סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קולנוע
לוח האירועים 2021 נובמבר 
א ב ג ד ה ו ש
 
10111213
14151617181920
21222324252627
282930
ריאיון
 
מאת: נחום מוכיח מה שיוסף סידר לריצ'רד
 

 
 
יש לי חזון בקשר לירושלים: לא משנה עם איזה דת וגזע נמנים האנשים שחיים כאן, אני יכול לראות שירושלים היא מקום יוצא דופן, שיוביל אותנו לעתיד. אתם תתגברו על הבעיות ביניכם. יהיה רגע שבו הבעיה תיפתר והכל ישתנה. ובמהלך השינוי הזה האזור הזה יהפוך למקום של נחמה לשאר העולם. זה ייקח המון זמן ותידרש המון אנרגיה לכך, אבל זה מה שיקרה בסופו של תהליך."
מצ'רלי צ'פלין ועד החזון לפתרון הסכסוך במזרח התיכון. כל מה שאמר ריצ'רד גיר, כוכב הסרט "נורמן" של יוסף סידר, בביקורו כאן


ריצ'רד גיר מודה שהעבודה כשחקן ראשי בסרטו של יוסף סידר, "נורמן: עלייתו המתונה ונפילתו התלולה של מאכער ניו-יורקי" - לא הייתה פשוטה. גיר, שהגיע לארץ לרגל הפרמיירה של הסרט כאן, נפגש עם עיתונאים בסינמטק ירושלים, כשאיתו הבמאי סידר והשחקן ליאור אשכנזי שהופיע מולו בתפקיד הפוליטיקאי הישראלי שהופך לראש הממשלה.

"האופן שבו נכנסתי לדמות הזו, של נורמן אופנהיימר, היה תהליך ארוך", מספר גיר. "מדובר בדמות שמאוד רחוקה ממני והייתי צריך ללמוד אותה. הרגשות שלי כלפי נורמן מורכבים. למרות ששיחקתי אותו, לעיתים לא הצלחתי להבין אותו. יש בו משהו אנושי מאוד. הוא נחוש בדעתו לעזור. הוא מביך ואידיוטי לפעמים, אבל הוא לא נותן לרגשות של ההשפלות שהוא סופג להשפיע עליו. ואין בו כעס, שזה מקסים".

המושך בחוטים

בסרטו של סידר, נורמן (גיר) הוא יהודי בגיל העמידה שמחפש קרבה לאנשים בעלי השפעה. יש לו המון רעיונות שהוא מוכן לשווק לאנשים הנכונים ובלבד שיקרבו אותו אליהם, וכך יזכה בהערכה ויוכל למשוך בחוטים חברתיים ופוליטיים.

לרוב נורמן נכשל, אבל פגישה מקרית אחת עם פוליטיקאי ישראלי, מיכה אשל (אשכנזי), סגן שר שרואה איך הקריירה הפוליטית שלו דועכת, משנה את גורלו. נורמן מצליח לנהל שיחה אישית עם אשל ובאינסטינקט של רגע רוכש עבורו זוג נעליים יוקרתיות אותן ראה הפוליטיקאי בחלון ראווה של חנות.

נורמן צילום יחצ.jpg
ריצ'רד גיר וליאור אשכנזי ב"נורמן" (צילום: יח"צ)

כעבור שלוש שנים, אשל, שגלגל המזל גלגל אותו לראשות ממשלת ישראל, מגיע לניו-יורק ושם הוא מזהה בכנס ארגונים יהודיים את נורמן, מתייחס אליו בידידות רבה, מקרב אותו אליו ומגשים לו את החלום להיות מחובר למעגלי העשייה וההשפעה. נורמן המתלהב ממעמדו החדש רוקם עסקה סיבובית מסובכת: לחבר את ראש ממשלת ישראל לאחיינו (מייקל שין), לרב שקהילתו במשבר (סטיב בושמי), לטייקון עסקי (האריס יולין), לאסיסטנט שלו (דן סטיבנס) ולפקיד במשרד האוצר של חוף השנהב. אלא שהוא מרחיק לכת במיזמיו, ועלול לגרום למשבר בינלאומי.
   
ריצ'רד גיר כ"פיקסר" היהודי גיבור הסיפור - זו הברקת ליהוק. היינו מצפים אולי למישהו קלישאי דמוי טלנסקי (שסידר הוא אחיינו), שחקן יהודי עב כרס ושחוח גו. סידר בחר בלא מובן מאליו וגיר השכיל לדכא את הצ'ארמריות הטבעית שלו ולהיות הנבעך היהודי, קרצייה שמתעלקת על כל מי שרק אפשר. אשכנזי, כראש הממשלה אשל, משתלב מצוין כדמות כריזמתית וקומית. מצד אחד הוא דובר אנגלית שוטפת, אבל מאידך נתקע מדי פעם עם מילה בעברית שהוא זקוק שיתרגמו לו אותה.

נורמן 2 צילום יחצ.jpg
ריצ'רד גיר, ליאור אשכנזי ומייקל שין ב"נורמן" (צילום: יח"צ)


גיר חיפש עוגנים להיאחז בהם כדי לאפיין את נורמן. "אני בהחלט רואה את ההשפעה של צ'רלי צ'פלין על הדמות הזו", הוא מציין. "אבל נורמן הוא טיפוס יותר מטריד ומעצבן מהדמויות שכתב וגילם צ'פלין בסרטיו. עם זאת, אפשר להרגיש את ההשפלה שחווה הדמות כפי שחשים אותה בסרטי צ'פלין. מעבר לכך, נורמן הוא בצד שלנו, הוא זה שאנחנו מזדהים איתו.

"בתקופת הסרט האילם היה יוצר אמריקאי בשם אדווין ס. פורטר, שמ-1902 ועד 1909 עשה, בין היתר, סדרה של סרטים קצרים שהגיבור שלהם היה סוחר בשם כהן (הידוע שבהם Cohen's Fire Sale, שנעשה ב-1907). הוא שורטט כאדם גרוטסקי, המנותק מעצמו ומהסובבים אותו. מה שמקסים בדמותו זה שהוא תמיד מנסה לרמות מישהו, אבל יוצא הקורבן של מעשיו שלו. ובמידה רבה גם נורמן הוא כזה". 

גיר וסידר 2 צילום בינה מוכיח.jpg
יוסף סידר וריצ'רד גיר במסיבת עיתונאים ל"נורמן" בישראל (צילום: בינה מוכיח)


"אני לא מתעניין בפוליטיקה אלא בבני אדם"

מאחורי גיר, 67, קריירת משחק מפוארת, החל משנות ה-70, בהן הופיע בסרטים "מחפשת את מר גודבאר", "ימים ברקיע" ו"ינקים". מ-1980, אז כיכב ב"ג'יגולו אמריקני", הקריירה שלו נסקה והוא כיכב, בין היתר, ב"קצין וג'נטלמן", "אישה יפה", "עוצמה", "מיסטר ג'ונס", "פחד ראשוני", "הנשים של ד"ר טי", "שיקאגו" ועוד רבים. הפילמוגרפיה שלו מונה קרוב ל-60 סרטים.  

במהלך ביקורו כאן פגש גיר את חברות הארגון "נשים עושות שלום", הישראלי-פלסטיני. "למען האמת, אני לא מתעניין בפוליטיקה, אלא בבני אדם", אמר. "האנשים שאני פוגש עובדים על בסיס מערכות יחסים ובניית גשרים מעל הבעיות הקיימות בין אנשים. מאוד התרשמתי מהקבוצה הזו. זה היה מפגש מאוד מרגש. אני בא ממדינה שנמצאת בחרדה ובכאוס עמוקים כעת, ואנחנו מבולבלים, מאוד מבולבלים. אבל הדבר הטוב שיצא מזה, גם אצלנו, הוא קודם כל תנועת הנשים. זו לא תנועה של כעס אלא של שמחה ויצירת אפשרויות. ולכן אפגש עם כל ארגון, בוודאי של נשים, שרוצה לקדם את השלום".

גיר 1 צילום בינה מוכיח.jpg
ריצ'רד גיר במסיבת עיתונאים ל"נורמן" בישראל (צילום: בינה מוכיח)


יש לגיר, מתברר, חיבור משלו לירושלים ולישראל. "בצעירותי הלכתי ללימודי יום ראשון בכנסייה המתודיסטית בעיר הקטנה שבה גדלתי. והזיכרון הכי חזק שלי הוא המפה של מה שעכשיו נחשב לישראל ובעתיד יהיה פלסטין. וזה נדיר שבמקום כל כך אזוטרי כמו זה שבו גדלתי, אתה לומד על המקום בו אתם חיים ורואה את המפה של מדינתכם. ובפעם הראשונה שהגעתי לכאן, כדי לעשות תחקיר על 'המלך דוד' (1985) הבנתי שאפשר ללכת ברגל לכל המקומות האלה, כי הכל כאן כל כך קרוב וקטן ואתם מקושרים, וכפי שכולם יודעים אתם והפלסטינים בני דודים.
 
"יש לי חזון בקשר לירושלים: לא משנה עם איזה דת וגזע נמנים האנשים שחיים כאן, אני יכול לראות שירושלים היא מקום יוצא דופן, שיוביל אותנו לעתיד. אתם תתגברו על הבעיות ביניכם. יהיה רגע שבו הבעיה תיפתר והכל ישתנה. ובמהלך השינוי הזה האזור הזה יהפוך למקום של נחמה לשאר העולם. אני מרגיש זאת בצורה מאוד חזקה. זה ייקח המון זמן ותידרש המון אנרגיה לכך, אבל זה מה שיקרה בסופו של תהליך".

  


גיר לא התחמק מהשאלה הנוגעת למעורבות של המפיק ארנון מילצ'ן בחקירת פרשת המתנות לראש הממשלה בנימין נתניהו, שבמקרה גם מתכתבת עם הסרט. "אני לא חי מתחת לאדמה", צחק הכוכב כשנושא עלה. "עשיתי עם מילצ'ן שני סרטים, 'אישה יפה', אותו הפיק, ו'סומרסבי', שאני הפקתי ולו היו את הזכויות על התסריט שלו. הוא היה מאוד ג'נטלמן בהתנהלות מולי. פגשתי אדם מאוד נעים ונדיב. אני לא יודע הרבה פרטים על הפרשה, אבל אני לא מעשן סיגרים ולא שותה שמפניה".

נורמן 3 צילום יחצ.jpg
"נורמן" (צילום: יח"צ)
  

למועדי מופעים >

12/03/2017   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע