אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2022 ינואר 
א ב ג ד ה ו ש
      
101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
כתבה
 
מאת: עמוס אורן פותח קופה: אחרי דפש מוד
 

 
 


כדי ללכת להופעת פופ בעת הזאת, לברוח מן המציאות אל החלום, יש צורך בתעצומות נפש לא מעטות. מהעצב ומהזעם שבגין הביטול של דפש מוד אפשר ללמוד שנצחון הכוח על הרוח הוא זמני בלבד.

פחד אנושי

לא יודע מה פחות נעים לראות גן סגור או לראות פארק שומם, אבל הסיטואציה מרגיזה ומתסכלת. לכולם היו כוונות טובות. חוץ מהחיזבאללה - שאותם קל מאוד להאשים, ומה"טכנאים הבריטים" - שאותם אי אפשר להאשים, אי אפשר לבוא בטענות לאף גורם. עם כל מעורבותנו הרגשית, כמיהתנו לשלום ותאוותנו לחיים שפויים ונורמליים, אפשר להבין את מי שלא רוצה או מתלהב להגיע לישראל בעת הזאת. גם אנחנו, כל אחד ואחד מאיתנו, לא היינו מגיעים לארץ או למקום אחר בעולם בסיטואציה דומה. הפחד הוא כל כך אנושי. גיבורים יש רק בספרים, בסרטים או -לא עלינו- בקברים.

גיבורים טרגיים, לעומת זאת, לא חסרים. מצד אחד, אנחנו, חמש הרבבות שרכשו בתמימות, באהבה למוזיקה ובאמונה גדולה בחיים כרטיסים ל"דפש מוד". כדי ללכת להופעת פופ בעת הזאת, לברוח מן המציאות אל החלום, יש צורך בתעצומות נפש לא מעט. לא רוצה להגיד שטוב הוא שמישהו אחר עשה עבורנו את הבחירה, כי זו תהיה תבוסתנות, אבל מהעצב ומהזעם שבגין הביטול אפשר ללמוד שנצחון הכוח על הרוח הוא זמני בלבד.

מצד שני, הגיבורים הטרגיים האמיתיים, הם יזמי המופע - המפיק שוקי וייס ושותפיו. לנעליהם לא מומלץ להיכנס ביום שאחרי ההופעה שלא התקיימה. אם מוזיקה פופולרית היא דת, האנשים שמשנעים אותה ממקום למקום הם הכהנים הגדולים, שליחי הציבור, קציני הווי ובידור, מצב רוח וזקיפות קומה. נכון שהם עושים זאת ממניעים עסקיים ובעבור רווח הולם לעמלם, אבל אלמלא פועלם ובחירותיהם האמנותיות, היינו נשארים חסידי שוטים, סומים בארובה ותועים באפלה, מבלי לחוות את האלוהות או לפחות להגיע למעמד הר-סיני, כדוגמת הופעתו של רוג`ר ווטרס בנווה-שלום רק לפני שישה שבועות. אח, איזה געגוע רחוק.

ביטול מגה-קונצרט הוא טוטאל-לוס

כשיזם פרטי מוציא מכיסו הפרטי מיליוני דולרים (ובמקרה של "דפש מוד" מדובר בהשקעה של שניים-שלושה מיליונים) יכול האדם הקטן להשתאות, להריע בהתלהבות וגם לשלוח מברק ניחומים והשתתפות בצער ביום שאחרי האסון. ועבור יזמים כאלה ( גם אם עשו קופה נאה ויותר מכך בקונצרט של ווטרס) ביטול המופע הוא אסון - בעיקר כלכלי, אך גם תדמיתי (לא באשמתם, אלא כנציגי המדינה בה הם פועלים) ולבטח נפשי ורגשי.

כבר התייחסתי בראשית הלחימה לבעיית הפיצוי והשיפוי של המדינה על הנזקים וההפסדים של מגזרים שונים בגין פעולות האיבה. המקרה של "דפש מוד" מעלה שוב, ובמלוא החריפות, את הבעיה. מצד אחד, שום חברת ביטוח, לא פרטית או ממשלתית בארץ ולא בינלאומית, לא אבתה להתמודד עם סיכוני המלחמה בישראל. מצד אחר, תל אביב - עם כל ההקלה והצער שבכך - לא נחשבת (נכון לרגע זה...) קו עימות או אזור-פגיעה במלחמה הזאת. וכמו כל עסק אחר בעורף שספג פגיעה (מפיצוציות עד קניונים, ממסעדות ועד אולמות בידור) גם פארק הירקון לא חוסה תחת מטריית הפיצוי של המדינה.

וכמו כן - קשה מאוד להמשיך לנסוע כשלצד הדרך מוטלים פצועים ונפגעים. גם בדיעבד וגם לעתיד לבוא. בתנאים שנוצרו ביטול מגה-קונצרט הוא טוטאל-לוס, פגיעה אנושה ששום חוסן כלכלי מבית לא מכשיר אדם לשאת אותה. זה לא הימורים בבורסה, בכספים וירטואליים ובהון-עתק, בעתיד לירה טורקית או במניות חברות ישראליות. לפעמים, אכן, דומה הפעילות בייבוא אמנים ותרבות לישראל לקזינו, אבל אם כבר שתהיה כזו רק מהבחינה האמנותית, של ביקוש והיצע ומענה על דרישות, ולא תופקר לחסדי הגורל, להחלטות שר הבטחון ולשגיונותיה של אלת המלחמה.

הקהל להוט למופעים טובים

עם כל הקושי התחיקתי, ברור שהמדינה צריכה לשקול מתן עזרה ולבוא לעזרת יזמים שנפגעו בגלל המלחמה. אין לי רעיונות והצעות איך להבדיל בין עוסק זעיר למשקיע גדול. החלת פוליסות ביטוח ממשלתיות - בתשלום, אפילו גבוה יחסית, אף אחד לא מבקש חינם - לנפגעי טרור ומלחמה, היא המינימום הנדרש במדינה מצולקת ולמודת כאב כשלנו, במיוחד למען הכוחות שנאבקים לשמור על נורמליות, שפיות ושיגרת העורף. לטיפולם ולידיעתם של המשרדים הנוגעים בדבר: אוצר, תרבות, תיירות ותעשייה.

כיוון שקשה לראות פיצוי באופק, צריך להילחם מבית על שינוי הגישה באמצעות חקיקה ולובי בכנסת. זה לא עניין פשוט. זה מאבק לשנים אבל שפיות כרוכה גם בהסתכלות נפשית ובטיפול פסיכיאטרי. ואלה עולים כסף וזמן. 50 אלף קוני הכרטיסים ל`דפש מוד" ועוד 55 אלף המאושרים שצפו ברוג`ר ווטרס הם כוח אלקטורלי מרשים, גם אם יש חפיפה חלקית בין שני הציבורים. מובן שלא על עניין שכזה בלבד רצים לכנסת, אבל רווחת הפרט והגנה על יוזמות למענו הם בהחלט נושאים שראוי להיאבק עליהם, גם אם איננו חברה נהנתנית להלעיג.

ובאשר לתהיות ולנבואות השחורות לגבי עתיד הייבוא הרוק`נרולי לישראל: הרשו לי שלא להצטרף אליהם. אנחנו לא המדינה הזעירה והפיצפונת של פעם. הוכחנו לכל מקבלי ההחלטות בעולם המוזיקה שיש אצלנו קהל להוט - גדול ומשמעותי - למופעים טובים. ובשורה התחתונה הופעות הן עניין עסקי טהור, של החלטות כלכליות ואמנותיות, לא של פוליטיות ותדמיתיות.

חושים עסקיים בריאים מתגברים על פוליטיקה (ראו את רכישת "ישקר" שבתפן, ההשקעות העתידיות של דונלד טראמפ ברמת-גן, ואפילו ווטרס שהגיע לישראל המוקצה...). אפשר להבין חסויות, ביטוחים ומצב-רוח, אבל אף איש עסקים לא ידחה הצעה עסקית טובה כשהמצב ישתנה. והתחרות העסקית - וייס הוא אולי השחקן הבולט במגרש, אך לא היחיד בו - תתחדש הרבה לפני מניין שבע השנים שעברו מאז הביטול של "רד הוט צ`ילי פפרז". הרבה-הרבה לפני.

ועוד הערה לסיום

מי שמדמה כי העורף, ולא רק התל אביבי, מפנה-עורף לרצועת העימות הרחבה בצפון וחזר לשגרה בטרם עת, טועה ומטעה. ניתן לפרש זאת כהקשיית עורף למצברוח, כמעשה התרסה נגד המלחמה וכניסיון לקיים חיים נורמליים ויהי מה. באותה נשימה, שיבה עיקשת לשגרה היא גם ברירת מחדל - לא רק נפשית, גם כלכלית. רבאק, צריך להמשיך לחיות. אבל כמות הביטולים והשינויים בלוחות האירועים והמופעים - כולל שלומי שבת ופבלו רוזנברג ברעננה (גם יהודית רביץ וגידי גוב בספק שם) ו"מה קשור" בקיסריה - מעידה שהעמדת הפנים אינה אטומה ומתנכרת למתרחש. גם אם שלום, שלמה וריטה ממשיכים להתנהל, בזכות מכירות מוקדמות מאסיביות, הם עדיין המקרים היוצאים מן הכלל, אולי השסתום לשחרור לחצים.


04/08/2006   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע