סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ידיעה
 
מאת: עמוס אורן קדם אירוויזיון: סיכום ומסקנות
 

 
 
דנה אינטרנשיונל זכתה, ובצדק אם כי ראוי היה להשאיר את הבחירה במועמד המייצג בידי הקהל


קלאסה אינטרנשיונל

דנה אינטרנשיונל זכתה, ובצדק, בקדם אירוויזיון 2011 ובכרטיס לייצוג ישראל באירוויזיון ה-56 שייערך בדיסלדורף גרמניה, ב-14 במאי. והיא עשתה זאת, כך אפשר היה להתרשם, ללא מאמץ מיוחד. כמעט בהליכה. הניסיון העדיף שלה על הבמה הזאת, בסוג השירה הזה, על המתמודדים האחרים, הכריע את התחרות, בכל אחד משלושת סיבובי ההצבעה, גם אם הציבור הרחב, צופי הטלוויזיה, נטה חסד דווקא לעידית הלוי.
 
אולם מה שהכריע את ההצבעה, במודל התמוה והבעייתי למדי שהונהג בקדם, היה המשקל הגדול מדי שניתן לצוות השופטים "המקצועי" - 40 אחוז, מול 12 אחוז לשלוש נקודות שיפוט ורק 48 אחוז לצופים בבית. אני מבין את הרצון לנקוט קו שפוי, להימנע מסחף "מסוכן" בכיוון לא רצוי (או לא "איכותי") בהגדלת חלקם של השופטים המקצוענים והאובייקטיביים לכאורה, אבל כיוון שהתחרות האמיתית, זאת שתהיה בדיסלדורף, מוכרעת מזה שנים אך ורק על ידי צופי הטלוויזיה, מן הראוי היה לתת להם לעשות זאת גם בארץ, אלא אם הצוות שבחר את עשרת השירים לא עמד בלב שלם מאחורי בחירתו.
 
האינטרנשיונלית  הייתה קלאסה וקלאסית. פופ פשוט וקליט, פראזה מוכרת, העמדה חכמה ונקייה וגישה קולית שלא העמיסה ציפיות, כי רק לדנה היה מה להפסיד. ורק לדנה, כפי שכבר נכתב כאן, יש הסיכוי הכי גדול להבטיח את מקומה של ישראל בגמר האמיתי, ולעבור -  בקלילות, נוכח המוניטין האירופי והאירוויזיוני שלה - את שלב המוקדמות.

אגב, גם באירוויזיון עצמו יש לאינטרנשיונל רק מה להפסיד. העובדה שהיא הסכימה או ביקשה להשתתף בתחרות, רק מעידה על מצבה ומעמדה, על הצורך הנואש-אולי שלה, להעניק זריקת מרץ מחודשת לקריירה הלא בדיוק ממומשת שלה, ולכן אסור לה להתבזות בדיסלדורף.
 
גם ההפתעה העצומה שהייתה בהשתתפותה באירוויזיון 98' בברמינגהם, שהעבירה את  תחרות הזמר האירופית מימד בזמן, והפכה אותה לקרקס הפופ הגדול ביותר בעולם, לא תעמוד לצידה הפעם. סקרנות תלווה אותה, אבל גם חשדנות ומידה לא מבוטלת של ביקורת.
 
אנחנו יודעים איך מתכוננים בספורט, אישי וגם קבוצתי, למעמדים חשובים ולעימותים מכריעים. באמנות בכלל ובמוזיקה פופולרית בכלל, אין כללי התנהגות, אימונים והכנה. ודנה תצטרך להמציא את עצמה מחדש כדי להשיג תוצאה מכובדת ברגע האמת (ובשום פנים לא "חייבים" להביא את האירוויזיון לתל אביב; כבר עתה מסתמנים כמה מועמדים מבטיחים עם שירים מפתיעים עד מצוינים; ויש יותר מארבעים מדינות ששואפות לזכות, ביניהן שלא עשו זאת אף פעם). יש לה חודשיים לעבוד על זה.

   

הפתעות והחמצות
 
אני מבקש לנצל את ההזדמנות, כדי לעשות רביזיה בעמדות שהבעתי כאן ערב הקדם, בזכותם וגם בגנותם של חלק מהמשתתפים. חושבני שצריך להצדיע לעידית הלוי, המבוגרת והוותיקה במתחרים (להוציא את דנה), שהפתיעה בביצוע נהדר לבלדה "אלו הם חיי". ההופעה שלה הייתה סולידית ונקייה, מקצועית להפליא, ואם היא הצליחה להחזיר אותה לתודעה ותעניק מישנה דחיפה לקריירה שלה, הלוי שיחקה אותה.
 
גם לכרמל אקמן הצעירונת הייתה הופעה טובה, ולמרות שהשיר שלה רחוק מתרבות האירוויזיון, היא הייתה מתוקה בשבריריותה במסע שלה אל געגועיה. עם זאת, אני עדיין מתעקש שלא להתפעל מעדי כהן, שנראתה - בעיניי לפחות - לא אמיתית, מפוחלצת ואפילו מפחידה. ואני ממשיך לתהות איך היא, עם כל התמיכה ציבור המסמסים, עדיין לא הפכה להיות משהו בפופ הישראלי. האם בכלל יש לה רעב לכך?
 
חן אהרוני היה כצפוי, לדעתי לפחות, אפור מדי וכבד מדי, מחמיץ לחלוטין את ההבטחה הגלומה בשמו הפרטי. ההופעה של התקווה 6 הייתה מבולגנת מדי, רחוקה לחלוטין מכללי ההתנהגות הטלוויזיוניים בכלל והאירוויזיוניים בפרט, ולמרות שלטעמי "הכל סבאבה" הוא להיט ענק, זרותם במופע זעקה לשמיים. כך שמיקומם הסופי הוא בהחלט מחמאה.
 
למרות כל הבאז סביב ניקי גולדשטיין הקדם הבהיר שהוא לא זמר. כלומר, הוא בהחלט יודע לשיר, אבל יש משהו ארכאי ופאתטי בנוכחות הבימתית שלו, שנראית מיושנת גם לתחרות שמרנית-לכאורה כמו אירוויזיון. בני הזוג שמרית ומיכאל גריילסאמר היו חסרי ברק לחלוטין, והתברגותם למופע היא בעצם ההצלחה שלהם. מעכשיו יכירו את הזוג הצרפתי הזה מהקדם.
 
לטעמי נוב וסיוון הם האכזבות הגדולות של המעמד. מיקומם, לצערי, מוצדק. במיוחד של סיוון, שהייתה צריכה לטרוף את ההזדמנות, להתנפל עליה בשתי ידיים, ולרפד את הקול והשירה הפנטסטיים שלה במופע מלהיב ומשכנע, רצוי סקסי כפי שמתבקש מסוגת השירה שלה. הבגד הלא נכון שלה, חוסר נסיונה והתרגשותה הרבה גרמו לי לחשוב שאולי אין לה את זה. ושהיא רק קול ושירה, ולא פרפורמרית ראויה.

כנ"ל נוב. החמיצו כליל את הסיטואציה בהופעה מצועצעת מדי וחסרת מיקוד, שבלבלה את העיניים ולא עבדה על האוזניים. חבל, כי להם יש את זה, הם רק לא הביאו לבמה את ה"זה" הנכון.
 
קל ואופנתי לבקר את ההפקה ואת תכניה ה"אמנותיים". אך לא חוכמה. נכון שלערוץ הראשון יש יומרה להוביל ולהיות רלוונטי, והוא צריך להוכיח זאת במעשים ולא בדיבורים, אבל אסור לשכוח שהקדם חזר אחרי שבע שנים ויש חלודה להסיר. רק עקביות ואי-זגזוג בקבלת החלטות ייצרו מסורת מחודשת לקדם. וגם אז צריך עדיין לזכור שמדובר בסוגה מצועצעת ומודעת לעצמה, ולא באמנות נשגבת. גם הכדורגל הישראלי שאנחנו רואים בשידורי הערוץ הראשון אינו ברמה של הכדורגל האירופי. לא שצריך לעצום עין וגם לא לתת הנחות, אבל רבאק, אם את תחרות האירוויזיון עצמה הפכו במחוזותינו - בעליצות מופגנת ובזחיחות ששה אלי מקלדת - לשק חבטות שנתי, מה יגידו אזובי הקדם?
 
אגב, השנה ישתתפו באירוויזיון 43 מדינות, לחמש מהן מובטח מקום בגמר. החמישית היא איטליה, גם היא מדינה בכירה ברשות השידור האירופי, ששבה לתחרות אחרי שנים של החרמה או פרישה מרצון (תלוי בעיני המתבונן). שאר 38 המדינות יתמודדו בשני חצאי גמר, 19 בכל אחד, על 20 מקומות פנויים בגמר (10 בכל ערב).


ישראל תשתתף בחצי הגמר השני, יום חמישי, ה-12 במאי, וזאת ללא הגרלה, לפנים משורת הדין ומתוך התחשבות של המארגנים, היות וחצי הגמר הראשון ייערך ב-10 במאי, מוצאי יום העצמאות, כשהחזרות לקראתו היו מתנגשות ביום הזכרון.
 
 10/03/2011   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. מילים כדורבנות
יוסי , חיפה (10/03/2011)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע