סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מחול
לוח האירועים 2024 פברואר 
א ב ג ד ה ו ש
    
10
11121314151617
18192021222324
2526272829
ביקורת
 
מאת: צבי גורן גוונים במחול 2013 – צעירים ומחפשים
 

 
 
הכוריאוגרפים מירב דגן ועדי בוטרוס זכו בתחרות המחול של מרכז סוזן דלל


רעיונות מקוריים וסמלים ברורים
 
חבר השופטים בתחרות "גוונים במחול" של מרכז סוזן דלל בחר להעניק את פרס התחרות "ליוצר שעבודתו עוררה את מיטב הסקרנות והעניין לראות את יצירתו הכוראוגרפית ממשיכה ומתפתחת בעתיד.” בהתאם לכך החליטו השופטים לחלק את את הפרס בין מירב דגן ועדי בוטרוס באופן שווה, וכל אחד מהם יזכה בסכום של 18 אלף ש"ח.
 
בחבר השופטים היו ליאורה בינג –היידקר, חוקרת מחול, נעמי פרלוב מנהלת שותפה במסלול להכשרת רקדנים, מאטה מוראי, ראש החוג למחול באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, ליאת ויסברוט, רקדנית וכוריאוגרפית ורן בראון, עורך כתב העת "כלים" למחול עכשווי.
 
בנימוקיהם להעניק את הפרס למירב דגן, על "אני רואה אותם מתקרבים" העוסקת בפולחן ההנצחה, כתבו השופטים כי היא "הייתה שופעת רעיונות מקוריים, והציגה עולם קיצוני, עמוס דימויים, בעל היגיון ושלמות, תוך שימוש בבחירות מוזיקליות בהירות".
 
בנימוקיהם להעניק את הפרס לעדי בוטרוס, על עבודתו "מה שבאמת מרגיז אותי", כתבו השופטים כי היא "קשרה בין האישי והפוליטי באופן כן ומרגש. העבודה הציגה שפה תנועתית ייחודית בקטעי סולו, לצד סמלים ברורים, בעלי מטען דתי- היסטורי- אוניברסלי. ראוי לציון האומץ לבחור לעיתים בדמימה ולא לחשוש מהיעדר תנועה". 
 
עדי-בוטרוס-גדי-דגון.jpg
‎עדי בוטרוס, צילום: גדי דגון


בסימן פולחן האביב

תחרות "גוונים במחול" שהתקיימה בסוף השבוע בפעם ה-17, היא תחרות מחול דו שנתית ליצירה מקורית ישראלית וצעירה, שנולדה ב-1984 כיוזמה משותפת של אמנות לעם ומפעלות דיסקונט.
 
יוצרים ישראלים רבים החלו את דרכם המקצועית במסגרת התחרות -גם בשנים שבהן בוטל מרכיב התחרות -  וההשתתפות בה נחשבה כרף הכניסה לתחרות הגדולה יותר – זו שהם מבקשים להשתתף בה בעתידם כיוצרים נחשבים בתמונת המחול הישראלית. 

השנה נמסר הניהול האמנותי לעידית הרמן, העומדת בראש תאטרון קליפה יחד עם בן זוגה דמיטרי טולפנוב. הרמן עצמה השתתפה בתחרות הגוונים ואף זכתה בפרס, ראשון בדרך לרבים אחרים במסגרות השונות שבהן פעלה.
 
משימה לא קלה עמדה לפני הרמן – למצוא ששה יוצרים שתווית "הדור הבא" תצביע או תרמוז על מיקומם בעתיד. אבל בנוסף הקשתה הרמן על עצמה ועל ששת הנבחרים בכך שהעמידה להם כאתגר מרכזי את רעיון הטקס והפולחן, וזאת עם הקביעה שהתחרות השנה תעמוד בסימן 100 שנות "פולחן האביב" של סטרווינסקי בבלט רוס, בכוריאוגרפיה של וצלאוו ניז'ינסקי.
 
שש יצירות מחפשות הצלחה
 
"אֵן מוּן"מאת ניצן מרגליות, צעיר המתחרים, ובביצועו, מתארת דו שיח בין הרקדן לירח, שבמהלכו עולים דימויים של כאוס מן העבר. מרגליות מנסה לתאר בתנועה תזזיתית חוויות וזכרונות קדומים, שאמורים לייצג "התמודדות עם קונפליקט ממושך, סתירות ומאבק בין השלמה לחוסר השלמה עם גורל טרגי. הדמות אן מון מקדישה עצמה לירח, היא גוססת, נאבקת ונכחדת". הרעיון נשמע מעניין אך מימושו נותר בוסרי.

   


 
"פוליאנות" מאת עדי פז הציג התנהגות פולחנית יומיומית של חמש נשים שמחפשות מענה לדימוי הסטריאוטיפי הכולל הצלחות וכשלונות, זוהר ועמימות. התנועה עוצבה מפכים קטנים שבהדרגה קיבלו נפח מוגדל של רדיפה אחרי מהויות אופייניות של קיום – אהבה וקריירה, חובות וחופש, וכמובן הצלחה בכל אלה.

קזויו שיונורי, אייר בלומברג, ענת גרינברג, אלינור אינדיך ועדי פז היו מדויקות מאוד בתצוגת התכלית והיטיבו לבטא את מה שמסתתר מאחוריה. זו הייתה יצירה נעימה לצפייה עם מוזיקה מקורית ועריכה של הילית רוזנטל שכללה את הלהיט הוותיק של דוריס דיי - Everybody Loves A Love.

   


 
"צ'ארלי" מאת עמר עוזיאל הוא מחול פולחן ופרידה מחשיבות הכוח וממקסם הנעורים. בשפה תנועתית מינימליסטית ובובת חד-קרן שיצר לעבודה שמואל שוחט, יוצר עוזיאל  טקס התבגרות ובמקביל טקס פולחן של הילד המתקשה להיפרד מחוויית הילדות שלו. למרות בהירות העלילה של היצירה נוצרה תחושה של פער בין הרעיון לביצוע.

   

 
"פירורי פרידות במשקל כבד" מאת סמדר גושן היא בעיקרה תיאטרון-מחול המנסה לתאר מצבים של פרידה, בהשראת הספר "מצבי רוח" מאת יואל הופמן. גושן בנתה את היצירה בחלוקה של הבמה, בעיצוב של ליאור קורי, לשלושה אזורים שבהם פועל האדם.

המוח – שאותו ייצג שולחן ולידו ישב מטר פרשיץ, כמנחה המביא דוגמאות לטקסי הפרידה. במתחם המרכזי – הלב - רקדו אדר ריקליס ומורן מילר, כשעל שמלת כל אחת מהן הודבקה מגזרת בד של חצי לב, כזה שמציירים בדרך כלל כסימן של אהבה. ובמתחם השלישי, המופרד בווילון מקרמה, היה הגוף שאותו רקד אלמוג לובן, בכמה ביצועים שהעידו על יכולת מבטיחה.

  


 
"מה שבאמת מרגיז אותי" מאת עדי בוטרוס, אחד משני הזוכים בפרסי התחרות מתמקד בפולחן הזוגיות, כאשר בוטרוס והרקדנית סתיו סטרוז', שותפתו לחיים וליצירה, מנהלים דיאלוג המורכב ממנהגים, אמונות, ארכיטיפים של אישה ושל גבר, ועימות נמשך בין תרבויות העמים שלהם.
 
זו יצירה אישית מאוד, שבוטרוס הצליח לתרגם אותה לכוריאוגרפיה רכה בהתחלה, שדוק של הומור משוך עליה, ומתפתחת לפרץ כוחני בין השניים, שגם הוא בסופו חוזר אל הרוך והחמלה הבוקעת משניהם חותמת, לפחות בשלב הזה, פרק של למידה הדדית. המוזיקה המלווה את היצירה כללה את Beirut, Melhem Barakat, Atoms for Peace, וכן מוזיקה מקורית מאת עדי בוטרוס.

  

 
"אני רואה אותם מתקרבים" מאת מירב דגן, הזוכה השנייה בפרס התחרות, היאיצירת מחול מורכבת ומקאברית העוסקת בפולחן ההנצחה הישראלי, ומתכתבת עם הביוגרפיה האישית של דגן, וכהגדרתה, ללא מעצורים, ללא טאבו. בהגזמה שיש בה מרכיב סאטירי מוכר, היא בונה קתדרלת זיכרון שמגחיכה אותה, את משפחתה ואת המתרחש שוב ושוב בימי זיכרון.
 
היא עצמה ולבדה על הבמה מופיעה עם אוזני חתול לראשה, כשהיא בודקת דרכים שונות "לזכור, לנצח את הסוף המוחלט". וכאשר זה מגיע מצטרפים אליה אופיר בן שמעון כצלם המנציח את פולחנה, ואמה, עדה דגן, עם חלילית.
 
עם מוזיקה מקורית ועריכה מוזיקלית של דניאל ספיר וכן Dance macabre, op 40  של סן-סאנס דגן מצליחה ליצור תמונה בהירה מאוד של התבוננות אישית ועמדה ביקורתית. אין זה חדש בתחום המחול, אך זהו קול נוסף וחשוב למאמצי יוצרים לבטא את המקום והזמן שבו הם חיים. 

  

למועדי מופעים >

01/09/2013   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע