שונים, ביניהם גם פסטיבל ישראל.
 
"אנחנו חוגגים איכויות של ריקנות ושיאים של בנאליה" מסכם חוני, "אני אדם של תרבות פנאי ויותר חשוב לי לראות זריחות ושקיעות, שהם חלק מתרבות הפנאי. האמנות בסבבה. יום שעובר לא חוזר, הוא הדבר החשוב בחיי. עדיף לצאת לפנסיה בגיל שלוש ולא לחכות להתקף לב".
 
ואם עדיין נשארתם עם כמה סימני שאלה לגבי הפסטיבל הזה אתם מוזמנים לבוא ולשפוט בעצמכם.
 
 הפסטיבל יתקיים ביום שישי, 3 במרץ, 2007 בין השעות 18:00-10:00 בסינמטק תל-אביב  הכניסה חופשית לכל האירועים. במקום  תוצג גם "גלריית עיצוב" של מעצבים צעירים.


12/03/2007   :תאריך יצירה
קישורים
אתר הבית

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע