סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2022 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
1011121314
15161718192021
22232425262728
293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון לגמרי אלבום של חבר'ה
 

 
 
יש לנו היסטוריה משותפת כזאת, ואנחנו פשוט נהנים להיות ביחד. אנחנו גם פחות או יותר באותם גילאים, מאותו אזור של מוזיקה ואמנות ובידור וכל זה, באים מרקע דומה, אז פשוט נפגשים ומג'מג'מים"
לכבוד האלבום החדש של "ישראלים פעולה סקס", שיחה עם תום מוכיח על מוזיקה בשביל הפאן


לילות של ג'מג'ומים
 

"חבר את התקע/ לחץ על כפתור/ הנה הוא מגיע/ המוצר השחור/ ישאלו אותך למה/ תגיד זה חבר/ ירצו ממך כמה/ אתה תתפשר/ אתה נהנית/ אני בוודאי/ אתה התעצבנת/ אז לא לפניי/ ישנה מחלקה/ מלאה מכונות/ אליה אפשר/ להפנות את התלונות" ("דם דם", מילים ומוזיקה: "ישראלים פעולה סקס")
 
מאור כהן יודע להשתעשע. זו תכונה נדירה מאוד בפופ הישראלי, ולכהן, סוג של גלגול עדכני המשלב בין אריק איינשטיין לשמוליק קראוס, יש טונות ממנה.
 
בהרכב "ישראלים פעולה סקס" משתעשעים יחד עם כהן (גיטרה ושירה) גם יובל קיינר (תופים) ותֹם מוכיח (בס) שמנגנים ביחד עוד מימי "זקני צפת", ותמיר שקולניק (גיטרה), וממחישים ביחד עד כמה הם מצליחים להישאר להקה של חבר'ה, גם כשלחלק מהחבר'ה יש כבר משפחות וילדים.
 
"פקס רומנה", שנשמע כמו רוקנרול בסיסי שנולד בלילות של ג'מג'ומים, הוא האלבום השני של הלהקה, שהוציאה את אלבומה הקודם "מלכי המין" בשנת 2005.
 
"זה לגמרי אלבום של חבר'ה", אומר תם מוכיח (34), בסיסט ההרכב. "אנחנו נהנים לבוא ולנגן ביחד, מאז 'זקני צפת'. שקולניק הצטרף יותר מאוחר, אבל אני מכיר את מאור מגיל 17, ואולי אנחנו לא נפגשים כל הזמן מאז שיש לחלק מהאנשים משפחות וילדים, אבל פעם בכמה זמן עושים איזה משהו. האמת היא שקשה להסביר את זה, יש לנו היסטוריה משותפת כזאת, ואנחנו פשוט נהנים להיות ביחד. אנחנו גם פחות או יותר באותם גילאים, מאותו אזור של מוזיקה ואמנות ובידור וכל זה, באים מרקע דומה, אז פשוט נפגשים ומג'מג'מים".
 
וזה באמת מה שהוליד את האלבום הזה, שרוח הג'מג'ום לגמרי שורה עליו?
 
"היו הרבה ג'אמים שעשינו בכמה בארים בתל-אביב, ומאור, יש לו זיכרון טוב, והוא זוכר את הריפים והרכיב מזה את התקליט פחות או יותר".
 
מה זאת אומרת "הרכיב מזה את התקליט"?
 
"הוא ישב קצת לבד עם הריפים שהוא זכר שעשינו, והשמיע לנו, ועל זה הוספנו דברים. אני, יש לי זיכרון חלש אבל אני טוב - נגיד אם אני שומע משהו, וחסר איזה חלק, או פתיחה, או סיום, דברים שקשורים לעיבודים, להכניס אלמנטים כאלה. ניגנו גם סתם. למשל נסענו לעין הוד, המתופף גר בעין הוד, היינו נוסעים לשם סתם בשביל החופשה, שישי שבת, מנגנים קצת, הכל באיזי. גם כל אחד יש לו את העבודה שלו, זה לא מרדף אחרי כסף".

ישראלים---ענקית.gif 
"ישראלים, פעולה סקס", צילום: לירון כהן

כל אחד והאסוציאציות שלו
 
"איך שזה מתחיל נהיה קליל/ משנה לי כבר כלום/ הריחות עזים הצבעים צורבים/ את הצורות בעיקום/ המשקל כבד חדר מהדהד/ קול בא מבחוץ/ הנה מתעורר אדם ולא אחר/ נופל אל תוך היקום" ("אם נפלתי", מילים ומוזיקה "ישראלים פעולה סקס")
 
עם מי אתה עובד עכשיו חוץ מ"ישראלים פעולה סקס"?
 
"אני מקדם עכשיו פרויקט שנקרא 'המופע של פיצי גולדברג', מופע קומי מוזיקלי שאת הטקסט שלו כתב אילן גנני שמוכר מהעבודה שלו ב'אושפיזין' כשחקן, וזה מופע כזה שהוא מין סאגה של בנאדם שקוראים לו פיצי גולדברג, ישראלי שהוא כמו זליג, שהיה בכל אירועי המדינה החשובים, והוא מספר בהומור את הסיפור הישראלי. הוא מצחיק בטירוף, אנשים נקרעים בהופעה, לא ראיתי תופעה כזאת.
 
"זה סטנד אפ עם מוזיקה, להקה שלמה, אנחנו מריצים את זה איזה פעם בחודש בלבונטין ואנחנו לפני תקליט. חוץ מזה אני מנגן עם גידי גוב, ויש גם את הפרויקט של 'פושטק' ומדי פעם אנחנו עושים איזה משהו, רק לא מקבלים את זה כל כך טוב בארץ בגלל הטקסט, אני חושב. זה טקסט קשה. למרות שכשאתה עובר את השלב הראשוני זה מתחיל להצחיק אותך. זה לא רציני. מדבר על סקס ועל סמים וכל זה".
 
אז בעצם אין לכם שאיפות מסחריות עם "ישראלים פעולה סקס"? זה רק בשביל הכיף?
 
"כן, אבל אנחנו גם מקווים... ארזנו אותו באריזה יפה, את יודעת... מקווים שכן יקרה עם זה משהו. אנחנו מודעים למצב ולא בונים על זה, אבל מקווים. כי אנחנו רוצים להמשיך להופיע עם זה".
 
הפרסום של מאור בכל מיני תחומים יוצר איזו הרגשה שההרכב נבנה סביבו?
 
"לא הייתי אומר שזה סביב מאור אבל הוא כמובן יודע לדבר הכי טוב עם אנשים, הוא הכי מוכר, אז בדרך כלל טבעי שמראיינים אותו, אבל בחזרות זה לא ככה. בחזרות כולם עם הדעה שלהם. מאור, יש לו את הזיכרון הכי טוב פשוט... הוא הכי אסרטיבי והכי פרגמטי בלהקה. כל היתר זה כולם ביחד. הטקסטים זה באמת הוא, הוא ויובל בעיקר. את הטקסט אני לא ממש מבין, זה אסוציאטיבי כזה מה שהוא כותב".
 
כמו לג'מג'ם בטקסט?
 
"אני לא יודע איך הוא כותב את זה בדיוק. אני חושב שבהתחלה זה פשוט שיהיה משהו לשיר ואחרי זה שמים על זה טקסט בשביל למלא את זה. אבל אני אוהב את הכתיבה הזאת שהיא לא ברורה, כל אחד והאסוציאציות שלו. זה הרי לא מוזיקה רצינית במיוחד, זה בשביל הפאן".
 
שגשוג רומאי
 
יש מקומות שבהם אתה כן מרגיש רציני במיוחד?
 
"כשאני מנגן אני תמיד רציני מבחינת איך שזה אמור להישמע. רק המוזיקה לא מתכווננת למקומות אינטלקטואליים. זה לא מוזיקה קלאסית, וגם לא מוזיקה עממית שהיא להפך, זה משהו באמצע. סתם... זה תמיד רציני, אני תמיד רציני כשאני מנגן, מתייחס לזה ברצינות. שהנוטס יהיו במקום שלהם, שהכל יישמע כמו שצריך".
 
איזה דברים הם ההשפעות המוזיקליות הכי חזקות שלך?
 
"הרבה ג'אז, מיילס דיוויס, ג'ון קולטריין, כל מה שקשור בג'אז, והרבה P-FUNK, ג'ורג' קלינטון והפרלמנט".
 
מאיפה בא השם של ההרכב?
 
"'ישראלים פעולה סקס' זה פשוט חנות דיסקים ודי.וי.די באלנבי, זה שמות של קטגוריות של סרטים צרובים באלנבי. מחלקות של ישראלים, מחלקות של פעולה ומחלקות של סקס. יש גם אסוציאציות בלהקה שכל אחד מייצג קטגוריה אחרת".
 
ו"פקס רומנה", שם האלבום?
 
"'פקס רומנה' זה 'שלום רומאי', זה מה שהיה כשהרומאים שלטו באימפריה הרומית כשהיא הצליחה ביותר ועשתה תרבות, ותיאטראות, וכל הזרימת ביוב ומים שהיו שם, זה מייצג שגשוג. אהבנו גם את השם עצמו וגם את זה שזה אמור להיות משהו מוצלח".
 
איךהגעתם לזה בכלל? יום אחד מישהו נכנס ואמר, "שמעתי שפקס רומנה זה שגשוג רומאי"?
 
"כן, בדיוק. מאור".

 

"ישראלים/ פעולה/ סקס" יופיעו ביום שישי, ה- 20 באוגוסט 2010 ב-22:00 באוזן בר בתל-אביב. להזמנות: 03-6215210.21/07/2010   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (2 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
2. מטעמים לאזניים
adri , (30/07/2010)
1. להקה מדהימה
טל , (21/07/2010) (לת)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע