סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: עמוס אורן פותח קופה: כמה עניינים על סדר היום
 

 
 
על מגפת תכניות הריאליטי המוזיקליות, פסטיבל נשפנים החדש וכמה מילים לזכרו של דודו דותן


א.

תעשיית האשליות הטלוויזיונית תעבוד השנה שעות נוספות. שתי תכניות ריאליטי מוזיקליות חדשות מתווספות לחיינו, מצטרפות ל"כוכב נולד" הוותיקה. "The Voice" (הקול) ברשת ו"בית ספר למוזיקה" בקשת. אפשר לחשוב איזו מעצמה מוזיקלית אנחנו ואיזה שוק ענק יש כאן למוצר ולתוצרים.
 
מבחינת כשרונות אנחנו אכן אומה מבורכת. אין ספק בכך. השאלה הגדולה והמסקרנת היא אם לכל הכשרו ן המקומי יש קהל. דבר שלגמרי לא בטוח. אבל מי מתייחס להתחלות הלא מוצלחות, לכשלונות המתעכבים ולמפחי הנפש לעשרות, כשכולם נהנים להתהדר בשמות הגדולים ובהצלחות הקופתיות הספורות, כדי לפמפם קלישאות בנוסח חשיבותם של רצינות, התמדה והשקעה.
 
"כוכב נולד" מתחילה כל עונה עם נבחרת של כעשרים מתחרים. בונה תלי תלים של הבטחות וציפיות ומסתיימת בסקנדלים. "הקול" תזרים עוד 48 מועמדים (12 לכל אחד מארבעת המנטורים - אביב גפן, שרית חדד, רמי קליינשטיין ושלומי שבת - שלקחו על עצמם את הובלתה) ואילו "בית ספר" עדיין לא נקבה במספר התלמידים בכיתת הלימוד של יהורם גאון, מתי כספי, קרן פלס ומשה פרץ.
 
המספר לא חשוב, חשוב המסר המוצהר: להדריך וללוות ילדים שחולמים להיות זמרים. עד כי דומה שזה החלום היחיד שיש לילדים במדינת ישראל: להיות זמרים או בכוונה הלא מכובסת להיות מפורסמים. והם לא אשמים. אשמים ההורים שידחפו אותם, ועזבו אתכם מכל ההבטחות  החינוכיות שעוטפות את המיזם.
 
קוראים לזה ריאליטי, לזירת הגלדיאטורים במקרה הרע ולחרכי המציצנות במקרה הטוב, אבל אין אף צדיק בסדום שיקום וילמד את פרחי הזמרה הרכים והתמימים שבדרך, את המציאות האמיתית. זו שבחוץ, שלקראתה לכאורה, בונים ומכשירים עשרות זמרים, כוכבים וטאלנטים (ולא כללנו את בוגרי בתי הספר האמיתיים למוזיקה, כמו "רימון" הרמת השרוני ודומיו-עמיתיו במקומות אחרים בארץ).
 
וממי הם יתפרנסו בחוץ? אחד מהשני? ולכמה זמרים זקוקה אוכלוסייה של שמונה מיליון תושבים (גם לפני שהתחלנו להוריד מגזרים, קבוצות ופלחים לא רלוונטיים, של שפה, גיל ואמונה למשל)?
 
תכניות הריאליטי המוזיקליות כבר חצו מזמן את הגבול והפכו לתעשיית חלומות מסוכנת ולבריחה מהמציאות.   

שרית-חדד-01.jpg
שרית חדד, צילום: יח"צ
 
ב.

התבשרנו גם בהולדתו של פסטיבל מוזיקלי חדש, שהבעיה העיקרית שלו כרגע היא שמו המסורבל, הלא מתוחכם והלא יצירתי בעליל. לא הכותרת "פסטיבל הנשפנים 2011" וגם לא כותרת המשנה "פסטיבל כלי נשיפה", מעוררים תיאבון. האסוציאציה המיידית היא של תזמורות כלי נשיפה ולא של נגנים-וירטואוזיים, סולנים או מנהיגים של הרכבי רוק, ג'אז, גרוב ומוזיקת עולם, שכבשו בשנים האחרונות את אוזנינו ותשומת ליבנו.
 
רק בשביל להסיר ספק באשר לכוונות: לא מדובר בתזמורות צה"ל, המשטרה, מכבי אש או הרכבי בראס אחרים, אלא לנגנים וליוצרים שכלי הביטוי שלהם הם סקסופון (אלי דג'יברי, דניאל זמיר, אבאטה בריהון), חצוצרה (אבישי כהן, אבי ליבוביץ') או חליל (שם טוב לוי). הרעיון והיוזמה מבורכים, אבל עוד השקעה ומחשבה בשם היו מעלות מן הסתם הצעות לכינוי מוצלח, מסקרן, מאתגר ומשכר יותר, מאפיין יותר את כלי הנגינה שאותם הוא בא לייצג.
 
במיוחד כשהמנהל האמנותי הוא אחד בשם אודי דבוש, שהגה וניהל את פסטיבל "הפסנתר מארח", שנודע לימים כפסטיבל הפסנתר. נכון שגם בהמצאה הקודמת שלו ניתן היה לטעות ולייחס את הפסנתר למוזיקה קלאסית ולא למוזיקת הרוק, אבל זה לא קרה, הרבה בזכות האכסנייה המקורית (בחללים שבבניין עיריית תל אביב). ולא שיש לי רעיונות. הייתי שמח לשמוע אם לכם יש.   

אלי-דגיברי-ענק-אורית-פניני.jpg
אלי דג'יברי, צילום: אורית פניני
 
ג.
 
מצער בעיניי שאקורד הסיום של עצרות המחאה היה צורם, בהיעדרו של שלום חנוך מעצרת הנעילה מלפני שבוע. אם נכון המידע כי ויתר על הופעתו בשל מאבקי אגו והיעלבות בגלל שיבוץ, יש להצטער מאוד על כך, למרות שבהחלט ניתן להבינו.
 
כי חנוך, שלאורך מרבית הקריירה שלו תפקד כפה לציבור וכשופר מחאה וביקורת חברתית, ועוד לפני שהמחאה התכנסה באהלים בעיבורה של עיר הוא היה למר מחאה, נדחק הצידה מפני מר רומנטיקה. וזה לא קל לקבל ולעכל. למרות שהמטרה הייתה גדולה מן האנשים שנרתמו למענה.
 
מנגד, דומה שאייל גולן זכה בפיס. זכה לכבוד ענק ולקהל שיא בזכות פופולריות ולא בזכות צדקת הדרך האמנותית שלו. אם כי אסור שזה ימעיט מהישגו או יפגע בתקפות מעמדו.
 
וגם אם אנחנו לא משלים את עצמנו שהמחסור בשירים רלוונטיים, שאומרים משהו על חיינו (ולא רק על אמונותינו), יתמלא ברפרטואר שלו לקראת הזדמנות עתידית נוספת שכזאת, עדיין אני לא מציע לזלזל לא בעבודה הקשה שמשקיע גולן ולא באמנות האמיתית שלו - לזהות לחנים ושירים טובים אצל אחרים ולאמץ אותם לחיקו ולקולו.   


ד.
 
בסוף השבוע החולף ציינו עשור ללכתו של דודו דותן. ורק חסרונו הנמשך יכול להעיד על גודל האבדה והגעגוע שבהיעדרו. המחשבה מה היה דותן אומר, איך היה הופך את המציאות לחומרי הומור ובדיחה, איך היה שורד, מלווה אותי גם ללא קשר לימי שנה וזיכרון על הסתלקותו הנחפזת.
 
דווקא בימים אלה, בהם צחוק מהעבודה הוא מטבע כה שחוק והגדרת הסטנד-אפ פרוצה מרוב שימוש וזילות, אי אפשר שלא להרגיש בחסרונו של מר בידור, אולי אמן הסטנד-אפ הגדול ביותר שידענו. כי דותן בניגוד לעשרות המתחזים שגודשים את במותינו היה אמנם מאלתר בחסד עליון, אך גם איש ספר ובעל תחומי עניין (אמנותי!) מרובים, אך בעיקר היה אוהב ומוקיר אדם.
 
ההומור שלו לא היה אלים, לא צעקני, לא גופני, לא מבזה. תמיד בטוב טעם, תמיד בעד, גם כשהיה מחקה זמרים וזמרות, מוצאים ועדות, נקודת המוצא שלו היה תמיד אמפתית. חפה לחלוטין מציניות. דומה שהפועל להסתלבט לא היה כלל באוצר המלים שלו. ובראי העבר, מתברר, שאפשר היה להצחיק גם כך. גם עם אהבה לשפה העברית, מבלי להתעלל בה ולבזות אותה.
 
רק תחשבו מה היה אומר על כוכב נולד, האח הגדול, הישרדות ומאסטר שף, על המוזיקה הים תיכונית, מרגול וכל הפֶּרֶצִים, על הסלולר, האינטרנט, הפייסבוק, הטוויטר והיו-טיוב, על מחאת האהלים, בועת הנדל"ן, הבורסה והפוליטיקה. אין לי ספק שהיה שורד את המציאות שלנו, שוחה בה בקלות, לש ממנה חומרים נצחיים, ממש כפי שהצליח לשרוד ההומור בין עשר ויותר שנים שלו.
 
דותן היה מסתדר. באמת, יותר מכל אחד אחר. וההומור שלו חסר, מיום ליום יותר. 11/09/2011   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע