סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן יעל קראוס בהופעה: "בוטיק"
 

 
 
אלבום הבכורה של יעל קראוס, כמו גם המופע שלה, כולו שירה חושנית, נקייה וקברטית באנגלית


כמו מרלין מונרו
 

את יעל קראוס ראיתי לראשונה בהופעה לפני כשבועיים, במופע ההשקה של "בכיוון הרוח" של צח דרורי. התאהבתי. עד כדי שחרגתי מאחד הלאווים שלי, לא לראות אמן בהופעה לפני שהתוודעתי לאלבום המוקלט שלו, והזדרזתי לשריין מקום בהופעה דנן, לא רק מבלי שאתוודע לחומרים, אלא גם מבלי לדעת ש"בוטיק" הוא בכלל אלבום באנגלית. איזו טעות משמחת.
 
האמת היא שלא יכולתי לחשוד. אמנם אני מודע ליכולותיה הקוליות (באנגלית!) ב"פאניק אנסמבל", הרכב אינדי תל-אביבי נחשב, שלא התאמצתי לראות אותו בפעולה מסיבות השמורות עימי; אולם הנחתי, בעקבות ההרפתקה האולפנית הכפולה שלה עם "בּוֹסה", ההרכב הקולי שלקח שירים ישראליים על-זמניים (ובעברית כמובן) למחוזות הבוסה נובה, שגם אותו לא הצלחתי לראות לייב, מסיבות שאיני יכול להגן עליהן, שיעל קראוס עושה זאת בעברית.
 
ובכן, קראוס היא ווקליסטית נהדרת, מרהיבה ומרחיבת לב, שהשפה בה היא שרה אינה מהותית, רלוונטית או מכהה באיכויותיה. לפחות ב"בוטיק" היא נשמעת זמרת מתקופה אחרת, קלאסיקנית של סווינג, משנות ה-40 וה-50 של המאה הקודמת. בשירה המוקפדת, המוטעמת, הבהירה והכה מדויקת, ששמה לב לניואנסים ולא מקפחת הברות ועיצורים, היא נשמעת כמו דיוות ג'ז.
 
למשל ב-How Sweet, השיר הפותח (באלבום ובמופע), בו היא ממהרת להדגים את הפרייזינג הפנטסטי שלה, לפחות כמו שאדיי המצוינת. אולם בעיקר הזכירה לי את מרלין מונרו, לאו דווקא זמרת, אבל אחת שמהלה התפנקות ועגבנות עם תמימות ובהירות בשירתה, בעיקר ב-Boo הקברטי הפתייני והסקסי וב"פלירט", שהשירה בו מצדיקה את שמו. גם בשירה החושנית של קראוס יש ניקיון מאופק, מכובד, לגמרי לא זול. אפילו מלאכי.
 
"בוטיק" הוא אלבום הבכורה של קראוס, 32, שהספיקה לא מעט בהרכבים ובהקלטות עם זמרים אחרים. שפתו ותכניו מחזירים אותה-אותנו לתקופה בה למדה והתנסתה בניו יורק. 11 השירים בו (38:07 דקות), להוציא אולי את הרצועה הנועלת ("אהובי הקטן" בעברית), בודקים את קראוס מול האורבניות, בחיים, במערכות היחסים, באהבות, בהרגשות. הניו יורקיות שלו מודגשת במיוחד ב-Subway, שבו הדמיון שלה עובד שעות נוספות ומדמה את שאון הרכבות הופך להמיית אוקיינוס, כשהדרך היחידה לצאת בשלום מן התחתית היא לעצום את העיניים. וגם ב-Sin City, הקטע העשירי והאחרון באנגלית, שהוא לטעמי גם שיאו המוזיקלי של האלבום, לפחות מבחינת הליווי האלקטרו-רוקנ'רולי - שבו יצרים, תשוקות ופעפוע הדם הופכים גם לסיוטים ופחדים. חיבור אפשרי למציאות תל-אביבית חוטאת.
 
אבל מרבית השירים עוסקים כאמור ביחסים, באהבות ופרידות, בהבטחות ובאכזבות, וגם בתקוות ובגעגועים, כמו ל-Shelly, מן הסתם חברה אהובה שהלכה לעולם אחר והשאירה פצע פעור, עמוק וכואב. טבעי בהתחשב בעובדה שקראוס שותפה בכתיבת כל מילות השירים (ארבעה מהם עם שותפים) ובהלחנת עשרה מ-11 הלחנים. למרות שרק אחד מנגני האלבום (עוזי פיינרמן בגיטרה) ליווה אותה בהופעה, המופע לא רחוק בהרבה מהאלבום. ולמרות שיעל קראוס עצמה היא שאחראית לעיבודי הבמה המשובבים והמקסימים, היא משמרת בדרך כלל איכויות עיבוד והפקה של האלבום, אותו עיבד, תזמר והפיק דניאל קורן (שהבליח במופע רק בהדרן, שאליו עוד נגיע), כמו ב-Floor בעל הניחוח האוריינטלי. 

יעל-קראוס-ענקית-12.jpg 
יעל קראוס,  צילום: ניר גייגר

ביטחון ושקט
 
בשני המקרים קראוס מוקפת בהרכבים יוצאים מן הכלל. באולפן, באופן טבעי, האפשרויות רבות יותר, וכל האלבום נשמע עשיר יותר, כמו ב-Floor לעיל, ב-Gourmet שבו חוגגים כלי מיתרים, ובעיקר ב-All Around הקברטי (גם הוא מונרואי), שיש בו גם מהלכי שנסון צרפתי וגם רגע אחד ויפה של מקהלה גברית באפקט רוסי. אולם גם ההרכב הבימתי (עם עידו זלזניק בקלידים, יונתן לוי בבס, ברק קרם בתופים, עוזי פיינרמן, גיולה חי בוויולה, אבנר קלמר בכינור ונועה גולנדסקי בכלי הקשה ושירה) מספיק בשרני, מלא השראה ורגיש להחמיא לשירים ולשירים שלה.
 
היא קטנטונת במידה מפתיעה, ולמרות שהודתה בהתרגשות גדולה, היא נראתה דווקא כקרחון של ביטחון ושקט, געש הרגשות לא ניכר בה. נדמה היה שהיא אוטמת את עצמה לסביבה, יוצרת לעצמה חלל משלה, נעה בו באיטיות ובזהירות, מפשירה ונפתחת בהדרגה. משחקת עם עצמה, עם ידיה ואצבעותיה, מלאות ההבעה והתעסוקה, כמו מבקשות לספר סיפור ולהדגים את משמעות השירים. ובהמשך, ב-Spring In Your Heart, שיר יחיד שביצעה מהאלבום האחרון (2008) של "פאניק אנסמבל" (וגם היחיד בו היא שותפה בכתיבת המילים) בליוויו של חברה להרכב רועי ירקוני (בפסנתר) היא החלה לחולל, מניעה את גופה כמו הייתה ליידי מגונדרת שמתגאה בשמלת הקרינולינה שלה.
 
לטעמי, ההחלטה להעמיד את הקהל הייתה מוטעית. מופע עמידה הוא טוב אולי להרכב רוק, לא לסולנית עם שירה חושנית ונקייה. יכול להיות שקהל עומד מחזק אותה ונותן לה ביטחון, גם כשהוא קרוב וגם כשהוא צפוף, אבל השירים, השירה וההופעה של קראוס דורשים תנאים של הקשבה, איכויות קונצרטיות. לא שזה הפריע לה. ב"עיר חטאים", שלישי בהופעה, היא החלה להמריא; ב"טעות", החמישי, הליווי נטען באנרגיות רוק; Boo החמוד כבר היה הפקת משחק קטנה, מתואמת ומשובבת, אותו סיימה בצפצוף בקאזו.
 
כמו באלבום, "אהובי הקטן" היה ההדרן. עם דניאל קורן בפסנתר (רק חבל שהיה עם הגב אליה, באשמת מגבלות הבמה הפצפונת של תמונע) מעין שיר ערש, קטן ומקסים. באלבום, בליווי כלי מיתר ואקורדיון, הוא מעין סיום מפייס ומרגיע מהסערה של השיר הקודם ("עיר חטאים"). גם במופע הוא הרגיע, אחרי שהתמכרה לריקוד אוריינטלי ב-Floor. ותוך כדי תינוק באולם פעה בבכי, חיוך גדול עלה על פניה של קראוס, כאילו קהל היעד הבין מה הולך.
 
והעברית? ספק אם ניתן לעשות את "בוטיק" בעברית. הייתי שמח לו זה היה קורה, אבל חוששני שקראוס הייתה נשמעת מעושה וגרוטסקית, לא אמינה. דווקא האנגלית נכונה וכנה, מתאימה למקורות ההשראה ולתכני השירים.
 
"בוטיק" הוא אלבום מענג, מוזיקה של פעם, ביופי לא שכיח. המופע - הקצר מדי, 12 שירים בלבד - מפעים, משאיר אותך עם טעם של עוד. הרבה עוד.
 
יעל קראוס. "בוטיק" - האלבום (High Fidelity); "בוטיק" – מופע ההשקה: חמישי, 29 ביולי 2010, תיאטרון תמונע, תל-אביב.


למועדי מופעים >

01/08/2010   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. וידיאו קליפס מהופעתה של יעל ק
יובל , (02/08/2010)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע