סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן תמונת אישה: גוון חדש לשירי תרצה אתר
 

 
 
בהיותו מופע שבא מאהבה, שיתוף הפעולה, ההקשבה ההדדית והפרגון בין חמש המוזיקאיות, הם לבה של ההופעה, לא פחות מהשירים של אתר. מצד אחד, השילוב הקולי, ההרמוני, בחלוקת תפקידים לפי היכולות והאיכויות בביצוע ובהגשה. מצד שני, הרכב הכלים המיוחד, האקוסטי בהבעתו. אלה מאפשרים להן לתת לכל אות והברה את המקום והמשמעות, הכבוד והכוח שלה."
מופע מחווה מלא כוח וקסם של חמש מוזיקאיות המיטיבות להבין את נפשה של המשוררת


40 שנה אחרי מותה הטראגי, ממשיכה היצירה של תרצה אתר, להיות נוכחת בחיינו התרבותיים. השחקנית (בראשית דרכה), הסופרת והמתרגמת, המשוררת והפזמונאית, הותירה אחריה מגוון יצירתי מפתיע, שממשיך להדהד, להפות ולשמש השראה ליוצרים ולמבצעים רבים בימינו אנו.

בתוקף העוצמות הנשיות המפעפעת בה, היצירה של אתר משרתת מזמן נשים-יוצרות דעתניות,  שחקניות וגם זמרות - כשסיפור חייה ושיריה שימשו גם כמה הצגות בימתיות, זכורות במיוחד שתיים בשם "בגלל הלילה" (אחת בהפקה של תיאטרון הרצליה, עם לאורה רבלין ושילה פרבר, ואחת בהפקת סמינר הקיבוצים ותיאטרון הסימטה).

"תמונת אשה", שהועלה לראשונה בפסטיבל הפסנתר בנובמבר האחרון, ומאז מחזיק יפה מעמד, הוא ניסיון כן ומרגש של חמש מוזיקאיות, נגניות וזמרות, להתמודד עם חייה הכואבים והאניגמטיים, של אתר, בתם של המשורר נתן אלתרמן והשחקנית רחל מרכוס, שנועדה לגדולות אך לא הצליחה להתמודד עם החיים, באמצעות שיריה עתירי העגמומיות והגעגועים, הצער והעצב, אך גם רוויי שמחה וקלילות והעצמה נשית.


תרצה אתר, צילום: דוד אולמראמירה נשית עיקשת

ההרכב המחומש - שֶר ניב בגיטרות, רות דנון בקלידים ובחליל צד, מירב הלינגר בפסנתר, רוני וגנר בכלי הקשה ורוני בר הדס בבס - בחר, למרבה השמחה וההנאה, בעיבודים "נשיים" מופנמים, לא בהסתכלות רוקית מוחצנת. נסוכה על המופע הרגשה שהחמש נכבשו על ידי נימי העצב ביצירה של אתר, ובחרו בליווי מוזיקלי מהורהר ואיטי, לא ממהר לשום מקום, מאוהב במילים ומפלרטט איתן, מעקר את הקצב אך הולם ברכות.

הן מוותרות על תופים, ממעיטות בעוצמת ובנוכחות הבס, לטובת פסנתר, אורגן וחליל צד. בה בעת הן מעמידות את כלי ההקשה במרכז הבמה תרתי משמע - במיקום ובעבודה יפה ומדויקת, מרוככת עיבודים של רוני וגנר. בכך הן יוצרות אמירה נשית עיקשת, זורמת ומתערסלת, משתרגת בעץ החיים, במידה שלא איפיינה מספיק את אתר, שסיימה את חייה בגיל 37 בלבד.

בהיותו מופע שבא מאהבה, שיתוף הפעולה, ההקשבה ההדדית והפרגון בין חמש המוזיקאיות, הם לבה של ההופעה, לא פחות מהשירים של אתר. מצד אחד, השילוב הקולי, ההרמוני, בחלוקת תפקידים לפי היכולות והאיכויות בביצוע ובהגשה. מצד שני, הרכב הכלים המיוחד, האקוסטי בהבעתו. אלה מאפשרים להן להעמיד את המילה במרכז - לפסק, להדגיש, להטעים, לתת לכל אות והברה את המקום והמשמעות, הכבוד והכוח שלה.


שר ניב (מימין) ורוני וגנר, צילום: טל חפץ

התמודדות חשופה בין הטקסט לנגינה

יש להן כוח וקסם. אם תרצו, נשים - אולי עכשיו ברור לי יותר מאי פעם בעבר - הן הפרשניות הטובות ביותר של אתר. מיטיבות להבין את נשמתה, לרדת לנבכיה ולמעמקיה, גם אם היריעה קצרה מדי, 14 שירים ב-65 דקות בלבד.
הלינגר פותחת עם "ושום סלע", לחן מאוחר של עדי רנרט לשיר של שרידות והעצמה, שהפך בשנים האחרונות לסוג של סטנדרט ותו תקן לאמירה נשית, עמו מתמודדות מיטב זמרותינו (מדנה ברגר ודקלה, דרך מאיה בלזיצמן ועד ליאורה יצחק והילה רוח). כבר בו מתבהר ההיגד של המופע: הפשטה של הטקסט להתמודדות חשופה בין הטקסט לנגינה.

"אהבה יומיומית (שקרים קטנים)" שהלחינה יהודית רביץ משמש להצגת צורת השירה הייחודית והמוטעמת מאוד של ניב. ההגשה דידקטית משהו, מדגישה את המילים מעל ומעבר וגם את האופי המתעלס והמלחשש של שירתה. איפיונים שיחזרו על עצמם גם ב"בגלל הלילה" (לחן: אלונה טוראל) שממנו גזור שם המופע; "אני חולם על נעמי" (דוד קריבושי) שנצבע ברגש רוקנרולי; ו"בלדה על נערי שגדל" (סשה ארגוב) שבו האורגן, בידיה של דנון, משרה אווירה אפלולית, אפילו "מפחידה".

לפני שתיתן מגע פרוקול הארומי ל"שבת בבוקר" (שהלחין יוני רכטר לאריק איינשטיין), עם האורגן שלה, דנון שרה יפה, בהיר, מדויק ומרגש את "שיר לערב חג" (יעקב הולנדר) עתיר הגעגוע. בהמשך היא תוסיף תשוקה הרפתקנית לשירתה ב"רוח שלי גשם שלי" (גם הוא לחן של ארגוב) אולי הפחות מוכר במופע, אבל מחזק את מוטיב הכמיהה לגשם בשיריה של אתר. רגע לפני סיום דנון גם תיקח על עצמה את "הלילה הוא שירים" (חנן יובל) שכהרגלו הופך תמיד לשירת רבים.


רוני בר הדס (מימין) ומירב הלינגר, צילום: טל חפץ


מופע מפתיע ומרענן

גם בחלקה של וגנר שלושה שירים: "שבת בבוקר" דלעיל, לו היא מעניקה (בסיועה של הלינגר בפסנתר) רכות ג'אזית (על אף הדרמטיות של האורגן); "אחד חולמני" (שהלחינה טוראל ללהקת הנח"ל) זוכה לטיפול מרתק שלה - מצד אחד נגינתה בהקשה מתכתבת במפתיע עם בוסה נובה, מצד שני, שירתה סמכותית, מנוסה ובוטחת, לא נותנת לשיר "לברוח" מקווי המתאר שלו; היא גם מסיימת את המופע בעיבוד לא שגרתי ל"גשם בוא" (טוראל, להקת הנח"ל), הופכת אותו לשירת בקשות מודרנית - חצי תחינה, חצי קינה, מלווה בסערת רגשות וחושים, נושאת אופי של מוזיקת עולם.

בחלקה של הלינגר, שפתחה עם "ושום סלע" ואמונה על עמוד השדרה המלודי של המופע, נופלים עוד שני אתגרים מסקרנים. "עיר עצובה" (מתי כספי) הטעון, סיוט שעתיד להתגשם, שקדורניות מאיימת, צעקה כבושה וכעס אצור, חושפים את משבר הזוגיות של חדר המיטות עם טבעה הלילי, המנוכר, של העיר שבחוץ; ו"בלדה לאשה" (משה וילנסקי) האחרון שכתבה בחייה, וגם אותו מאפיינים סערה כבושה, עצב מהורהר וכאב לא מוסתר.

ואם יש שיר שהוא משאלת לב כמוסה וגם גלויה, אפילו תפילה, שמלכד איפיונים מספר ביצירתה של אתר, זה "גשם הקשב לנשים" (שהלחין נפתלי אלטר ליעל לוי), היחיד בביצוע של בר הדס, אשת הבס, ששירתה מבוישת משהו ונוגעת ללב.


תמונת אישה, צילום: טל חפץ


ואם סיכום, אז "תמונת אישה" אולי מתיימר להאיר את חייה ויצירתה של תרצה אתר באור חדש, באמצעות ניתוח בדיעבד של הטקסטים המוכרים, אך למעשה לא מספר סיפור חדש, כזה שלא ידענו. לעומת זאת, הוא מפתיע ומרענן מבחינת העיבודים וההפקה המוזיקלית, בלוקחו את השירים למחוזות שונים מן המקובל ומן הרגיל, באנרגיות ובהדגשים נשיים שמסבירים מחדש את קסמם.

תמונת אישה. מרכז ענב תל אביב. שלישי, 12 ביוני 2018

למועדי מופעים >

20/06/2018   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע