אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מחול
לוח האירועים 2024 יוני 
א ב ג ד ה ו ש
      
101112131415
16171819202122
23242526272829
30
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה הרמת מסך 2014
 

 
 
איציק ג'ולי נבחר למנהל אמנותי של פרויקט המחול שיציג 11 עבודות חדשות בבכורה


פרויקט הדגל של משרד התרבות להצמחת אמנים בתחום המחול יתקיים במהלך חודש נובמבר 2014.

במסגרת הפרויקט יוצגו לראשונה 11 יצירות מחול חדשות בבכורה בתל-אביב ובירושלים וכן יתקיימו סדנאות עבודה ליוצרים.

הניהול האמנותי של הפרויקט, המתקיים זאת השנה ה-25 ברציפות, הופקד השנה בידי איציק ג'ולי שנבחר כמנהל אמנותי.

לדבריו של ג'ולי "מחול הוא אמנות המשתנה בזמן. עליו לשאול את עצמו באופן תדיר מה מקומו בתקופה הנוכחית? איך עליו להביע את עצמו? מה הוא מחול עכשווי? ועל ידי כך לקדם את עצמו ולשמור על הרלוונטיות האמנותית שלו. אין מקום ראוי מבמה הרמת מסך להתעסקות יצירתית, תוססת ומלאת חידושים בנושא  - מחול עכשווי מה הוא?".

שרת התרבות, לימור לבנת, בירכה על יציאתו לדרך של במת הרמת מסך 2014 ואמרה: "במסגרת פרויקט חשוב זה, המתקיים ביוזמת ובתמיכת משרד התרבות, ניתנת במה ייחודית לעשרות יוצרים עצמאיים חדשים וותיקים להתמקד באמנותם ולהציג את יצירותיהם. אני מזמינה את הציבור להגיע וליהנות ממופעי מחול ברמה הגבוהה ביותר".

בדיקה של גבולות המדיום

השנה כאמור נבחר לתפקיד המנהל האמנותי היוצר איציק ג'ולי- בימאי, כוריאוגרף, מחזאי ודרמטורג. ג'ולי הינו מנהל אמנותי ויוצר שותף בלהקת מחול יסמין גודר וכן כמנהל אמנותי ומייסד "מנוע חיפוש", קבוצת יצירה ומרכז הכשרה במחול ותיאטרון, ג'ולי היה גם מנהל אמנותי משותף לפסטיבל "מחול שלם" 2012 ושופט בפסטיבל עכו .

תפיסתו האמנותית של איציק ג'ולי שמה דגש על אזורי פעולה עיקריים: מחקר סביב שאלת העכשווי, יוצרים והיצירה, דיון ותיאוריה ומגע עם זירת המחול והקהילה ושיתופה.

לדבריו:  "במת 'הרמת מסך' היא מקום שביכולתו להשפיע על ידי הענקת מעבדה המדגישה את תהליכי היצירה ותורמת לפיתוח יוצרים שחוקרים גם סביבת פעולתם המקומית והבינלאומית. אירועי 'הרמת מסך' הם פלטפורמה המעניקה הזדמנות לשאול שאלות על ההתפתחות והצרכים של הזירה המחולית בראייה עכשווית ועתידית.
"בשנה זו נפתחה האפשרות ליוצרים לקיים מופעים בחללים שאינם במה, לקיים מופעים החורגים ממשך הזמן הצפוי וליצור עם פרפורמרים מקהילות ייחודיות וזאת על מנת לאפשר בדיקה של גבולות המדיום. הגוף והתייחסות המרובדת אליו והשפעת התיאוריה על היצירה העכשווית מתגלים כמוטיבים אצל היוצרים".

בהתאם לתפיסה זו יתקיימו השנה שישה מסכים, חלקם יהיו בסטודיו וחלקם באולם של סוזן דלל. בכל מסך למעט אחד, שימשך מספר שעות,יופיעו שני יוצרים.

במקביל למופעים, יתקיימו האירועים הבאים: כנס על יצירה עכשווית ותיאוריה במחול עם הדרמטורגית והיוצרת הבינלאומית מרים ואן אימאשוט; חמישה מפגשים של יוצרי "הרמת מסך" עם אמנים ואנשי תיאוריה וסדנאות ללא תשלום שיעניקו חמישה יוצרים של הרמת מסך לקהל מקצועי.

כמו כן תתקיים מעבדת מחקר יצירתי שתנוהל על ידי ארקדי זיידס.

היוצרים שנבחרו בשנה זו הם: איריס ארז, מירב כהן, בשמת נוסן, עידו פדר, שני גרנות ונבו רומנו, תמי ליבוביץ, מיכל סממה, מאיה וינברג ומאיה קרול, גלית ליס, ענת גריגוריו, לילך פנינה ליבנה, וארקדי זיידס עם טליה דה פריס ("המעבדה").

ניהול הבמה וההפקה מופקדים בידי פסטיבל ישראל בראשותו של איל שר. מפיקה: מירי מנירב.


עדו פדר (צילום: גדי דגון)

על הפרויקט

במת "הרמת מסך", המתקיימת מדי שנה, נוסדה על ידי המחלקה למחול במשרד התרבות, המקצה משאבים ייעודיים במטרה לאפשר ליוצרים עצמאיים, שאינם עובדים בלהקה ממוסדת, להציג עבודות בכורה כשהם משוחררים מההיבטים הלוגיסטיים והכלכליים הכרוכים בהפקת מופע ובהם: תפעול, שיווק, פרסום, יחסי ציבור וליהנות מ - 70% מהכנסות מכירת הכרטיסים.

במהלך שנות קיומה צמחו מתוך במת "הרמת מסך" היוצרים הבולטים והחשובים במחול הישראלי שהשפיעו באופן משמעותי על המעמד והמוניטין המיוחדים של המחול הישראלי ברחבי העולם.  יוצרים והיצירה, דיון ותיאוריה ומגע וקשר עם זירת המחול וקהילת המחול- יעמדו במרכז אירועי "הרמת מסך" 2014.

פירוט המסכים:

מסך 1: איריס ארז ומירב כהן

איריס ארז

עבודה  הבודקת את מורכבות היחסים האינטימיים בעידן שבו הציבורי והאינטימי חיים בערבוביה והעצמי מחפש ייצוג אינסופי בעוד הגוף החי נעלם . המרחב הזוגי ייבדק באמצעות שני רקדנים (אופיר יודלביץ ואיילה פרנקל), שהם זוג בחיים, ודרך רעיון  הואריאציות שיתבסס בין היתר על "ואריאציות גולדברג " מאת יוהן סבסטיאן באך.

מירב כהן

הגוף הופך לזירה של פעולה, המביא את התודעה למצב צבירה משתנה, בכדי ליצור טרנספורמציה של חוויות בתוך ממד בימתי, המתבונן על הגוף הנעלם מהזהות היום יומית אותה הוא מייצג. ביצירה עומד הדיאלוג בין פעולה אנושית ללא אנושית. דיאלוג בין אובייקט לסובייקט הנובעים מתוך דחפים אותנטיים שהגוף רוצה להיות מבוקר דרכו באופן טבעי.

למועדי מופעים של מסך 1

מסך 2: בשמת נוסן ועידו פדר

בשמת נוסן

דואט שעוסק בפער שבין מובן אחד לאחר ומתייחס אליו כמרחב פעולה. הפעולה במרחב הזה מראה את עצמה, אוטונומית, מבלי להיות מחויבת למובן, היא נותנת להגיון חדש לצמוח מתוכה ומזמינה אותנו להבין שוב ושוב דרכה.  

בשמת-נוסן01.jpg
בשמת נוסן (צילום: גדי דגון)

עידו פדר

עבודה העוסקת במפגש שבין האמן והמציאות, באמצעות שתי דמויות. האחת,היא מעין אל/נסיך של המחול שקיומו הוא רק על הבמה, והשנייה היא נער מהעת הזו המחפש משמעות תוך שיטוט ברחובות העיר. המפגש ביניהם, שנובע מן התשוקה למשמעות, הוא זה שהופך למושא האמנות עצמו.  

למועדי מופעים של מסך 2

מסך 3: שני גרנות ונבו רומנו ותמי ליבוביץ

שני גרנות ונבו רומנו

עבודה שתבוצע על ידי קבוצה של כשבעה  ילדים בגילאי 13-10.  "בבחירה במופע המבוצע על ידי ילדים ונצפה על ידי מבוגרים -מתקיים באופן טבעי-שיקוף, שמעלה את העבר של המבוגר, העתיד של הילד ואת החיבור שביניהם. מה אנחנו רואים בילדים? מה אנחנו רוצים לראות בילדים? האם נצליח להינצל ממעגל מסחור הילדות ולפרק את הארכיטיפ המלכד והלוכד את הילדים?"

תמי ליבוביץ

העבודה הבימתית מציבה גוף שפועל בשדה העכשווי, מצוי בין נעורים ובגרות, בשחור לבן ובצבע. תהליך העבודה נעשה בשותפות עם אינדיבידואלים משתנים: רקדנים, אמנים, כוריאוגרפים, מפיסות של ידע ולימוד בנושאים של היסטוריה, זהות יחידנית, ידע גופני, מחבר ומבצע, מאסטר ומודל.

תמי-ליבוביץ-גדי-דגון.jpg
תמי ליבוביץ (צילום: גדי דגון)

למועדי מופעים של מסך 3

מסך 4: מאיה סממה ומאיה וינברג

מיכל סממה- "חלק ממשהו קטן יותר"

עבודת סולו  הבוחנת את המתח בין הגוף המפורק לחלקים פונקציונליים, לבין הגוף ההרמוני, השלם, הפועל כיחידה אחת. העבודה שואבת השראה מדימוי הגוף המשתקף באומנות הפלסטית (ציור פיסול צילום) כמו גם מן הגוף הנסחר, המיוצג ומוסתר - בפרסום, סחר באיברים, תעשיית המין ותעשיית הבשר.

מאיה וינברג ומיה קרול – "דואט לשתיים בחדר זמני"

תהליך התקנת הגוף בחלל והחלל בתוך הגוף. דיאלוג עם הכמיהה להרגיש בבית בתוך הגוף ובתוך החלל. דיאלוג עם יוצר סאונד לייב מקיים מחקר עצמי עם הרעיון.


מאיה-וינברג-גדי-דגון.jpg
מאיה וינברג (צילום: גדי דגון)

למועדי מופעים של מסך 4

מסך 5: גלית ליס וענת גרגוריו

גלית ליס

 יצירה לקבוצת נשים בגילאים של 60-80 המבקשת לעמוד על צפייה של "מהלך אמנותי" המתרחשת במפגש עם מופיעות בוגרות ולא מיומנות. עיסוק בריטואלים פשוטים יבוא לבטא את הגוף בהוותו "הפשוטה" ויבקש לחדש את ההתבוננות על גוף, גיל ומגדר לא דרך טשטוש נוכחותו באמצעי מחולי אלא הנכחתו דרך פעולות פשוטות.

ענת גריגוריו - "לימינאלט'ה"

העבודה מזמינה את הצופים לקחת חלק בריטואל, להאזין להדהוד תדרי הקול היוצאים מנבכי הגוף ולהתבונן ברגע שלפני הקריסה אל תוך ההתחדשות. שתי נשים בחלל לבן עטור מיקרופונים. שתי תיבות תהודה נושמות ורוחשות. מתוך משחקי הטקס שלהן - ההגדרות המדויקות הולכות ומתערפלות ובמקומן מתבהר עולם שקוף, וגם עולם סדוק בסימני שאלה, עולם בתודעת משבר. 

ענת-גריגוריו-גדי-דגון.jpg
ענת גריגוריו (צילום: גדי דגון)

למועדי מופעים של מסך 5

מסך 6: לילך לבנה

לילך פנינה ליבנה – "מהלךבריחהממשיוהוויתי"

עבודת משך שתועלה מספר שעות בסטודיו . מופע המנסה לברוח מהקונקרטי שאנו לכודים בו ולראות את מצב הבריחה כמצב חיובי שבאמצעותו הקווים המופרדים במציאות ובמחשבה שלנו ,יוכלו להתחיל להתחבר.

למועדי מופעים של מסך 6

מעבדת יצירה

ארקדי זיידס וטליה דה פריס 

מעבדת מחקר המתחקה אחר הממד הפרפורמטיבי של סאונד וההופעה שלו בספירה הפוליטית והחברתית בישראל.
המעבדה תתחיל לפעול 3 חודשים לפני פתיחת אירועי "הרמת מסך" ותפתח את המחקר המתקיים בה לקהל ולזירה המקצועית על ידי הזמנה לסטודיו. בין השאר יתקיים שיתוף פעולה עם מרים ואן אימשוט ו"מוזיקה נובה".

למועדי מופעים של מעבדת יצירה

אירועי "הרמת מסך 2014" יתקיימו בתאריכים 15-13, 23-12 בנובמבר 2014 במרכז סוזן דלל ובתאריכים 19-17 בנובמבר באודיטוריום רבקה קראון בירושלים.  כרטיס : 60 ₪. מרכז סוזן דלל: טלפון להזמנות בתל-אביב:  03-5105656, טל': להזמנות בירושלים: 02-5605755. 22/10/2014   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע