סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן דנה ברגר משיקה אלבום: יוצרת איכותית
 

 
 
במופע יש אמירה אמנותית אחרת שמבליטה את יפי קולה ושירתה של ברגר, והיא הרבה יותר טובה, מיומנת ובשלה מאי פעם בעבר. תוסיפו לכך את השיפור הניכר שלה כאישיות בימתית - אם בנטילה על עצמה תפקידי נגינה, אם בנינוחות המופגנת, אם בנכונות להיחשף ולהיות אישית יותר - ונדמה שמתיחת הפנים הופכת אותה לפרפורמרית שיש לה מה לספר ולכזו שכדאי להקשיב לה."
עם שירי האלבום הטרי "ימים צפופים", לצד להיטיה האהובים, ברגר העלתה ברדינג 3 מופע חשוף ומפעים


נישאת על יחסי ציבור בלתי צפויים שסיפקה לה אחת מתוכניות הבוקר של ערוץ שתיים, אפרופו פרשנות מוטעית לקליפ של שירה "קומי לכי" ששחררה רק שבוע קודם, הגיעה דנה ברגר ביום שלישי האחרון לרדינג 3 לחגוג את צאת אלבומה החדש "ימים צפופים".

הימים אכן צפופים וסוערים, אפילו יותר מתמיד, לבנות המין המתחזק, שנמצאות במרכז התעוררות חובקת עולם במחאה על ניצול, התעללות ואלימות מכל סוג נגד נשים.

והשיר, שנכתב על ידי ברגר (והולחן בידי דוד בר דוד) בהשראת סיפור האונס המקראי של אמנון את תמר, הפך באורח בלתי צפוי לסוג של חוד חנית בצד הישראלי של הקמפיין הבינלאומי.

"קומי לכי ילדה אבודה/ קרעי את חולצתך/ אין כוכב/ את חוזרת לביתך... קומי לכי אישה יפה/ שאי ראשך בגאון/ כי גדולה השנאה מהאהבה/ בעולם הזה אין היגיון... בבוקר בבוקר/ האור יעלה... אמת תתגלה/ את משה שנשבר עוד נוכל לתקן", היא שרה לאחות תמר, שנמצאת בכל מקום, ובקליפ בתה בת העשרה היא הנשמה הניצודה.


  


דרך חדשה ועצמאית

וגם אלמלא ההזדהות הפרטית, החשופה והאמיצה, ברגר של "ימים צפופים" היא אישה דעתנית, אכפתית, לוחמת מגדרית עיקשת.

המופע, כמו האלבום, נפתח עם "מהפכה", מילים ולחן שלה. "היום אני קוסמת/ היום אני פצצה/ היום אני גדר/ היום אני פרוצה... היום אני מילים/ ימים של שקט/ היום אני תרופה/ היום אני דלקת... ובלילות אני איתך/ אם רק תמצא לי מנוחה/ כן בלילות אני איתך/ חולמת על מהפכה".

בבית ברגר היא לביאה שנאבקת על חיי הזוגיות, על שלמות המשפחה ועל קדושת החיים והמשכיותם, כפי שמלמדים שיריה לאורך השנים, להם נוספו גם שירי "ימים צפופים", בהם שיר הנושא, שנכתב בהשראת ימי האימה של צוק איתן, "אתה לא בבית" המתכתב לדבריה עם "שבתות וחגים" של רוטבליט ורביץ מנקודת מבטה של האישה הנבגדת, או "נגן", שיר היריון והורות לבנה, שחיברו למענה צרויה להב ובר דוד.


דנה ברגר (צילום: יובל אראל)


המהפכה המרומזת היא חברתית מן הסתם. ברגר, נאה דורשת ונאה מקיימת, מתחילה אותה בדל"ת אמותיה, על הבמה - מופע חדש, הרכב נגנים חדש, דרך חדשה, סאונד אחר. אלה באים בעקבות אלבום ראשון כמפיקה עצמאית, בחסות ובסיוע הד סטארט, לראשונה כבעלת הזכויות על היצירות שלה.

אלא שלא הכל ברור, מנומק וחד משמעי בפאזה החדשה של דנה ברגר. לא מוחקים 25 שנות קריירה אשונות במחי יד. זאת גם לא הכוונה. היא תצטרך לטעיה ותעיה, לשפשוף ולהתנסות, בדרך לשלמות החדשה, אבל היא עושה זאת מנקודת מוצא איתנה. גם בחסות אוהדים, שמוכנים לשלם מראש כדי לשמוע מה שיש לה להגיד, גם בזכות עקרונות עבודה, התאמה והטמעה, אותן סיגלה לעצמה לאורך השנים.


  


פרפורמרית מיומנת

אחרי שתהתה על קנקנם של תשעה מפיקים מוזיקליים שונים באלבומה האחרון, בחרה ברגר שלא להחליט, ועל אף שהעמידה בראש להקת הליווי החדשה שלה מוזיקאי ונגן ותיק כעדי רנרט, מלאכת העיבודים וההפקה המוזיקלית של המופע החדש משותפת לכל חברי ההרכב, מחציתם נשים - היא בגיטרה אקוסטית, ופה ושם חשמלית, שני (ניקי) מיבר בכינור וזואי פולנסקי בחשמלית.

כיון שפולנסקי מתפקדת כגיטריסטית השנייה, המבע הכללי הוא רוק רך. ללא גיטרה חשמלית מובילה, וכמעט ללא אלקטרוניקה. גם הריתם סקשן - עם שחר חזיזה בתופים ודניאל ספיר בבס - רפה משהו, לא כוחני וטווסי כבהרכבי ליווי קודמים שלה, ומתיישר עם הסאונד החדש, שנוכחותו בקלידים ובחצוצרה של רנרט מקלילים אותו משמעותית. כמו מועידים אותה לקהל בוגר יותר, או לקהלהּ שהתבגר.

זו אמירה אמנותית אחרת שמשרתת, מדגישה ומבליטה את יפי קולה ושירתה של ברגר, והיא הרבה יותר טובה, מיומנת ובשלה מאי פעם בעבר. תוסיפו לכך את השיפור הניכר שלה כאישיות בימתית - אם בנטילה על עצמה תפקידי נגינה, אם בנינוחות המופגנת, שכולה חיוכים ופיזוזים, אם בנכונות להתקרב אצל עצמה, לקלף מקליפותיה, להיחשף ולהיות אישית יותר - ונדמה שמתיחת הפנים הופכת אותה לפרפורמרית שיש לה מה לספר ולכזו שכדאי להקשיב לה.


דנה ברגר (צילום: יובל אראל)זמרת במיטבה

שישה מח"י שירי המופע לקוחים מהאלבום החדש, אמירה יפה להתחיל איתה דרך חדשה. נוסף על "מהפכה" ושיר הנושא הפותחים, הראשון עם גיטרה חשמלית והשני עם אקוסטית, "נגן" הוא אחד משלושה בלבד שהיא מבצעת ללא גיטרה, "קומי לכי", רק עם פולנסקי, מיבר ורנרט. "אתה לא בבית", הדרמטי, הטעון והרגשני, נכלל ביניהם גם "עם היד על הלב" שכתבה בהשראת הסופר אשכול נבו, ובו ספיר, חזיזה ומיבר מתרכזים סביב מיקרופון אחד ו"משחקים" בכלי הקשה.

השאר הם להיטים מוכרים מאלבומיה המוקדמים, בעיקר מ"עד הקצה", המצליח שבהם, ש"מפרנס" אותה עד היום, עם חמישה שירים - "אהבה", "לומדת לעוף", "בומביי" (של מאיר גולדברג ועופר מאירי שנראה ונשמע חריג שלא מצא את מקומו, בעיצובו אדום התאורה, באווירתו הקופצנית ובמבעו האלקטרוני) "יש בזה טעם" (של ורד קלפטר, שזכה להשתתפות מחממת לב של הקהל) ושיר הנושא (גם הוא שיתוף פעולה בין קלפטר, ברגר וארז ברזוליק).

"לומדת לעוף", כמו "מחכה לו" ו"בא והולך", הפתיעו בצבעי בוסה נובה, כאילוסטרציה להטעמת המצלול הקליל.


דנה ברגר עם ירמי קפלן (צילום: יובל אראל)


לעומת זאת, חלקה השני של ההופעה (לאחר התארחותם של חבריה הוותיקים, אייקוני הרוק המקומיים ירמי קפלן וחמי רודנר, שהחזירו אנרגיות רוק'נרוליות של פעם עם "כמה את צודקת", "אני אשתנה", "נפלת חזק" - שרודנר כתב עליה - ו"מישהו שומע", שבעצם אינם שייכים לליין-אפ של המופע) היה יותר רוקי, ולא בהשראתם, גם עם "מלך", "חמימות חולפת" ו"שלח לי שקט" קשישא (מבלאגן).

שני שירים, שקטים דווקא, היו לטעמי שיאיו של המופע. האחד הוא "גן מאיר" המרגש והנוגע מ"תוך כדי תנועה", שנוקה עד לשדו מצלילי העבר וחזר להיות שיר נכאים קטן ואישי, של בדידות, עצב, המתקת סוד ואיכות שנסונית, רק לצלילי האקוסטית שלה והכינור המייבב של ניקי.

השני הוא "ושום סלע" העצוב עוד יותר של תרצה אתר, שהלחין רנרט לאלבומו "פעמון" מ-2010 (אז בביצועה של ליאורה יצחק) ונכלל בביצועה של ברגר באלבום האוסף שלה (משנת 2016). היא, רנרט בקלידים ומיבר בכינור, בביצוע מצמרר ומפעים, מתפנק וכואב, חד ואמפתי. זמרת במיטבה.

עם איכות שירה והגשה שכאלה שום סלע לא יזיז אותה מהבמה לעוד זמן רב.


  


דנה ברגר, ימים צפופים. רדינג 3, תל אביב. שלישי, 24 באוקטובר 2017

למועדי מופעים >

26/10/2017   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע