סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2021 אוקטובר 
א ב ג ד ה ו ש
     
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן אברהם טל בהופעה - רגשות מעורבים
 

 
 
טל הוא זמר נדיר, יוצא דופן, בקולו הגבוה, בעוצמות שירתו. הוא יוצר מחונן שאחראי לכמה מהלהיטים הגדולים של העשור האחרון. הוא גם פרפורמר משובח, יוצא מן הכלל, לגמרי לא שכיח, שמייצר אנרגיה בלתי נדלית ותנועה בלתי פוסקת. ובמופע זה הוא גם מתגלה כמוזיקאי וכנגן מגוון ומפתיע ששולט במספר כלי נגינה"
עם הופעה מושקעת וכשרון רב, מצליח אברהם טל להתרומם עם הקהל, רק חבל שלא עד הסוף


יצאתי ברגשות מעורבים מהופעת הבכורה של אברהם טל במופע "עכשיו החיים" כשם אלבום הסולו הרביעי שלו שראה אור לפני שבועות מספר. מצד אחד, הפקה נהדרת, מרהיבה, מצוחצחת ומתוקתקת. מצד שני, איכשהו היא לא התחברה אצלי לאמן, הזמר והיוצר שניצב במרכזה.

טל הוא זמר נדיר, יוצא דופן, בקולו הגבוה, בעוצמות שירתו. הוא יוצר מחונן שאחראי לכמה מהלהיטים הגדולים של העשור האחרון (בהם "כל הילדים", החידוש של "אדם צובר זכרונות", "אורות" ו"מחוזקים לעולם").

הוא גם פרפורמר משובח, יוצא מן הכלל, לגמרי לא שכיח, שמייצר אנרגיה בלתי נדלית ותנועה בלתי פוסקת. ובמופע זה הוא גם מתגלה כמוזיקאי וכנגן מגוון ומפתיע ששולט במספר כלי נגינה.

ועם זאת הוא טיפוס אינטימי שכפי שאלבומו החדש מגלה, מתבונן לתוך החיים, חייו, בלבן של העיניים, מבלי לתת לאלמנטים חיצוניים לגנוב לו את תשומת הלב, אם אני מצטט נכונה דברים שהוא בחר להגיד על "עכשיו החיים".

הפקה בימתית באיכות גבוהה

דווקא הוא, שפותח את המופע עם "רוח", השיר הכי לא צפוי, הכי פחות להיט, הכי שקט והכי מופנם באלבום החדש (איזה אומץ לפתוח את המופע במחווה נועז - רק הוא על הבמה, עם גיטרה אקוסטית ויפי קולו): "רוח נושבת על פניי עכשיו/ מי יודע מה היא מביאה לכאן/ בין עצי היער/ מנגינה נולדה אל העולם// הצמרות מלחשות בינן לבין עצמן/ מספרות סיפור על עלם שנרדם תחתן/ עוצם עיניים ונישא הלאה/ מעבר אל הזמן/ אל המקום החם",
הולך לטעמי לאיבוד בכל ההמולה שתבוא אחר כך. התרגשות? בהחלט כן. כצפוי מפגישה ראשונה עם קהל במופע חדש. אבל בעיקר הרגשה של אחד שמתקשה למצוא את עצמו ואת מקומו בהפקה המרשימה שכמו נכפית עליו, והוא עדיין לא חי אותה וגם לא חי איתה בשלום.

לי היא נדמית כניסיון לקצר את הדרך, לקפוץ מדרגה בטרם עת, לדלג על שלב בהתפתחות הטבעית, לא לתת לזמן לעשות את שלו, כאילו אצה הדרך להפוך אותו למגה סטאר בחיתולי האלבום הרביעי, להקדים ולנחש את הפוטנציאל שלו. חוסר סבלנות? ימים ולוח ההופעות שלו יגידו.

אברהם-טל-בהופעה-יובל-אראל2.jpg
אברהם טל (צילום: יובל אראל)

חובה לציין שההפקה הבימתית מתאפיינת באיכות גבוהה. הייתי אף אומר - אופיינית להפקות הבמה של אמנים שרונית ארבל מנהלת וניהלה אישית (ריטה, מוש בן ארי, היהודים, אתניקס, עברי לידר). שזה אומר הקפדה בניקיון הבמה, השקעה בתאורה שנועדה להרשים ובניית סיום שהפך להרגל ואת המופע למסיבה, כאילו שאין אפשרות אחרת. וכל זאת מתוך מטרה להעניק לקהל חוויה כוללת, מרגשת ונחרטת בזיכרון.

התאורה למשל, בעיצובו של רונן נג'ר שנמצא עם יד אחת על דופק החידושים וההמצאות, ויד שניה על פנקס צ'קים בלתי מוגבל - יפה, מרשימה ומרהיבה ביותר. האלמנטים המרכזיים בה הם חמישה פרחי תאורה (לי הזכירו שושנים; טל התעקש שהם סוכריות) עם אינספור אפשרויות הפעלה וצירופים. אולם לעתים נראה היה כי מרוב תשוקה להרשים היא לא התחברה עם טל, אישיותו ושיריו. ולטעמי יכולה הייתה להיות הרבה יותר צנועה ופחות ראוותנית ועדיין לשרת את ההופעה.

שינוי בגישה המוזיקלית

את העיבודים וההפקה המוזיקלית, חלק לראשונה טל עם קולגה, ולא סתם, אלא עם עמי רייס מ"כנסיית השכל" המורחבת, אחד המוכשרים שיש. נשען על צלילי מיתרים שאותם גילה ויצר אברהם טל באלבום (אותו הפיק לבדו), רייס - כמיטב כשרונו העשיר והסמיך (באמצעות נגינת הקלידים של אלון רדעי, הנשיפה של עופר פלד והבוזוקי של שם חממי), שיווה להם היבטים קונצרטיים מכובדים, גם בהשראת מוזיקת עולם, גם בהדגשים מזרחיים. אבל לא שכנע שהם יושבים על האדם הנכון. והיה נדמה, אפרופו השימוש המרובה במאוואלים מסוגננים, שסביבתו של טל מבקשת להופכו לתואם מוש בן ארי, ולא למה שהוא ראוי וצריך להיות.

בכלל, המתכונת הקונצרטית שליוותה פרקים לא מבוטלים בהופעה, במיוחד בחלקה הראשון, רמזה לשינוי בגישה המוזיקלית. מצד אחד היא מבשרת שינוי מבורך, מצד שני השינוי גדול מדי, קיצוני ותובעני מדי, וגם לא עקבי. דבר שהתבטא בחוסר האיזון בין חלקי ההופעה.

עשרת השירים הראשונים זרמו במתכונת הקונצרטית, שהקהל לא תמיד הבין ולא קיבל בסבלנות ואף הגיב בפרצי מחיאות כפיים קצובות בתקווה לתמרץ את המופע. תשעת האחרונים כבר ענו יותר על מבוקשו, כשגם את השקטים שבהם קיבלו בעמידה (אגב, הנטייה האוטומטית הזאת, לשתף את הקהל למן הרגע הראשון ב"בואו נשמע אתכם", מיותרת לחלוטין. חזקה על הקהל שיעשה זאת גם ללא בקשה מפורשת). חלוקה אחרת, בין ההופעה הרשמית להדרנים, מלמדת על דינמיקה שונה - את 15 הראשונים "תיקתק" טל ב-70 דקות, ולארבעת האחרונים הקדיש 30 דקות, כמעט מחצית הזמן מן החלק הראשון.

חוסר באלאנס התגלה גם בהגברה הקולית. כשטל שר לבד הוא נשמע נהדר, במלוא כוחו ועוצמתו. כשהוא שר עם הלהקה, במיוחד למול זמרת הליווי הפעילה והמעולה נעמה לוי, הוא נבלע. ואני לא משוכנע שזו הייתה החלטה אמנותית מובנית. כי לכסות זמר עצום קול כמותו זה לא דבר של מה בכך. ב"עיניים" למשל, שהתפתח למעין קטע אופראי של ממש, הוא נשמע לי כמו "היהודים", יותר מאשר אברהם טל.

אברהם-טל-יובל-אראל3.jpg
אברהם טל (צילום: יובל אראל)

אף שלא כלל בהופעה את "נהרות חיי", השיר שלמעשה מספק לאלבום את שמו, והעדרו מהמופע מציג אותו באור אירוני ("מכל הפעמים שדיברתי ביהירות על החיים/ מה זה הביא, בעצם זה רק הרחיק/ מה שבפנים רוצה – זה להיות לך חבר/ לפתוח את הלב לדבר קרוב/ ובעיניים לאהוב... אז פה נגמר השיר ופה ממשיך ה-להיות/ ופה מתחילים החיים וכמו שאתה אומר/ עכשיו החיים... אין רגע, עכשיו החיים!!!"), עם "בוקר פרדס חנה" (שסימן ממש בפתיחה את המעבר מצלילי אקוסטי אינטימי לחשמלי המנוני) ו"הימים עוברים" (וגם עם "אדם צובר זכרונות" מחוזק בהיבטו הגוספלי), יוצג אופיו של האלבום – המבוית, המשפחתי, העוסק במלאכת החיים כנרמז משמו. והמענה לתהייה אם גם הוא מתביית-מתברגן על הבמה, לא ניתן בהמשך מענה חד משמעי מנומק.

   

אברהם-טל-בהופעה-יובל-אראל4.jpg
אברהם טל (צילום: יובל אראל)

משוטי הנבואה עד לדג נחש

באופן מפתיע, כלל טל לא פחות מארבעה שירים מוקדמים מתקופת "שוטי הנבואה", הלהקה שהרתה אותו: "מי" שהפתיחה הקונצרטית שלו דימתה אותו למזמור כנסייתי (כנסיית השכל?) ספק דתי שלנו ספק גרגוריאני, "אין אני", ו"קול גלגל" כהדרן ראשון, כשטל ניצב ממש על סף הבמה, מרחק נגיעה מהקהל הנרגע, מלווה עצמו בנגינת גיטרה חרישית, מייצר רגע שקט בתוך ההמולה כשבסיומו הוקף על ידי נגניו, מלווים אותו בשירה חסידית משהו - תמונה מרטיטה! ו"כל הילדים" הבלתי נמנע לנעילה.

שיר זה, שבו "נזכר" פתאום לטפס אל הקהל במרומי ההיכל, באקט מלאכותי וחקייני (כולם רוצים להיות שלמה ארצי), היה אחד משלושה קטעי היפ-הופ מפוזרים היטב. קדמו לו "ציפיות" החדש, שכדוגמתו - על הרצונות והתשוקות שלנו - כתבו כבר קודם לפניו (יהודה פוליקר, שלום חנוך ואריק איינשטיין למשל) וכמובן "תן לי מנגינה", הלהיט שמוביל את "שותפים בעם", האלבום החדש של הדג נחש (ונכלל אצלו כסוג של בונוס) – כשהוא ונעמה חולקים בשירה.

עוד שיר שהוא שותף בביצועו ומופיע באלבום של יוצר אחר הוא "אלוהיי" שהוקלט לפני 4 שנים ל"אושר אקספרס" אלבומו הקודם של שלמה ארצי. טל, ש"התנצל" על שינוי שעשה במלות הסיום, אפשר בנדיבות ליוני אמבר, נגן הגיטרות הנוסף שלו, לשיר את חלקו השני של השיר ובכך שמר על אופיו המקורי כדואט.

עוד נכללו במופע "הזמן עושה את שלו" (מ"אברהם טל, 08') שהקים את הקהל על רגליו למרות שהעיבודים לא הקלו עליו; "אם את הולכת", "מחוזקים לעולם" ו"אורות", שבו עבדה התאורה הכי נכון, מאלבומו השני; ו"אני איתך" ו"שושנה", שירי האהבה והזוגיות מאלבומו הקודם (את הראשון פתח עם חליל ואת השני עם מלודיקה).

שורה תחתונה? כל ההסתייגויות לעיל הן ההרגשה שלי בלבד. הקהל נהנה, וזה בעצם מה שחשוב לצופים, לאמן ולמערכת התומכת. או כמו שהוא שר ב"מחוזקים לעולם": "אני רואה שבחיים/ הגלגלים מסובבים את כולם/ המלחמות, ההיפוכים/ בסוף יוצאים מחוזקים לעולם". אברהם טל צריך לדעת.

   אברהם טל . עכשיו החיים ההופעה . היכל התרבות תל אביב . שבת , 16 באפריל 2016
אברהם טל . עכשיו החיים ( הד ארצי )


למועדי מופעים >

18/04/2016   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (2 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
2. מסכימה עם הביקורת
יעל , (29/07/2016)
1. ביקורות לא בהכרח משקפת - הייתי בהופעה נהנתי מכל רגע הופעה מצויינת
טל , ת"א (18/04/2016)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע