סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קולנוע
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: התפרצות X ועוד
 

 
 
יוסי פולק ומלאני פרס בסרטו של איתן צור, דרמה פיוטית מטורקיה, סרט חדש לקלוד שברול ועוד


"התפרצות X" (ישראל 2010)
 
דרמה. סרטו של איתן צור, על פי רומן ותסריט של עדנה מזי"א. אילן בן נתן (יוסי פולק) הוא פרופסור לאסטרופיזיקה בן 58 באוניברסיטת חיפה, הנשוי לנעמי הצעירה והיפה (מלאני פרס). מערכת היחסים ביניהם נראית עדינה וקורקטית, אבל מתחת לפני השטח נוצרים סדקים בזוגיות.
 
אילן מאוהב בנעמי באופן אובססיבי ועוקב אחר צעדיה, אבל לאחר כמה מקרים בהם איחרה להגיע הביתה הוא מתחקה אחריה וחשדותיו מתאמתים. מתברר לו שהיא מתראה עם מאהב צעיר ממנו (רמי הויברגר). כמעט כמו בכל דבר בחייו אילן נועץ באמו המפוכחת ובעלת חוכמת החיים קתי (אורנה פורת), הממליצה לו לא להרוס את חייו וזוגיות ולהניח לפרשייה של אשתו מחוץ לנישואין לגווע מאליה. אבל אילן לא מסוגל לשאת את הבגידה ועתיד לבצע מעשה נורא. עם סוהיל חדד ונחמן אשכנזי. 102 דקות.
 
מזכיר ברעיון את "בוגדת" (עם דיאן ליין וריצ'רד גיר). למרות שטכנית הסרט רהוט וקולח למדי וגם המשחק סביר, הוא לוקה באמינות בכמה ממרכיביו הבסיסיים ולא מצליח לגעת. 

   

"דבש" (טורקיה 2010)

 
דרמה. סרטו זוכה דב הזהב בפסטיבל ברלין השנה של הבמאי הטורקי סמיח קפלנוגלו. זוהי עבודה קולנועית שלישית בטרילוגיה האישית שגיבורה יוסוף, לה קדמו "ביצים" ו"חלב". העלילה מגוללת חיים פשוטים ודלים של משפחה בכפר נידח, באזור פסטורלי מיוער. אבי המשפחה יאקופ (ארדל בסיקיוגלו) מפרנסה מגידול דבורים ורדיית דבש. הוא מציב כוורות על צמרות העצים הגבוהות, עבודה קשה הכרוכה בטיפוס מסוכן על חבלים.
 
בנו הקטן יוסוף (בורה אלטאס), המעריץ אותו, עוקב אחריו בעבודתו, אחרי שעות בית הספר והכנת השיעורים. הבן סובל מגמגום קשה ולכן כמעט אינו מדבר, ונידון לבדידות חברתית, למרות שהמורה שלו מנסה לעזור לו. גם עם אמו הוא כמעט אינו מחליף מילה ובעצם מתקשר רק עם אביו, כשהוא מדבר בלחישה, אז יוצאים לו מילים ומשפטים שלמים. כאשר את עצי היער פוקדת מחלה מסתורית, נודד מגדל הדבורים עם כוורותיו ליער שמעבר להרים, למצוא עצים גבוהי צמרות חלופיים להטמנת הכוורות שלו בהם. אשתו זהרה (טלין אזן) ובנם יוסוף נשארים מאחור, וההמתנה לבואו של האב הנעדר הולכת ומתארכת. 103 דקות.
 
קולנוע מינימליסטי פיוטי נהדר. קפלנוגלו צובע את סרטיו בעושר של צבעים, רגשות ועולם דימויים תוכני ואסתטי מגובש ומדויק. 

  

"כל הדברים הטובים" (ארה"ב 2010)
 
דרמה. סרטו של אנדרו ג'ארקי המבוסס על המקרה של רוברט, מבני שושלת דרסט העשירה, טייקוני נדל"ן בניו-יורק, שהיה חשוד ברצח אשתו קאתי, שנעלמה בשנת 1982 ומעולם לא נמצאה, אך מאז ועד עתה לא הורשע, מחוסר ראיות. קאתי (קירסטן דאנסט) מתוודעת באירוע חברתי לדייוויד (ריאן גוסלינג), איש החברה הגבוהה. עד מהרה מתפתח ביניהם רומן ועם הזמן הם מחליטים להינשא ולפתוח חנות מזון בריאות באזור כפרי הרחק מהעיר. אך אביו של דייוויד, סנפורד (פרנק לנג'לה) מתעקש שבנו יעסוק בעסקי המשפחה, והשניים חוזרים לעיר. שם מתרחשים אירועים שאמורים להדליק לקאתי נורות אזהרה. דייוויד מודיע לה חד-משמעית שהוא אינו מעוניין בילדים ואף מכריח אותה לבצע הפלה. לאחר מכן התנהגותו מתחילה להיות ביזארית ואקצנטרית, והיא מגלה שבהיותו ילד אמו התאבדה בקפיצה מגג ביתם, לנגד עיניו. 101 דקות.
 
משחקם של גוסלינג, דאנסט ולאנג'לה מצוין, אבל מעבר לכך הסרט לא מצליח להעביר את אותו מימד מסתורי-אניגמטי שצופן הסיפור ודומה יותר לטלנובלה סטנדרטית.         

  

  
"טרון: המורשת" (ארה"ב 2010)
 
פנטזיה-אקשן. סרטו של רוברט קוסינסקי המוקרן בתלת-מימד, מעין המשכון ל"טרון", מחלוצי סרטי האפקטים הדיגיטליים הממוחשבים, שיצא ב-1982, ובוים אז על ידי סטיבן ליזברגר. במרכז העלילה סם פלין (גארט האדלנד), צעיר מרדן המוטרד מכך שאביו קווין פלין (ג'ף ברידג'ס), מדען בעל חזון טכנולוגי מוביל בתחום המחשבים, נעלם לפתע והותיר את החברה שלו, "אנקום", בידיים לא מיומנות. זאת לאחר שבסרט הקודם הצליח להיחלץ מהרשת בריא ושלם ולחזור לשליטה בחברה, אותה הקים עם שותפו אלן (ברוס בוקסליטנר).
 
20 שנה אחרי, סם בנו מחליט לחקור את תעלומת היעלמותו, לאחר שקיבל אות ששודר אליו ויכול להיות רק מאביו. תוך כדי שהוא משתעשע באחת המערכות באולם משחקי המחשב הישן של פלין האב הוא נשאב, בלי לדעת איך, לתוך הרשת הדיגיטלית שבה אביו היה לכוד שני עשורים. עד מהרה מתברר לו שהעולם הזה שאביו המציא גדל למימדים מפלצתיים ולמעשה יצא מכלל שליטה ועבר לשליטתם של נבלים דיגיטליים שאביו פיתח. בעזרת לוחמת אמיצה, קוארה (אוליביה וויילד) ינסה סם לאתר את אביו ובכוחות משותפים למנוע את השתלטות הגורמים הדיגיטליים על העולם האנושי. עם מייקל שין. 126 דקות.
 
הטכנולוגיה והאפקטים משוכללים ומשודרגים, ברוח התקופה, אבל הסיפור עצמו נע באותו מישור של הסרט הקודם, אין בו כמעט חידושים, והכי חשוב – חסרה נשמה. 

  

     
"שם תואר: משטרה" (רומניה 2009)
 
דרמה. סרטו של קורנליו פורומבויו ("12.08 מזרחה לבוקרשט"). כריסטי (דראגוס בוקור), שוטר צעיר שזה עתה נישא לאנקה (אירינה סאולסקו), מסרב לעצור נער בן 16 המוכר חשיש לשניים מחבריו לספסל הלימודים. למרות שסחר בסמים נחשב ברומניה עבירה על החוק, כריסטי מאמין שבתוך זמן קצר שימוש בסמים קלים יהפוך לחוקי גם במדינתו. הוא אינו רוצה על מצפונו את חייו של הנער אשר עלול להסתבך קשות אם ייעצר לפני שהחוק במדינה ישתנה. לכן הוא מורח את החקירה בעניינו, מנהל מעקבים ארוכים שאינם אלא "עבודות יזומות", ורושם דו"חות יבשים – והכל כדי למנוע את רוע הגזירה: מעצר הנער.
 
חילוקי הדעות שמתגלעים בין כריסטי למפקח שלו אנגלאצ'ה (ולאד איבנוב) בכל הנוגע למשמעות המילה "מצפון", מביאים את גיבורנו לצומת דרכים אידיאולוגית. מה יבחר לעשות? האם יוכל לחיות עם ההשלכות של ההחלטה שלו? ומהו במדויק פירוש המילה "מצפון"? עם יואן סטויקה, מריאן גני, קוסמין סלסי. 115 דקות.
 
עיון מבריק ומשעשע בתופעת הרוטינה הבירוקרטית ובניסיונות הנואשים של איש משטרה, עובד מדינה, לבצע מהלכים על פי מצפונו ולא על פי הספר. 

  


"המפקח בלאמי" (צרפת 2009)
 
מותחן- דרמה. סרטו האחרון של קלוד שברול ("שיכרון הכוח", "פרח הרוע"). המפקח בלאמי (ז'ראר דיפרדייה) מבלה את חופשת הקיץ, כבכל שנה, עם אשתו בבית המשפחה בכפר. את שלוותם מטריד גבר זר שמסתובב באזור ביתם של בני הזוג ומנסה למצוא דרך לצוד את תשומת לבו של המפקח, על מנת להיוועץ בו ולהיעזר בשירותיו הטובים. בסופו של דבר עולה בידו לשכנע את המפקח, שמסתקרן לדעת מה הסיפור, להיפגש איתו.
 
מתברר שהאיש חשוד ברצח ומסתתר מפני המשטרה, אך לא ממש משוכנע שהוא האשם בפשע שרוצים לטפול עליו. ואם זה לא מספיק כדי לקטוע את שלוותם של בני הזוג שבחופשה, אז לביתם מגיע בהפתעה גם אחיו החורג של המפקח, טיפוס פרובוקטיבי ולא יציב, שמערער לחלוטין את האווירה השקטה בבית. מכאן ואילך החקירה שמנהל בלאמי והעיסוק הנלווה באחיו יתערבבו זה בזה. עם קלוביס קורניאק, ז'אק גמבלין. 110 דקות.
 
הקסם השברולי עוד עובד, אבל פחות. הוא מסבך ומסרבל את העלילה ללא כל צורך. 
  

  
         
 16/12/2010   :תאריך יצירה
הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע