סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
כתבה
 
מאת: עמוס אורן פותח קופה: לבקש את סליחת הציבור
 

 
 


יש כללי התנהגות יסודיים-בסיסיים שבין המוסד לציבור, שראוי להצטער ולבקש סליחה עליהם. עמוס אורן על עשר עוולות ומשוגות מן היום-יום התרבותי-חברתי, שראוי היה לתת את הדעת על תיקונן בכל יום מימות השנה, ועל אחת כמה וכמה במהלך הימים הנוראים ועשרת ימי תשובה.

1 - עיכובים ואיחורים

יש לבקש סליחה על עיכובים ואיחורים בהתחלת הצגות ומופעים. בתיאטרון האיחורים קלים (רק באופרה מקפידים על דיוק), בבידור המסחרי (מופעי צחוק והופעות מוזיקה) אין להם גבול. איחור שהפך לעניין שבשגרה מלמד על חוסר אחריות, על ליקוי בחינוך. שעת הפתיחה היא אופציה בלבד, כששני הצדדים - המוסד המארח והקהל האורח - יודעים שאין כוונה לעמוד בה, הכל יוצאים ניזוקים. בעיקר הקהל ש"אוכל אותה" בבזבוז זמן יקר, בתוספות תשלום לשירותי חניה ושמרטפות, בפספוס תחבורה ציבורית, בהרגשה זיפתית. האחריות הדדית. אם מפיקים יתחילו בזמן הנקוב האיחורים ייעלמו מעצמם. זה רק עניין של החלטה.

2 - עישון בציבור

כדאי לבקש סליחה על אי הקפדה ואי מילוי החוק שאוסר עישון במקומות ציבוריים. מבתי קפה ומסעדות עד פאבים ומועדונים (החתום מעלה לא מכיר חלק מהמוסדות האלה בגין תופעה מבאישה זו). ההשלמה עם תופעה מחליאה זו מלמדת על חולשת המוסדות (גם מבואות באולמות תיאטרון וקונצרטים), על רכות יד של האכיפה ועל הפקרת הציבור להתנהגות אלימה, פולשנית ובלתי-מתחשבת. גם ציבור מבוגר יחסית מעוניין לחזות במופעי רוק שמשום-מה נכרכים בתרבות צפייה אפופה ומסריחה. גם הוא רוצה לשבת ב"זאפה", ב"קמלוט" או בתיאטרון תמונע, לצפות ב"חיותה", "בית הבובות", אחינעם ניני ואלי מגן. לא לסבול, רק ליהנות, ולשוב הביתה בריא.

3 - נגישות מוגבלת

ראוי ביותר לבקש סליחה ומחילה על תנאי גישה בעייתיים לנכים ולמוגבלים, וגם על תנאי צפייה לא ראויים לציבור זה. תופעה מוכרת, שהולכת ופוחתת, מסתדרת ונפתרת, אך עדיין קיימת ונתונה לאחריות המוסדות והאולמות, ובעיקר לאגפי ההנדסה ברשויות המקומיות. פירושה אכזרי - אפלייה. גם להם מגיע. לא להתמודד עם מהמורות ומכשולים בגישה, לא עם מדרגות ולא עם מושבים לא הולמים את מגבלותיהם.

4 - מצוקת חנייה

באותו עניין, יש לבקש סליחה על מצוקת החנייה שהיא באחריותן הבלבדית של הרשויות. עכשיו, כשהחניון בחזית היכל התרבות והבימה יצא לשיפוצים ולהרחבה, תוחמר הבעיה בלב תל-אביב, וזה בטרם החלה עונת הקונצרטים. נשמח גם אם תינתן הדעת, במקביל, לעצירת ההשתוללות של התעריפים. אגב, גם על הנוהגים להתנצל בפני תושבי השכונות והרחובות בהם ממוקמים מוסדות תרבות, על הפרת הפרטיות וכמעט פלישה לקניינם, כמו שעושים מדי ערב באי מרכז סוזן דלל לתושבי שכונת נווה-צדק.

5 - מחיר גבוה

קשה למחול מחירם הגבוה של כרטיסי כניסה, שבהיעדר סבסוד נרחב, הופכים את הצפייה במופעים לנחלת בעלי אמצעים וגם על זה יש לבקש סליחה. תרבות להמונים תלויה גם בהוזלת מחירי הכרטיסים. כמה שזה נשמע דמגוגי. אני גם מתעקש לתבוע הפרדת כוחות בין הצגות הרצה (שמתנהלות עד להזמנת הביקורת) לבין הצגות רצות (לאחריה). אם תיאטרון, להקת מחול או מפיק פרטים לא בטוחים לגמרי במוצר שלהם, וזקוקים לתקופת שפשוף והתנסות קצרה (4, 8, 12 הצגות?), עד לגימורה המלא של ההפקה, שיואילו ויציעו מחירים מוזלים לפרק זמן זה. יידע הציבור ותירגע הביקורת.

6 - בחירות אמנותיות קלוקלות

מרבית התיאטרונים, בעיקר הגדולים של תל-אביב צריכים לבקש סליחה על בחירותיהם האמנותיות. על הזניית תפקידם וייעודם, על הזלזול באינטליגנציה של צופיהם, על השחתת טעמם. על בריחה למחזאות מסחרית ושטוחה על חשבון התמודדות מעמיקה עם סוגה עלית של קלאסיקה ונכסי תרבות. על ריצה אחרי שלאגרים ומדידת ההצלחה לפי צלצול הקופה ולא באיכות האמנותית של ההפקה. צריכים להכות על חטא גם על טשטוש ההבדלים האמנותיים ביניהם ועל הקרטליזציה שחיסלה את התיאטרון הפרטי בתמיכת המדינה.

7 - תנאי העסקה משפילים

סליחה יש לבקש גם מכל המועסקים החדשים והמתחילים, בוגרים טריים של בתי ספר למשחק ולאמנויות ולהוטים טירונים אחרים, על תנאי העסקה משפילים ומדכאים מצד מוסדות תרבות שעוסקים באמנויות הבמה. על עושק כספי, אפליה, ניצול לרעה את הלהט המפעם והרצון העז להתבטא בתיאטרון, במחול, בתזמורות, במקהלות וגם בפופ ובתעשיית התקליטים (בין היתר באמצעות הסכמים דרקוניים ארוכי טווח ועושקים בעליל, כתנאי לחתימת חוזי עבודה).

8 - גבבה בשידור

סליחה צריכים לבקש זכייני הטלוויזיה על אי עמידה בתנאי הרגולציה. על אי טיפוח הפקות מקור, על קיפוח יוצרים מקומיים. אל האבסת הציבור בגבבה, בחומרים נחותים ובטעם רע, בתכניות בידור ומציאות שיוצאות מכל החורים, ובאינסוף אוספים, לקטים, קבצים ו"רגעים גדולים" מחומרים לעוסים. עליהם להתנצל - ולהפנים - גם על ההטעיה שבקדימונים ארוזים היטב, בדרך כלל מצג-שווא לתכניות שבמקרה הטוב הן דלות תוכן ובמקרה הרע אין בהן תוספת על הפרומו. ואנחנו מחכים עדיין להנמכת הווליום במהלך שידור הפרסומות.


9 - הנמכה והצהבה

עוד ייטיבו כלי התקשורת - רדיו וטלוויזיה בעיקר, אך גם בעיתונות הכתובה ובאינטרנט- להתנצל על מתן יד להשחתת השפה, על אי העסקת (או שימוש ב)יועצים לשוניים, על היותם במה ושופר לאמנים וליוצרים ש"תרומתם" רבה להשחתת השפה ולעילגותה המואצת; על אי דיוקים, חוסר-מקצועיות ופזיזות בדיווח, כאילו יותר מדויק וקל לנבא את העתיד מאשר לזכור את העבר; על התפתות ליח"צנות, אי-בדיקה, היעדר חשיבה וחוסר-נכונות להטיל ספק; על המלכה נמהרת של גיבורי תרבות (ועל רמיסתם ברגל גסה יום לאחר ההכתרה), על סגידה לסלבס שנמדדים לפי מראם ולא לפי סגולתם, על הפיכת הרכילות והמציצנות לאייטמים חדשותיים, ועל הקרבת החשוב לטובת המעניין; ובעיקר, על הפיכת הפליי-ליסט לחזות הקול. די. נמאס. רוצים לחשוב, להתמודד, להשקיע וללמוד.

10 - הטרדות סלולריות

והתנצלות אחרונה היא בקשת סליחה ייצוגית של ציבור משתמשי הטלפונים הסלולריים, המטרידים הסדרתיים של השחקנים, הרקדנים, הזמרים והנגנים שעל הבמה. המלחמה לא תמה. להדברה החלקית של לעיסת המסטיק, גלגול הבקבוקים ופיצוח הגרעינים, למאבק הנמשך בדשדוש במעברים, בהחלפת חוויות בשורות האחרונות (!) ובאיחורים כרוניים, מצטרף הנגע המודרני, הקולני והמטריד שכבר משגע את כולנו. הכל בידינו. תשומת לב של מה-בכך ולחיצה על מקש קטן יבטיחו הנאה שלמה ומושלמת יותר, לצופים באולם ולאמנים על הבמה. ותפסיקו לצלם עם הדור השני והשלישי. אתם גם צלמים גרועים וגם מפריעים לאלה שמצלמים מאחוריכם. צלמו אחרי ההצגה-מופע-הופעה. וקחו אז חתימה.

גמר חתימה טובה.

עמוס אורן


29/09/2006   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (2 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
2. סוף כל סוף
טל , (02/10/2006)
1.
אשת תרבות , (29/09/2006)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע