סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן שרה ברחובות - מחווה לריטה בבית צבי
 

 
 
עידו רוזנברג ו-11 זמרות-שחקניות מבטיחות בטירוף במופע  מחווה מלהיב ומרגש- המלצה חמה


מרהיב ורב השראה

לא יודע מה קדם למה - ההחלטה להפיק מופע-מחווה לזמרת ריטה, אחת הבוגרות המפורסמות יותר של בית הספר למשחק בית צבי, לרגל יום הולדתה החמישים, או הצורך להעמיד אתגר יוצא דופן בפני מקבץ הכישרונות יוצא דופן של בוגרי מחזור נ' (50!) של בית הספר.
 
האמת? לא משנה. חשובה התוצאה. "שרה ברחובות", מופע משיריה של הזמרת, מבוצע בצורה מלהיבה ומרגשת, על ידי 11 אמניות צעירות ומבטיחות בטירוף, זמרות-שחקניות וגם רקדניות, שאין בכלל ספק שנפגוש אותן (לפחות את מרביתן) בשנים הקרובות על הבמה הישראלית.
 
בימים שבהם כל יוצר ותיק ועטור להיטים הוא פוטנציאל ומקור לא אכזב למחזמר מבוסס על יצירתו, מתברר שאפשר גם אחרת: לא חייבים יוצרת (בתנאי כמובן, שיש לה קילומטראז' של לפחות 25 שנים על הבמה; את לימודיה בבית צבי החלה לפני 30 שנה), וגם לא חייבים מחזמר.

בהתחשב בהשראה, זמרת-על, מגישה מלודרמטית, פרפורמרית יוצא דופן ואישיות בימתית נדירה, יש די והותר חומרים להרכיב מהם תמהיל-קולאז' של שירים, להיטים ומחרוזות, שרק זקוקים ליכולת ביצוע גבוהה ולעיצוב מרהיב ורב המצאה, על מנת להעביר רביו משובב ומהנה.

שרה-ברחובות-ענק1.jpg
"שרה ברחובות", מקור: אתר בית צבי
 
הבמאי עידו רוזנברג, שחקן בית ליסין בימים אלה ("אחים בדם") ומן הסתם מעריץ בקיא ושרוף של ריטה, ריכז במשך כתשעים דקות, 35 (!) שירים שבוצעו על ידי ריטה לאורך השנים - מ"בגידה" ו"שביל הבריחה" ועד ..."גולה סנגאם", מאלבומה האחרון בפרסית. רובם ככולם להיטי ענק, אם כי גם שירים צנועים ו"שכוחים", כאלה שרק הוקלטו על ידה ושהספיקה כמעט לשכוח מפני שבקושי בוצעו בפיה בהופעות, אם בכלל.
 
נוכח היריעה הרחבה וכמות הכישרון הביצועי שעמדו לרשותו, "נאלץ" רוזנברג למחרוזות רבות בהשתתפות כמה וכמה זמרות. כשרק חמישה שירים זכו לביצועי סולו נפרדים. ובכל זאת אף אחת מהמבצעות וגם לא אף אחד מהשירים, רשאיות או יכולים, להרגיש את עצמם מקופחים.
 
כאמור, אין במופע סיפור. אבל רוזנברג חיבר שירים למעמדים שיש בהם אמירה והיגד. למשל, שירים של זוגיות במבחן: "לקבל ולתת" (יונה וולך ורמי קליינשטיין שחתום על 24 מהלחנים ואסתפק להלן בר"ת ר"ק), "לא טוב לך" (יאיר לפיד ור"ק), "או שכן או שלא" (עירית לינור ור"ק), "מאוחר מדי" (לפיד ושלמה ארצי) ו"בגידה" (יעל טבת ור"ק), שאותו מבצעות ירדן מרחבי, יפעת כהן, תמר בטלהיים, שיר זלינגר ולירון ויגדור). או מחרוזת אתנית-פרסית, עם "טווס" (מרי גודאל ור"ק), "הנסיכה והרוח" (עלי מוהר ויהודה פוליקר) ו"גולה סנגאם" (ביג'אן סמנדר ואנושירבן רוהאני) בביצוע מונא חוא וטל גינת, מהזמרות המרשימות יותר בחבורה.
 
אך בעיקר שתי המחרוזות הנועלות שאת כל אחת מהן מוביל שיר מפתח. בראשונה, שירי הילדים, עושה זאת "ילדים זה שמחה" (יהושע סובול ושלמה בר), שזוכה לפרשנות מפתיעה ומשעשעת ביותר, ומעמיד את זלינגר, שמנווטת אותו כגננת טמפרמנטית בגן ילדים.
 
אליה מצטרפות נוי הלפרין הנהדרת כילדה ביישנית וחסרת ביטחון שלא מצליחה לשיר את "כובע קסמים" (לאה גולדברג ור"ק), ויפעת כהן כטום-בוי דעתנית ומוחצנת שמקרקסת את "תני לי להחליט" (עשה נסטוביץ' ואילן וירצברג). מאסטרפיס. 

את השנייה, שניתן להגדיר אותה כמחווה לג'סטות הגדולות של ריטה, מובילה ירדן מרחבי הסופר מגוונת  עם "עבד של הזמן" (ריטה ור"ק), שמהווה כסיפור מסגרת למחרוזת, בה מונא חוא (סוג של אביבה אבידן משוכללת ומשודרגת) משחזרת את סצינת הירידה על הברכיים של ריטה באירוויזיון בזאגרב (89') בשיר הנושא (צרויה להב ור"ק); טל גינת הפנטסטית מתקשטת בהומאז' לשמלת הנוצות הלבנה לטובת "ציפור זרה" (רחל שפירא וערן צור); לירון ויגדור מככבת במיני-פארודיה על "שביל הבריחה" (מיכל ברנט ור"ק), עם רעמת התלתלים דאז והז'קט הצהוב והכפתורים השחורים הגדולים, כשמרחבי מסייעת לה, בעקשנות אובססיבית, לחשוף את כתף ימין; וניצן קרביץ חותמת עם "תפתח חלון" (ריטה ור"ק) בהתכתבות עם המלודרמה של הביצוע הבימתי המקורי. קולאז' נפלא, עוצמתי ומלא אהבה, בביצוע שכולו תאווה לעיניים.

שרה-ברחובות-ענק2.jpg
"שרה ברחובות", מקור: אתר בית צבי
 
מה עוד היה לנו במופע שמתוכננות לו הופעות נוספות עד ערב החג, לאחריו וגם במהלך חודש מאי? המופע נפתח עם "הכניסיני" (ח.נ. ביאליק) בביצוע סולו של מונא חוא. גם המבטא, גם השם, מרמזים למוצאה של הזמרת, והם תוסף מסקרן ואקזוטי לדמותה וליכולתה הייחודית והקלאסית, שנשמרת לגיחות בודדות ומיוחדת לביצועי סולו (בשתי המחרוזות לעיל).
 
את "עטוף ברחמים" (אהוד בנאי ור"ק) מבצעות הלפרין, זלינגר, ויגדור, כהן, מרחבי ושירן לגזיאל, בהצגת תכלית והבטחה שממלאת בניצוצות כישרון את החלל הגדול של הבמה בתיאטרון רמת גן. קרביץ, לגזיאל ושירן גרוס עושות אותו דבר, אך ממרומי המדרגות שבעומק הבמה (בסיס לתפאורה שמשמשת את ההפקה הרצה עדיין של המחזמר "שיקגו", גם הוא בכיכובן של בנות מחזור נ') במחרוזת קצרה של "בביתי הנעול" (שלום חנוך ור"ק), "גרה מול המים" (יוסי בנאי וענבל סמדר) ו"אהובת הספן" (לפיד ור"ק).
 
כהן מתכבדת בסולו של "עד שתעזוב" (ריטה ור"ק), והרביעייה של הלפרין, ויגדור, זלינגר וקרביץ מזמינה ב"בוא" וב"אל תפחד" (מירי פייגנבוים ואיתן נחמיאס גלס ור"ק) את האהוב האולטימטיבי, מושא שירתה של ריטה, שיפציע על הבמה בגיחה בודדת וחד-פעמית רק ב"שבועה" (טבת ור"ק), כשאת הדואט תבצע זלינגר עם עידן שמי, ששר ומלווה בנגינת פסנתר.
 
את "ימי התום" (להב ור"ק) מבצעות עם הרבה כוח ורגש לגזיאל, מרחבי, קרביץ וגרוס, כשאת המחרוזת האחרונה בחלקו הראשון של המופע -  עם "סוף העונה" (עילי בוטנר ואלי מורנו), "כמה אירוני" (שלמה ארצי) ו"ערב כחול עמוק" (מאיר אריאל ושלמה ידוב) - מגישות (בהתאמה) טל גינת (לטעמי הזמרת המרגשת ביותר בצוות. דמות מרתקת שמזכירה את רבקה זוהר גם בלוּק), תמר בטלהיים, ולירון ויגדור ויפעת כהן.
 
אחרי הדואט הנשי-גברי היחיד במופע ("שבועה"), ולפני ארבע המחרוזות שנזכרות בפתיחה, תורם של עוד ארבעה להיטים קליינשטייניים: "מחול מטורף" (פייגנבוים) הרוקי בביצועה של ויגדור הוורסטילית;
"לבכות" (לפיד) עם הלפרין העוצמתית שכלל לא מרמזת לצפוי ממנה במחרוזת הילדים; "חזיון מקומי" (אהוד מנור) שבו גינת, בטלהיים ומרחבי (שנעזרות בתמיכה קולית של חברותיהן) מגיעות לאיכות ויזואלית של קליפ; ו"חברה" (ריטה ור"ק) בפיה של שירן גרוס.

שרה-ברחובות-ענק-3.jpg
"שרה ברחובות", מקור: אתר בית צבי
 
גרוס גם תזכה לכבוד גדול לנעול את המופע בהובלת "חיה לי מיום ליום" (חנוך לוין ור"ק) עם כל חברותיה, רגע אחרי שכל ה-11 יסכמו את המופע ב"רגע פרטי" (מנור ור"ק), אחד השירים היותר אישיים של ריטה.
 
זכרו את השמות. אחד עשר כוכביא. מומלץ ביותר להקדים את ההיכרות כבר לחודש זה. 11 צעירות מחוננות ומוכשרות, בטוחות, מיומנות ורהוטות וגם נראות פיצוץ, ביחד ולחוד. הרבה בזכות תלבושות מרהיבות - כמעט סט שונה לכל שיר ולכל גיחה לבמה, עניין של כחמישים מערכות לבוש שונות לפחות. ממש חגיגה של תצוגת אופנה. השבחים למעצבת נטשה מנדל, שמן הסתם נעזרה גם במחסן התלבושות של בית הספר.
 
מחמאות גם לכוריאוגרפיות המדויקות והמרשימות של עוז מורג, לתאורה הקרובה לשלמות של יניר ליברמן, וכמובן לעיבודים של רמי אוסרווסר, שיש בהם לא מעט יציאות מרעננות ומשובבות נפש, מוצאים לפועל בידי תזמורת של ארבעה נגנים : שלומי מאיה בקלידים, מאור שוורצברג בגיטרות, עמית שטריקר בבס ועידן פרידמן (או תום להב) בתופים.
 
 
שרה ברחובות. ערב שירי ריטה. תיאטרון רמת גן. שישי, 30 במרץ 2012


למועדי מופעים >

01/04/2012   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. אותן פוזות ומניארות
מיושן , (02/04/2012) (לת)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע