סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2022 אוגוסט 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
28293031
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן עידן רייכל בהופעה: נהדר!
 

 
 
המופע החדש של עידן רייכל וחברי הפרויקט הוא הפקת במה להתגאות בה. ממש חוצלארץ


תנובת כור ההיתוך
 
לא שזה נדיר בשנים האחרונות, אבל עדיין זה לא קורה בכל יום, גם לא בכל חודש. ובכל זאת, בכל פעם שאמן ישראלי בינלאומי "חוזר" הביתה, לסיבוב מולדת, זאת חגיגה. כמה כבר יש לנו, גדולים באמת? אלברשטיין, ניני, ד`אור, יסמין לוי, אולי יאיר דלאל, וגם עידן רייכל. במיוחד רייכל. "בין קירות ביתי", המופע החדש שלו (חדש? עוד נתווכח על זה), הוא הפקת במה להתגאות בה.
 
תחשבו על זה שבעוד כל עמיתיו הנזכרים לעיל, וגם לא מעט אחרים (שלמה בר והברירה הטבעית, למשל), נשענים על השורשים שלהם ביציאה לחו"ל, רייכל ממציא יש מאין. אתניקה ישראלית וגם בינלאומית, שהיא גם יצירה פופית ידידותית למשתמש. האוזן שלו שכרויה לסביבה, למרחב ולצלילי העולם, שואבת-שואלת את המתאים והנגיש לה בדרך ליצירת קו משווה, מכנה משותף, זרם מרכזי, חוויית האזנה מולטי-צלילית ועל גזעית.
 
לכאורה, היא מאוד מקורית. בצבע, באמירה, בעיתוי, בהדגשים המוזיקליים. למעשה, אין בה מקוריות ממשית. היא סך כל ההשפעות המזדמנות. המיטב שבמיטב: האתיופי וההודי, התימני והטורקי, היווני והספרדי, הקריאולי והסוואהילי, הלטיני והאירופי, השבטי והמודרני, האולפני והבימתי. לא ההארד קור של האתניות העולמית, אלא גרסת הפופ הקצפתית של מוזיקת העולם הישראלית. רייכל הוא רק חייט, אבל עם מידאס טאץ`. תופר בחסד, מעצב-על, מפיק צמרת. השמלות המרהיבות שלו מככבות בחגיגה מוזיקלית מחניפה. מי היה מאמין שמוזיקת עולם ישראלית תהיה ענף ייצוא ישראלי מצטיין? בעצם, אם לא היא, תנובת כור ההיתוך האנושי-חברתי, מה כן?
 
קחו את ההעמדה הבימתית. אין בה חדש. עשרה מוזיקאים על הבמה, במעין חצי גורן משוטח בעומקּה, מה שמותיר את קידמתה פתוחה וריקה, נקייה מכוכבים, מחושבת ואסתטית להפליא. מזכיר את הפרונטאליות היוונית, את מרכיבי הפלמנקו הספרדי, ובדוגמאות משלנו את המעגל היושב של הברירה הטבעית ואת הקשת השטוחה של "דיוואן הלב". אלא שבאופי השירים שלו, "הפרויקט" הרבה יותר ידידותי. גם בישיבה, גם בסאונד המחושמל למחצה, גם בהצגה ובמתרחש.
 
הסט הבימתי מעניין אך פשוט (ועדיף לראות את המופע על במות גדולות ולא במועדונים הדחוקים). חצי תריסר קוליסות שקופות למחצה, מוארות בצבעים שונים (רונן נג`ר) לפי הצורך, האווירה ומצבי הרוח והצבירה של השירים. אותו חומר שמשמש את הקוליסות בכנפיים משרת גם מסך אליפטי משוכלל בירכתי הבמה, שמנוצל כצג וידאו לתוכן ויזואלי מתוחכם ומרתק (שי בונדר). וכמובן ההרכב האנושי. הרכב ארוך ומשגע. שישה נגנים פנטסטיים: אייל סלע בכלי הנשיפה, שלום מור בכלי הפריטה, רוני עיברין בכלי ההקשה, מרק קקון בגיטרות, זיו רהב בבאס וגלעד שמואלי בתופים. ואל נא תטעו בשמואלי הזה. הוא אחראי (ביחד עם המאסטר רייכל) לעיבודים, להפקה המוזיקלית ולניהול האמנותי. ויש לי הרגשה, מבלי להמעיט בתרומתו של רייכל, ששמואלי הוא האש והלהבה.
 
קולאז` צבעים נפלא
 
ולא גמרנו. את ההרכב המנצח משלימים עידן רייכל בפסנתר ובקלידים, שיושב בכנף שמאל, אמנם קצת קדימה, אבל מספיק בצד כדי לא לגנוב את ההצגה, וגם כדי לאפשר לכוכבים האמיתיים של הערב את מירב תשומת הלב. ואלה הם כמובן השירים שזוכים כל אחד בתורו בביצוע הקולי המיטבי, בפיהם של שלושה זמרים משובחים: מאיה אברהם המלאכית, כברה קסאיי הייצרית ורביד כחלני התזזיתי. רייכל מכיר בעובדה שזמר הוא לא (אגב, גם לא איש דיבור ואתנחתא. בניגוד למקצוענות של המופע, דברי הקישור שלו - לא הרבה, תודה לאל - חובבניים לגמרי, מביכים, חסרי פואנטה ומיותרים!), ולכן מפנה את הזירה לטובים ממנו, אותם השכיל לבחור.
 
ומה נגיד? איזה הרכב! איזה אנשים! איזה קולאז` צבעים נפלא! איזה צבע קול מדהים! והכל משלנו. וואללה, אם אלה היו באים מחו"ל, מלווים נגיד את סזאריה אבורה האגדית (ועידן רייכל משחק כמו גדול במגרש שלה), היינו עומדים ומשתאים, מריעים בהתלהבות, יוצאים מגדרנו וגומרים את ההלל. וכל אלה משלנו. איזה יופי ואיזו גאווה. תנו כבוד! אגב, אם חשבתם שהמכנסיים של רייכל משונים, סימן שלא ראיתם את אלה של כחלני. האשימו את המעצב ששון קדם.
 
"מאשימים" את עידן רייכל במוזיקת עולם. מה משנה השם ומה חשובה הסוגה? זה יפה, מהנה ומענג, וזה מה שחשוב ומה שמשנה. שירים כתובים בפשטות, אהבה, אנושיות ואופטימיות נשפכת מכל עבר. חבורת מוזיקאים שמשתפת פעולה לעילא, מפרגנת, קשובה, מיומנת ומתורגלת מאוד. תכונות אלה הכרחיות כי בלעדיהן אי אפשר להצליח בעולם הגדול. הן גם נחוצות כדי להעביר את החוויה המרוכזת, העמוסה והמרוגשת, העשירה בצליל, בסלסול ובהרמוניה, וגם בהתרחשות בימתית עם מעמדים תיאטרליים קטנים ומבודדים, שמתחברים ביחד להצגה גדולה. למופע מבוים ומופק כדבעי, שמנצל נכון את הבמה והחלל ומוסיף דרמה למוזיקה ולשירים. ממש חוצלארץ!

"בין קירות ביתי" הוא לכאורה מופע חדש, ששואב את שמו מהאלבום השלישי של "הפרויקט". אבל, להבדיל מהתקליט שבו יש ניסיון להגיד משהו שונה טיפה בתוכן, אין בו חדש מבחינת הסאונד והמוזיקה.
ממש כמו מהמופע הראשון, זה המיטב של עידן רייכל, עם השלמות ותוספות מצטברות לאחר כל חוויה אולפנית.
 
גם רשימת השירים תעיד על חלוקה מאוזנת של שליש לאלבום הראשון, שליש ל"ממעמקים" השני ושליש ל"בין קירות ביתי". מעורבים ושזורים זה בזה כאילו נכתבו כולם באותו סשן ולמען אותו אלבום. "הינך יפה", "מדברים בשקט", "בואי", "אם תלך", "דובי אל ביתי", "יש בי עוד כוח", מלים יפות מאלה", "מכל האהבות", "שאריות של החיים", "חלומות של אחרים", "מי נהר" ו"הכל עובר" וביניהם משולבים שירים באתיופית, במרוקאית ("מינהר לי משיטי" של בוסקילה בפיו של כחלני) בתימנית, בקריאולית ובאנגלית, וגם "מנעי קולך מבכי" (שחיבר רייכל כהמנון גלגל"צ לשנת ה-60) ו"מחכה" שכתב לריטה.
 
במלה אחת? נהדר
 
הפרויקט של עידן רייכל. בין קירות ביתי. היכל אמנויות הבמה הרצליה, 30 בינואר 2009

למועדי מופעים >

01/02/2009   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (13 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
13. הופעה של רייכל+דיסק בהופעה חיה
עמרי , (30/03/2010)
12. ההופעה
הדס , (11/07/2009)
11. לכל הגילאים..
מיקה , (06/05/2009)
10. רוצו לראות!!!
גלית , (16/04/2009)
9. לאיזה גילאים זה מתאים בערך? גם לילדים ונוער?
פיסטוק, הבית של פיסטוק , (19/03/2009) (לת)
8. חובה ללכת
ורד , ירושלים (19/03/2009)
7. המופע המדהים!
גילי , מרכז (09/03/2009)
6. בוסקילה..
גילי , מרכז (09/03/2009)
5. המופע
אסף , חולון (01/03/2009)
4. מופע מרגש מדהים הכי טוב שראיתי עד היום!
רחל , ראשל"צ (20/02/2009)
3. האם בוסקילה משתתף ??
herison , (15/02/2009)
2. שמואלי לב הפרוייקט
דני , מודיעין (01/02/2009)
1. מופע מקסים באמת!
אסף , מרכז (01/02/2009)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע