סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מחול
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה פסטיבל פותחים במה ה-12
 

 
 
בין חידושי הפסטיבל למחזאות מקור של בית ליסין: פותחים במה לילדים ו"התקל את המנהל"


"פותחים במה" 12, פסטיבל בית ליסין למחזאות ישראלית, יתקיים השנה בשני סופי שבוע בין התאריכים 15-17 בספטמבר ו-24-22 בספטמבר 2011 בבית ציוני אמריקה בתל אביב.

הפסטיבל נותן הזדמנות ליוצרים צעירים לחשוף לראשונה את כשרונם בפני הקהל הרחב תוך ליווי מקצועי צמוד. בתכנית הפסטיבל השנה: שתי הפקות מלאות, תחרות המחזאים המסורתית עם שמונה מחזות בקריאה מבוימת, שבמסגרתה יתקיים לראשונה "פותחים במה לילדים", שלוש קופרודוקציות בינלאומיות. כן ייערכו שני אירועים מיוחדים: "התקל את המנהל" בהנחיית ליאור אשכנזי ו"אחד על אחד" - מחזאי מול שחקן.

בסיום הפסטיבל ייערך אירוע חגיגי, ויחולקו מלגות פיתוח למחזאים מצטיינים ופרסים ליוצרים ושחקנים מצטיינים.
 
הקריאות המבוימות יתקיימו בשיתוף עם שחקני המחזור ה-50 של בית הספר לאמנויות הבמה בית צבי, במטרה להציג בפני הקהל את דור העתיד של השחקנים ולאפשר לשחקני בית צבי לחוות תהליך עבודה על מחזה ישראלי. שיתוף הפעולה נערך במסגרת האירועים לציון 50 שנה לבית צבי.

לדברי ציפי פינס, מנהלת תיאטרון בית ליסין: "בשנים האחרונות מרחיב הפסטיבל את פעילותו, במטרה לחשוף בפני הקהל הישראלי פנים נוספים של העשייה התיאטרונית. והשנה, בנוסף לקופרודוקציות בינלאומיות, יתקיים לראשונה פסטיבל 'פותחים במה לילדים'. הפסטיבל השנה הוא חברתי יותר ונדמה שהמחזאים הצעירים מעיזים יותר לגעת בשאלות החברתיות והפוליטיות הבוערות".

הפקות מלאות

"שתיקה רועמת" מאת אנדראה באואב

בימוי: אורי אגוז. בהשתתפות: נבו קמחי, יובל שרף, שמעון מימרן, אלכס פלג, דינה בליי, מיכל קירזון.
במהלך מערכת בחירות מגלה המועמד המוביל בסקרים, שופט מכובד לשעבר, כי בנו שחזר מבילוי לילי במכוניתו של השופט, ביצע תאונת "פגע וברח" ופגע בילד בן שש. העד היחיד לתאונה, עיתונאי חוקר, צילם את המכונית הפוגעת ומייחס את הפשע לשופט עצמו ומעמיד אותו בפני דילמה מוסרית קשה.

המחזה זכה בפרס הראשון בפסטיבל "פותחים במה 11".

"קיר זכוכית" מאת אורן יעקבי

בימוי: גילי אמיתי. בהשתתפות מיכל שטמלר, אסף בן שמעון, אורנה רוטברג, רפי תבור, יפעת מאור.
רקדנית ישראלית צעירה ומצליחה החיה בברלין נקלעת למשבר סביב כניסתה להריון. כשאמה מגיעה במפתיע לברלין כדי למלא אחר צוואת אביה ולפזר את אפרו באתר הזיכרון של מחנה הריכוז שבו שהה בזמן המלחמה, על הבת להתמודד עם גורלה. מנהל המחנה מגלה לבני המשפחה סוד מפתיע מחייו של הסב, סוד המשנה את חייהם ומאפשר לקיר הזכוכית שביחסים המשפחתיים להיסדק.

מחזותיו של אורן יעקבי "דצמבר" ו"יומנים" זכו בעבר בפרסים ועלו בהצלחה בפסטיבלי "פותחים במה". כמו כן הוא כתב את הסדרה "רביעיית רן".


"קיר זכוכית" (צילום: דניאל קמינסקי)

תחרות המחזאים (קריאות מבוימות)
 
"קושאן" מאת נסים זוהר

צעיר פלסטיני מגיע ליפו כדי לראות את בית משפחתו לשעבר. בני הבית זקוקים לשיפוץ ומגייסים אותו בקלות לעבודה. בנם, חייל קרבי לשעבר, חושב שהפלסטיני בא לנקום בו. כשהם מגלים את הסיבה האמיתית לבואו, מתפתחת קומדיה מטורפת של טעויות. בימוי: נסים זוהר. בהשתתפות שחקני בית ליסין יעל לבנטל ואברהם סלקטר ושחקני בית צבי.
 
"פעימה חסרה" מאת ליאורה כרמלי

תאונת דרכים שבה נספים שני מבוגרים ומשאירה ילד צעיר יתום מחזירה את גיבורת המחזה אל האפיזודה הטרגית בעברה, שבה מסרו היא ובעלה את בנם הלא רצוי לאימוץ. לאחר שקראה על התאונה בעיתון, היא מזהה את הילד שניצל כבנה ופותחת במאבק על גורלו. מבוסס על רומן באותו השם. בימוי: קרן צור. בהשתתפות שחקני בית ליסין הדס קלדרון וניסו כאביה ושחקני בית צבי.
 
"חבר מרעים" מאת אלון מרגלית

שלושה ישראלים יוצאי סיירת מתכנסים בקביעות בביתו של אחד מהם כדי להנציח ולהאדיר את מיתוסי הקרבות שבהם השתתפו בנעוריהם. לאחד מהם בן רגיש ומיוחד, שקיומו משבש את אתוס הגבריות שיוצאי הסיירת סוגדים לו.  כשצעיר שנחשד כגנב נהרג בבית במושב שבו הם נפגשים, מתפתחת דרמה טעונה של חשדות בין הצעיר לחבריו של האב. בימוי: שרה פון שוורצה. בהשתתפות שחקני בית ליסין מתי סרי ושלום שמואלוב ושחקני בית צבי. 

"אחוזי לחות"  מאת עופר סקר

שני צעירים תל אביבים הסובלים מהחום הכבד ואינם יכולים להרשות לעצמם דירה עם מזגן, מסתובבים בדירות להשכרה כדי לנשום אוויר צונן בקיץ התל אביבי הלוהט. באחת הדירות הם נתקלים במקרה בשחקן מוכר, המתכנן לרצוח את אשתו באמצעות רוצח שכיר. אבל העניינים משתבשים ודווקא האנשים הלא נכונים נהרגים. בימוי: מורדי גרשון. בהשתתפות שחקני בית ליסין מיכאל הנגבי וגיל וסרמן ושחקני בית צבי.

"שלומציון" מאת גדי צדקה

המלכה שלומציון מחכה לבעלה המלך אלכסנדר ינאי שישוב מהמלחמה, אך הבשורות המגיעות משדה הקרב מצביעות על כך שינאי הפך למצביא קר וצמא דם. חלומה על מלוכה הוגנת מתערער כשינאי חוזר ונאלץ להתמודד עם הורים של החיילים שהוא שלח לכאורה ללא סיבה לקרב. שלומציון נאלצת לנקוט עמדה מוסרית כנגד בעלה, עד שניתנת בידה האפשרות לחסל את מכונת המלחמה שהקים. דרמה היסטורית ההופכת למשל פוליטי על ישראל של כאן ועכשיו.

בימוי: גדי צדקה. בהשתתפות שחקני בית ליסין פנינה ברט-צדקה ואילן דר ושחקני בית צבי.

"פותחים במה לילדים"

השנה מרחיב הפסטיבל את פעילותו גם לתחום מחזות הילדים, ויעלה שלושה מחזות מוזיקליים לכל המשפחה בקריאות מבוימות. העלאת המחזות לילדים מעניקה הזדמנות גם לקהל הצעיר להבין ולהיות שותף לחוויית כתיבת מחזה ולהיחשף לתהליך העבודה בתיאטרון.

"חלומות במזוודות" מאת אלה אלתרמן

מחזה עם פזמונים. ילד וילדה נפגשים בשדה התעופה לפני טיסה לחו"ל. הילד מושך את הילדה להרפתקה בשדה, הם הולכים לאיבוד להוריהם, נקלעים לשורה של הרפתקות ונכלאים בחדר האבידות והמציאות. שם הם מוצאים מזוודות קסומות עם צעצועים שהלכו לאיבוד לבעליהם. הצעצועים מחפשים את בעליהם, הילדים את הוריהם וההורים את הילדים.

קריאה מבוימת, בימוי: שרית הררי. מוזיקה: קובי ויטמן. בהשתתפות שחקני בית צבי.
 
"ילדה פעמון" מאת נאוה סמל

מחזה עם פזמונים על פי סיפור עם סיני.  ילדה נוסעת עם אביה הדיפלומט לשליחות בסין. היא לא רוצה לנסוע לארץ זרה שבה אינה מכירה שום דבר, ומתלוננת על עבודתו של אביה, הכופה עליה לעבור ממדינה למדינה. על מנת להסיח את דעתה, אביה מספר לה סיפור עם סיני, על שליט סיני המחפש את הגונג המושלם אצל נפח מסכן ועני ולו שוליה חירש, המצליח למרות נכותו לבנות פעמונים מושלמים המפיקים צלילים קסומים. בהדרגה הופכת הילדה לדמות אקטיבית בתוך סיפור העם ומנסה לשנות את גורל דמויותיו.

קריאה מבוימת, בימוי: יעל טילמן. מוזיקה: בן ארצי. בהשתתפות שחקני בית ליסין הדס מורנו ועמנואל חנון ושחקני בית צבי.
 
"המפלצת מחורשת הזיתים" מאת נועה שיזף

ילדה מתיידדת עם מפלצת, ההופכת לחברתה הטובה ביותר. לפעמים נדמה שהיא מעדיפה את המפלצת ומשפחתה על משפחתה שלה. יום אחד, כשאם המפלצת חולה, נחשף סודה של הילדה: האם אמה הרופאה תסכים לטפל במפלצת החולה? מה יהיה על הסוד ועל הידידות המופלאה ומה יגידו על הילדה? המחזה פותח במסגרת סדנת כתיבה לילדים בהנחיית צביה הוברמן, במסגרת "סדנאות הבמה".

קריאה מבוימת, בימוי: רועי שגב. בהשתתפות שחקני בית צבי.

קופרודוקציות בינלאומיות

השנה יעלו שלוש קופרודוקציות של תיאטרון בית ליסין והתיאטרון העירוני של היידלברג בגרמניה במסגרת הפרויקט "קשרי משפחה": שתיים כהפקות מלאות – "סינדרום השלום" ו"תרופה" – ואחת בקריאה מבוימת – "אבא שלי".

"קשרי משפחה" הוא פרויקט משותף לשני התיאטראות, שבמסגרת עולות שש קופרודוקציות העוסקות בשאלות של זיכרון משותף, פוליטיקה ודו קיום. ההצגות נוצרות על ידי צוותי יוצרים משותפים והשחקנים המשתתפים בהן הנם מתיאטרון בית ליסין ומתיאטרון היידלברג.

"סינדרום השלום" מאת טורגה קיבלר והלהקה

פרויקט תיאטרון דוקומנטרי, בימוי: טורגה קיבלר, בהשתתפות: השחקנים הישראלים יובל שרף ואמיר שורש והשחקנים הגרמנים אריאל ניל לוי, נתנאל לינהארט ומתיאס רוט. יוצרי ההצגה ושחקניה ערכו תחקיר מקיף בקרב מתנדבי שלום גרמנים הבאים לשרת בישראל וברשות הפלסטינית. על בסיס סיפורי חייהם ועדויות מהמפגשים שלהם נוצר ערב תיאטרון חתרני ומשעשע, על צעירים השואפים לשנות את העולם ולא להיות כמו הוריהם ונקלעים לאזור המסובך והמתוסבך ביותר בעולם. הם לא תיירים, לא תמיד אוהבים אותם וגם להם יש רגעים קשים של חרטה והשתאות לנוכח הבלגן המזרח תיכוני.
 
"תרופה" מאת מאיה שעיה

תרגום לגרמנית: שרון נוני, בימוי: אבישי מילשטיין, בהשתתפות: השחקנים הגרמנים אוטה באגרור, ג'ניפר זאבל, אקסל זיכרובסקי וקלאוס קופאלקה-אדמי.

בשלהי שנות השבעים יהודה שטיין, מדען יהודי גרמני, בן לניצולי שואה, החזיק בידיו נוסחה היכולה לשמש תרופה למחלת האלצהיימר – תרופה שמעולם לא פורסמה. שלושים שנה מאוחר יותר, עם מותו, נופלת הנוסחה לידיו של בנו אריה, רשם פטנטים מדעיים. זהו סיפור מסע אל העבר, עבר המסתבר כנושא סוד גדול ואפל שלא היה ידוע לאיש עד יום מותו של יהודה, היום בו מתחיל הסיפור. אב ובנו, דור שני ודור שלישי לשואה, ניצבים בפני אותה דילמה אתית מול פרסום התרופה.

"אבא שלי" מאת קריסטו זאגור

קריאה בתרגום ובימוי: אבישי מילשטיין, בהשתתפות: דורון תבורי, אמיר קריאף, יוסי צברי.

מערכת יחסים ארוכת שנים בין ישראלי ממוצא מזרחי, מהפכן חברתי לשעבר, ואהובו, מדען גרמני שהלך אחריו ואחרי ליבו לתל אביב, עומדת בפני פרשת דרכים. מותו של אביו של הישראלי, שמעולם לא קיבל את אורח חייו ודעותיו, מסמן את המשבר הרגשי שבו מצוי הגיבור. אל ביתם היפהפה בלב תל אביב מגיע סטודנט של הגרמני, צעיר פלסטיני. נוכחותו מכניסה מתחים חדשים ליחסי בני הזוג, ומתפתח משחק פיתוי אכזרי, שסופו מפתיע.


"שתיקה רועמת" (צילום: דניאל קמינסקי)

אירועים מיוחדים

התקל את המנהל - בהנחיית ליאור אשכנזי

הזדמנות לקהל הרחב לפגוש את המנהלים הבכירים של התיאטרון הישראלי. תחת הנחייתו של ליאור אשכנזי, בפורמט של משחק פומבי משעשע בכללים משתנים, תינתן לקהל אפשרות חד פעמית לשאול את המנהלים הבכירים של התיאטרון הישראלי את כל השאלות ולהגיב על כל התשובות. משתתפים: ציפי פינס, נעם סמל, לנה קריינדלין, משה נאור, שמוליק יפרח, נתן דטנר ועוד.

אחד על אחד -  שחקן מול מחזאי

כוכבי התיאטרון הישראלי בשיחה אינטימית, אחד על אחד בנוכחות קהל, עם המחזאים הישראליים החשובים: שיחות על תיאטרון, החיים, הקריירה והיחסים המיוחדים הנרקמים בין מחזאים לשחקנים. יונה אליאן בשיחה עם הלל מיטלפונקט; מוני מושונוב בשיחה עם יהושע סובול; מיה דגן בשיחה עם סביון ליברכט; חנה אזולאי-הספרי בשיחה עם אמנון לוי; לימור גולדשטיין בשיחה עם עדנה מזי"א.

מלגות ופרסים

בסיום הפסטיבל יחולקו באירוע חגיגי מלגות פיתוח למחזאים מצטיינים ופרסים ליוצרים ושחקנים מצטיינים, שייבחרו מתוך כותבי המחזות שיועלו בקריאה מבוימת על ידי צוות שופטים מקצועי. המלגות הן תרומת קרן יהושע רבינוביץ' לאמנויות. כן יחולקו מלגות הצטיינות ליוצרי ושחקני הצגות הפסטיבל על ידי מר אלי ליאון, כהוקרה להוריו אסתר וד"ר אלי.

פרסים להפקות הקריאה של מחזות הילדים יוענקו על ידי חבר שופטים מיוחד, המורכב ממבוגרים וילדים.
ויוענק פרס "אהוב הקהל", באמצעות תיבת הצבעה שתוצב במקום.

***

"פותחים במה" מתקיים בתמיכת: קרן יהושע רבינוביץ' לאמנויות, קרן מרק ריץ' לחינוך לתרבות ולרווחה, ידידי תיאטרון בית ליסין, עיריית תל אביב-יפו ומשרד התרבות. "קשרי משפחה" ממומן על ידי ממשלת גרמניה, ממשלת המחוז באדן-וירטמברג, עיריית היידלברג, מכון גתה, משרד החוץ – קשתו"ם וגורמים פרטיים. הפקה: תיאטרון בית ליסין בניהולה של ציפי פינס, מנהל אמנותי: אבישי מילשטיין. 
 

"פותחים במה" 12, פסטיבל בית ליסין למחזאות ישראלית, יתקיים השנה בשני סופי שבוע בין התאריכים 15-17 בספטמבר ו-24-22 בספטמבר בבית ציוני אמריקה בתל אביב. המחירים לאירועי
הפסטיבל 80-20 ש"ח. אתר תיאטרון בית ליסין: http://www.lessin.co.il  15/08/2011   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (2 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
2. זה הזמן לתפוס תנומה ולהזכר בשעורי הסטוריה בתיכון
שמשון , תל-אביב (16/09/2011)
1. הארוע הזה יותר מכל אחראי להרס המחזה הישראלי המקורי
מיכאל , (15/09/2011) (לת)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע