סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ידיעה
 
מאת: מערכת הבמה עמק הפרחים: תערוכה מרתקת ומרגשת
 

 
 
בית העיר בתעודה עוצמתית, חושפנית ונדירה של כרם התימנים, כוחה של השכונה ועושרה התרבותי


מהמוזיקה ועד הפשע המאורגן

בית העיר מציג את "עמק הפרחים" -  תערוכה מקיפה על כרם התימנים, תעודה חזקה ומרתקת על כוחה של השכונה ועל עושרה התרבותי. אוצרת ראשית: איילת ביתן שלונסקי, עיצוב והקמה: סטודיו נעם בר.    
 
התערוכה מספרת על החלוצים הראשונים, חיי הדת והמסורת, צמיחתה של המוזיקה המזרחית, הפשע המאורגן הראשון, מסעדות הפתיליה ושמשון תל אביב.  

כמו כן כוללת התערוכה את "הכוורת", סדרת אודיו בת חמישה פרקים - ראשונה מסוגה בעולם. כתיבה ובימוי: אור מצא ואלכסה לרנר, בהשתתפות: יהודה קיסר, אוולין הגואל, אורי גבריאל, יניב ביטון, גבי עמרנינטע גרטי ועוד.  


עמק הפרחים, יהודה קיסר, צילום: תום פורתהעמק שממול

"עמק הפרחים", מתוך שירה של אהובה עוזרי ז"ל, היא תעודה נדירה החושפת לראשונה את תרומתם של תושבי כרם התימנים להקמת המדינה ולחיי החברה, הקהילה והתרבות במובן הרחב ביותר. מסמך צבעוני ונועז שמסקר במעוף הציפור את קהילת יוצאי תימן, שהתיישבה באזור זה שבין יפו לתל אביב בתחילת המאה הקודמת: קהילה מרתקת וחדורת אמונה משיחית כמעט לגאולת ישראל, שחוותה עוני ומחסור, דיכוי וקיפוח מראשית ימיה, אך למרות זאת מצליחה להרים תרומה ייחודית ועצומה לתרבות ישראל.
 
"זוהי תעודה חזקה ומרתקת, שתציע לראשונה מבט יוצא דופן על כוחה של השכונה בכלל ועל עושרה העצום של שכונת כרם התימנים בפרט", אומרת איילת ביתן שלונסקי, אוצרת ראשית ומנהלת מתחם ביאליק.

"בעשרים שנות כהונתי כאוצרת ומנהלת מתחם ביאליק", היא מוסיפה, "עסקתי בעיקר באוונגרד - אמנות פורצת דרך - ובתרבות המערב בהשראת המשורר הלאומי האהוב ח.נ. ביאליק. השנה זכיתי לסמן ולהתעמק בשכונת כרם התימנים שנמצאת ממש כאן, מעבר לרחוב אלנבי - בעמק שממול. ומכאן גם שם התערוכה, "עמק הפרחים", ששלפתי משירה של היוצרת הדגולה אהובה עוזרי."


עמק הפרחים, צילום: תום פורתמה בתערוכה?

החלוצים הראשונים

התערוכה סוקרת את פועלם של יושבי הכרם, החל מהחלוצים הראשונים - עולי תימן שמגיעים לארץ ישראל בעליית 'אעלה בתמר' כבר בשנת 1881 (עוד לפני אנשי 'העלייה הראשונה'), אך מעולם לא הוגדרו 'ראשונים'. תרומתם להקמת המדינה ומעורבותם במחתרות האצ"ל, הלח"י וההגנה, דרך דמותה של גאולה כהן שנולדה בכרם.

חיי הדת והמסורת 

חיי הדת והמסורת דרך ריבוי בתי הכנסת שהוקמו בכל פינה בכרם, שמירה אדוקה על השבת הקדושה וחגי ישראל, וסיפורו של  ה"דיוואן" - ספר החיים יקר הערך שנכתב על ידי רבי שלום שבזי וכולל שירי אהבה מהמקורות, געגוע, טקסים אירועים ומשפחה. הדיוואן הועתק בכתב יד על ידי כל משפחה ומשפחה ששמרה עליו כעל בבת עינה, אך נבזז ממשפחות רבות בהגיעם ארצה, מה שנתפס בעיני רבים כעבירה חמורה לא פחות מחטיפת ילדי תימן. 
 
המוזיקה המזרחית 

לידתה וצמיחתה של המוזיקה המזרחית ותרבות החפלות מהשכונה ועד למצעד הפזמונים - דרך אהובה עוזרי ז"ל, מוזיקאית ויוצרת אדירה שנהנתה בשנים האחרונות לחייה ממעמד של גיבורה מוזיקלית, חברתית ומגדרית. היא כתבה, הלחינה, ניגנה, שרה ואף לימדה פיתוח קול (בין תלמידיה היו גם זהר ארגוב, שי צברי, רון שובל ועוד), ויש המגדירים אותה "אריק איינשטיין של מוזיקת המזרח". עוד בין יוצרי הכרם לדורותיהם נמצא את העמרנים, הפרברים, צלילי הכרם: דקלון ובן מוש, השובלים: משה משומר, שלמה מורי ושלום שובלי, רון שובל, בעז שרעבי, חופני, יזהר כהן, סולימאן הגדול, צלילי העוד, רמי דנוך, יהודה קיסר ועוד. 
 
אהובה-עוזרי-רונן-ללנה.jpg
אהובה עוזרי, צילום: רונן ללנה

שנות ה-70 וה-80 הסוערות והעוצמתיות
 

השנים שבמהלכן סימנה התקשורת את עולם הפשע בכרם כ"פשע המאורגן הראשון בישראל". מה זה פשע מאורגן? סמים, בתי הימורים, הברחות, שחיטה שחורה, אלכוהול, דמי חסות, הלבנת כספים  ועוד, מנוהל על ידי קבוצה מאורגנת המנהלת במקביל עסקים חוקיים "ארוכי זרועות", כהסוואה לעסקים הבלתי חוקיים. חלק מאנשי עולם הפשע מקיים אז קשרים עם פוליטיקאים ואלופים בצה"ל ומככב במדורי הרכילות. ביניהם:  טוביה אושרי, רחמים אהרוני (גומדי) גואל תנעמיעודד קפליצקיעמוס אוריוןישראל דנוךשאול "צלקת" ועוד.
 
מסעדות הפתיליה 

המסעדות שהפכו לאייקונים תיירותיים, תרבותיים וחברתיים, דרך צדוק חבורה ז"ל ומסעדת מגנדה, קבוצת הכדורגל שמשון תל אביב וכוכביה, "התחדשות עירונית" המטשטשת את עקבות המורשת ומשנה את פני השכונה ואופייה ועוד. 
 


עמק הפרחים, צילום: תום פורת


"הכוורת" 

סדרת אודיו בת חמישה פרקים - ראשונה מסוגה בעולם - שנכתבה ובוימה על ידי היוצרים אור מצא ואלכסה לרנר עבור התערוכה, בהשראת פרשיות הפשע של כרם התימנים בעשורים אלו. בסדרה מגלמים שחקנים מן השורה הראשונה דמויות מובילות מהכרם, כמו: אורי גבריאל (טוביה אושרי), גבי עמרני (רחמים גומדי), אוולין הגואל (אהובה עוזרי), מתי סרי ויניב סוויסהנטע גרטי, יניב ביטון, הישאם סלימאן, מיקי לאון ויורם ארבל.
כל פרקי הסדרה הוקלטו בטכנולוגיה החדשנית D8 (סאונד היקפי מדמה מציאות), למטרת יצירת סדרה עלילתית מתוסרטת, של סצנות ייחודיות במקומות המקוריים בהם קרו האירועים עצמם.

ביצירת פסקול הסדרה השתתף היוצר והזמר יהודה קיסר, מאבות הגיטרה הים תיכונית וממייסדי הז'אנר המזרחי שהתאפיין בכרם. את שיר הנושא לסדרה מבצעים רמי דנוך סולן להקת "צלילי העוד" המיתולוגית, ודקלון סולן להקת  "צלילי הכרם". זהו איחוד יוצא דופן של שני ענקי הזמר בליוויו של קיסר בקטעי נגינה מקוריים שנכתבו עבור הסדרה. 

כל אלה ועוד, נוצרים וחיים בכרם התימנים בכפיפה אחת, זה לצד זה. דלת ליד דלת. שכן לצד שכן. כך גם בתערוכה, יופיעו זה לצד זה, הדמויות המרכזיות וביניהן אלה הקונטרוברסליות והצבעוניות כל כך שבנו אותה. בתערוכה המרגשת והחדשנית הזו ניתן יהיה לעקוב אחרי התפתחותה של המנגינה הזו ולהציץ גם בתחומי עיסוק שנויים במחלוקת שתרמו אף הם לעושר התרבותי שייצרו אנשי השכונה, אם מבחירה או מכורח המציאות דלת האמצעים, שמן הסתם דחפה אחדים ממנה לפשע. עושר תרבותי ממנו קרוצים סרטים שמטלטלים את היסודות ומסעירים את הדמיון. 
   

עמק הפרחים, נטע אלונים 

התערוכה "עמק הפרחים" תתקיים במהלך ספטמבר 2021 בבית העיר בתל אביב. שעות פתיחה: רביעי - חמישי 2-1 בספטמבר – 17:00-9:00, שישי - שבת 4-3 בספטמבר – 14:00-10:00, חמישי 9 בספטמבר – 17:00-9:00, שישי - שבת 11-10 בספטמבר – 14:00-10:00, שני - שלישי 14-13 בספטמבר – 17:00-9:00, שישי - שבת 18-17 בספטמבר– 14:00-10:00, רביעי - שבת 25-22 בספטמבר (חוה"מ סוכות)  – 14:00-10:00, רביעי - חמישי 30-29 בספטמבר – 17:00-9:00


למועדי מופעים >

05/09/2021   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע