סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2022 יולי 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה פסטיבל העוד 2017 ירושלים
 

 
 
הפסטיבל מארח את שלוש הדיוות היווניות על במה אחת: דימיטרה גלאני, אלני צליגופולו ויוטה נגה


פסטיבל העוד הבינלאומי ה-18 בירושלים יתקיים השנה בתאריכים 9-2 בנובמבר באולמות תיאטרון ירושלים, בית שמואל ובית הקונפדרציה.
 
"השנה נציין 18 שנים לקיומו של פסטיבל העוד, במהלכן הצגנו את מיטב המוזיקה המסורתית והחדשה של מאסטרים גדולים ונודעים, לצד הדור הבא של מוזיקאים פורצי דרך" אומר אפי בניה, המנהל האמנותי של הפסטיבל ומוסיף: "מאז נוסד הפסטיבל הוא מושך אליו יוצרים מגוונים, המייצגים שורשים תרבותיים שונים, ובכך מוכיח עד כמה חשוב הדיאלוג הבין-תרבותי הן ליוצרים והם לקהל הנאמן שממלא את אולמות הפסטיבל.  

"הפסטיבל ה-18 ייתן דגש על חיבורים מפתיעים של מסורות מוזיקליות עתיקות עם מוזיקה עכשווית, ויציג מופעים בינלאומיים ייחודיים הממשיכים את פועלנו לחשיפת הקהל הישראלי לתרבויות שונות. כך למשל, בשנים האחרונות פתחנו צוהר מרתק למוזיקה הקלאסית ההודית, וכהמשך לכך אנו גאים לארח השנה בהופעת בכורה יחידה בארץ את גדול נגני הסארוד בדורנו, אוסתאד' אמג'ד עלי ח'אן. בנוסף, אנו רואים חשיבות רבה בהצגת יוצרים יווניים ידועי שם,  ועל כן יינעל הפסטיבל במופע משותף ראשון בארץ של שלוש הזמרות היווניות הגדולות דימיטרה גלאני, אלני צליגופולו ויוטה נגה. כמו כן יוצגו בפסטיבל חיבורים אמנותיים מקוריים בין יוצרים שונים, הפקות מקור ייחודיות, הופעות מחווה ועוד".

מופעים בינלאומיים 

מופע פתיחה: "אגרי" מטבליסי
 
את הפסטיבל יפתח מופע ראשון בישראל של "אגרי": הרכב אתנו-ג'אז מטביליסי המרענן את  המסורות המוזיקליות הגיאורגיות עתיקות היומין, ביניהן שירה פוליפונית ושירים וריקודי עם מסורתיים, ומשלבם עם אלתורי ג'אז ובלוז. הפסיפס המוזקלי הזה מציג לצד כלים מערביים גם כלי נגינה גיאורגיים כפנדורי, צ'ונגורי, דודוק וחמת חלילים גיאורגית. הדיאלוג של ההרכב עם מזרח ומערב ועם "שלנו" ו"שלהם" הוא דיאלוג מכיל ומקבל, המאפיין את התרבות הגיאורגית במשך מאות שנים. חברי אגרי ניגנו בעבר עם הלהקה הגיאורגית Shin. מאז 2009 הם פועלים כהרכב עצמאי שהוציא כבר שני אלבומים ומופיע בארצות הברית וברחבי אירופה.
 
אלכסנדר חיזאנישווילי צ'ונגורי, דודוק, ציבוני, סלמורי, גודרדזי חבטיסיאסשבילי  פנדורי, מיכאיל טוטיאורי דודוק, דולי, סבה חיזנשבילי קחון, דולי, אודו, דרבוקה, ג'אבה מרגבלאני שירה, פסנתר, בונדו טשקודיאני שירה, זזה קצ'קמדז'ה בס, פרידון סולברידז'ה ריקוד, נינו טוטיאורי ריקוד.

אגרי . חמישי, 2 בנובמבר, 21:00, אולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים

אגרי יחצ8.jpg
אגרי (צילום: יח"צ)

 

מופע נעילה:  דימיטרה גלאני, אלני צליגופולו ויוטה נגה

הפסטיבל יינעל עם מופע ראשון ומיוחד בארץ של שלוש הדיוות היווניות  דימיטרה גלאני, אלני צליגופולו ויוטה נגה. הן הופיעו לראשונה יחד באתונה ב-2016, בתוכנית המבוססת על מוזיקה יוונית עממית – מופע שהוביל לסדרת הופעות מצליחה ביוון ובלונדון וכעת גם בישראל. במופע ישירו השלוש שירים שהפכו לחלק מהזיכרון הקולקטיבי של יוון, גברו על מהמורות הזמן והתהפוכות הפוליטיות ביוון של המאה העשרים, ושנכתבו והולחנו על ידי הגדולים והמקוריים באמני יוון, כגון: מאנוס חגידאקיס, מיקיס תאודרקיס וסטארבוס קסרחקוס. בנוסף הן יבצעו שירים מתרבות איזמיר, שירי עם מסורתיים ואף שירים מודרניים המתכתבים עם שיריהם של היוצרים הגדולים.
 
דימיטרה גלאני שירה, אלני צליגופולו שירה, יוטה נגה שירה, גיאנקופולוס סראפים תופים, דיאמנטיס ארגיריס כלי הקשה, קציקיס ניקוס בוזוקי, קוּרה-מנדולין, קונסטנטינו תומאס עוד, קתרוס, בוזוקי, מנסיס ספירוס פסנתר, פרוביס סטליוס בס, צרדאקס אפוסטולוס קאנון, בגלמה, חדזיקונסטנטינו ספירוס גיטרות, בגלמה, חדזיסטברו אריסטידיס גיטרות.

שלוש הגדולות מיוון. חמישי, 9 בנובמבר, 21:00, אולם שרובר, תאטרון ירושלים 

שלוש הגדולות מיוון יאניס מארגיטוסאקיס.jpg
גלאני, צליגופולו ונגה (צילום: יאניס מארגיטוסאקיס)


 
ארא דינקיג'יאן

מארה"ב יגיע במיוחד לפסטיבל עם הטריו שלו ארא דינקיג'יאן - מנגני העוד הפופולריים ביותר בעולם ומנהיג להקת נייט ארק, שבשנות השמונים והתשעים בישרה את גל הפיוז'ן המוזיקלי המערבי-מזרחי. זהו ביקורו השלישי בפסטיבל העוד. בעבר הציג תכניות שונות המבוססות על גישתו המיוחדת המחברת קומפוזיציות מקוריות שלו  עם מוזיקה מזרח-תיכונית, ואף איחד את נייט ארק לכבוד הפסטיבל ב – 2010. דינקיג'יאן יציג את הטריו החדש שלו, הכולל את מכריו הוותיקים -  נגן הקאנון האמריקני-תורכי תאמר פינארבסי ונגן הלירה היווני סוקרטס סינופולוס, המיוצג כיום על ידי הלייבל הגרמני היוקרתי ECM. לדברי דינקיג'יאן, הטריו מציג את יצירותיו בשיאן, ממוקדות בהרמוניה ובקצב. 

ארא דינקיג'יאן עוד, תאמר פינארבסי קאנון, סוקרטס סינופולוס לירה.  

ארא דינקיג'אן טריו . מוצאי שבת, 4 בנובמבר, 21:00, רבקה קראון, תיאטרון ירושלים


אוסתאד' אמג'ד עלי ח'אן
 
מהודו יגיע לפסטיבל להופעה חד פעמית גדול נגני הסארוד בדורנו, אוסתאד' אמג'ד עלי ח'אן. עלי ח'אן הוא בן הדור השישי לשושלת המוזיקאים בנגאש ויגיע עם בניו, אמאן עלי בנגאש ואיאן עלי בנגאש, הממשיכים את המסורת המשפחתית. הוא למד את הנגינה מאביו, וירטואוז הסארוד חאפז עלי ח'אן, וכבר בגיל שש ניגן את רסיטל הסולו הראשון שלו. עלי ח'אן ידוע בסגנונו החדשני המגשר בין מוזיקה קלאסית הודית למוזיקה מערבית, ג'אז ופולק.
הוא מופיע ברחבי העולם מאז 1960, כשהוא משתף פעולה עם מוזיקאים מערביים רבים, וזכה בפרסים רבים בהודו ומחוצה לה על תרומתו הייחודית למוזיקה הקלאסית ההודית.
 
אמג'ד עלי ח'אן סארוד, אמאן עלי בנגאש סארוד, איאן עלי בנגאש סארוד, טאנמוי בוס טבלה, סטיאג'יט טלוולקאר טבלה.

אוסתאד' אמג'ד עלי חאן. שלישי, 7 בנובמבר, 21:00, רבקה קראון, תיאטרון ירושלים 

 
חיבורים מוזיקליים מיוחדים

"הגברים בוכים בלילה"  

אבנר גדסי וחמי רודנר ישתפו פעולה במופע רוקנרול ים-תיכוני :"הגברים בוכים בלילה" - שילוב המעמיד על במה אחת אמן פורץ דרך בתחום המוזיקה הים-תיכונית, ואמן רוק מהמרכזיים בארץ, עם שירים גדולים של השניים: "הגברים בוכים בלילה", "נפרדנו כך", "מנגן ושר",  וגם "נפלת חזק", "לבן בחלום שחור" ועוד. "גדסי משלב בצורה אורגנית רוקנרול ומוזיקה ים-תיכונית" אומר רודנר. להיט הענק הראשון של גדסי, "נפרדנו כך" הגדיר מחדש את הקשר שבין הרוק והסול האמריקני והמוזיקה המזרחית.  
 
גיל אידן תופים, שימי חביב  בס, ליאור טלמור קלידים, שגיא אחיאל גיטרה, גיא טירם עוד,
חמי רודנר שירה, גיטרה, הפקה מוזיקלית, אבנר גדסי שירה, עוד, הפקה מוזיקלית.  

הגברים בוכים בלילה . ראשון, 5 בנובמבר, 21:00, בית שמואל


"כליזמר בסולם חיג'אז"

שילוב מפתיע נוסף יחבר את נגן הכלייזמר והקלרניטן חנן בר-סלע עם נגן העוד עמאד דלאל שיעלו בבכורה את המופע "כליזמר בסולם חיג'אז". נקודת ההשקה בין השניים היא הסולם המוזיקלי "פריגיש" המאפיין רבים מניגוני מירון וידוע גם כסולם חיג'אז במוזיקה הערבית. המופע יכלול בין היתר את אחד מניגוני מירון המפורסמים ביותר, "מחצר בית אבו", שנגינתו מסמנת את הדלקת המשואות במירון. בר-סלע הוא המנהל האמנותי של פסטיבל הכליזמרים הבינלאומי בצפת (בין השנים 2013-1997) ובירושלים (החל מ-2013 ועד היום). דלאל הוא המנצח של התזמורת האנדלוסית אלמוגרביה במעלות-תרשיחא.
 
חנן בר-סלע קלרינט, עמאד דלאל עוד, גלעד כץ פסנתר חשמלי, איתן מנדלסון כלי הקשה.

כליזמר בסום חיג'אז. ראשון, 5 בנובמבר, 19:00, בית הקונפדרציה


רקפת אמסלם, ויולט סלאמה ויעל הורוביץ
 
במופע מיוחד יחברו יחד הפייטנית והזמרת רקפת אמסלם, הזמרת ויולט סלאמה וזמרת הפלמנקו יעל הורוביץ לביצוע שירים הנעים בין קודש לחול, בין עולם הפיוט היהודי, התרבות הערבית הקלאסית והתרבות הספרדית-אנדלוסית מאז ועד ימינו. כל אחת מהן תצבע את המופע בצבעיה שלה: אמסלם היא פייטנית חדשנית, סלאמה מתמחה בשירת אום כולתום, והורוביץ שהתה תקופה ממושכת בדרום ספרד, שם גם הקליטה את אלבום הבכורה שלה.
 
רקפת אמסלם שירה, ויולט סלאמה שירה, יעל הורוביץ שירה, עימאד דלאל ניצוח, עיבודים, אוריין שוקרון ניצוח, עיבודים, הפקה מוזיקלית: רקפת אמסלם והתזמורת האנדלוסית אלמוגרביה מעלות-תרשיחא.

שירת הנשים. שני, 6 בנובמבר, 21:00, בית שמואל 
 

מופעים נוספים בפסטיבל 

"המלך והזמיר"

השנה יקיים הפסטיבל מחווה ל"המלך והזמיר" - שני ענקי המוזיקה הערבית הקלאסית: מוחמד עבדאל-והאב ועבד אל-חלים חאפז. במסגרת המופע, בניהולו המוזיקלי של פרופ' תייסיר אליאס, יבוצעו יצירותיהם הקנוניות של השניים שעיצבו את פניה של המוזיקה הערבית האמנותית. פרופ' אליאס, מגדולי המוזיקאים ונגני העוד בעולם כיום, הרכיב במיוחד עבור המופע אנסמבל מיוחד של אמנים, ביניהם הזמרים זיו יחזקאל ואליאס עטאללה ומקהלת אל-כרואן.
  
פרופ' תייסיר אליאס עוד, כינור, ניהול מוזיקלי, עריכה, זיו יחזקאל שירה, אליאס עטאללה שירה, פיראס עיסמי כינור, אליאס אליאס כינור, צ'רלי סאפי  כינור, עיסא עוואד קאנון, ג'מיל בשתאוי נאי, הישאם ח'ורי קונטרבס, אשרף פרח דרבוקה, נאבע' אבו נקולה ריק, אורחי כבוד: סירין אליאס פסנתר, מקהלת אל-כרואן מאעבלין (מנהל מוזיקלי: נביה עואד).

המלך והזמיר. רביעי, 8 בנובמבר, 21:00, אולם שרובר, תיאטרון ירושלים
 

 "קרובים במזרח"
 
המופע "קרובים במזרח"  הוא פרויקט מקורי המחבר בין המוזיקה המערבית הקלאסית למוזיקה הערבית הקלאסית, שנוצר ביוזמת חגי גורן, מייסד המקהלה הישראלית על שם גארי ברתיני. אל גורן חברו המלחין-פסנתרן-מנצח ניזאר אלחאטר, המלחינה-מעבדת שרה שוהם, זמרת האופרה והשירה הערבית הקלאסית מאריא ג'ובראן ומקהלת ברתיני, בניצוחו של רונן בורשבסקי, שיחגגו בפסטיבל העוד את צאת אלבום הבכורה של הפרוייקט. התכנית כוללת עיבודים חדשים ליצירות אהובות מהשירה הערבית הקלאסית, שירים של פיירוז, עבד אל והאב ואסמהאן, שירים תימניים ושירי הזמר העברי.
   
ניזאר אלחאטר פסנתר, עיבודים, מאריא ג'ובראן שירה, בר סילוני חליל, אחמד דראושה עוד, קובי רובינשטיין כינור, ראלי מרגלית צ'לו, אליאס חביב כלי הקשה, מקהלת ברתיני בניצוחו של רונן בורשבסקי.

קרובים במזרח . מוצאי שבת, 4 בנובמבר, 20:30, בית שמואל 

ברתיני רז רוגובסקי.jpg
מקהלת ברתיני (צילום: רז רוגובסקי)


 
"על עקבותיך ברוח"

מופע בכורה של היוצרת-זמרת אסתי קינן עופרי בו תבצע מבחר מלחניה, החושפים את האינטימיות המיוחדת שלה עם מסורת המוזיקה היהודית-ספרדית. עופרי היא תלמידתו של סלים א-נור, מגדולי המלחינים היהודים בעיראק. היא מבססת את לחניה האינסטרומנטליים על המוזיקה הקלאסית הערבית ומוסיפה לחנים קוליים לטקסטים עתיקים ועכשוויים. שותפיה לערב הם מבצעים ויוצרים ייחודיים בזכות עצמם ובהם גם השחקן-יוצר אכרם תלאווי, ששיחק, בין היתר, בסרט "החיים על פי אגפא", ביים את הסרט "הסוברו הוורוד" וניהל את התיאטרון פיאצה דה אכרם בטוסקנה.

אסתי קינן עופרי שירה, ירדן ארז עוד, כינור, סאז, שירה, יניב מייזל עוד, רבאב אפגני, סאז, שירה, זאב יניב כלי הקשה, אמן אורח: אכרם תלאווי משחק, יצירה, תרגום.

על עקבותיך ברוח . שני, 6 בנובמבר, 19:00, בית הקונפדרציה

אסתי קינן צילום טומו טורקו9.jpg
אסתי קינן עופרי (צילום: טומו טורקו)"העיר הצפה" 

המופע "העיר הצפה" של טריו מישל סג'ראווי יציג מפגש לא שגרתי בין מוזיקה ערבית לג'אז ורוק. סג'ראווי הגיטריסט מפגיש בין רבעי הטונים, המקאמאת והשירים של פיירוז, אום כולתום ופריד אלאטרש ובין העוצמה והאינטנסיביות של להקת פרוגרסיב-ג'אז פיוז'ן וכליה המערביים - גיטרה חשמלית, קלידים ותופים. הטריו שלו חוגג על סולמות ערביים, חולם על סיפורי אלף לילה ולילה ומנגן סווינג באופן וירטואוזי. המופע מבוסס על אלבומו הרביעי של סג'ראווי, Floating City, שיצא בשנה שעברה.
 
מישל סג'ראווי גיטרה, לואי אבו סינני קלידים, סטאס זילברמן תופים, רנא וורוואר זמרת אורחת.  

העיר הצפה . שלישי, 7 בנובמבר, 21:00, בית הקונפדרציה

מישל שאגרוואי צילום אולג סנדלמן.jpg
מישל סג'ראווי (צילום: אולג סנדלמן)

אמיר שהאסאר 
 
מופעו של הזמר ונגן החליל והנאי אמיר שהאסאר יוקדש לשירי דיוואן חאפז, עם רבים משיריו של המשורר הפרסי-סופי בן המאה ה-14 שאמס א-דין מוחמד אבן מוחמד חאפז שיראזי. השירים הציוריים מרוממים את הנאות האהבה ושתיית היין ולועגים לצביעות שבדת, ועד היום הם נחשבים לפאר השירה הפרסית. השירים בדיוואן חאפז הם שירי אהבה וגעגועים לעיר מולדתו שיראז. שהאסאר הוא מהיוצרים המקוריים בסצנת מוזיקת העולם בישראל. כמו רבים מיוצאי איראן, הוא התוודע לדיוואן חאפז עוד בגיל צעיר והתמסר ליצירתו.
 
אמיר שהאסאר שירה ,חליל נאי, קלרינט, איל מאני טאר, קלידים, יעקב לב שמח כלי הקשה, אליאסף באשרי בס, עוד.


אמיר שהאסאר . רביעי, 8 בנובמבר, 19:00, בית שמואל 

 
מוואל בפואיה – מופעי צעירים בתיאטרון ירושלים 

מופעי הצעירים יכללו שני מופעים יחודיים במסגרת פסטיבל העוד:
 
"קלאסיקה עכשווית"

אשנב אל דור העתיד של המוזיקה המזרחית האמנותית בארץ. בערב זה יציגו סטודנטים מצטיינים מן המחלקה למוזיקה מזרחית באקדמיה למוזיקה בירושלים יצירות מן הקלאסיקה של המוזיקה הערבית - ממלחינים כמו מוחמד עבד אל-והאב, מוחמד קסבגי, טנבורי ג'מיל ביי, סבוח' אפנדי וגוקסל בקטגיר, ועד מאסטרים בני זמננו ואזורנו כמו נסים דקואר. בנוסף יבצעו הסטודנטים יצירות מקוריות. המופע בתמיכת עיריית ירושלים וקבוצת אלה. הכניסה חופשית, על בסיס מקום פנוי.
 
ורדי חרב כינור, ריעאן עיסאמי קאנון, איאל ח'ורי עוד, דרור טובול קונטרבס. אורח מיוחד: לב אלמן כלי הקשה.  

קלאסיקה עכשווית . רביעי, 8 בנובמבר, 19:00, אכסדרת התיאטרון, תיאטרון ירושלים 

 
"מסורת שבעל פה"

האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים עורכת מחווה לזמר, יוצר, נגן העוד והמורה נינו ביטון- אחד מעמודי התווך של המוזיקה האנדלוסית בארץ ומאסטר של המוזיקה הקלאסית האלג'יראית בפרט. המופע בהשתתפות האנסמבל למוזיקה אנדלוסית, כולל מגוון מן המוזיקה הערבית הצפון-אפריקאית הקלאסית והעממית. המופע בתמיכת עיריית ירושלים וקבוצת אלה. הכניסה חופשית, על בסיס מקום פנוי.

חגי ביליצקי ניהול אמנותי, עוד, שקמה ג'יואן חליל, חנני זית חליל נאי, שרה נביאים חצוצרה, עידן סלומון סקסופון סופרן, ניר ערמון סקסופון אלט, מיכאל רוסלר בסון, אוריין שוקרון פסנתר, ישי בן אדר קאנון, יוהנה ריטמולר כינור ערבי, עידו קדוש גיטרה, אלירן יוסף גיטרה, נועם טביב שירה, בלקיס חלבי עוד, שירה, אוריה הרוש עוד, שירה שיר וקסלר עוד שרון אביבי עוד, אלעד ברסקה עוד, דרור טובול קונטרבס. אורח מיוחד: הלל אמסלם כלי הקשה.

מסורת שבעל פה. חמישי, 9 בנובמבר, 19:00, אכסדרת התיאטרון,  תיאטרון ירושלים 
 
פסטיבל העוּד הבינלאומי ה-18 בירושלים יתקיים בין התאריכים 9-2 בנובמבר 2017
בתיאטרון ירושלים, בית הקונפדרציה ובית שמואל. רכישת כרטיסים: *6226, 02-6237000,  02-6245206, שלוחה 4 או באתר 
 05/09/2017   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע