סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
כתבה
 
מאת: עמוס אורן פותח קופה: בפרינג'' כמו בפרינג''
 

 
 


בפרוס שנתו השנייה של פרס הפרינג` "קיפוד הזהב" עליו עדיין להתגבר על כמה מחלות ילדות . עמוס אורן פורש את אחורי הקלעים של הפרס ומציע להוסיף לשנה הבאה קטגוריה חשובה הנעדרת בינתיים: פרס למפעל חיים.

פרסים וקוצים

באיחור של חצי-שנה כמעט, ב-29 בדצמבר, במקום במהלך חודשי הקיץ, יוענקו פרסי "קיפוד הזהב" של תיאטרון הפרינג` לשנת 2005, באולם תיאטרון "צוותא" תל אביב. תאריך היעד המקורי, אי אז ביולי-אוגוסט האחרונים, נפל קורבן למלחמת לבנון השנייה, וגם היציאה ממנה לא הקלה על מארגני האירוע. העיר שדרות, שבה חשבו לערוך הטקס - אם פרינג` אז פריפריה - הייתה נתונה למתקפת קסאמים יומיומית, וההמתנה עד להפוגה ראויה נמשכה עוד ועוד עד שהוחלט לוותר על הרעיונות היפים לטובת יעילות. "צוותא", שתי קומות בתוך האדמה, אולם שבימים כתיקונם משמש מעוז ובית להצגות פרינג`, נמצא כבמת אירוח מתאימה, במיוחד במסגרת חגיגות היובל לקיומו.

ההשתהות גרמה לכך שטקס פרסי "קיפוד הזהב" השני, יתקיים רגע לפני שתתחיל שנת 2007, שעה שהפרסים, כאמור, מחולקים עבור הפקות ש"נולדו" במהלך 2005. אולי בשנים הבאות תהיה זיקה הדוקה יותר בין העיטורים והציונים לשבח לבין ההצגות וזיכרון הקהל. למרות שבפרינג` (כמו בפרינג`) הצגות הן כמעט חסרות גיל כי תכיפות העלאתן אינה דומה או מתנהגת לפי המקובל והמוכר בתיאטרון הרפרטוארי.

השוואה רגעית זו (שתחזור מן הסתם כמה וכמה פעמים במהלך רשימה זו) חשובה במיוחד בנקודת פתיחה זו, כי "קיפוד הזהב" נולד - יש אומרים בחטא - בפרס התיאטרון. השותפות הלא מאוזנת בין התיאטרון הממסדי לפרינג`י הולידה תסכול בקרב העוסקים בתיאטרון הלא ממוסד, שלא מצאו ביטוי והכרה נאותים בין קטגוריות פרס התיאטרון. הפיצוי המאוחר, של פרס מיוחד ל"הצגת הפרינג` של השנה" במסגרת פרס התיאטרון מ-1999, רק הגביר את התסכול ואת אי הנחת. מצד אחד הוא לא היה שווה ערך ומעמד לאחרים. לא בחרו בו חברי האקדמיה, אלא ועדה מטעם יוצרי הפרינג`. ודבקה בו הרגשה חמצמצה של עשיית טובה. מצד שני, הוא התייחס רק להצגה בכללותה וקיפח את כל היוצרים האחרים, שהרגישו, בצדק לגמרי, שגם חלקם ראוי לחשיפה ולהערכה. כך שהמאבק לעצמאות ולהינתקות, לפרס נפרד ולעשיית צדק היו שאלה של זמן.

לא כולם נענו לפניית עמותת הפרס

בהיות הפרינג` תיאטרון עצמאי, לא ממוסד, בלתי-תלוי וגם בלתי-נתמך (בדרך כלל), 19 ההצגות שמרכיביהן-יוצריהן מאכלסים את 13 הקטגוריות של "קיפוד הזהב" השני, הן כמעט טיפה בים. אמת, לפרס הוגשה מועמדותן של 24 הצגות, מטעמם של עשרה גופים שמרכזים את מרבית הפעילות הפרינג`ית (צוותא, תמונע, קרוב ונוצר מתל-אביב, תיאטרון ערבי-עברי ו"אל סאריא" והסימטה מיפו, הזירה הבינתחומית בירושלים, קבוצת התיאטרון הירושלמי ומרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי), אולם כמות ההפקות השנתית של התיאטרון האלטרנטיבי, נאמדת בין 150 ל-170 הצגות חדשות. אך למרות פנייה מטעם עמותת הפרס לכל הגופים שמזוהים כפרינג` לא כולם נענו לקריאת ההשתתפות.

הסיבות מגוונות: מאי נכונות, דרך תודעה לקויה ועד היעדר פעילות (בשנה הנדונה) ובעיות תקציב. כי כדי להיות חלק מ"קיפוד הזהב" נדרשים שני תשלומים: אחד של 750 ש"ח דמי חברות בעמותה (שהבקשה להכרה בה הוגשה בראשית שנה זו ותאושר רק בתחילת 2008), ושני של 1000 ש"ח עבור מועמדותה של כל הצגה. בוויכוח הפנימי, על מי תוטל חובת הגשת המועמדות - התיאטרון המארח (שהפך לבית) או כל הפקה צריכה להחליט לעצמה - ניצחה העמדה השנייה. "מסים" אלה אמורים לשמש "קופה קטנה", להוצאות משרדיות של מטה הפרס, אולם לגבי לא מעט הפקות, שגם כך נאנקות בשוליים תחת עולן של בעיות תקציב, דרישה זו היוותה מחסום בלתי-עביר (אם כי מטה הפרס נתן הנחות משמעותיות להצגות שהוכיחו קשיים כספיים). אגב, בשנה הראשונה, אשתקד, רק 12 הצגות הגישו מועמדות, ובהכפלת הכמות שואבים במטה הפרס עידוד רב, שביעות רצון וסיפוק.

מחלות ילדות קיפודיות

כפרס חדש, יש עוד בעיות ל"קיפוד הזהב", מחלות ילדות של התחלות קשות. השיפוט למשל. הפרינג`, כנובע מאופיו הלא-מסודר והלא-מאורגן לכאורה, לא בנוי לאקדמיה כדוגמת פרס התיאטרון (המונה בין 100 ל-120 אנשים).

הפתרון (הנוכחי) הוא ועדת שיפוט של תשעה חברים (שנבחרה על ידי ועדת ההיגוי) שאמורה לרדוף אחרי הצגות שנאבקות על חייהן, שלא מועלות באופן סדיר, ולפעמים במרווחים של חודש ויותר בין הצגה להצגה. הקושי להביא את השופטים לראות את כל ההצגות הוליד רף צפייה נמוך יחסית, של 80 אחוז מן ההצגות (בפרס התיאטרון הוא יותר מ-90 אחוז). אגב, בשל בעיות ארגוניות הם עשו זאת רק מחודש אפריל. מה שמעורר תמיהה עצומה: את ההצגות של 2005 ראה חבר השופטים ב-2006 (וליתר דיוק, מאפריל 2006). הכיצד? והרי צריך היה לראותן ב-2005? (ובאותה נשימה צריך לשאול: ומתי יראה את ההצגות של 2006?). מצד שני, זו אולי הגושפנקא לכוח חיותן ולהישרדות שלהן.

זווית בעייתית נוספת באינסטנציה השיפוטית היא היעדרו של מוסד "משפטי" לספירת הקולות. ב`פרס התיאטרון חברים ב"ועדת השיפוט" שופט מחוזי ורואה חשבון. ב"קיפוד הזהב" מונתה המעצבת הוותיקה מיקי בן כנען כאחראית על הספירה, הניקוד והשקלול. וגם אם בפרינג` כמו בפרינג`, ועם כל הכבוד למידות ההגינות והאובייקטיביות של בן כנען, שאין חולק עליהן ומטיל ספק בהן, אי אפשר שתקנון הפרס יתעלם ממוסד חיוני ומהותי זה.

ואיה הקטגוריה למפעל חיים?

בין 13 הקטגוריות מצויות כמה קטגרויות לא מוכרות. אך אם קטגוריית המבצע, למופיע שאינו שחקן (רקדן, פנטומימאי, אקרובט או זמר), מובנת, קטגוריות העבודה הקבוצתית והחדשנית נזילות יותר. ב"קבוצתית" הכוונה לעבודה שנעשתה במשותף כשהבמאי שלה אינו פוסק בלבדי אלא אחד השותפים ביצירה, וזו הגדרה שפתוחה גם לפרשנות שרירותית.

חמקמקה גם הגדרת "העבודה החדשנית" - שהרי הפרינג` אלטרנטיבי, נסיוני וחדשני מטבעו, עם תפישת חלל שונה ואחרת ואלמנטים רב-תחומיים בולטים. אבל רצונם של הוגי הקטגוריות כבודם, כמו יכולתם להבחין בין חדשני פחות לחדשני יותר.

ועם זאת קטגוריה אחרת, משמעותית מאוד לטעמי, נעדרת מ"קיפוד הזהב". הפרס למפעל חיים. ה"קיפוד" אמנם צעיר אבל הפרינג` חי לצד התיאטרון הממסדי כמעט מאז ומעולם. והוויתור על עיטור כבוד זה הוא החמצה כפולה: אחת תדמיתית וגם מוסרית, שמצביעה על עקרות ועיוורון מסוימים כמו על אי יכולת העוסקים בפרינג` להוקיר ותיקים או מרכזיים בעשייה; ושניה מעשית, כי פרס מפעל חיים מספק כותרות ליחסי ציבור, מה שנחוץ מאוד ל`"קיפוד הזהב" בראשית דרכו.

הענקת פרס מפעל חיים לניקו ניתאי, על פעילותו ארוכת-השנים, המסורה והבלתי נילאית לטובת הפרינג`, הייתה עושה צדק עמו ומזכה את מכבדיו בתשואות ובתשומת לב ציבורית ראויה.

פורסמו המועמדים לפרס הפרינג`


15/12/2006   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1.
מיקי בן כנען לעמוס אורן , (16/12/2006)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע