אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מחול
לוח האירועים 2022 ינואר 
א ב ג ד ה ו ש
      
101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון אנשים וחלומות
 

 
 
אמנים זה מי שאנחנו. כשיש מצב חירום במדינת ישראל אף אחד לא רץ לתיאטרון, ואנחנו לוקחים את הרקדנים, נכנסים לתוך מכוניות והולכים להופיע במקלטים. זה המילואים שלנו. אף אחד לא משלם על זה, אבל זו חובתנו פה. לכן ורטיגו הפכה להיות דרך חיים עבורנו ועבור עוד הרבה אנשים שורטיגו פגשה אותם."

רגע לפני השקת ספר חדש על להקת המחול ורטיגו, המנהל והמייסד עדי שעל מביט אחורה, בלי זעםהרגע שבו המחול פוגש מילה
 
הרגעים שבהם פוגש המחול את המילה הם, עבורי לפחות, רגעים של הקלה. כמי שהמילה היא נמל הבית שלה, אני מוצאת את עצמי לא פעם מנסה להבין באילו כלים אני יכולה לאמוד את המחול שמולי, בהיותו תחום כל כך א-מילולי. בדיוק במפגש הזה נמצא הספר "ורטיגו – כוריאוגרפיה של אנשים וחלומות", (הוצאת חדקרן) שכתבה הסופרת והמשוררת אוריה קדרי. קדרי מלווה שנים רבות את הלהקה ואת מקימיה, עדי שעל ונעה ורטהיים, זוג בחיים וביצירה, וביום שישי, ה-26 במאי, יושק הספר במרכז האתני ענבל שבמרכז סוזן דלל.

אירוע ההשקה יכלול הקראות מן הספר, מפגש עם יוצרי הלהקה, קטעי וידאו ארכיוניים, קטעי ריקוד של חברי להקת המחול "ורטיגו", והפתעות נוספות. האירוע יתרחש בין שני מופעים של היצירה החדשה של נעה ורטהיים ו"ורטיגו", "אחת. אחת ואחת" שיתקיימו ביום שלפני וביום שאחרי ההשקה. הכניסה לאירוע ההשקה חופשית, והקהל מוזמן לרכוש כרטיסים למופע החדש.
בצורה פיוטית ויפה מצליח "כוריאוגרפיה של אנשים וחלומות" לתמלל את התנועה, את המקורות שלה, ולהפוך את להקת המחול "ורטיגו" לנרטיב ולסיפור חיים של שני רקדנים צעירים שמהמגע התנועתי הראשון שלהם הופכים לדואט שמתרחב ליצירה של רבע מאה, שהחיים, התשוקה, הרגשות העזים והמזג הסוער, הם חומר הדלק שלה.  
 

VertigoCover pressrelease.jpg
כריכת הספר "ורטיגו - כוריאוגרפיה של אנשים וחלומות"


רוקדים בין שמים לארץ
 
"בעיניים שלי הרגע הראשון זה הרגע שבו אני נמצא בסטודיו, נעה ורטהיים מגיעה, ואנחנו שני האנשים הכי פחות מנוסים מתוך כלל הנוכחים בסטודיו. הכוריאוגרף מדגים איזשהו תרגיל מורכב, אנחנו בלי מילים מסתכלים אחד על השני, אומרים YES WE CAN, נעה מצמצמת את המרחב בינינו בזינוק, אני פורש את הידיים לפנים ובעדינות, היא נוחתת לי על הכתף, אני עושה חצי תפנית, כורך אותה מסביבי עד שהרגליים שלה פוגשות את הקרקע בבטחה. מהרגע הזה היה ברור שהגוף אצלנו הוא המפתח להצלחה", מספר עדי שעל, מנכ"ל להקת "ורטיגו".

הרגע הזה הוביל את שעל ואת ורטהיים לזוגיות אישית ומקצועית שהלכה והתרחבה לכדי חזון שכולל היום להקה בת למעלה מ-20 רקדנים, כפר אמנויות אקולוגי בקיבוץ נתיב הל"ה, פרויקט בשם "כוח האיזון" המשלב רקדנים נכים ושאינם נכים, ומודל חינוכי והכשרתי שהתפתח תוך כדי תנועה עד כדי כך שלא מעט גופים מגיעים היום כדי ללמוד מאנשי "ורטיגו" כיצד ליישם אותו גם בתחומים אחרים.

"הספר הזה הוא לא רק למי שאוהב, מבין ושוחר מחול", אומר שעל, "אלא לכל מי שיש לו חלום, ורוצה לקרוא ספר שמעורר השראה על איך מוציאים לפועל משהו שיושב בבטן. לכן הספר עובד על כמה צירים. הוא מספר איך הפכנו מדואט של נעה ועדי, זוג רקדנים מהדואט הראשון, ל'ורטיגו', איך הלהקה גדלה למה שהיא היום, להקת מחול גדולה במדינת ישראל, ויש בו פרקים שהם לא בציר הזמן, בהם מדובר, למשל, על פרויקט 'כוח האיזון', ועל הקמת כפר האמנויות האקולוגי. הלהקה קיימת עשרים וחמש שנה, יש לנו בית ירושלמי הרבה שנים, שאנחנו גאים להיות בו, וכמו בסיפור על עכבר העיר ועכבר הכפר, לפני עשור הלהקה התרחבה גם לכפר, ואת כל זה ניסינו ליצור ביחד בתוך הספר הזה שקראנו לו 'כוריאוגרפיה של אנשים וחלומות', וכתבה אותו בחכמה רבה אוריה קדרי."

"ורטיגו", סחרחורת גבהים, זו בחירת שם מעניינת ללהקת מחול, שבמהותה אנשים ששולטים בתנועה שלהם יותר מאנשים אחרים

"זה התחיל מריקוד אוטוביוגרפי כמעט, שדיבר על עצמנו. אמן נובע בתחילת דרכו, לפעמים, קודם כל מתוך החוויות הקרובות שלו, ונעה אמרה לי, 'עדי, אתה טסת במטוסים (כטייס לשעבר -ט.ג.), חווית ורטיגו, נכנסת לוורטיגו, ואני רוצה שמשם תצא. תיכנס לתוך עצמך, תזכור את החוויה הזו ומשם נעיף את הוורטיגו מהעולם של הטייס לעולם של זוגיות ולעולם הכללי. לעולמות שיכולים להתחבר לכולם. אז הריקוד התחיל בתור ספק ילד ספק טייס, משחק בכפות הידיים שלו, ממלמל כל מיני טקסטים שטייס מתחיל מדווח אותם בקול רם למדריך הטיסה שלו, וכך, לאט לאט, המילים והתנועות מהוורטיגו הופכות מעולם של אובדן חושים בין שמיים לארץ, לאותה חוויה שאנחנו חווים באותה מערכת יחסים זוגית לא פעם, עד היום. זה הדואט הראשון שלנו, ככה הוא התחולל, ומאז הוא מתנהל לו בעולם. השם נהפך להיות קליט. אנשים התחילו לחזור עליו, 'ורטיגו', 'ורטיגו', אז אמרנו, טוב, בוא נקרא ללהקה 'ורטיגו', אם הדואט הזה כל כך הצליח." 
 

אחת אחת ואחת ורטיגו צילום רונה אברו ע.jpg
אחת. אחת ואחת (צילום: רונה אברו)


משפחה של נשים חכמות

הספר ממחיש שחומר הדלק ליצירה שלכם הוא תשוקה, מזג סוער, דרמה גדולה. איך משמרים את כל אלה לאורך כל כך הרבה שנים?

"בנינו מודל שבו אפשר להתפתח, כמו בזוגיות. זו אותה שאלה לגבי בני זוג שיינשאו בגיל 20 וכמה, והנה הם בשנות ה-50 לחייהם, ואם הם לא השכילו להשתנות כל אחד בנפרד, ולהכיל ביחד את ההשתנות שלהם, סביר להניח שהם ימצאו את עצמם באיזשהו פער. 'ורטיגו' היא תנועה, ואנחנו משתנים כל הזמן ושואלים את עצמנו מה רלוונטי לעכשיו, מהי היצירה החדשה שנולדה לנו, מה תפקידנו בעולם כאמנים, איך אנחנו יכולים לעשות עולם טוב יותר."

מעניין שאתה מדבר על איך אפשר לעשות עולם טוב יותר כאמנים, ולא בהכרח כאנשים

"אמנים זה מי שאנחנו. כשיש מצב חירום במדינת ישראל אף אחד לא רץ לתיאטרון, ואנחנו לוקחים את הרקדנים, נכנסים לתוך מכוניות והולכים להופיע במקלטים. זה המילואים שלנו. אף אחד לא משלם על זה, אבל זו חובתנו פה. לכן 'ורטיגו' הפכה להיות דרך חיים עבורנו ועבור עוד הרבה אנשים ש'ורטיגו' פגשה אותם."


   


"ורטיגו" היא משפחה גם במובן הקלאסי. נעה ורטהיים היא אחת מארבע אחיות ששילבו את כוחותיהן ליצירת הדרך המשותפת, אישית ומקצועית.

"אחד הפרקים שאני אישית הכי אוהב בספר זה על שפת התנועה של 'ורטיגו'", אומר שעל. "זה פרק שבעצם מנסה להתחקות אחרי נעה ורטהיים ומה שעובר לה בראש, ואיך היא, ביחד עם אחותה רינה ורטהיים, שהייתה רקדנית בלהקה והיום היא יד ימינה של נעה, מייצרות ביחד כל פעם פנינה חדשה, ומהוות ביחד את הניהול האמנותי של הלהקה.

"נעה היא אחת מארבע בנות, אחיות, שביחד עם ארבעת הבעלים שלהם עברנו כולנו לעמק האלה, ושם ייסדנו את כפר האמנות האקולוגי. הרבה חכמה יש בארבע האחיות האלה. אני, כמנכ"ל, משתדל לכבות את השאיפות ההופכיות, הגבריות שלי, וכשאני מצליח להקשיב לקול הנשי החכם, אז העסק הזה מגיע לידי שיאים שאפשר רק להתקנא בהם.

"ב-25 שנה של ניסוי וטעייה הגענו למודל מעגלי, ספירלי, כשאני, כמנכ"ל הלהקה, נמצא איפה שהוא בתוך הספירלה כמאפשר מחולי. אני לא יודע הכל, אבל אני מאפשר לאנשים אחרים, וככל שאני קשוב יותר לקולות השונים, בעיקר לקולות של הנשים החכמות שמקיפות אותנו, כל ה'ורטיגו' הזה מגיע לפריחה ולשגשוג. זו מערכת מאד מעניינת של מתודות וטכניקות שיש היום בעולם החדש, של צורת עבודה שיתופית, מעגלית ומשגשגת שלוקחת בחשבון את הדעות של כולם ונותנת לאנשים מקום להתפתח ולצמוח בצורה בת קיימא, אקולוגית, שהיום כל מיני קבוצות מנהלים מגיעות ללמוד אותן ולשכפל אותן." 
 


עדי-שעל-מקור-אתר-ורטיגו.jpg
עדי שעל (מקור: אתר ורטיגו)


מהתחלה היה ברור שבחלוקת התפקידים ביניכם, כשני רקדנים, נעה אחראית על הצד הכוריאוגרפי בלהקה?

"בהתחלה, כזוג שיש לו להקת מחול עם שני אנשים, היינו שנינו עושים את הכל. כשזה גדל היה צריך לעשות חלוקת תפקידים, אז נעה מצאה את עצמה בסטודיו, עם הכישרונות הכוריאוגרפיים שלה, ובאמת יש לה מתת אל בדבר הזה, ואני לקחתי על עצמי את הריקוד כלפי חוץ. ביחד אנחנו קוראים לעצמנו מנהלים ושותפים בניהול, אבל היום זה כבר הרבה יותר גדול מאתנו."

ואתה כבר לא רוקד?

"ריקוד זה לא דבר שעושים אותו כל החיים. יש צורות שונות לריקוד, והבמה מפנה את מקומה לבמות אחרות, אבל אני משתדל לרקוד את הניהול ולגרום לאנשים אחרים ליהנות מהריקוד." 
  


אחת אחת ואחת ורטיגו צילום רונה אברו ע1.jpg
אחת. אחת ואחת (צילום: רונה אברו) 
השקת הספר "ורטיגו – כוריאוגרפיה של אנשים וחלומות" תתקיים ב-26 במאי 2017, בשעה 12:00, במרכז האתני ענבל, מרכז סוזן דלל, תל אביב. פרטים בטלפון: 02-6244176, או באתר להקת ורטיגו

היצירה "אחת. אחת ואחת" מאת נעה ורטהיים תעלה בבכורה בתאריכים 25 במאי 2017 ב-21:00 וב-26 במאי ב-14:00 במרכז סוזן דלל בתל אביב. להזמנת כרטיסים: בסוזן דלל - 03-5105656

  


למועדי מופעים >

23/05/2017   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע