סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2024 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ריאיון
 
מאת: טל גורדון כשמיכאל גוטליב פגש את קורין אלאל
 

 
 
כתבתי ואספתי הרבה שירים בזמן הזה, שרובם טובים בעיניי, אבל לא סתם לא הוצאתי אותם עדיין. היו כבר מספיק שירים לאלבום, אבל משהו עצר אותי מלהוציא אותם. אלבום צריך להיות דבר שהוא שלם, מין תעודת זהות של אותו רגע, וכנראה שזה לא בדיוק היה שם"
רגע לפני השקת אלבום חדש בתיאטרון תמונע, טל גורדון תפסה את מיכאל גוטליב לשיחה


לפני חמש שנים הוציא המוזיקאי מיכאל גוטליב את האלבום הראשון שלו, וכעת הוא ממשיך את החיבור בין המקום המושכל והרקע הקלאסי ממנו הוא מגיע, לבין עולם הרוק-פופ בו הוא פועל, ומוציא את "ביג בן", אלבום שני שרובו לחנים שלו לשיריהם של אשר רייך, נתן אלתרמן, ויסלבה שימבורסקה ואילן שיינפלד.

את האלבום הפיקה קורין אלאל, שגם השפיעה רבות על עיצובו התוכני של האלבום החדש, תוצאה של שיתוף פעולה מתמשך בין השניים בשנים האחרונות. ב-29 בדצמבר 2015 ישיק גוטליב את האלבום החדש בתיאטרון תמונע, כשקורין היא, כמובן, אורחת הכבוד.

"לפני שנתיים עשינו יחד מופע אחרי שיצרתי איתה קשר", מספר גוטליב. "אני אוהב את המוזיקה שלה מאז שאני ילד קטן והרבה שנים חלמתי לעשות איתה משהו ולא כל כך ידעתי מה, ובאיזשהו יום פתאום אמרתי, זה יכול להיות מעניין לשמוע את השירים שלה במעטפת קאמרית כזאת, עם כלי מיתר במקום רוקנרול. אז יצרתי איתה קשר ולמזלי היא גם נדלקה על הרעיון, ומשם זה פשוט קרה. עשינו מופע לפסטיבל הפסנתר, 'לתמונה נוספו המון צבעים', והייתה לנו אפשרות להקליט את המופע באותו ערב, מאוד אהבנו את מה שיצא מזה אז הוצאנו את זה כאלבום לפני שנה והמשכנו להופיע עם המופע הזה עוד כמה פעמים".

מיכאל-גוטליב-גיא-נחום-לוי-1.jpg
מיכאל גוטליב (צילום: גיא נחום לוי)

   

"ברמה האישית נהיינו ממש חברים"

והחיבור היה מספיק חזק כדי להוביל אותך גם לאלבום הסולו שלך. מה  מחבר אתכם ברמה האישית ?

"אני חושב שהחיבור הראשוני, לפחות מבחינת איך שאני תפסתי את זה ממנה, היה שהצלחתי לראות בשירים שלה משהו שאולי לא היה כל כך ברור קודם לאוזן שהוא נמצא שם. אני חושב שמוזיקלית כאילו היו לנו תפיסות קצת שונות - היא מאוד אינטואיטיבית ואני הרבה פעמים בא אולי, ממקום קצת יותר שכלתני. אבל ברמה האישית נהיינו ממש חברים, פשוט התחברנו, ומהר מאוד עברנו לדבר על דברים אישיים.

"מה שמבחינתי חיבר אותנו הכי חזק, וזה מה שהוביל אותנו לאלבום הזה, היה העובדה שכמה חודשים אחרי ההופעה המשותפת שלנו ואחרי שעבדנו על עוד איזה פרויקט, באתי אליה עם השירים שלי, והיא מאוד אהבה את הלחנים, ואמרה לי שברור שלהלחין אני יודע, אבל את עניין הטקסטים עוד צריך לפתור, ואם אני לא כותב את הטקסטים בעצמי אני צריך למצוא טקסטים שמדברים אותי".

קורין-אלאל-איתמר-כהן.jpg
קורין אלאל (צילום: איתמר כהן - יוקי צלמים)

ובכל זאת יש באלבום גם שני שירים שכתבת, האחד עם אחותך, איילת רוז גוטליב, מוזיקאית גם היא

"האמת שהם השניים היחידים ששרדו מהשירים שהבאתי לקורין. בעצם מה שקרה זה שהיא נתנה לי איזה 50 ספרי שירה, ואמרה לי, 'קח, תקרא, תבחר טקסטים שאתה הכי מרגיש שהם שלך. אל תלחין עדיין. רק תבחר טקסטים ותראה לי איזה טקסטים בחרת'".

למה בעצם ויתרת על הכתיבה העצמאית שלך?

"אני חושב שהאמירה בטקסטים שלי לא הייתה מספיק מחודדת. זה הרגיש קצת כללי. זה אולי גם עונה על השאלה של מה קרה במהלך חמש השנים שעברו מאז האלבום הראשון שהוצאתי. כתבתי ואספתי הרבה שירים בזמן הזה, שרובם טובים בעיניי, אבל לא סתם לא הוצאתי אותם עדיין. היו כבר מספיק שירים לאלבום, אבל משהו עצר אותי מלהוציא אותם. אלבום צריך להיות דבר שהוא שלם, מין תעודת זהות של אותו רגע, וכנראה שזה לא בדיוק היה שם".

ולא חווית איזה משברון עם ההבנה שאתה הולך לטקסטים של אחרים ועוזב את שלך?

"לא זכור לי שהרגשתי ככה. כנראה בגלל שזה רק חיזק לי את התחושה הפנימית שזה עדיין לא לגמרי שם".

"התרגשתי מאיך שהוא מתאר את הבנאדם כמו שהוא"

" עוד לא טיילנו בתוך העבר שלך / בין ביתי לביתך מפרידים תמהון / הוריך , זהירותך , והקו הירוק . לכן , /
תמיד אתה נראה לי כגיבור יורד
/ מתוך ארצות האינתיפאדה " ("בין ביתי לביתך", מילים: אילן שיינפלד, לחן: מיכאל גוטליב)

כשאתה מתבונן על הטקסטים שבחרת , מאלתרמן ועד אשר רייך , מה מאפיין את הטקסטים האלה ?

"אני חושב שבאלבום הזה יצא בעיקר שהרבה מהם מדברים על דברים חברתיים ופחות על העניין האישי. השיר הכי אישי שיש שם, שלא אני כתבתי, זה 'בין ביתי לביתך' של אילן שיינפלד, שגם הוא, מבחינתי, פוליטי. הוא שיר מאוד אישי כי הוא שיר אהבה, אבל על יחסים בין בחור עירוני לבחור מתנחל מאריאל, שזה אמנם לא משהו שהיה לי אף פעם, אבל כל כך התרגשתי מאיך שהוא מתאר את הבנאדם כמו שהוא, בלי להתעלם מהקונטקסט הפוליטי של זה אלא להפך, להגיד, אני כבר מקבל את זה ואוהב את זה כמו שזה. אז עיקר הבחירות היו שירים עם אופי חברתי, ואולי קצת פוליטי".

הבחירה הזו נובעת מכך שאצלך כל האישי פתור?

"לא, הוא ממש לא פתור, אבל הרגשתי שיותר דחוף לי כרגע להתעסק עם הדברים האלה. זה קצת יותר בוער. אני מרגיש שבאלבום הראשון התעסקתי די הרבה עם עצמי, ואת הדברים הממש מהותיים שהיו לי להגיד אני חושב שכבר אמרתי, ולא קרה איזה משהו כל כך דרמטי בחיים האישיים שלי שגרם לי להתעסק עם זה".

שום דבר דרמטי? התחתנת עם בן זוגך בזמן הזה...

"אבל החתונה הזאת הייתה משהו שמבחינתי היה איזה סמל. המערכת יחסים שלנו הייתה כבר בת שבע שנים וזה היה מין צעד סמלי כזה. אולי זה לא מרגיש לי כמו דבר נורא דרמטי גם כי לא עשינו חתונה גדולה אלא טקס ממש צנוע בבית של ההורים שלי. התעסקתי הרבה באלבום הראשון בדברים שקשורים למערכת יחסים, כי אני מרגיש שאת החלק הדרמטי - שהיה המרחק ממנו בתקופה שהייתי בחו"ל, למשל - זה אבן דרך שצריך לציין, יותר מטקס, שמשמעותי ככל שיהיה הוא עדיין רק טקס. אנחנו כמו זוג נשוי כבר בחמש השנים האחרונות, שנתיים שלוש לפני שהתחתנו".

   

מתואר בקומפוזיציה למופע רוק

הדרך עם קורין היא חלק מאותו ערבוב של עולמות מוזיקליים שאתה שייך אליהם

"עשיתי תואר בקומפוזיציה ובמוזיקה לקולנוע בברקלי קולג' בבוסטון, ואפשר להגיד שאני מהילדים שלמדו פסנתר מגיל אפס. תמיד רציתי להלחין שירים ולשיר אבל לקח לי המון זמן עד שהעזתי לפתוח את הפה ולשיר, אז התכווננתי יותר לכיוון של כתיבה לקולנוע, לתיאטרון, הלחנה שהיא קצת יותר מאחורי הקלעים. העולם הקלאסי תמיד היה אצלי ברקע כי בזמן הלימודים גם לומדים תזמור ואיך להשתמש בכל הכלים וזה תמיד מאד עניין אותי, אבל אף פעם לא היו לי שאיפות להיות פסנתרן קונצרטים. זה היה יותר בעניין של להחכים וללמוד את כל הכלים שיש לעולם הזה להציע.

"באלבום הקודם ממש כתבתי את כל העיבודים. לא היו גיטרות, למשל. היה צ'לו, כינור, בס, תופים ופסנתר, אז לצ'לו ולכינור ממש כתבתי בתווים את כל התפקידים והכל היה ויז'ן שלי במאה אחוז. כשעבדתי עם קורין על המופע שלה היא אמרה לי שמה שהיא אהבה בעיבודים שעשיתי זה שזה לא מרגיש כמו מוזיקה קלאסית שעושים על שירי רוק אלא כמו רוקנרול, רק עם אנרגיה של כינורות במקום של בס תופים".

ועכשיו כל הקצוות נקשרים במופע ההשקה הקרוב בתמונע

"כן. נשיר את כל שירי האלבום החדש, וקורין, כמובן, תשיר איתנו כמה שירים. המופע הוא בהרכב של האלבום, גיטרה, בס, תופים וקלידים, הרכב רוקנרול הכי בסיסי שיש, שגם זה היה סוג של שינוי. באלבום הקודם היה נורא חשוב לי שיהיה עושר של כלים וכינורות, ופה אני דווקא נורא מבסוט מזה שיצא סאונד חם ובסיסי של רוקנרול, שזה בדיוק מה שהתאים לשירים האלה".

מיכאל-גוטליב-גיא-נחום-לוי.jpg
מיכאל גוטליב (צילום: גיא נחום לוי)

מיכאל גוטליב, "ביג בן", את האלבום אפשר לקנות בבנד קמפ, בדיסק סנטר ובאייטונס.
מופע ההשקה לאלבום יתקיים ביום שלישי, 29 בדצמבר 2015, 21:30 בתיאטרון תמונע. לפרטים נוספים: 03-5611211


למועדי מופעים >

16/12/2015   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. נשמע מעולה. איפה אםשר לשמוע עוד?
אורן , חולון (20/12/2015) (לת)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע