סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
טור אישי
 
מאת: עמוס אורן פותח קופה: מפח נפש טורקי
 

 
 
על האכזבה מביטול ההגעה לארץ של אמנים מטורקיה ועל המרוץ ל"שיר המלחמה" הבא


לא מפרידים בין פוליטיקה ותרבות

נכון שנותרו שרידים, בעיקר ארכיאולוגיים וביורוקרטיים, לשלטון העותומנים בישראל. אולם גם לאחר הסתלקותה, לתרבות הטורקית - שבאה במקום האימפריה המוסלמית האחרונה -  לא הייתה נוכחות משמעותית והשפעה קריטית בתרבות הישראלית. אפשר בקושי להיזכר במופעים או אירועי תרבות טורקיים מסעירים, שיובאו לישראל והותירו בנו חותם. אז`דה פקאן? סלדה? איברהים טטליסס? עומר פארוק טקבילק? שולטן אוף דה דאנס? הרכב ב"מחול לוהט" לפני 10 שנים? רקדנית בפסטיבל הקודם של תל אביב דאנס? מופעי מחול סוּפי?
 
ודווקא הביטול הגורף, ללא ספק בהוראה מלמעלה, של ביקור אמנים ולהקות מטורקיה בסוף שבוע זה בארץ, כתגובה לקרבות בדרום הארץ, מעורר תסכול ואכזבה, וגם הרגשת בגידה אישית, גם אם מביאים בחשבון את הרקע הדתי המוסלמי. דווקא על סמך ניסיונה של טורקיה להתקבל לאיחוד האירופי, הסכמתה של ממשלת ישראל לעצום העין מול חלקה בשואת העם הארמני, ועל הפיכתן של ערי טורקיה, ובעיקר עיירות הנופש והקלאבים שלהם לחופי הים התיכון והים האגאיי לבית שני שלנו, וגם על ההרגשה שהמדינה הזאת הצטיירה כגשר אל העולם המוסלמי, אפשר להבין את האכזבה על כך שאינם מסוגלים להפריד בין פוליטיקה לבין תרבות (וספורט).
 
לצערי, גם אני חוטא, ממש בכתיבה זו, בשילוב השניים. אני מבין קטן בפוליטיקה. אבל זה התסכול הפרטי שלי מכך שמנצח ופסנתרן שהיו אמורים להשתתף ב"מעדן טורקי", קונצרט של התזמורת הקאמרית הרצליה, ולהקות המחול "סיגדם" ובלט בית האופרה מאיסטנבול, כאורחי מרכז סוזן דלל, נצטוו להישאר בבית בהוראת מדינה גורפת וחד משמעית. לו הייתה זו החלטה של האמנים עצמם, היה קל יותר לעכל אותה, כי כפרטים ואפילו ממה שנקרא "העם הטורקי", אין לנו ציפיות בלתי הגיוניות. כמוסלמים, או כתושבי מדינה מוסלמית, נטיית ליבם ברורה לי. אבל מהממשל - שמצד אחד רוצה להיות חבר באיחוד האירופי, ומצד שני התיימר לתווך בינינו לבין הסורים, ואף הביע נכונות להיות בכוח שישמש כחיץ בינינו לבין רצועת עזה שלאחר ניקיון הבית שם - ציפיתי לעשות את ההפרדה, לפחות בהתנהגות התרבותית. והמחאה של ממשלת ישראל לגבי ההתבטאויות הפוליטיות החריפות של ראשי השלטון בטורקיה, צריכה לכלול גם התייחסות לא פחות תקיפה ונמרצת על הבידול התרבותי, על הביטולים של אירועי השבוע הנוכחי, במחול ובמוזיקה.
 
וכולה מה? התנדבנו לחגוג 85 שנים לכינון הרפובליקה הטורקית. לא עסק שלנו. יותר שלהם ואינטרס שלהם. הם לא רוצים שנשתתף בחגיגות של אתא טורק? יבושם להם. נכון שאנחנו כמהים להשתייך. כמהים לחילופי תרבות, משתוקקים להכיר ולהיחשף לאמנויות אחרות. אבל ההפסד שלהם. הם הרי צריכים להכיר אותנו. כשאנחנו נדלקים על משהו, אנחנו נסחפים, מתמכרים. ולמרות שאנחנו מורגלים או נכונים לביטולים, במקרה הזה שלא יעשו לנו טובה במועד מאוחר יותר. לפחות לא לי. אני נעלבתי (ותמונות של כמעט-הלינץ` בכדורסלני בני השרון באנקרה, חרוטות לעד בזכרוננו).
 
הכוונות טובות, המעשים פחות
 
ובאותו עניין, כמעט, אך מזווית אחרת: בין התגייסות והתנדבות לשמן, נוכח הגילויים המרגשים של תרומות, הזמנות וביקורים של אמנים, מופעים והצגות בדרום הארץ וגם במרכז, לבין יחסי ציבור גרידא, עובר מסתבר, גבול דק מאוד. לא עברו שבועיים מתפיחת המאמץ המלחמתי בדרום הארץ, וכבר מופגזים ומופצצים אתרי האינטרנט ותחנות הרדיו בשפע שירים חדשים ובלינקים לשירים קיימים, אך לא מספיק מוכרים וידועים, באמתלה צינית של התגייסות להרמת המורל.
 
אין ספק שהכוונות טובות, אבל תזמונן וחפזונן, מעיד על ניסיונם של אמנים, מנהליהם, יחצ"נים ומקבלי ההחלטות, להפיק רווחים מיידיים - תדמיתיים בעיקר- מן המצב. כמו הכריזו, באופן בלתי רשמי, על פתיחתו של המירוץ להכתרת "שיר המלחמה" החדש. ואני תוהה אם זה לא מגושם ושקוף מדי, ואולי גם לא כל כך נעים.
 
כך למשל, ב"תו השמיני" מבקשים "לעודד את העורף שנמצא תחת מתקפה", עם הפניה ל"תפילת הדרך" של שלמה גרוניך (מאלבום המקורות האחרון שלו) בנימוק של "מתפללים לשלום חיילינו ולחזרתם הביתה בשלום". בשמו של זמר אחר, מופנית תשומת הלב לשיר מסוים בביצועו, שנכתב אמנם לאחר אסון המסוקים, שלפני יותר מעשר שנים, אך נכלל באלבום התפילות האחרון שלו, בנימוק ש"הטקסט עדיין רלוונטי... נוכח מציאות יומיומית שהפכה לחלק משגרת חיינו". זמר נוסף מוציא דווקא עכשיו שיר שמח שאמתלה ש"הלהיט החדש בא להזכיר לנו שגם כשהמצב מתוח וקשה החיים פשוט יפים".
 
שבק ס` בחרה להוציא בימים אלה את השיר "מלחמה בשידור ישיר" מאלבומה החדש (מלפני חודשיים) "בום קרנבל", בהנמקה דעתנית-משהו של "זו לא הטפה, אבל קצת ביקורת לא תזיק לנו", והפניה לטקסט שמלותיו: "...לפי הלוויין לא מזהים ת`מדינה/  כי זו אותה מלחמה בתחנה שונה/ כותרות אדומות מבשרות על מתים/ כנראה שהשלום מוכר, אין קונים".
 
ב"אן.א.סי. יונייטד" נחפזו לשגר השבוע לרדיו שיר חדש של קובי ("בא מן השתיקה") אפללו בשם "יש בי אור", שניתן לפקפק בלגיטימיות הוצאתו בימים אלה, אם כי היא "מתחפשת" היטב להשתלבות במאמץ כתרומה של הזמר (במה? בתמלוגים מהשמעות? בהכנסות ממכירה עתידית?) "לפעילות עמותה לחיזוק הקשר האישי בין הציבור בישראל והציבור היהודי בארצות שמעבר לים לבין חיילי צה"ל".
 
הגדיל עשות הזמר אייל גולן (או מי מטעמו) שבתוך שבועיים  העלה שני שירים לרדיו: אחד "יפיופה", להיט במשקל נוצה שהשתלט מיד על מצעדי ההורדות, ההשמעות והרינגטונים, ואת "לנצח, בני", בלדה יפה, שקטה וכואבת, ההיפך הגמור מ"יפיופה", כחלק מ"המאמץ המלחמתי" שלו. אגב, שם השיר (מלים של בת-שחר צפריר; לחן של עוזי חיטמן), שאינו מנוקד, עשוי להטעות שדרים לא אחראים. הכוונה ל"נֶצַח", ולא "לְנַצֵחַ"...
 
ואלה רק חלק מן הדוגמאות למתקפה שרק תגבר ותתעצם ככל שצה"ל ישהה ברצועה. בשלב זה, של ההפתעה, מזדרזים להוציא שירים מהימ"חים, מהמזווה, מן הקיים, מאלבומים שיצאו או כאלה שאו-טו-טו ייצאו. אך בתוך זמן קצר הגרפומנים ומחפשי התהילה, לא יתאפקו ויתחילו לכתוב ולהקליט במיוחד (אם לא עושים זאת כבר). האם לא על זה נאמר: שמור אותי מאוהביי, משונאי אשמר בעצמי?09/01/2009   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (2 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
2. לא מעוניין בתרבות הטורקית.
מושון , חולון (09/01/2009)
1. בלי קשר למלחמה,וראה לנכון לשחרר את השיר בימים אלה
איייל תכנן לשים את השיר באלבום , (09/01/2009)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע