סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן אף על פיל- תום וחדווה
 

 
 
אני מוצא את הקשר בלשונם המקורית של השירים, היידיש, שפה יהודית שכמעט הוכחדה ונעלמה מן העולם במלחמה ההיא. ואותם משוררים, והרבה אחרים, אחראים לכך שהיא שרדה את התופת, ועודה חיה וקיימת ונפוצה (על אף ניסיון ממשלת ישראל, בשנותיה הראשונות של המדינה, לאסור את השימוש בה). וגם בשמחת החיים, בתקווה ובאופטימיות שהם משדרים"
שירי "אף על פיל" המתורגמים מיידיש מבטאים את הקשר לעולם שהיה ואיננו עוד והם רלוונטיים מתמיד


אני מנצל את ההזדמנות של ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה  לכתוב על "אף על פיל", קובץ שירי ילדים שתורגמו מיידיש על ידי בני מר, והולחנו בידי שחר ברבש.

אין לתכני השירים או לאופי הביצוע שלהם נגיעה והתייחסות למוראות השואה; גם לא לגורל תריסר המחברים שלהם, כולם ילידי אירופה שפעלו במחצית הראשונה של המאה הקודמת, אך עשו זאת הרחק ממנה (להוציא אחד, המשורר מרדכי גבירטיג, שנורה בידי גרמנים ונספה במהלך מלחמת העולם השנייה בשל יהדותו).

אני מוצא את הקשר בלשונם המקורית של השירים, היידיש, שפה יהודית שכמעט הוכחדה ונעלמה מן העולם במלחמה ההיא. ואותם משוררים, והרבה אחרים, אחראים לכך שהיא שרדה את התופת, ועודה חיה וקיימת ונפוצה (על אף ניסיון ממשלת ישראל, בשנותיה הראשונות של המדינה, לאסור את השימוש בה). וגם בשמחת החיים, בתקווה ובאופטימיות שהם משדרים.

איני יכול להתעלם גם מהרלוונטיות הפתאומית שבכוונת משרד החינוך הנוכחי להורות את לימודי השואה כבר מגיל הגן. ואפילו כהכנה לקראת תחילתה של ילדותי השלישית, באחד השבועות הקרובים.

אף-על-פיל-יחצ.jpg

"אף על פיל", עטיפת האלבום

  שירים שבחרו בקפידה ובכישרון

"אף על פיל" ראה אור לפני כשלושה חודשים, בעקבות ספר באותו שם, בהוצאת "כתר", שנתיים קודם לכן  (ראו הראיון של טל גורדון עם שחר ברבש, המלחין, המעבד והמפיק המוזיקלי של האלבום).

בביצוע 13 השירים (בעצם 12) על פני 42:20 דקות, חולקים חברים קרובים של ברבש - רונה קינן, עומר קליין ואלון לוטרינגר - בשירה ובנגינה (קליין בפסנתר ובקלידים, לוטרינגר בבס), כשאל ברבש בתופים וכלי הקשה מצטרפים גם יונתן אלבלק בגיטרות ואבישי כהן בחצוצרה.

בניגוד לאופנה הרווחת, של עיבודי פופ ורוק רכים (וגם מוזיקת עולם אתנית) - שמתאימים להיטי מבוגרים לילדים או מכשירים שירי ילדים נוכחיים לאוזן המודרנית, שירי "אף על פיל" פועלים בעולם משלהם, ניזון מטכנולוגיה מודרנית אבל נקי כמעט מרחשי הסביבה, מתוך כוונה לשמר משהו מהגישה הנאיבית-וויצית של אז, בדרך למוזיקה על-זמנית.

במיוחד מפני שהטקסטים כל כך מדויקים בהבעת רגשות, תחושות ומאוויים, כל כך יפים בלבוש העברי שלהם, שמשמר תום וחדווה, סקרנות וגם אכזבה. בכלל, לפני הכסות המוזיקלית, צריך לקרוא וגם להקשיב לשירים. הם, שנבחרו בקפידה ובכישרון, מתנגנים מעצמם. בולטים בהם חוויות מהבית, תמונות מבית הספר, ובעיקר משלים מעולם בעלי החיים - שאין כמותם ללמד על התנהגות האדם.

שיר לילדים בוגרים

רונה קינן, שמזכירה שוב מדוע נחשבת לאחת היורשות של חוה אלברשטיין, מספרת בבהירות ובצלילות מופלאה, מלווה על ידי חצוצרה מאופקת ומפכפכת במשובה, את "אני ועצמי" (של איידה מאזה), על שתיים שהן אחת (או אחת שהן שתיים), שיר מתוחכם-מתחכם, מעין גרסה קדמונית ל"הצל ואני".

   

במיוחד היא מקסימה ב"אתל" (י.ל. פרץ), שפורש - מנקודת מבטו של מבוגר - את סדר העדיפויות, באהבות ובשנאות, בהנאות ובדחיות, של פעולות היומיום: "ללמוד? אולי מחר, נשקול/ עכשיו לישון, וזה הכל". נקודת המבט הבוגרת גם מכתיבה את צבע השירה, נוגה ועצובה משהו, שיש בה ביטוי לגעגוע ולהחמצה של הילדות.

אך הזמר המרכזי באלבום הוא דווקא עומר קליין, פסנתרן ג'אז, שזו לו התנסות ראשונה כזמר בעברית, בחמישה שירי סולו ועוד שותפות בדואטים עם קינן ולוטרינגר. סביר. ב"אהבת נצח" (לאה קפלוביץ'-הופמן, רק ששה בתים משמונה!) ללחן כבד משהו, יידישאי, הוא מפיק מהפסנתר היסוס וחוסר ביטחון של ילד, בחששו הברור מפני אובדן אהבתה של אמו, אותה מאיירת נגינת חצוצרה מנחמת. באהבה, לפי השיר, יש אינטרס לא רק לילד, אלא גם צורך של האם. ב"הפרפר והזחל" (נחום יוד), רק קליין והפסנתר. שיר לילדים בוגרים שעניינו הצורך בהשקעה בהווה ("הו זחל, זחל, מה לך?/ ומה אתה עושה על עץ? הלא חבל על הטרחה/ אתה סובל ומתאמץ") לטובת עתיד יפה וססגוני.

   

גם ב"הקרפד והחסידה" (יהואש), יש לקח לחיים: מצוקה של אחד, עשויה להיות שמחה לאחר, ושעדיף לא לקטר, ובטח לא בקול רם (דוגמת המעשייה העממית בגוזל שנפל מקינו לשלג, צואת פרה חיממה אותו, וזמרתו הביאה את קיצו). בו הוא שוב משתף פעולה עם החצוצרה של אבישי כהן, שמעניקה צבע ג'אזי, גם מלנכולי, גם עולץ.

לעומת זאת ב"לייזר המפוזר" (זישה ויינפר) - מן הסתם, קודם המצאת הריטלין הגדירו הפרעות ריכוז וקשב כסתם פיזור נפש - הוא מוביל גרוב קליל בשירה בלוזית משהו, שנהנית מאנרגיה של כלי ההקשה. "קיצוני" יותר הוא "מה עושים" (שיקה דריז), על מה שהמבוגרים מבינים או לא אצל ילדים, אולי הרוקי ביותר באלבום, עם נגינת רית'ם'נבלוז בחשמלית של אלבלק.

את "אברמלה ויוסלה" (מרדכי גבירטיג), דיאלוג בין קליין ללוטרינגר, בשבח ההתפרפרות מלימודים והתמכרות ליפי הטבע וחירויותיו, מאפיין טון שירה ישיר וידידותי שמזכיר את "הכבש הששה עשר" המקורי.

ל"היער בסתיו" (אברהם רייזן), אותו חולק קליין עם קינן רק לצלילי גיטרות, חודרת נימה נוגה של געגוע. זה אולי השיר היחיד באוסף שיש בו, בדיעבד, רמז לרוחות הרעות הצפויות להעיב על החיים ולגרש מהן את השמחה.

   

בשיר הסולו היחיד של לוטרינגר - "החתלתול שהתחלה" (שניאור וסרמן) - הוא מזכיר את אלי מגן ולא רק בנגינת הבס. שיר חביב, קצת פסיכדלי ומשעשע בהגשה, גם כדי לאייר את דיבור החתול, גם כדי להדגיש את הגיחוך האנושי בסיטואציה החתולית.

אף-על-פיל-צילום-תמה-ברבש.jpg
"אף על פיל", צילום: תמה ברבש

משלימים את האלבום "בית חרושת לשינה" (ל. ברקוביץ'), מסע בחלום כבלוז פולקי (שאותו מבשרת יבבת כלב בפתיחה) כשבביצוע חולקים קינן, לוטרינגר וקליין, ושיר הנושא (קדיה מולודובסקי), שאמנם הוא נונסנסי אולם עניינו גאווה ואחווה, בביצוע כפול: בראשון, בעברית, נוטל לעצמו ברבש את השירה (וגם את הנגינה בגיטרה, לא רק בתופים), שהיא למעשה דקלום אפי, שקול ותמציתי, יבש כמעט; בשני, בשפתו המקורית, קורא אותו המתרגם בני מר, כשצלילי הפנדר של קליין, משווים לו אופי של מעשייה ג'אזית.

למרות התרגום לעברית (שלא יזיק גם למבוגרים. לגמרי לא), בראי ההיסטוריה בכלל והיום הזה בפרט, היידיש ניצחה. והעברית? לעילא. ויש לקוות שגם המבצעים למדו ממנה שיעור, בעבור הקריירות הנפרדות שלהם. לא רק ביידיש.

אף על פיל. שירי ילדים מיידיש ( High Fidelity )27/04/2014   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. סקירת עומק כראוי לדיסק משובח !
אלי , תל אביב (27/04/2014)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע