סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2022 אוגוסט 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28293031
כתבה
 
מאת: טל גורדון איפה המתיסיהואים שלנו? פינת גורדון חלק ב''
 

 
 


חלקה השני של כתבה מורחבת על מוזיקאים דתיים שלא מצליחים לפלס דרך לקהל הישראלי . והפעם - גבריאל חסון, יוצר מוערך בסצינת המוזיקה היהודית מספר על הקושי לפרוץ את מחסום הרדיו והטלוויזיה, ותגובת ערוץ "מוסיקה 24" לטענות שהושמעו בחלקה הראשון של הכתבה.

"אני מכיר מוזיקה חילונית יותר מהחילונים"

את היצירה המצוינת של גבריאל חסון, (41), גם אני מכירה. הסיפור שלו מייצג דווקא את הפן שנותן אולי תקווה להתערבבות עתידית בין העולם החילוני והדתי. את חסון אפשר היה לראות, בין היתר, במופע המדובר "יהודה הלוי פינת אבן גבירול". חסון יוצר מוזיקה עם אחיו גיא, שאינו דתי, והאלבום האחרון שלו, "תו השעה", קיבל ביקורות מצוינות ונבחר על ידי שי להב מ"מעריב" כאחד מאלבומי השנה ב-2002.

"אני דווקא בזרם לגמרי אחר מהמחשבה שמפרידה בין העולם הדתי לחילוני", אומר חסון. "אני עושה מוזיקה שהיא ישראלית לא פחות מכל האמנים שמציגים את עצמם כישראלים. מוזיקה בשבילי זה דבר גדול. אני מכיר את המוזיקה החילונית יותר טוב מהחילונים. שמעתי הרבה מוזיקה מכיוונים שונים ומשונים. אני מתעדכן בגלל שאני מוזיקאי, ועוקב כל הזמן אחרי הדברים שעושים היום".

- ואתה לא חושב, כמו האמן שהתבטא קודם, שהמוזיקה החילונית עלולה "לדרדר" אותך?

"מה שחשוב לי זה דברים שנעשים אמנותית נטו. כשאני שומע אמן חילוני יש לי את הכוח לבוא ולקרוא את הטקסטים ולקלוט שהבנאדם נמצא במקום שהוא נמצא בו, ולהבין אותו גם. אני מסתכל דרך הטקסט על הנפש של הבנאדם וזה יכול לגרום לי לכאב ולהבין את המקום שהוא נמצא בו".

רוק מתקדם ומילים מהמקורות

עד לפני 13 שנה היה חסון מוזיקאי חילוני שהספיק להוציא אלבומים בדרום אמריקה. בארץ הוציא שני סינגלים, אחד מהם עם להקת גן עדן, ועמד לחתום עם חברת תקליטים על הוצאת אלבום סולו.

"זה היה כבר בתוך תהליך החזרה בתשובה. הייתי כבר ממש בנקודה של לבוא ולחתום. זה היה תקליט מאוד חזק מבחינה מוזיקלית, עם נגנים מעולים כמו ז`אן פול זימבריס ומוסה נחמיאס, אבל ברגע האחרון סגרתי את הבסטה", הוא מספר, "בגלל שהרגשתי שזה לא אני".

- אילו אלבומים הוצאת כמוזיקאי דתי?

"באותה נקודה שבה הפסקתי את המוזיקה שעשיתי כשגרתי בתל אביב, הוצאתי אלבום מסיבוב שעשיתי בבתי כנסיות, כל מיני ניגונים בעיבודים חדשים. זה נכנס מעט מאוד לתקשורת החילונית, אבל גם בתקשורת הדתית זה היה בבעיה כי זה היה התקליט הראשון מכל הקבוצה הזאת שנקראת מוזיקה אלטרנטיבית יהודית, למרות שבעיני עצמי אני לא עושה מוזיקה אלטרנטיבית."

- אז איך אתה מגדיר את עצמך מוזיקלית?

"מוזיקלית אפשר להגדיר את זה כרוק מתקדם ומוזיקה אישית שאני עושה עם אח שלי, גיא. אני מושפע מזפלין, פינק פלויד, יס, הרבה ג`אז ששמעתי. מאז האלבום הקודם הוצאתי את האלבום `תו השעה` שיש בו גם דברים מהמקורות שהלחנתי וגם טקסטים שלי. המון חילונים אוהבים את הדיסק הזה. הייתה לנו הופעה במועדון ברקה בבאר שבע והגיעו המון סטודנטים".

לא משדרים בגלל פאות וזקן

- חשוב לך להיות בקשר עם קהל חילוני?

"אני מסתכל על הכל באופן כללי. אני חושב שקהל שצורך מוזיקה צריך לשמוע את הדברים שלנו כי הם דברים חדשניים שיכולים לחדש המון במוזיקה הישראלית. אני כל הזמן עסוק בלעשות מוזיקה, מחפש כל מיני קומבינות איך להגיע לכל קהל. אם זה דרך הופעות, אינטרנט, כל הכיוונים. הדיסקים נמכרים בחנויות דרך התו השמיני שמאוד תורמים לזה, ועובדה שהאלבום נמכר. יש קבוצות של חילונים שקונים בלי להכיר פשוט מללכת לחנות דיסקים ולשמוע שיש משהו טוב".

- איך הרדיו הגיב לאלבום שלך?

"שלמה ארצי השמיע, השמיעו קצת בגלגל"צ, אבל הרדיו סגור מאוד. יש פה משהו חדש להגיד ולא נותנים לו את המקום, לא משמיעים. אני מרגיש את זה דרך אקו"ם".

- עשית קליפ?

"עשיתי קליפ אנימציה שעשה בחור שעבד גם עם MTV ועם FOX. אחד הדברים שחשובים לנו זה לשמור על רמה גבוהה של עשייה. שמעתי ששידרו את זה איזה פעם בערוץ שתיים, ובערוץ 24 הבנתי שלא מתאים להם לשדר את זה".

- מאילו סיבות?

"את בטוחה שאת רוצה לדעת? בדקתי את זה דרך חבר שמכיר שם אנשים והם אמרו לו שבגלל הפאות והזקן לא מתאים להם לשדר את הקליפ".

- אולי היה בתוכן השיר ניסיון להחזיר בתשובה?

"הטקסט הוא `אני נזכר בעבר, בעבר שלא נגמר, מסדר ערוגות בגן הלא מוגן, זה שעות שעוברות, מחשבות כה קשות, אם לשתוק או לצעוק או לשיח עם מי שאמר והיה עולם. אז אומרים שאין דבר יותר שלם מלב שבור, התקווה מאין, אך זה כואב עדיין`. את שומעת פה ניסיון להחזיר בתשובה?"

- למה לדעתך יש כזה קושי לתרבות הדתית לחדור לתקשורת החילונית?

"אנשים שקרובים לצלחת מגיעים הרבה יותר מהר. הדתיות רק תורמת לקושי הזה עוד יותר. ואני לא מדבר בתור אדם שנמצא מהצד אלא כמי שמכיר את הדברים מקרוב".

"חשוב לי להגיד משהו", אומר לסיכום דדו מילמן, "שהוא ציטוט של דברים שאומר גיל קופטש: התנ"ך לא שייך לדתיים, ואנחנו עושים לעצמנו עוול כשאנחנו משאירים אותו רק להם, וככה גם המוזיקה הדתית. היא של כולנו, ומי שמעריך יצירה לא יכול לתת לה ככה לשכב בתוך ארגז מוזנח בחוץ, בגשם. וזה המצב של היצירה הזאת. ואני אוסיף שהיהדות האלטרנטיבית גם לא שייכת לקופטש, אם כבר ציטטנו אותו".

תגובת ערוץ 24: מוקירים את המוזיקה היהודית

דוברת ערוץ "מוסיקה 24" הילה כספית מסרה לנו את הדברים הבאים: "ערוץ `מוסיקה 24` מכיר, מוקיר ומאוד מעריך את הסצנה של המוזיקה היהודית. עורכי הערוץ חושבים שמדובר בסצנה מעניינת וחשובה. יחד עם זאת קליפים שהגיעו לערוץ לא תמיד מתאימים לרצועות הפופ שלנו. זאת ועוד: רבים מיוצרי הקליפים אף ביקשו שלא לשבצם ברצועות הפופ של הערוץ, שלרוב כוללות קליפים עם לבוש חושפני או שפה שאינה לטעמם. לפיכך הקליפים של הסצנה `היהודית` משולבים ברצועות רגועות יותר כמו רצועת השבת "רוגעלך" וכו`. לצערנו לא קיימים מספיק קליפים ראויים כדי לייצר רצועה המיועדת למוזיקה היהודית בלבד.

באשר לטענה כי הקליפ של גבריאל חסון לא משודר בערוץ בגלל פאות וזקן הרי שמדובר בטענה מגוחכת שמעולם לא נטענה על ידי אף אחד מטעם הערוץ. במקרה ספציפי זה - הקליפ – שמטבעו משודר בטלוויזיה וגם הצד הוויזואלי צריך להיות איכותי מספיק לשידור – לא היה ברמה מספקת לטעם עורכי הערוץ. חשוב לזכור שכערוץ טלוויזיה (בניגוד לתחנת רדיו) ערוץ `מוסיקה 24` מייחס חשיבות שווה גם לצד הוויזואלי של הקליפים שנבחרים להיות משודרים בו ולא רק לסאונד".


07/06/2006   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע