סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קולנוע
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ביקורת
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: "חיים נסתרים" ועוד
 

 
 
סרטו של טרנס מאליק על החוואי שסירב לשרת את היטלר, רנה זלווגר כובשת ב"ג'ודי מעבר לקשת", DC סוגרים פערים עם מארוול ב"ציפורי הטרף והארלי קווין המהממת" ועוד


"חיים נסתרים" (גרמניה-ארה"ב 2019)

דרמה. סרטו של טרנס מאליק המבוסס על מקרה אמיתי. פרנץ יגרשטטר (אוגוסט דיהל) הוא  חקלאי החי באידיליה עם אשתו פאני (ואלרי פאכנר) ושלוש בנותיהן בכפר הפסטורלי סיינט רדגונד שבאוסטריה. הם עובדי אדמה ופרנץ הוא אדם פעיל ומקובל בקהילה. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה הוא נקרא על ידי מפקדי הצבא הגרמני לאימונים בסיסיים ומציית לצו. עם כניעת צרפת נראה כי המלחמה עומדת להסתיים ופרנץ נשלח חזרה לביתו. שגרת חייו עם משפחתו, בהם גם אמו, רזי (מריה סימון) בעמק מוקף ההרים והמעיינות פשוטים, מאושרים ומלאי סיפוק. אבל אז מגיעים לכפר אנשי צבא המשביעים את כל תושביו על נאמנות להיטלר ולרייך השלישי. פרנץ מסרב להישבע ואז מתחיל מסע לחצים עליו ועל משפחתו מצד ראש הכפר והבישוף של זלצבורג. גם שכניו ואנשים אחרים מהכפר מפצירים בו לעשות זאת, אבל פרנץ, קתולי מאמין אדוק ובלתי מעורער בערכיו, עומד במריו. ואז עוברים חייו אט אט שינוי רדיקלי. הוא ומשפחתו מתחילים לחוש בשטנה הולכת וגוברת אליהם מצד אנשי הכפר. לבסוף הוא נעצר ונשלח לבית כלא, תחילה באנס ולבסוף בברלין. תנאיו הולכים ונעשים קשים יותר ויותר ובעודו ממתין למשפטו מבין פרנץ שסירובו עלול לעלות לו בחייו. 174 דקות.


חיים ונסתרים באדיבות סרטי יוניטד קינג

טרנס מאליק הוא אחד הבמאים האמריקנים הגדולים והמשפיעים, ולו רק בזכות שתי יצירות המופת שלו מתחילת דרכו, "שביל הזעם" (1973) ו"ימים ברקיע" (1978), המקושרות היסטורית לגל החדש של הקולנוע האמריקני המופלא של הסבנטיז. אבל אז הוא גזר על עצמו פרישה מהתחום וחזר ליצירת קולנוע רק ב-1998 עם "הקו האדום", שהיה אף הוא סרט מכונן. אלא שמאז סרטיו הפכו להיות אפוסים ארוכים, מייגעים ובמידה רבה פילוסופיים ומלווים בווייס-אוברים מהורהרים, אך פחות קומוניקטיביים. עם זאת ב"העולם החדש" וב"עץ החיים" הוא הציע סגנון ויזואלי חדשני מאתגר, יחד עם צלמו עמנואל לובצקי, שמצלמה שלו שטה, הקיפה את הגיבורים ויצרה שוטים איטיים וארוכים, כמעט בלתי נגמרים. צילומים המדגישים את הטבע והבריאה הפכו לחלק בלתי נפרד מהיצירה שלו. סרטיו האחרונים, השנויים במחלוקת, הציגו אותו כיוצר מגלומן המתיימר לחקור את הבריאה והקיום האנושי. ב"חיים נסתרים" הוא חוזר במידה רבה לנרטיב "ארצי" ומגולל באופן מרתק סיפור אמיתי על סרבן מצפון עיקש שהעדיף להיצמד לאמונתו הדתית הבלתי מעורערת ולסט הערכים הקתוליים שגיבש לעצמו ולסכן בכך את חייו. את הסרט צילם יורגה ווידמר, שעבודתו מאמצת את הסגנון המיוחד ומעורר ההשראה שאפיין את סרטיו של מאליק ועבודתו עם לובצקי מאז "עץ החיים". התסריט, התחביר הקולנועי, המשחק ושאר מרכיבי היצירה מוקפדים, מדויקים, עשויים ללא דופי ומחזירים את הבמאי ויצירתו לקדמת הבמה ולסטטוס יוצר הקולנוע החשוב והמשפיע לו הוא ראוי.

דירוג: ****                             

מועדי הקרנות

   

"ג'ודי מעבר לקשת" (ארה"ב 2019)

דרמה. סרטו של רופרט גולד. ג׳ודי גרלנד, שכילדה זכתה לתהילת עולם בעקבות גילום דמותה של דורותי ב"הקוסם מארץ עוץ", עברה הרבה מאז, הפכה לשחקנית בעייתית המכורה לכדורים, נישאה לארבעה בעלים ונראה כי הקריירה הקולנועית שלה באמריקה גמורה. ג'ודי (רנה זלווגר) מגיעה לסדרת קונצרטים כזמרת בלונדון, שם היא אישיות נערצת. היא נקרעת בין הרצון להיות בבית עם ילדיה, לבין הצורך והדחף להתפרנס ולהיות נאהבת על ידי הקהל. היא מתקבלת בהתלהבות, נעטפת בכבוד ובאהבה על ידי עוזרת אישית שמוצמדת לה, רוזלין וויילר (ג'סי באקלי), אך בהמשך מתמכרת להרס עצמי. אישיותה הקפריזית, המזג הבלתי יציב שלה, התמכרותה לכדורים שונים, נטייתה לפלרטוט ולרומנטיקה - היא תינשא שם בפעם החמישית, למיקי דינס (פין וויטרוק) הצעיר, ואי יכולתה לשמור על משמעת עצמית בפאזה הזו של הקריירה שלה - גורמים לסיבוב ההופעות לסבול מתקלות קשות. ועדיין ג'ודי נחושה להוכיח לקהלה שלא גמרה את הסוס ושהיא מסוגלת להמריא מחדש. עם רופוס סוויל. 118 דקות.


ג'ודי  סרטי נחשון ורד קייפ

זהו רק סרט הקולנוע השני של הבמאי הבריטי רופרט גולד, והוא לוקח בו על עצמו משימה לא פשוטה: "להחזיר לחיים" את הכוכבת הטרגית הגדולה של הקולנוע האמריקני ג'ודי גרלנד. העובדה שהתסריט עובד מהמחזה הבימתי "סוף הקשת" הפכה אולי את עבודתו ליותר פשוטה. זאת משום שהיא מבוססת על הנרטיב של מסעה של גרלנד בשנות חייה האחרונות ללונדון, במטרה להחזיר לעצמה את תהילתה שאבדה לה באמריקה. שם היא הפכה לשחקנית שבמאים לא יכולים לסמוך עליה, בשל היותה לא יציבה, תלויה בכדורים וחסרת משמעת לחלוטין. כפי שגולד מתאר בסרט, באמצעות רנה זלווגר ומשחקה המצוין, שכבר זיכה אותה בפרסים יוקרתיים וכנראה שגם האוסקר יוענק לה בעבור התפקיד, אפילו בפאזה החדשה שלה בלונדון היא אותה דיווה שקשה להשתלט עליה. בפלאשבקים מובאים הבזקים מעברה כילדת פלא שכנראה מעולם לא השתחררה מהילדה שהייתה בעת תהילת "הקוסם מארץ עוץ", והעבר הזה רודף אחריה, לטוב ולרע. זלווגר נכבשת לחלוטין על ידי ג'ודי גרלנד, נמהלת בדמותה, הופכת להיות היא וזהו בהחלט תפקיד מכונן שלה. התסריט, שיש בו אמנם לא מעט קלישאות, מאפשר לה להציג את החוזקות והחולשות של ג'ודי, את הגחמות הבלתי נשלטות שלה, את הכריזמה האדירה כשהיא על הבמה ושרה את עצמה לדעת ואת העובדה שבעצם היא נשארה אותה ילדה קטנה שמשתוקקת לחיבוק ולליטוף.

דירוג: ****            

מועדי הקרנות

   


"ציפורי הטרף והארלי קווין המהממת" (ארה"ב 2020)  

פנטזיה. סרטה של קאתי יאן בהתבסס על קומיקס מהיקום של DC. העיר גותהאם כמרקחה. הג'וקר שילח מעליו את חברתו הארלי קווין (מרגו רובי), לאחר יחסים טעונים ביניהם, והיא נפרדת ממנו בפיצוץ גדול, תרתי משמע, ובכך שמה לעצמה מטרה גדולה על הגב. היא מנסה לפתוח דף חדש אבל מאחר שאין לה כבר את ההגנה של הג'וקר כולם רודפים אחריה ומנסים לנקום בה על מה שעוללה להם. אשת המשטרה רנה מונטויה (רוזי פרז) מנסה לאסור אותה. הלנה ברטינלי המכונה הציידת (מארי אליזבט ווינסטד), השייכת למשפחת פשע שהארלי והג'וקר פגעו בה, מנסה ללכוד אותה. אלא שהארלי נאמנה למורשת הג'וקר והולכת לתת לכל יריביה ויריבותיה פייט. הנבל הנרקיסיסט "מסכה שחורה", הוא רומן סיוניס (יואן מקגרגור), מוציא חוזה עליה ועל הנערה הצעירה קסנדרה קיין (אלה ג'יי באסקו) שגנבה ממנו יהלום יקר ערך. השתיים נאלצות לשתף פעולה ולהימלט יחד מפניו ומפני העוזר הסדיסט שלו ויקטור סאז (כריס מסינה). מי שמסייעת להארלי קווין היא מי שהייתה זמרת במועדון של סיוניס והפכה לנהגת שלו ואשת אמונו לכאורה, דינה לורל לאנס (ג'ורני סמולט-בל). כאשר סיוניס ואנשיו מתקרבים, מתגבשת לה כאילוץ וכצורך השעה תחילה "ציפורי החצר", חבורה מפתיעה של לוחמות מיומנות, בהן גם הקנרית השחורה דינה לאנס (ג'ורני סמולט-בל), הנאבקות כנגד סיוניס והמאפיה שלו. 120 דקות.ציפורי הטרף

אין ספק ש- DC עושים הכל כדי לתת פייט ל"מארוול" ולסגור פערים מולם. ואחרי "ג'וקר" המופתי, שאמנם חרג עד מאוד מגבולות הקונספט הקומיקסי, מגיעה ג'וקרית מפתיעה, בזכות עצמה. הפרידה שהתחוללה בין הג'וקר והארלי קווין היא קטליזטור עבורה לפתוח דף חדש, להכיר אנשים חדשים, לבלוע את החיים. אבל אחרי שהיא מפוצצת את המפעל שמסמל את הקשר שהיה לה עם הג'וקר, היא מעוררת את כולם בגותהאם. מהציידת מהמשטרה שתנסה להפליל אותה בכל מחיר ועד הגנגסטר סיוניס שינסה לסגור איתה את החשבון שיש לו עם הג'וקר. ומכאן הסיפור הולך ומתפתח לכיוונים אפלים, כמקובל אצל DC , כשיש בו אלמנטים של אכזריות מאפיונרית מאיימת ובצדם גם הומור אותנטי, אפילו מגלגל מצחוק לעיתים. והכל בזכות רובי-הארלי, שגם הפיקה את הסרט. היא בעלת גוף נערי גמיש ומהירות תגובה של שד, המאפשרת לה להפגין אקרובטיקה עוצרת נשימה. קרבות המגע בהשתתפותה הם בעלי כוריאוגרפיות מסעירות. יש בה קסם כובש וכריזמה ולמעשה, אחרי שורה של תפקידים דרמטיים, גדולים וקטנים  (בהם ב"הזאב מוול סטריט", "מכונת הכסף", "האגדה של טרזן", "פצצה", "היו זמנים בהוליווד" ועוד), היא יכולה לבסס את מעמדה בגזרת הקומיקסים של DC (את הארלי קווין היא עשתה לראשונה ב"יחידת המתאבדים"). ובתפקיד כמו שהיא עושה כאן עדיין לא ראינו אותה. היא בהחלט מפתיעה בדינמיות שלה ומושכת אחריה את הנפשות הפועלות הנוספות שמרכיבות את הכוח הנשי שהיא מובילה: הילדה גונבת ההצגה ממוצא קוריאני-פיליפיני אלה ג'יי באסקו, מארי אליזבת ווינסטד ורוזי פרז. גם יואן מקגרגור עושה מצוין את תפקיד המאפיונר הסדיסט סיוניס. ואת כולם הפעילה בתבונה הבמאית קאתי יאן, שזהו בסך הכל סרטה העלילתי הארוך השני והיא בנתה אותו באופן מסוגנן, קצבי ודינמי.

דירוג: **** 

מועדי הקרנות


   


"שותפים לרשע" (אנגליה 2018)

אימה. סרטו של אולאף דה פלור. אנג'לה (פלורנס פיו) וג'קסון (בן לויד-יוז) הם אח ואחות המנהלים עסק של מרמה והטעייה בו הם מתחזים למגרשי שדים ומתקשרים על טבעיים. יחד איתם עובדים אליוט (סקוט צ'יימברס) וחברתו של ג'קסון בת' (ג'ורג'ינה רבאן). אנג'לה חשה שירשה מאמה שהתאבדה רגישויות על-טבעיות שאכן גורמות לה במקרים מסוימים "לראות" מתים. כאשר היא ואחיה נשכרים על ידי אישה מבוגרת, גברת גרין (סיליה אימרי) לגרש רוחות מאחוזה בה בנה רצח בהתקף אמוק את שתי אחיותיו, נחשפת חבורת מפברקי גירוש השדים אט אט לסיפור הזוועה האמיתי שהתרחש במקום. אלא שהדבר עלול להיות מאוחר מדי עבורם. 89 דקות.


שותפים לרשע באדיבות סרטי יוניטד קינג

אמנם להפוך את עניין גירוש רוחות של מתים לעסק של תרמית והונאה, המכניס כסף,  נשמע כמו משהו מקורי שעוד לא היה לנו, אבל מעבר לכך התחושה היא שבסרט הזה כבר היינו לא מעט פעמים. מדובר במוצר אימה נחות, מופרך וחסר היגיון, מרמת התסריט ועד המשחק והבימוי. לא ברור מדוע עושים סרטים כאלה והאם יש להם בכלל קהל. היחידה שכדאי לשים לב אליה כאן היא פלורנס פיו הבריטית, שהיא בחורה אטרקטיבית המובילה את הסרט ועושה תפקיד לא רע יחסית. וזה היה עוד לפני כיכובה ב"מידסומר" המדובר, באותו ז'אנר לכאורה – אבל איזה הבדל! וכמובן מועמדותה כעת לאוסקר כשחקנית המשנה, בזכות תפקידה ב"נשים קטנות". כנראה שסרט כמו "שותפים לרשע" היא כבר לא תעשה.

דירוג: ** וחצי    

מועדי הקרנות


   


"המצוד" (ארה"ב 2019)

מתח-אקשן. סרטו של מאט אסקנדרי. מדיסון טיילור (ניקי ווילאן), צעירה העובדת בבאר, נקלעת לחילופי ירי של גנגסטרים, נפצעת, מובהלת לבית החולים והופכת ברגע אחד לעדה היחידה למעשה פשע שבוצע על ידי אלה שפצעו אותה. היא מתעוררת פצועה בבית החולים, ואיש המשטרה הבלש וויקס (ברוס וויליס) מבטיח לה שיגן עליה. הוא מעביר אותה לאשפוז במחלקה ריקה, תחת השגחת איש משטרה, פקוד שלו. אלא שהכל מסתבך כשאלה שתקפו אותה מחליטים למצוא אותה בכל מחיר כדי למנוע ממנה להעיד נגדם. כלואה במקום שאמור היה להגן עליה, היא צריכה להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותה, דלים ככל שיהיו, כדי לשרוד את הלילה. עם טיטו אורטיז, טקסס באטל, לאלה קנט. 87 דקות.


המצוד

בשנים האחרונות ברוס וויליס עושה סרטים גרועים מסוג זה בכמויות. כנראה שחשוב לו להישאר בתודעה כל הזמן, אפילו כשמדובר בחלטורות עלובות שהוא מקבל עליהן צ'קים עם סכומים סבירים כנראה, כדי ששמו יתנוסס עליהן וימכור אותן. השאלה היא האם מחיר הירידה התלולה בערכו ובמעמדו כשחקן שווה את זה, גם אם מדובר בתפקיד משנה עם מעט דקות מסך יחסית. מדובר בסרט רע בכל קנה מידה. סיפור תלוש מהמציאות, שחקנים לא מרשימים, בלשון המעטה, וכרוניקה ידועה מראש.

דירוג: ** וחצי       

מועדי הקרנות


   


"ויק ההורס" (גרמני-צרפת-בלגיה 2019)

אנימציה. סרטו של אריק קאזס. ויק, ויקינגי צעיר וחכם, חולם להפליג עם אביו, מנהיג שבט הוויקינגים, וללוות אותו במסעותיו עמוק לתוך הים הצפוני הרחוק. אביו, שחושב שבנו צעיר ועדין מדי, לא מאושר מהרעיון אך כשאמו של ויק הופכת בטעות לפסל מזהב על ידי חרב הקסמים של לוקי, אביו ואנשיו חייבים להגיע עד לדלתות אסגרד, עיר האלים, כדי להרוס את החרב ולשחרר את אמו מהכישוף המוזהב. ויק מצליח להמציא תכנית חכמה כדי להצטרף למסע, וטוב שכך. בזכות חוכמתו וגישתו המעשית הוא מציל את הוויקינגים מסכנות ולאורך המסע המסוכן יוכיח שוב ושוב שהוא אחד מאנשי הצוות החשובים. 77 דקות. 
           
 מועדי הקרנות
  

ויק ההורס


  06/02/2020   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע