סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
טור אישי
 
מאת: עמוס אורן פותח קופה: לחיי החיים האמיתיים
 

 
 
כבאשתקד, גם השנה זכה בתואר המועמד שצריך היה אותו ביותר, ולא בהכרח זה הראוי לו


גמר "כוכב נולד" אמש, היה מפלט מפייס ומרגש, גם אם זמני וחולף, מסיוט נפשי של יום מפרך, בו התוודעה המדינה לזוועה מצמררת ובלתי מוכרת של אכזריות אבהית. לשעה קלה יכול היה העם הצופה במדורת השבט הטלוויזיונית בערוץ 2, לשכוח את סיפור חייה המזעזע של רוז הקטנה, למחות דמעת התרגשות, לשחרר אנחת רווחה ולהצטרף לחיבוק הגדול שעטף את ישראל בר-און, מלצר בן 19 מבאר שבע, גם הוא, ביותר ממובן אחד, ילד אובד. "אתם החייתם אותי מחדש", הודה בהתרגשות הנער החרדי-עד-לא-מכבר לקהל הרבבות בחוף גולן בכינרת ולמאות אלפי מסמסים בבית, אחרי שהעניקו לו את תואר "כוכב נולד 6".
 
ה"נצחון" של ישראל בר-און היה מוחץ וחד-משמעי. עם 56 אחוזים מקולות המצביעים. היריבות לכאורה, שהתפתחה בשלבים האחרונים של התוכנית, בינו לבין לי בירן (17), הצלע הגברית האחרת במשולש הגמר, התבררה כווירטואלית בלבד. בירן סיים אמנם במקום השני, אך 24 האחוזים שקיבל, פחות ממחצית הכמות של הזוכה, היו קרובים הרבה יותר למקום השלישי, לשם נדחקה, כצפוי כמעט, המתמודדת הנשית בחבורה, כרמל אקמן (22).
 
לבנות, למרבה האכזבה, אין סיכוי לזכות ב"כוכב נולד". מאז העונה הראשונה, שריכזה מן הסתם את מיטב הכוחות בדור הנוכחי, וסיפקה דו-קרב מסעיר בין נינט טייב ולשירי מימון, זמרות-בנות מגיעות לגמר בתפקיד קישוט (גם אם הן זוכות, כבעונה שעברה, במקום השני). כשרובו המכריע של ציבור המצביעים הוא בנות עשרה, תשומת ליבן ניתנת למתמודדים בנים (קשה עדיין להגדירם "גברים"). ולפעמים נדמה שבהפקת התוכנית עושים מאמצים (כמו השנה, למשל) למנוע גמר על טהרת הבנים, ולו מטעמי תקינה פוליטית ואפלייה מתקנת.
 
בגרות אישית ואמנותית מפתיעה
  
כבאשתקד, גם השנה זכה בתואר המועמד שצריך היה אותו ביותר, ולא בהכרח זה הראוי לו. כמו מארינה מקסימיליאן בלומין, אולי האמן הבשל ביותר שהופיע על בימת "כוכב נולד" עד כה, ש"הפסידה" בגמר לזמיר התימני בועז מעודה, בידיעה שהעתיד שלה נהיר ובטוח, כך גם הפעם ההערכה היא שדרכם של "המפסידים" בירן ואקמן סלולה וברורה יותר, מאשר ה"הנג-אובר" המצפה לבר-און, צעיר עם סיפור חיים מכמיר לב ומרתק. הם שכנעו שהם יעשו את זה בכל מיקרה. הוא? לא כל כך בטוח. ובכל זאת ניתנה הזדמנות למי שביקש להרים כוס יין "לחיי החיים החדשים שלי". הרשות נתונה, והיא בידיו.
 
למען ההגינות, צריך להודות על האמת שלמרות תלונות וטרוניות כלפי דלותה-לכאורה וזוהרה העמום-כביכול של "כוכב נולד 6", משתתפיה הפתיעו בבגרותם האישית בנוסף למוזיקלית והאמנותית. ולא רק השלישייה הנועלת אלא גם מתמודדים כאביב משולם, עדי אבישי ואחרים. הם הפליאו בבחירות שלהם ויותר מזה בהנמקה ובהתמודדות האמנותית עם שירים ובמה. במיוחד בערב הגמר: אקמן שבחרה שיר קשה ובלתי שגרתי כמו "כמו ציפור משוגעת", אחרי שהפגינה לאורכה של העונה הקצרה מצלול נהדר ומגוון ויכולות שירה מענגות; בירן שהעניק צבע אלטרנטיבי בתכלית ל"עוד סיפור אחד של אהבה", אחרי שהוכיח גם בשלבים המוקדמים שהוא לא עושה חשבון, יודע מה הוא רוצה ואיך הוא רוצה להישמע, ותמיד לקח את השירים אליו; ובר-און, ה"כוכב" החדש, שהתעקש לדבוק בשיר שלו "נרים כוס יין" וגילה אומץ לב נדיר ומפתיע של יוצר-מבצע שמשוכנע בצדקת דרכו.
 
תרומה לתדמית המוזיקה הפופולארית
 
אישית, לא התלהבתי ממנו לאורך העונה, אבל איני יכול שלא להעריך אותו להצדיע לו על הדרך האמיצה, הבטוחה והמנוסה (!) בה התנהל בגמר. לתת את המיקרופון לקהל, בהופעה הראשונה בחייך תחת כיפת השמיים ולראשונה בחייך מול יותר מהעשרות הבודדות שמילאו מדי שלב את האולפן, זה בגדר התעלות אם לא תופעת טבע. אגב, לראשונה בתולדות "כוכב נולד" ששיר חדש, לא מוכר, מביא זכיה בבכורה, וגם לראשונה שהתוכנית תורמת לפופ המקומי להיט מקורי, בזמן אמת, של מתמודד. אפילו ג`קו אייזנברג לא הצליח לעשות זאת. ולהיטי הרדיו מן התכנית היו תמיד גרסאות חדשות ללהיטי עבר, ופה ושם שירים שנכתבו לשימוש המתמודדים ו/או הזוכים.
 
אולי דווקא אנקדוטה זו תשפר את הדימוי של "כוכב נולד" בעיני אצולת כוחות מרכזיים וגורמים נחשבים בפופ וברוק הישראלי. נכון שהשנים עמעמו והיקהו את המתקפה התקשורתית כנגד "תעשיית גירסאות הכיסוי" של "כוכב נולד", שהעדיפה להעלות גירה עם שירים ישנים ומכרים ולא להתמודד עם יצירות חדשות ומקוריות. השורה הארוכה, המרשימה והמתארכת, של כוכבי זמר ישראלי שמשתפים פעולה עם גיבורי התוכנית (העונה הצטרפו אליהם יצחק קלפטר, יהודית רביץ, קורין אלאל, עברי לידר ואפילו שלמה ארצי, וגם ...טריפונס) מעידה שמשהו נסדק ב"אנטי" נגד "כוכב נולד". שמתבססת ההכרה שזו בעצם התוכנית היחידה בטלוויזיה הישראלית שמקדמת מוזיקה ישראלית ב"פריים טיים". מה זה "מקדמת"? טוחנת, דופקת בראש, קובעת סטנדרטים ושולתתתתת. נכון שקל לצקצק בלשון ולקטר שזה לא יפה, לא נאה ולא מכובד, אבל מי אם לא זמרים עצמם, ודווקא כוכבים מובילים ביניהם, יודעים עתה להעריך את התרומה של "כוכב נולד" לתדמית ולצריכה של המוזיקה המקומית. ולנוכח הרומן המלבב והמלבלב הזה, לא ירחק היום וגם אביב גפן, ברי סחרוף ויהודה פוליקר יהיו משת"פים של "קשת" ו"טדי הפקות", וגם שבט הבנאים, כבודדים וכמשפחה.
 
חממה משפחתית וסדנה אנושית
 
באותה מידה אי אפשר שלא להשתאות ולהריע למשפחתיות הנוטפת של "כוכב נולד". נכון, לפעמים זה נראה דביק ומעיק, לפעמים זה נראה סחבקי ומיותר. אבל בגדול, תחושת החום והמשפחתיות היא המעלה הגדולה של ההפקה ושל מנווטיה (בעיקר המעבד המוזיקלי עמוס בן דוד, הבמאי יואב צפיר והמנחה האבהי צביקה הדר, ואפילו השופטים, לכאורה האנשים הרעים בסיפור המעשה). זה לא פשוט, אפילו אכזרי, לנפות בכל תוכנית משתתף אחד לפחות ועדיין להישאר משפחה, ולהפסיד בגמר יצרי ולהישאר חברים (או שככה זה נראה). זה חוסנה של המסגרת. היא חממה מלאת חיוניות וסדנה אנושית. יוצרת לא רק גאוות יחידה, אלא רגשות שייכות ונתינה. לא שוכחים את הנושרים. דוחפים, מעודדים, שומרים אותם. כמו את זוכי השנים הקודמות, הילדים המוצלחים, הבנים היקרים. חשוב להם להוכיח שהמותג מנצח. לא רק ברייטינג, גם באמנות.
 
ועדיין זו רק תכנית מציאות. המציאות האמיתית מחכה בחוץ. כפי ששר ישראל בר-און בלהיט הבכורה שלו: "אז נרים כוס יין לחיי חיים אמיתיים". הדרך האמיתית, הקשה והמפרכת, מתחילה מהיום, כאילו כל ה"כוכב נולד" זה לא היה. הוא היה. נתן חשיפה, קרש קפיצה ונקודת זינוק, אבל בעצם צריך להתחיל הכל מחדש ומהתחלה. וזה לא פשוט ולגמרי לא קל, ויש לנו כבר 15 פינאליסטיים מחמש העונות האחרונות ללמד שאי אפשר לנוח על זרי הדפנה ועל הילת הנצחון. ומי שחשש מהצפת הפופ הישראלי בזמרי פלסטיק בוגרי "כוכב נולד" יכול להירגע. למרות קיצורי הדרך וקפיצת הדרך, עדיין יש קשיים. וגם אלבומי בכורה מדוברים, הופכים לענבי בוסר בדוכני התקליטים. ולמרות זאת, הגמר האחרון הציג שלושה בוגרים דעתניים והחלטיים. אם כי, ייקח זמן עד שיממשו את כישרונם.
 
עד שזה יקרה, להתראות ב"כוכב נולד 7", ההפקה הכי מתוקתקת בטלוויזיה הישראלית.


27/08/2008   :תאריך יצירה
קישורים
אתר קשת

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (9 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
9. לאיסטר כמה טעויות..
מור , (31/08/2008)
8. שילכו לישון...
מירי , (31/08/2008)
7. כמו תואר בהצטיינות בשלוחת לטביה
רון , (30/08/2008) (לת)
6. כוכב
די , מרכז (30/08/2008)
5. ראוי גם ראוי
דנה , חיפה (29/08/2008)
4. ישראל אהובי!
חסוייי , ..... (28/08/2008)
3. קריטריונים לשינוי
צופה עם דעה בוגרת , תל אביב (28/08/2008)
2. ראוי בהחלט!
עוד צופה עם דעה , (28/08/2008)
1. כתבה מעניינת מאוד אך ישראל כן היה ראוי ביותר
צופה עם דעה , תל אביב (27/08/2008)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע