סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן מופעי חורף: עברי לידר וארקדי דוכין
 

 
 
גם לידר וגם דוכין מעלים, כל אחד בנפרד, מופעי חורף מהודקים ומדויקים


תמונת העולם הלידרית
 
שנה אחרי המופע "בקצב אחיד בתנועות של הגוף", שבא בעקבות אלבומם האולפן החמישי שלו, מנסה עברי לידר פורמט חדש, אנפלאגד, לאותם שירים בערך. שינוי התבניות אינו חדש אצל לידר, שמזגזג תדיר בין מופע חשמלי לאקוסטי, אם כי - וזו לא פעם ראשונה - המושגים שלו לגבי אנפלאגד ואקוסטי, שונים מן הרווח ומהמקובל. אצל עברי הניואנס הוא בהתכוונות בלבד, כי על הבמה, עם גיטרה ובס חשמליים וגם קלידים ותכנות מחשבים, זה לא בדיוק אקוסטי וגם לא אנפלאגד, למרות שהצליל חם, עשיר ויפה, ולרגע אינו מכסה על שירתו.
 
המופע הנוכחי הוא מקבץ, מאוזן למדי, של שירים מחמשת אלבומיו עד כה, 5-3  שירים מכל תקליט, לאו דווקא הלהיטים הידועים (כמו "כבשים", "בובה אחרת", "חשוב לי", "אף אחד משנינו", "הדרכים הארוכות", "איש יקר", "ניו יורק בשמש" או "חורף", שמרוכזים במחציתו הראשונה של המופע), אם כי גם לאלה (כמו "זה לא אותו דבר", "לאונרדו", "רק תבקש", "מלטף ומשקר", "הכוס הכחולה", "האנשים החדשים", "להבין את המים" וכמובן "מרי לנצח", שמרוכזים במחצית השנייה) יש נוכחות יפה ומבטיחה.
 
אלה בעיקר שירים שמייצגים את תמונת העולם הלידרית העשירה במלל, בחוויות ובהתנסויות, ומנתחים את הסביבה האנושית, הקרובה והרחוקה, אותה הוא חי. לידר מצוין בשירים על אנשים חדשים וחברים ישנים. ברגשיות רבה, אך לפרקים גם במבט חד כסכין, הוא מיטיב לנסח עמדות והעדפות, שפעם היו עלולות להסעיר ולעורר מחלוקת, עתה הן בהירות, ברורות ואינן משתמעים לשני פנים.
 
כבר הייתי במופע אקוסטי קודם שלו, שבו תיעבתי את הרגע ואת הרעש. לעומתו, וגם בכלל, "מופע של חורף", הוא הגרסה הקונצרטית המדויקת והמהודקת, מותאמת לצריכה בישיבה, להאזנה ולהפנמה, וכמתבקש, גם להנאה. ואין כמו צוותא תל אביב, האינטימית, הקרובה והבלתי אמצעית, לחוות את נשימתו של לידר. הוא במיטבו כזמר וכמבצע. חם ואמפתי, נדיב ומשקיע. גם יכולתו הפסנתרנית מרשימה, בדייקנות ובריכוז, בקשב, ברגש ובאקספרסיביות שהוא משקיע בנגינה. אכן קונצרט.
 
מעבר לשירים, 24 כולל הדרנים, ביניהם גם שניים-שלושה חדשים, כמו "בלה בלה בלה" מאלבומו העברי הבא, ומ- My own , אלבום הבכורה שלו באנגלית, שעתיד לצאת בקרוב, המופע הוא גם הזדמנות להתענג על שיתוף הפעולה המזהיר (אין מלים אחרות) שבינו לבין המתופף גלעד שמואלי, אחד מנגני התופים הרגישים ומלאי ההשראה ביותר שפעילים בזירה המקומית.
 
גם יונתן פריג`, בנגינתו בגיטרה (האקוסטית!), במפוחית, ביוקלילי בסלייד, ואפילו בקולו, נותן מספיק סיבות טובות ומשכנעות לצאת מן הבית בחורף. ביחד עם הקלידן עדי גולדשטיין, נגן הבס עמיר (ג`נגו) רוסיאנו והגיטריסט הנוסף, אריאל טוכמן, יש לו צוות מנצח. יודעים מה? אפילו חמי בן דוד, זמר החימום שפתח את הערב, היה מפעים, עם שלושה שירים רגישים במיוחד שמרמזים על פוטנציאל גדול.
 
עברי לידר. מופע של חורף. צוותא תל אביב. שבת, 30 בינואר 2010

ארקדי-ענקית.JPG
                                  ארקדי דוכין, צילום: יח"צ

ארקדי מפוקס
 
גם ארקדי דוכין העלה מופע חורפי, כהשקה לאלבום הקבלה שלו, ההוא ששיריו נכתבו כסיכום, תובנות וכמסקנות של ההרצאות בהן נכח, במהלך חודש אחד, ספטמבר. המופע צולם להקרנה בערוץ הקבלה ומוקדם לדעת אם ואיך הוא יהפוך למופע שוטף, אבל יחסית לאכזבות שהיו מנת חלקנו (לפחות חלקי) בכמה מהופעותיו הפומביות האחרונות, דוכין הפתיע לטובה ו"ספטמבר" שלו מצטייר כמופע מרשים ומושקע.
 
מן הסתם זה קורה בזכות ההומוגניות המודגשת שלו. תאהבו או תתעבו את דרכו של ארקדי אל הקבלה ואל האמונה, דבר אחד לא תיקחו ממנו (בעצם שניים; אחד מהם הוא כישרונו המוזיקלי) - היא מיקדה אותו. נתנה פוקוס ליצירתו הכוללת, ודוכין השכיל לשבץ בין שיריו החדשים גם לא מעט קודמים שמתכתבים, מתחברים ונקשרים ליצירתו הנוכחית.
 
תופתעו לגלות עד כמה ניצני האמונה החדשה טבועים בשירים קודמים ובלהיטים ידועים כמו "מלנכולי (על הגג)", "אם כבר לבד", "פרדי על הבוקר (מה יהיה, מה יהיה?)" ובעיקר "איש בלי נצח" מתקופת החברים של נטשה, וגם "יש לי חדר משלי", "היא לא דומה" ואפילו "טמבל" מקריירת הסולו. יודעים מה? גם המנוני האוהבים "אוהבת לא אוהבת", "מי אוהב אותך יותר ממני" ו"קוראים לזה אהבה (יש בי אהבה והיא תנצח)" מסתדרים בגרסת האמונה 2010  של ארקדי דוכין.
 
אבל העיקר, כמובן, הם שירי "ספטמבר", שכל כמה שהם דומים להפליא זה לזה באלבום, על הבמה הם מצליחים לשכנע בייחודיותם, לנשום בכוחות עצמם ולהוות איורים ראויים לקונצרט המוסבר שדוכין מגיש. עם שותפיו להקלטת האלבום, הזמרים ז`ק דוייב, עמית שלו, לימור עמר ורעייתו, סימה, הוא משמיע שבעה מתשעת שירי התקליט, כולם מרוכזים במחצית הראשונה של המופע, ובהם (על פי סדר) "קצה", "הפוכים", "אהבה", "מטרה", "תלוי בי" (עם דני ליטני בגיחת אורח, מה שנותן לביקורת החברתית צליל בלוזי ולגיטימיות אותנטית), "הפתעות" ו"שער הדמעות", לא עם שולי רנד, אלא עם סימה עמית וז`ק - דוכין ספק שר, ספק משוחח, והקהל משלים את החסר בדרך לשירה בציבור ולשיר העם המהיר ביותר מאז "לו יהי" של נעמי שמר.
 
בחלק השני, בין שירים של נטשה (גם "מעליות" הזחוח מקנן שם) ושלו, מוסיף דוכין שני שירים חדשים: אחד, מִשְנָיָה נוספת של שיעור קבלה, שנקרא "טוב לי", ובו כאחד האחים בלוז, דוכין בשליחות אלוהים, מיסיונר שמניח יסודות לגוספל ישראלי עכשווי, ואולם נגה הופך לתואם כנסיה שחורה בהארלם. אגב, בהדרנים הוא יחזור לשיר בגרסת רגאיי מאופקת, שמבטיחה שמדובר בהמנון חדש. השיר האחר הוא "מולדתי", שיתוף פעולה חדש עם מיכה שטרית, שגם הוא, למרות גרסת הפסנתר, דוכיני לעילא.
 
הלבוש התמוה של ארקדי, שהזכיר יותר ראפר מאשר שליח ציבור קבלי (עליונית טרנינג שחורה עם פסים ירוקים צרים לאורך השרוולים, כובע צרפתי, זקנקן צרפתי ותליון ענק), לא מסתדר עם ההגשה שלו. רק לעתים רחוקות הוא שר. בדרך כלל הוא מלחשש, ממתיק סוד, כאילו תש כוחו מלחזור ולשיר שוב ושוב את אותם שירים. לכאורה זה עשוי להצטייר כנון שלנטיות, אבל זה נדמה יותר כלֵאוּת של כלאחר יד, כמו רב שמכוון את תלמידיו, מסמן את המקומות בהם צאן המרעית, הקהל, צריך להיכנס.
 
ועם זאת ולמרות זאת, בדרך נס המופע יוצא מהודק ומפוקס. אם בעזרת  הקהל שנדמה כמכור לרעיון וגילה משת"פיות יתרה, אם בזכות הזמרים והנגנים, שכללו את ז`אן פול זימבריס (תופים), עמית יצחק ושמעון חן (גיטרות), קרני פוסטל (צ`לו) וצור בן זאב (קונטרבס ובס). עמית יצחק גם ליווה את זמר החימום אמיר דדון (שהצטרף בהמשך לביצוע "היא לא דומה " ו"מלנכולי") בשני שירי אמונה משלו.
    
ארקדי דוכין. ספטמבר. נגה יפו. חמישי, 21 בינואר 201002/02/2010   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע