סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן "שלושתנו" בהופעה – כמעט מושלם
 

 
 
הכי קל לאמן מתבגר, וגם צעירים יותר החלו להתאמן בכך, לשבת בבית ולקטר בנוסח: אכלו לי, שתו לי, לא נתנו לי, המדינה לא תומכת בי. יותר קשה לעשות צעד, לקחת את גורלך בידך, לבחור ולצרור את תמצית הרפרטואר שלך, להעמיס אותו על מיתרי הקול והגיטרה, ולצאת לדרכים לקושש קהל. כפי שעושים בימים אלה יובל, ראובני והרפז, שכל אחד מהם עבר כבר את גיל ה-60."
המפגש בין חנן יובל, דורית ראובני ואורי הרפז מוכיח שגם מֵעָבר גדול אפשר לעשות הווה משובח


מסע במשעולי הזמר הישראלי 
  
אם להתרשם מצפיפות הקהל בזאפה הרצליה ומקבלת הפנים החמה ל"שלושתנו", אני לא היחיד שאוהב את החיבור הבימתי בין חנן יובל, דורית ראובני ואורי הרפז. אין ספק שהמופע יכול – וחייב – להשתפר, אבל בעת הזאת, של בכי ונהי מצדם של מה שנקרא אמנים ותיקים, "שלושתנו" הוא דוגמה משמעותית ועדות מוחצת לחשיבותה של יוזמה עצמית. 
  
הכי קל לאמן מתבגר, וגם צעירים יותר החלו להתאמן בכך, לשבת בבית ולקטר בנוסח: אכלו לי, שתו לי, לא נתנו לי, המדינה לא תומכת בי. יותר קשה לעשות צעד, לקחת את גורלך בידך, לבחור ולצרור את תמצית הרפרטואר שלך, להעמיס אותו על מיתרי הקול והגיטרה, ולצאת לדרכים לקושש קהל. כפי שעושים בימים אלה יובל, ראובני והרפז, שכל אחד מהם (ותסלח לי הגברת בשלישייה) עבר כבר את גיל ה-60. 
  
כמאמר הקלישאה: לא חשוב הגיל, העיקר התרגיל. במיוחד אצל שלושה אלה. לא רק אמנים עם מוניטין ומטען שירים להתכבד בו, אלא בעיקר אנשים חרוצים (כיאה מן הסתם לילידי קיבוץ – משמרות, שער העמקים ומרחביה), עמלנים, רחוקים מלהיות בטלנים או עצלנים, אוהבי זמר וששים אלי קהל. נוכח הלהט והתשוקה שלהם קשה להישאר אדיש, גם אם שמעת אלף ואחת פעמים את השירים שלהם. 
  
המפגש הבימתי שלהם אינו חדש. הפעילות שלהם הניבה ממשקים ופעילויות משותפות בעבר. יובל הופיע עם הרפז במסגרת פרויקט הפולק המקומי "החברים של בני". יובל יצא לדרכים עם ראובני לפחות בשתי שלישיות אד-הוק – אחת עם ג'וזי כץ, אחרת עם דני כץ (אין קרבת משפחה...). וראובני נהנתה משירים שכתב לה הרפז. 

אולם רק עתה, עם השתחררותו סוף-סוף של האחרון מכבלי "הפרברים", צמד מיתולוגי בו היה חבר 37 (!) שנים, הסתבר החיבור ביניהם לשיתוף הפעולה הבימתי "שלושתנו". כל אחד מביא ממיטב שיריו ואת כשרונו, בשירה ובפריטה על גיטרה, לביצועים משותפים ולמסע במשעולי הזמר הישראלי. שני מניינים של שירים (ועוד שתי יצירות אינסטרומנטליות) של הארץ ושל המקום הזה (גם אם שורשיהם בדרום אמריקה), של ריחות חריפים, זכרונות עזים וגעגוע עמוק.  
  
המסר לגמרי ברור. מהפתיחה העורגת (לאחר הצהרת כוונות בגיטרה של הרפז, סולו, בגיחה רשמית ראשונה מאז "הפרברים". לונג טיים. ברוך השב) של "אתם זוכרים את השירים/ ששרנו אז, את שמי הפז/ אתם זוכרים בערבים/ מתחת גג של כוכבים/ עם חברות וחברים/ היינו לפעמים שרים" (יהונתן גפן), ועד הסיום המשתוקק עם "חכו נא עוד רגע, חכו נא בשקט/ חכו בזהירות, המסך יורד/ הלילה איננו רק חושך על דרך/ לפעמים הוא שירים וניגון והד// כן, לפעמים הלילה הוא שירים רבים/ לפעמים, כן, לפעמים/ הלילה מנגן ומכה בתופים/ לפעמים, לפעמים/ לפעמים, הוא עד כדי כך תמים" (תרצה אתר).


   

שלושתנו-איתי-ספיבק1.jpg
שלושתנו (צילום: איתי ספיבק)

מתאבדים על כל שיר
 
הלילה הוא שירים רבים. חנן יובל, מלחין פורה ופרטנר נדיב, מביא עמו חדור רעב ושליחות כאילו יצא אתמול בבוקר מהלהקה הצבאית את השניים לעיל; את "אני וסימון ומואיז הקטן" שהלחין ליוסי בנאי; את "ליל חניה" של נתן אלתרמן ויאיר רוזנבלום (ששר בפסטיבל הזמר והפזמון הנפלא של 1973); את "דור" ואת "ואם השיר הזה נשמע לכם מוכר" (שכתב עמו אהוד מנור); את "שהשמש תעבור עליי" שכתב יורם טהרלב ואת "פגישה, חצי פגישה" (שהלחין משירת רחל). והוא עדיין מתאבד על כל שיר ("ליל חניה" למשל) כאילו חייו תלויים מנגד.
 
גם ראובני היא כזאת. מתאבדת. לא מוותרת לאף שיר. משלה לבטח, אבל גם של האחרים. בנדוניה שלה "היום היום" (דודו ברק ומוני אמריליו) ששרה בשלישיית פיקוד מרכז עשרות שנים לפני ששרית חדד העניקה לו חיים מחודשים; "האיש מן הבקעה" (חיים חפר ואמריליו) ו"מסביב למדורה" (אלתרמן ורוזנבלום) מאותם ימים, של ראשית השבעים; "בית בקצה הקשת" שכתבו עבורה עדית חכמוביץ' ואורי הרפז לקדם-אירוויזיון 83'; "בחופשתו" של רחל שפירא שחנן יובל הלחין בעבורה; ואת "הגיטריסט", שיר מוכר פחות מ"ארץ טרופית יפה" ו"אני אשתגע" שניכסה משכבר (שניהם לחנים עממיים מדרום אמריקה שמנור גייר).
 
כמלווה אולטימטיבית ראובני מתבלת את אחוות הגברים משני עבריה. אין לה בעיית אגו עם תמיכה קולית, לא עם הסולם של ירדנה ארזי ב"ליל חניה", והיא לועגת לשנים בשחזור כוריאוגרפיה של הלהקה הצבאית.
 
הרפז, נגן גיטרה וירטואוז שלאורך השנים שימש כקול השני בצמד "הפרברים", הופך כאן למבצע קולי מפתיע ומרגש בזכות עצמו. באמתחתו גרסאותיו לשירי הצמד כ"צל ומי באר" של טהרלב ולוי שער, "מתוק התפוח" שתורגם מפורטוגזית על ידי יעקב שבתאי, "אלפונסינה והים" ו"בהר הגלבוע" של לאה נאור ויוסף הדר שהוא מפליא בביצועו, ועל רקע תשואות ההוקרה והתודה של הקהל, חנן יובל מוסיף מחמאה: "37 שנים הייתם צריכים לחכות בשביל זה...". לקראת סיום הוא גם מפגין את יכולת הנגינה שלו ביצירה "אני רוצה להיות צילך", שמוצאה מוונצואלה.שלושתנו-איתי-ספיבק2.jpg
שלושתנו (צילום: איתי ספיבק)


להתכוון אל עתיד מפוכח

נוסף על שיתופי הפעולה הקוליים וההרמוניות היפות, שזקוקות פה ושם לליטוש (כמו ב"הגיטריסט" או ב"איש מן הבקעה", שבו יובל והרפז עדיין לא מסונכרנים כראוי), ולהשתתפות ההדדית במאמץ הנגינה (בשלוש גיטרות אקוסטיות) שמובל ונתמך על ידי ערן זילברבוך, שהוא המעבד והמפיק המוזיקלי הנחבא אל הכלים של המופע (מנגן בקלידים, אקורדיון, מלודיקה וקצת הקשה), מתבלים השלושה את השירים בסיפורים מרתקים מאחורי הקלעים:
 
איך יצחק שדה, מפקד הפלמ"ח, גייס את נתן אלתרמן, ואיך ויתר עליו; מה אמר יוסי בנאי כששמע את יובל שר את "אני וסימון ומואיז הקטן"; מי היתה הסנדלרית של מרחביה ואיפה בקשה להיקבר; מדוע העביר יאיר רוזנבלום את "מסביב למדורה" מלהקת הנח"ל וגידי גוב ומסר אותו לשלישיית פיקוד מרכז וצוות הווי חטיבת הצנחנים; מי היה בשבילם בני אמדורסקי (שלזכרו הם שרים את "אני גיטרה"); ואיך הופרתה היצירה המשותפת של חנן יובל ואהוד מנור במלחמת לבנון הראשונה. והם יודעים לספר.
 
מופע ארוך. 100 דקות. אבל הוכחה מצוינת לכך שגם מֵעָבר גדול אפשר לעשות הווה משובח, ואפילו להתכוון אל עתיד מפוכח. ואם ממוצע הגיל בקרב הקהל יוצער, לא שיש למופיעים על הבמה טענות, "שלושתנו" עוד יהיה מופע מושלם. רק תפילה אשא, הוי אלי, אלי, שהשמש תעבור עליי, ותראה לי שוב את משעוליי, ותיקח אותי שוב אל המסע.


שלושתנו-איתי-ספיבק.jpg
שלושתנו (צילום: איתי ספיבק)


שלושתנו – חנן יובל, דורית ראובני ואורי הרפז. זאפה הרצליה, שני, 7 במרץ 2016


למועדי מופעים >

09/03/2016   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (5 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
5. הזמנת כרטיסים להופעה
ארואס אלי , גבעת זאב ירושלים (20/11/2018)
4. תגובה למופע בזאפה חיפה 20 בפברואר
ורד קריגל , חיפה (21/02/2017)
3. ליל חניה
עמנואל לוטם , תל אביב (04/11/2016)
2. הזמנת מופע
אילנה , (13/03/2016)
1. הזמנת מופע
שושי מילר , אלמוגן 31 כפר יונה (09/03/2016)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע