סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קולנוע
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ביקורת
 
מאת: נחום מוכיח המלצות לפסטיבל הקולנוע ירושלים 2018
 

 
 
 200 סרטים בכל הקטגוריות והז'אנרים מחכים רק לכם. קבלו סקירה של מקבץ מייצג


פתיחה ונעילה
 
אי הכלבים

על סרט הפתיחה המצוין של הפסטיבל, "הבלתי רשמיים", עבודת הביכורים הקולנועית באורך מלא של אלירן מלכה שהוקרנה בבריכת הסולטן, כתבתי בטור "עולים השבוע", ולמי שהחמיץ הקרנה זו מומלץ מאוד לצפות בו בבתי הקולנוע ברחבי הארץ. גם סרט הסיום, "אי הכלבים", מספק חוויה מיוחדת. זוהי יצירת אנימציה שנייה (הקודמת הייתה "מר שועל המהולל") של ווס אנדרסון ("מלון גרנד בודפשט", "משפחת טננבאום") שפתחה את פסטיבל ברלין ואשר עלילתה מתרחשת ביפן. ראש עיר מושחת מתאכזר לכלבים ומגלה אותם לאי הזבל, עד שאחיינו הצעיר וחבורת כלבים נועזת קוראים עליו תיגר.
חמישי 2 באוגוסט, 22:00, ושבת  4 באוגוסט, 10:00 סינמטק 1
 


אי הכלבים, תמונת יחסי ציבור

גאלה: מספייק לי ועד וויטני יוסטון
 
שחור על לבן

על ספייק לי לא צריך להרחיב את הדיבור. סרט חדש מעולה שלו, "שחור על לבן", זכה בפרס חבר השופטים בפסטיבל קאן. העלילה, בכיכוב ג'ון דייוויד וושינגטון ואדם דרייבר, המבוססת על סיפור אמיתי, מתרחשת בקולורדו בשנות ה-70. למשטרה המקומית, שכל שוטריה לבנים, מתקבל אפרו-אמריקני המשובץ לעבודה משרדית אך חולם להיות בשטח. בעקבות מודעה בעיתון של הקו-קלוקס-קלאן הוא מתקשר למפרסמים כדי להוכיח לעצמו שהוא מסוגל לדבר באינטונציה של גבר לבן. מכאן הסיפור מתגלגל לכיוונים מפתיעים ומאפשר למשטרה לחדור באופן נדיר לתוך אחת הקבוצות השמרניות הסגורות והחתומות בפני זרים מכל סוג.
שני 30 ביולי, 14:00, יס פלאנט, חמישי 2 באוגוסט, 21:45, יס פלאנט 
 


שחור על לבן, תמונת יחסי ציבור


אל דאגה, הוא לא יגיע רחוק ברגל

עוד במאי עתיר קבלות הוא גאס ואן-סנט. סרטו האחרון, "אל דאגה, הוא לא יגיע רחוק ברגל", מגולל את סיפורו האמיתי של ג'ון קלהאן (חואקין פניקס). הוא ניחן בכישרון איור, ביכולת לספר בדיחות לא פוליטקלי-קורקטיות ובחיבה גדולה לאלכוהול. אחרי ערב של שתייה מופרזת הוא מעורב בתאונה, מוצא עצמו בבית חולים ויוצא משם על כסא גלגלים. מנקודת השפל הזו בחייו יהיה עליו להרים את עצמו, לזכות בהכרה ביכולותיו כמאייר וליצור לעצמו מחדש את התשוקה לחיים. נוגע ומעורר אמפתיה בזכות ואן-סנט, למרות המניירות של פניקס שכבר מתחילות לעלות על העצבים.
ראשון 29 ביולי 19:45, לב סמדר, רביעי 1 באוגוסט, 16:00, סינמטק 3, שבת 4 באוגוסט, 12:00, יס פלאנט


אל דאגה, הוא לא יגיע רחוק ברגל, תמונת יחסי ציבור

וויטני

אם חשבתם שאתם יודעים הכל על חייה ומותה של וויטני יוסטון, תחשבו שוב. "וויטני", סרטו הדוקומנטרי של קווין מקדונלד (המוכר מהסרטים העלילתיים "המלך האחרון של סקוטלנד", "שם המשחק" ועוד) שופך אור על פרטים אינטימיים לא מוכרים בחיים ובקריירה של אחת האמניות המצליחות בכל הזמנים (מכרה יותר מ-200 מיליון עותקים והיא האמנית היחידה שהזניקה למקום הראשון במצעד האמריקני שבעה סינגלים רצופים), שהלכה לעולמה והיא רק בת 48. תוך שימוש בחומרי ארכיון נדירים שלא נראו לפני כן, הקלטות נדירות ושורה של ריאיונות עם אנשים הקרובים לה, עולה הסיפור האמיתי של עלייתה המטאורית והנחיתה הקשה - עד הסוף הטרגי.   
רביעי 1 באוגוסט, 15:30, סינמטק 1, שישי 3 באוגוסט, 19:00, יס פלאנטוויטני, תמונת יחסי ציבורישראלי עלילתי: היפ-הופ, אהבת בנות

כאן ועכשיו

סרטו של רומן שומונוב, הוא בעיניי אחד החשובים שנעשו כאן השנה. הוא מתאר את סיפורם של ארבעה חברים בשכונת עוני באשדוד, בני משפחות מברית המועצות לשעבר, שיש להם הרכב היפ-הופ והם משתוקקים להתמסר לחזרות לפני פסטיבל מוזיקה בינלאומי גדול שעשוי לשים אותם על המפה. אלא שלכל אחד מהם יש ענייני הישרדות כאלה ואחרים בחייו האישיים ואלה של אנדריי (ולאד דובינסקי), הרוח החיה בחבורה, עוד יותר מורכבים משל היתר. אביו מאושפז כבר כמה חודשים בבית חולים והוא נאלץ לטפל באחותו הקטנה (האם בכלל לא בסביבה). חובות המשפחה תופחים ואנדריי מתפתה להצעה של מנהיג ארגון פשע רוסי שעשויה לפתור את בעיותיו הכלכליות.
ראשון 29 ביולי, 22:00, סינמטק 1, שני 30 ביולי, 14:45, סינמטק  2כאן ועכשיו, תמונת יחסי ציבור


פרה אדומה

סרטה של ציביה ברקאי, מאוד שווה לדעתי צפייה ודיון. בימים שבין חתימת הסכם אוסלו ורצח רבין בני (אביגיל קובארי) בת ה-17 שאיבדה את אמה בלידתה וחיה עם אביה יהושע (גל תורן) בהתנחלות בסילואן, מתבקשת על ידו לטפל בעגלה אדומה כשרה שנולדה המסמלת עבורו את תחילת התהליך לבניין בית המקדש השלישי. אלא שבני מתאהבת ביעל (מורן רוזנבלט), בת שירות לאומי בת 19 המגיעה לשמש כמדריכה במקום. הקשר הקרוב שבין בני ואביה מתחיל להיסדק וככל שגוברת התשוקה שלה ליעל, והקשר ביניהן מוסתר כמובן מעין כל, נוצר אצלה משבר ערכי. היא רואה בהרמוניה החדשה שלה עם בת זוגה כחזות הכל, והדברים עלולים להגיע לנקודת רתיחה.      
שני 30 ביולי, 19:45, סינמטק 1, שלישי 31 ביולי, 14:00, סינמטק 2        


פרה אדומה, תמונת יחסי ציבוראין בתולות בקריות
                 

את "אין בתולות בקריות" ביימה קרן בן-רפאל. במרכז הסרט לנה (ג'וי ריגר), צעירה מרדנית וחסרת מנוחה, חריגה בעירה קריית-ים, מקום משעמם וחסר תועלת לדידה. אמה המתוסכלת אירנה (יבגניה דודינה), המפעילה בית קפה כושל על חוף הים, מטילה עליה לשמור על בת דודתה החולמנית יעל. אלא שלנה חולמת לברוח לתל-אביב, עיר האקשן. הגעתו למקום של צ'יפי (מיכאל אלוני), סופר חתיך המנסה להזין שמועה על בתולת ים השוחה בחופי הקריה ולהפוך אותה לכתבה חדשותית, משנה דברים מבחינת לנה. צ'יפי הופך מושא תשוקותיה ובגלל בתולת הים המבוקשת המקום מתעורר ויש בו לפתע תקווה לחיים תוססים.
שני 30 ביולי, 22:00, סינמטק 1, 31 ביולי, 12:00, סינמטק 2אין בתולות בקריות, תמונת יחסי ציבור


ישראלי דוקומנטרי: שיחות באוסלו, זוהר בין קודש וחול

יומני אוסלו

סרטם המרתק של מור לושי ודניאל סיון, עוקב אחר הדינמיקה שהובילה לחתימת הסכמי אוסלו, תוך שימוש בעדויותיהם ורשמים מתוך יומניהם האישיים של המשתתפים הישראליים והפלסטיניים בשיחות השלום החשאיות שהחלו ב-1992, ללא ידיעת ראש הממשלה יצחק רבין. יזם אותן סגן השר יוסי ביילין. הוא פנה לפרופסורים יאיר הירשפלד ורון פונדק ושלח אותם לאוסלו ומן הצד הפלסטיני הגיעו אבו עלא, מאהר אל-קורד וחסן עספור. לאחר כמה סבבי שיחות דבר הפגישות דלף וכשהדבר הפך רשמי וגלוי נכנסו לתמונת המו"מ אורי סביר, מנכ"ל משרד החוץ, ויואל זינגר, עורך דין צבאי. הסרט מציג רשומון עדויות של המשתתפים משני הצדדים, ומתאר באופן פרטני את רגעי השיא והשפל של התהליך שמעולם לא מומש עד הסוף, והחלפת השלטון קברה אותו.

ראשון 5 באוגוסט, 18:45, סינמטק 3 
יומני אוסלו, תמונת יחסי ציבור
אורי זוהר חוזר

סרטם של דני רוזנברג ויניס סגלוביץ' הוא אחד המעניינים והמסקרנים בקטגוריה, כי הוא מתעד את שובו של זוהר ליצירת סרט עלילתי באורך מלא, אחרי שלא עשה זאת מאז חזר בתשובה, לפני עשרות שנים. זוהר, המסתייע בקולנוענים צעירים שזה עתה סיימו את לימודיהם, עוסק בסיפורה של רקדנית מצליחה שמגלה את האמונה בעקבות מפגש מקרי ונקרעת בין עולם התורה והתשוקה לבמה. זוהר נתגלה כמי שמתגעגע, שלא לומר משתוקק, לחזור לעמדת במאי הקולנוע. בסצנה בה הוא חוזר לביתו בירושלים נאות הבמאי סוף סוף לגולל את סיפור חייו, התאהבותו בקולנוע ועד החזרה בתשובה והחיים בין דפי הגמרא בירושלים.
ראשון 29 ביולי, 22:15, סינמטק 3, ראשון 5 באוגוסט, 20:30, סינמטק 3

תחרות בינלאומית: מסיביר עד סקנדינביה

אגה

סרטו השני של הבמאי הבולגרי מילקו לזרוב, הוא יצירה יפהפייה ועוצרת נשימה. במרכזה נאנוק (מיכאל אפרוסימוב) ורעייתו סדנה (פאודוסיה איבנובה) החיים במרחבים המושלגים הלבנים והקפואים של צפון סיביר. הם מנסים לשמר את חייהם המסורתיים אך המשימה נעשית מורכבת ומאתגרת מיום ליום. הציד קשה יותר, בעלי החיים נכחדים והקרח נמס מוקדם יותר כל שנה. בתם של השניים אגא (גלינה טיחונובה) עזבה אותם לפני שנים בעקבות סכסוך משפחתי ונאנוק קשה העורף אינו מוכן אפילו לשמוע את שמה. אלא שסדנה אחוזת געגועים אליה, בעיקר כאשר בריאותה מתרופפת. השם נאנוק לא מקרי. יש כאן התכתבות עם סרטו הדוקומנטרי הקלאסי של רוברט פלהרטי "נאנוק איש הצפון". הסרט איטי אבל חודר לנשמה ומתאפיין בדיאלוגים מינימליסטיים אבל קולעים ובעבודת צילום מפעימה של קילויאן בודילוב
31 ביולי, 19:45, לב סמדר, שישי 3 באוגוסט, 17:00, יס פלאנט       אגה, תמונת יחסי ציבור


גבול

הפקה שוודית-דנית זו בבימויו של הבמאי האיראני-שוודי עלי עבאסי, היא עבודת קולנוע חריגה, מוזרה ומהפנטת. במרכזה טינה (אווה מלנדר), אישה בעלת חזות גסה ולא אטרקטיבית, עובדת מכס בעלת חוש ריח מפותח לזיהוי כל מי שמנסה להבריח משהו לא חוקי למדינה. היא חיה בלב יער עם אולף (ויקטור אקרבלום). אין ביניהם יחסים אינטימיים אך היא מאפשרת לו לחיות בביתה כדי לא להישאר לבד. כאשר מגיע לעמדת הבדיקה שלה וור (ארו מילנוף), הדומה לה ונראה כאילו הם בני אותו גזע, חייה משתנים. היא מפתחת אובססיה מיוחדת כלפיו והקשר הנרקם ביניהם חושף תגליות מרעישות אצל שניהם. סרט בודק גבולות. פיזיים, נפשיים, מגדריים ואפילו שבטיים.
ראשון 29 ביולי, 20:00, יס פלאנט, שבת 4 באוגוסט, 19:30, סינמטק 1


גבול, תמונת יחסי ציבורהחינוך הרע של קמרון פוסט

סרטה של הבמאית האמריקנית דזירה אקוואן קורא תיגר על החינוך הקתולי השמרני, בכל הקשור לקבלת האחר. העלילה מתרחשת בשנות ה-90 בפרבר של עיר בעלת ציביון קתולי אדוק. קמרון פוסט (קלואי גרייס מורץ) היא יתומה אותה מגדלת משפחה מאמצת. כאשר בן זוגה תופס אותה באמצע אקט מיני עם נערה בסיומו של נשף, היא נשלחת לפנימייה דתית המתמחה בגמילה מהומוסקסואליות. קמרון תיחשף שם לשיטות פסיכולוגיות מגוחכות שינסו לשנות את נטיותיה המיניות, אך במקום להתייחס לכך כאל חוויה טראומטית בוחרת הגיבורה להפוך אותה להרפתקה נועזת, לעיתים אפילו משעשעת.
שלישי 31 ביולי, 12:00, סינמטק 3, חמישי 2 באוגוסט, 17:30, יס פלאנטהחינוך הרע של קמרון פוסט, תמונת יחסי ציבור


ברוח החופש: על העם היזידי, גוגל וכדורגל


המנקים

סרט דוקומנטרי מרתק וחשוב מאין כמוהו בהפקה גרמנית-ברזילאית ובבימוי הנס בלוק ומוריץ ריזנוויק, עוסק באנשים אנונימיים המופקדים על הסרת תכנים אסורים מהרשתות החברתיות. בבניין משרדים אפור במנילה יושבים גברים ונשים מול מסכי מחשב ומסננים תכנים מזעזעים ופליליים המועלים ברשתות החברתיות. הוצאות להורג נוסח דאע"ש, פורנוגרפיה בכפייה, פדופיליה ועוד. הם מעידים על הקורבן הנפשי שהם משלמים בכך שהם צריכים לצפות בתכנים אלה על בסיס יומיומי ולהסיר אותם כדי שמשתמשים אחרים לא ייחשפו אליהם. יש כאן כתב אשמה נגד גוגל, פייסבוק וכו', שבשם חופש הביטוי מאפשרות לפעמים חדירה של חומרים מזעזעים לרשתות החברתיות. 
שישי 3 באוגוסט, 21:30, יס פלאנט
המנקים, תמונת יחסי ציבור


על הכתפיים שלה

סרט דוקומנטרי זועק וחשוב שביימה אלכסנדריה בומבך, מעמיד במרכזו צעירה אמיצה בעלת סיפור חיים טראגי. נאדיה מוראד בת ה-23 לקחה על עצמה משימה קשה: להציג בפני העולם את סיפורו של העם היזידי שאנשי דאע"ש עושים הכל כדי להתעלל בו ולהכחידו. פעם אחר פעם חוזרת נאדיה לזוועות אותן חוותה וחושפת בפני אמצעי התקשורת בעולם את מסכת ההתעללות שחוותה, כמו רבים אחרים מבנות ובני עמה, וזאת על מנת להסב תשומת לב לרצח העם המתרחש שהעולם נותר אדיש אליו.  
שלישי 31 ביולי, 10:00, סינמטק 2, ראשון 5 באוגוסט, 15:00, סינמטק 2
על הכתפיים שלה, תמונת יחסי ציבורכדורגל אינסופי

הוא עבודה דוקומנטרית מיוחדת של הבמאי הרומני קורנליו פורומבויו, אותו אנו מכירים מסרטיו העלילתיים, בהם "שם תואר, משטרה". במרכז הסרט לאורנטיו, גבר המקדיש את כל חייו להמצאת גרסה משוכללת של משחק הכדורגל, כדי להפוך אותו להוגן יותר. הוא יושב במשרדו מול דפי שרטוט ובוחן את פיתוחיו המתעדכנים כל הזמן, תוך שהוא משחרר מונולוגים ארוכים שנשמעים, בחלקם לפחות, אבסורדיים. נראה כי לאורנטיו לא מתעניין בהכרח דווקא בכדורגל, אלא שמשאת נפשו הכמוסה הוא להביא לשינוי בעולם, שיהיו בו יותר סולידריות וחמלה אנושית.
שלישי 31 ביולי, 17:30, סינמטק 2, שבת 4 באוגוסט, 11:45, סינמטק 2
    כדורגל אינסופי, תמונת יחסי ציבור


פסטיבל הקולנוע ירושלים ה-35 יתקיים עד ה-5 באוגוסט 2018 באולמות ברחבי ירושלים.
לאתר הפסטיבל
 29/07/2018   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע