סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן הראל מויאל נופל בין הכיסאות
 

 
 
אפשר להבין את הראל מויאל. הוא לא סגור על עצמו מבחינה מוזיקלית. הוא פתוח לכל. לא ים תיכוני מובהק, גם לא מוזיקת עולם למרות שיש בשירתו סלסול אתני מובנה. רוצה לעשות פופ, אבל לא מוותר על מעטפת רוק'נרול. מצד אחד מציע סחבקיות ארצישראלית של נדנוד מצד לצד, מצד שני יומרות של זמר אצטדיונים."
בוגר "כוכב נולד", עם אוסף ואי.פי טרי, הוא זמר ראוי ללא אמירה קוהרנטית. דרוש: כיוון חדש


לפרק זמן קצר - מדי לטעמי - הסתמן הזמר והיוצר הראל מויאל, זוכה העונה השניה של "כוכב נולד", כהבטחה מסוימת, לדעתי לפחות, עבור הפופ הישראלי. אולם באותה זריזות וכמעט באותה מיומנות - לה היו שותפים מן הסתם אישיות לא בשלה ומעטפת ניהולית לא נבונה - מויאל בזבז את האשראי, נעלם ונאלץ להיאבק על דרכו ושמו מחדש (בין היתר גם בריאליטי "הישרדות"), עד כה ללא הצלחה מרשימה, לאכזבתי הרבה.

בימים אלה עסוק מויאל בנסיונות התחדשות ובמאבק על הרלוונטיות שלו עם אוסף ראשון (אלבומו החמישי בתריסר שנות פעילות), אי.פי. חדש וגם סיבוב הופעות שתומך אותם. למרבה הצער, שלי ושלי בלבד, אני מתקשה להאמין שפורמטים ופלטופורמות אלה מסוגלים, כמו שהם, להעניק לו את מבוקשו.

על מה הוא שר?

הראל מויאל (36) הוא זמר ראוי. לא זוכים ב"כוכב נולד" מבלי לרגש ולגעת באנשים. לא כולם נולדים עם יכולות כתיבה והלחנה מוכחות, ורק מעטים נולדים עם צ'אבי פייס עגולים למראה (אלוויסיים כאלה) ודורשי צביטה. אולם הבעיה המרכזית שלו היא חוסר היכולת למקֵד ולמצֵב פרופיל אמנותי ייחודי ובלבדי.

לכאורה, מויאל נמצא בקטגוריית הטרובדורים הרומנטיקנים, אלה שכובשים לבבות בנעימות קולם, בכנות שירתם ובשירי אהבה נוגעים. מודלים? דיויד ברוזה, בועז שרעבי, שמעון בוסקילה. גם קובי אפללו ועידן עמדי, היותר קרובים אליו בגילם, שפרצו אחריו והשאירו אותו מאחור.

הראל מויאל אבשלום אהרוני elements3.jpg
הראל מויאל (צילום: אבשלום אהרוני, elements)


למעשה, מויאל תקוע. שבוי בקונספציות ובחלומות לא ממומשים ולא מתורגמים למציאות ההופעות הנוכחית. להיטים בלבד לא עושים הופעה. מעבר לשירים טובים, הוא צריך הנמקה, אמירה, היגיון, ואפילו - צר לי להגיד - סגנון. אפשר להתבשם מאהבת הקהל ומתשואות מעריצים, אבל אלו הן מחמאות לרגע, שמלטפות אגו ולא סוללות ומייצבות דרך.

אני לא מבין על מה מויאל שר. בגדול, שירי אהבה. אבל כשמסתננים ביניהם נסיונות אמירה מחודדים יותר, כמו "אמצע הלילה בכפר" הוותיק, כזיכרונות בהירים ומלאי חיים משירותו הצבאי במשמר הגבול); "סמי", על עבריין שהפך לעד מדינה. כמה אקטואלי בימים אלה; או "שטח אש" על ירושלים כזירת חיים הרת סכנות וקונפליקטים. ממש כמו "פריז" המסוכנת לא פחות, תרתי משמע, אלא שזה שיר יחיד כמעט, באווירה שנסונית מערסלת, שלא הוא כתב; ואפילו "שבת בחלון" מלא הגעגוע לילדות ולריחות שבת שמאוייר במרוקאיות סטייל "שפתיים" ומתחברת בטבעיות ל"נייר עיתון" של טיפקס, אפשר לתהות על מה הוא מבזבז את כשרונו. מה, לכל הרוחות, הוא רוצה: לשיר על החיים האמיתיים או לברוח אל האסקפיזם?

  


חייב לחשב מסלול מחדש

וזה לא רק השירים שלא מתחברים לאמירה קוהרנטית מובחנת, זה גם הדבק ביניהם. מי עורך אותו? מי אחראי לסדר השירים בהופעה? מי מייעץ לו אמנותית, ויותר מזה - מי מנהל ומנווט את כשרון הכתיבה והיצירה שלו? אם זה הוא עצמו, הוא צריך איש מקצוע מיומן. אם זה "מקצוען" - צריך להחליף אותו במהירות. העדויות בשטח חד משמעיות: שני אלבומים ראשונים בחסות נדב ביטון, זכו להצלחה נאה. שני הבאים אחריהם ידעו הצלחה פחותה. ופרק הזמן שעבר מאז "כמו שמרגיש הלב" (2012), שלא הבשיל אלבום אלא ברירת מחדל של אוסף ואי.פי. - הוא עדות לתעיית הדרך.

הראל מויאל אבשלום אהרוני elements2.jpg
הראל מויאל (צילום: אבשלום אהרוני, elements)

לא אהבתי, לשון המעטה, את ההפקה המוזיקלית של המופע הנוכחי. ריתם סקשן רועם - עם מתופף מרעיש (משה בן אברהם) וגיטרה מייבבת (עידן אמסלם) - מגובה בקלידים ובמחשב (ציקי רווח). בשביל מה? לשניים-שלושה שירים מחודדי היגד או למסה של בלדות ושירי אהבה שזקוקים לנינוחות ולאווירת שפיות, לצליל מיתר של גיטרה אקוסטית/ספרדית רוגשת, לפסנתר שישמש לב פועם ומכיל? לא חייבים להיות כמו כולם, סתמי. מקוריות בחשיבה ובבניית הרכב הליווי לא תזיק. רק תועיל, תייחד ותבדל.

האמת היא שאפשר להבין את הראל מויאל. הוא לא סגור על עצמו מבחינה מוזיקלית. הוא פתוח לכל. לא ים תיכוני מובהק ("מתחיל מחדש" הנגוע בבלקניות), גם לא מוזיקת עולם למרות שיש בשירתו סלסול אתני מובנה ("כל מה שביקשתי" החדש למשל). רוצה לעשות פופ, אבל לא מוותר על מעטפת רוק'נרול (כמה היא מיותרת ב"באה אליי"). מצד אחד מציע סחבקיות ארצישראלית של נדנוד מצד לצד, מצד שני יומרות של זמר איצטדיונים ("אינדיה").

  


יש לו הרבה התחלות פולקיות ("אחד שתאהבי", "לא מכירים אותך"), אולם הוא גם פוזל למתקפת הרגאטון האופנתית ("בא למסיבה" שמתחבר בחטא ובהפקה כוחנית ל"צלצולי פעמונים" המענג של אהובה עוזרי). בקיצור, מויאל נופל בין הכיסאות, אפילו הולך לאיבוד, ונשמע יותר כמו הפרויקט של רביבו (מבלי להעליב ולהמעיט בערכה ובמיומנותה של החבורה) מאשר קאמבק סדור ומחושב של הראל.

רושם זה מועצם גם בהגשת השירים. ההתחלה דווקא מבטיחה, מתרכזת בשירה, מנוקה מטפל ומרעשי רקע. מרמזת שבא לעבוד, לשיר. לא לרכל ולפטפט. אבל אחרי חמישה-שישה שירים מהודקים היא מתמוססת ומתפוררת, מאבדת צורה, קופצת מנושא לנושא, מסגנון לסגנון, לא מייצרת אמנות והופכת במירעה להתנהלות סטנדאפיסטית, של שאלות כגון "יש פה מישהו שמתחתן?" (קודם השמעת "ואז תבואי") או "יש כאן ירושלמים במקרה?". הייתי צוחק אלמלא היה עצוב.

אני מאמין בכישרון של הראל מויאל (אחרת לא הייתי מגיע להופעה...) אבל הוא חייב התחלה חדשה, כיוון והכוונה, לנפות ולהתמקד ובעיקר לא להתבזבז על שירים דלי אמירה. והוא, אני משוכנע, מסוגל לזה.

הראל מויאל אבשלום אהרוני elements1.jpg
הראל מויאל (צילום: אבשלום אהרוני, elements)

הראל מויאל, מופע השקה. זאפה הרצליה. ראשון, 20 באוגוסט 2017

למועדי מופעים >

22/08/2017   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (2 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
2. כתבה עקומה
שי , אשקלון (01/09/2017)
1. עורך יקר, זו דעתך בלבד
מורן , (24/08/2017)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע