סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2022 ינואר 
א ב ג ד ה ו ש
      
101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה עשור לפסטיבל העוד
 

 
 
בין המופעים: נקמת הטרקטור במחווה לאבן עזרא, עומר פארוק טקבילק וערן צור שר ישראל נג`ארה


פסטיבל העוד הבינלאומי ירושלים 2009 יתקיים בין התאריכים 26-12 בנובמבר 2009 ברחבי ירושלים ובין התאריכים 27-24 בנובמבר בנצרת.
 
השנה יחגוג פסטיבל העוד עשור להיווסדו. תהיה זו גם השנה השישית לקיומו כאירוע בינלאומי, לפני חמש שנים התקבל לפורום האירופי של מנהלים אמנותיים של פסטיבלי מוזיקת עולם.
 
הפסטיבל הוא מפגש מוזיקלי בין תרבויות המזרח התיכון ותרבויות אחרות, ובמרכזו ניצב הע?ד, המכונה "מלך הכלים הערבי", ולצדו קרובי משפחתו וגלגוליו השונים בתרבויות המזרח והמערב: הלאוטה, הקמנצ`ה, הסאז, הגיטרה, הצ`לו והכינור.
 
הפסטיבל, בהפקת בית הקונפדרציה בירושלים ובניהולו האמנותי של מנכ"ל הבית, אפי בניה, יתקיים בבית הקונפדרציה, בתיאטרון ירושלים, במרכז ז`ראר בכר, בבית אביחי ובמרכז שמשון – בית שמואל בירושלים. נוסף לכך יתקיימו ארבעה מופעים בשלוחת הפסטיבל בנצרת. 
 
רוק ישראלי פוגש במקורות
 
נקמת הטרקטור במחווה למשה אבן אזרא
 
את הפסטיבל תפתח במופע בכורה עולמי להקת נקמת הטרקטור במחווה לרב והמשורר משה אבן-עזרא, מגדולי היוצרים בתקופת תור הזהב בספרד.
 
המופע הוא המשך לפעילות המוזיקלית של הלהקה, שבראשית שנות התשעים ביצעה את "אל נורא עלילה" של ר` אבן-עזרא ומאז גם זכתה לתהילה עם הביצוע האלקטרוני ל"אדון הסליחות" ול"אחד מי יודע" עבור מופע המחול "קיר" של אוהד נהרין. כעת ממשיכה הלהקה את מסעה בנבכי עולם השירה היהודית העתיקה, ומקדישה ערב שלם לעולמו, לפועלו ולפיוטיו של ר` אבן-עזרא, בד בבד עם תחילת חגיגות השנה העשרים לפעילותה. במופע יתארחו נגן העוּד אליהו דגמי ואמנית הווידיאו שירה מיאסניק.
 
ערן צור שר ישראל נג`ארה
 
המוזיקאי ערן צור יעלה את המופע "כך הוא התכוון במקור...", המוקדש לעיבודים וחידושים לפיוטים האבודים של ר` ישראל נג`ארה בן המאה ה-16, מחשובי המשוררים היהודים. 
 
צור וההרכב המלווה אותו יבצעו את הפיוטים בעיבודים המתחשבים בהוראות המפורטות שהותיר המשורר בכתביו. בביצועים העכשוויים הללו ייושמו המקאמים הטורקיים, וכן המקצבים והלחנים של שירים טורקיים, ערביים וספרדיים שקבע המשורר. משתתפים: ערן צור (שירה וגיטרה בס), אלעד גבאי (קאנון וזמרה) ויאיר הראל (כלי הקשה וזמרה).
 
יאיר דלאל פוגש את דודו טסה
 
במופע אחר ייפגשו על במה אחת יאיר דלאל ודודו טסה. השניים יוצאים יחד למסע אל שורשיהם העיראקיים המשותפים. דודו טסה הוא נכדו של דאוד אלכווייתי, מחשובי המלחינים היהודים העיראקים, וצלילי המוזיקה של סבו חודרים אל המוזיקה שלו, המשלבת רגאיי, רוק וסממנים אתניים; יאיר דלאל מפורסם בין היתר בחיבוריו  בין המוזיקה הערבית למוזיקה היהודית, עם השפעות מהודו ועד הבלקן. השניים יבצעו שירים מקוריים לצד פיוטים בבליים ויצירות כליות.


דודו-טסה-וטיטי-רובן-ענקית.jpg 
דודו טסה (יח"צ)                                                                   טיטי רובן (יח"צ)

אורחים מחו"ל
 
עומר פארוק טקבילק
 
אורח מיוחד בפסטיבל הוא המוזיקאי הענק עומר פארוק טקבילק, ואיתו האנסמבל שלו. בפסטיבל יבצע את המופע "צלילים של קסם ורוחניות", בהשתתפות נגנים מרחבי העולם, ובהם גם בנו מוראט בכלי הקשה. נגנים אחרים בהרכבו הבינלאומי של טקבילק הם בהאדיר סנדר מטורקיה (קאנון), יאניס דימיטריאדיס מיוון (פסנתר, קלידים), אנתוני מאזלה מארה"ב (גיטרה) וריבר גרגריאן מארה"ב (כלי הקשה).
 
תייסיר אליאס, ארא דינקיג`אן ויורדאל טוקג`אן
 
 שלושה מגדולי נגני העוּד החיים בינינו יתכנסו בפסטיבל למפגש נדיר וחד-פעמי: תייסיר אליאס מישראל, חתן פרס פרנק פלג למפעל חיים לשנת 2009, המביא השפעות ערביות קלאסיות; ארא דינקיג`אן הארמני, אזרח ארה"ב ומייסד להקת "נייט ארק", המייצג את המפגש בין המסורתי לעכשווי; ויורדאל טוקג`אן, קול הדור העכשווי של היוצרים הטורקים, המושרשים היטב במסורתם העתיקה.
 
השלושה יארחו את זוהר פרסקו. על המפגש אומר דינקינג`אן: "כאשר נפגשים על בימה אחת עם ענקים כאלה, השאלה הראשונה היא, מה לנגן? התשובה היחידה היא לנגן את מה שאתה. בקטעי הסולו אאלתר ואנגן שירי עם ארמניים, ובנגינה בצוותא אהיה קשוב – ואשמח בשמחת האחרים. אני חבר גאה באחוות המוזיקה".
 
קייוואן שמיראני, פרנסיס וארי וטיטי רובן
 
מפגש אחר שיתקיים בפסטיבל הוא מפגשם של שלושה סולנים צרפתים בעלי שם עולמי: אשף כלי ההקשה קייוואן שמיראני, משמר ומחדש דגול של אמנות כלי ההקשה האירנית, מתמטיקאי ווירטואוז מוזיקלי שהופיע עם הרכבים אתניים והרכבי ג`אז ברחבי העולם כולו; אשף האקורדיון פרנסיס וארי; ואמן העוּד, הגיטרה והבוזוקי טיטי רובן, אוטודידקט מסחרר ביכולותיו, שהקליט את אחד מאלבומי המוזיקה הצוענית הטובים ביותר אי-פעם לדעת מבקרים ומביני דבר. בתורו, כל אחד משלושת הסולנים הדגולים והמפורסמים מפנה בשמחה את מרכז הבמה ונעשה למלווה של עמיתיו.
 
הקול של דרום הודו
 
סודהא ראגונתן, מגדולות המבצעות החיות של המוזיקה הקרנאטית (המוזיקה הקלאסית המסורתית של דרום הודו), במופע "הקול של דרום הודו". במופע משלבת ראגונתן בין ידע מופתי במסורת עתיקה לבין סקרנות עזה באשר לתרבויות מוזיקליות אחרות.
 
אנסמבל אן קורדייס (יוון)
 
האנסמבל המתמחה במוזיקה ביזנטית חילונית, יופיע במזמורים ביזנטיים מקוריים ובנעימות עתיקות יומין לצד יצירות חילוניות קלאסיות ויצירות מקוריות במופע "מיתרי הממלכה הביזנטית – אז ועכשיו". האנסמבל יארח את הזמרת סופיה פפזוגלו, שהופיעה עם מיטב המוזיקאים היוונים (ובהם דלאראס, ארווניטאקי ואחרים).

סודהא--ועומר-פארוק-ענקית.jpg 
עומר פארוק טקבילק (יח"צ)                                                     סודהא ראגונתן (יח"צ)

מופעים נוספים
 
מחווה לעבד אלווהאב, לאום-כלתום ולפריד אלאטרש
 
בהמשך לסדרת המחוות המסורתית של פסטיבל העוּד תתקיים השנה מחווה לשלושה מגדולי הזמר הערבי בכל הזמנים: עבד אלווהאב, אום-כלתום ופריד אלאטרש. את המחווה יבצעו שני אורחי כבוד של הפסטיבל, מן החשובים שבאמני המוזיקה הערבית: הזמר אליאס עטאללה יליד חיפה הנחשב לאחד מטובי המבצעים של שיריו של עבד-אלווהאב כיום, והזמרת ויולט סלאמה, ילידת חיפה, מן המוערכות והפופולריות שבזמרות המוזיקה הערבית בנות זמננו, המופיעה בקביעות על במות מצרים, ירדן, טוניס, תימן וארה"ב.
 
הדר מעוז ויואל בן שמחון
 
במופע מיוחד יתקיים מסע מוזיקלי מבוכרה ופרס ועד צפון אפריקה, מרוקו ואנדלוסיה עם הזמרת הדר מעוז, בוכרית במוצאה, שהופיעה עם הרכבים כמו הברירה הטבעית, לב טהור וסולטנה, ועם יואל בן-שמחון, מוזיקאי ומוזיקולוג, מרוקאי בן הדור הראשון בארץ, ששב לאחרונה ארצה לאחר שהות ארוכה בניו-יורק. במופע מפגישים השניים בין המסורות והסגנונות שהכירו מאז ינקות לבין סגנונות וצלילים נבדלים, זרים-מוכרים, מרגשים ומסעירים.
 
בכורה לפרץ אליהו
 
בפסטיבל תבוצע בבכורה היצירה "עד עדי עד" מאת פרץ אליהו, על פי טקסטים מתוך "ספר יצירה" המיסטי: ספר שהוא מאבני היסוד של הקבלה, ומיוחס על פי המסורת לאברהם אבינו.
 
אנסמבל מכתוב
 
אנסמבל מכתוב יעלה את המופע "חיבורים מוזיקליים בכלי פריטה", המחבר בין סגנונות מוזיקליים שונים: מן המוזיקה המצרית והטורקית הקלאסית ועד המוזיקה הקלאסית האירופית, ההודית, הפרסית והמרוקאית, והג`אז.
 
מחווה לסבאח פח`רי
 
תזמורת תרשיחא למוזיקה ערבית והסולן מוסטפא דחלה יקיימו מופע מחווה לסבאח פח`רי – הזמר והמלחין הסורי הנודע, נציגם לשעבר של האמנים ב%12/10/2009   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע