סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
קולנוע
לוח האירועים 2021 דצמבר 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
כתבה
 
מאת: נחום מוכיח עולים השבוע: "בבל", "אפוקליפטו" ועוד
 

 
 


בין הסרטים החדשים שעולים השבוע - "בבל" שהוא כפי הנראה מן המועמדים המובילים לאוסקר, "אפוקליפטו" החדש והמדובר של מל גיבסון ,"איש השנה" המפגיש שוב בין הבמאי בארי לוינסון לרובין וילאמס, הסרט הישראלי "מכתבים לאמריקה" ונציג ארגנטינה לאוסקר "לה פמיליה".

"בבל" (ארה"ב-מכסיקו 2006)

דרמה. סרטו של אלחנדרו גונזלס איניארטו ("אהבה נושכת", "21 גרם"), על פי תסריטו של ג`יירמו אריאגה, שאחראי גם לשני סרטיו הקודמים. ברובד האחד רועה צאן במרוקו ושני ילדיו, בידיהם הוא מפקיד רובה שרכש. בני זוג אמריקאים, סוזן וריצ`רד (קייט בלאנשט ובראד פיט) שנוסעים למרוקו האקזוטית, כדי לנסות ולשקם דווקא שם את יחסיהם הרעועים, אך האישה נפגעת לפתע מכדור תועה. צ`ייקו (רינקו קיקוצ`י), נערה יפנית חירשת אילמת בטוקיו ואביה יסוג`ירו (קוזי` יאקושו), המבכים, כל אחד בדרכו, את מות רעייתו-אמה. אמיליה (אדריאנה באראזה), המטפלת המקסיקנית של ילדי הזוג האמריקני שחזרה למקסיקו יחד עם אחיינה סנטיאגו (גל גרסיה ברנאל) כדי להשיא את בנה, ומסתבכת כאשר היא מנסה לחצות ולחזור לאמריקה עם הילדים.

שכבה אחר שכבה בונה איניארטו את מגדל בבל המודרני שלו, שהנפשות הפועלות בו מחוברות זו לזו בחוט השני למרות שהן נפרשות על פני שלוש יבשות ומדברות בארבע שפות. כל הדמויות סובלות מקשיים כאלה ואחרים בתקשורת, מאי הבנות ומטעויות בזיהוי, שנוצרו לא מעט בגלל העידן הטכנולוגי המנוכר בו אנו חיים, שתוצאותיו לא אחת טרגיות. 142 דקות.

כמו בסרטיו הקודמים בונה איניארטו מארג מסקרן ומאתגר של התרחשויות, שמרכיבות פאזל אנושי מהפנט. החזון הקולנועי שלו הפעם הרבה יותר מורכב, רחב ושאפתני, אך הוא מצליח לחבר את הקצוות באופן מעורר השתאות. יצירת מופת נהדרת, הסרט הטוב ביותר שראיתי השנה.

"מכתבים לאמריקה" (ישראל 2006)

דרמה. סרטו של התסריטאי-במאי חנן פלד. תל-אביב, ראשית שנות ה-60. חיליק ולדמן (עדו פורט) בן העשר חי בצל העובדה שהוריו ניצולי שואה. אבל בעוד אמו רבקה (יבגניה דודינה) רוצה להתנתק מהעבר ולהתמסר לחיים החדשים בישראל, אביו מוישה (רמי הויברגר) לא מסוגל, וגם לא רוצה, לברוח מהעבר, ומפנטז על המשפחה שהייתה לו, אישה וילד, שנספו באושוויץ.

חיליק, שמתקשה למצוא את מקומו לצד אחיו הבכור יונתן (רועי מאייר), קולט איך אביו מגלה, באמצעות ידיעה בעיתון, שהנשיא ארה"ב ג`ון קנדי מינה לעצמו יועץ חדש, צעיר ומוכשר, בשם ג`ק וולדמן. לבנו של מוישה שנפטר קראו יענקל ולדמן, ומוישה משכנע את עצמו שג`ק וולדמן הוא בנו האבוד מאושוויץ. מוישה הופך את העניין למוקד אובססיבי בחייו, עושה הכול כדי לנסות לתקשר עם ג`ק וולדמן, ונעזר בבנו הבכור כדי לכתוב ולשגר לו מכתבים לאמריקה. חייו האישיים והקשר שלו עם אשתו הולכים ומתפוררים, כמו גם היחסים עם שותפו לעסקים (שניהם בעלי נגריה) פרוייקה (דובלה גליקמן). האם יצליח חיליק לגרום לאביו לגנוז את הפנטזיה ולחזור למציאות? עם: אוולי קפלון, אלה ארמוני, טניה סובול, גדי פור, נטע הבר. 90 דקות.

הכוונות אולי היו טובות, אבל הביצוע לוקה מאוד בחסר. החל מהליהוק הלא משכנע (לא הויברגר ולא דודינה נראים ניצולי שואה, הילדים דווקא הרבה יותר מתאימים), דרך שחזור התקופה הלא משכנע ועד סיפור רופף, לא הדוק ולא ממוקד, שנמרח ומתפזר ליותר מדי כיוונים. הסך הכול הכללי די מאכזב, וחבל.

"איש השנה" (ארה"ב 2006)

דרמה-קומדיה. סרטו של בארי לוינסון ("בוקר טוב ויטנאם", "איש הגשם"). טום דובס (רובין וויליאמס), מנחה פופולרי של טוק-שואו, יורד על פוליטיקאים ונחשב מושא הערצה של מיליוני אמריקאים. לאחר שאחת מאורחות קהל האולפן מציעה לו להתמודד לנשיאות הרעיון מתחיל לחלחל עד שנטמע בו. דובס מציג את מועמדותו ומציג את משנתו האלטרנטיבית הסדורה לפתרון בעיות אמריקה, הנוגדת את אלה של הנשיא הרפובליקני המכהן ושל הטוען לכתר הדמוקרטי.

למרות הפצרות מנהלו האישי ג`ק (כריסטופר ווקן) וכותב הוואן-ליינרס שלו אדי (לואיס בלק), שינצל את הערך המוסף שלו, כמצחיקן שיודע ללעוג בציניות, בסרקזם ובהומור לאג`נדות הפוליטיות של מתחריו, דובס מנהל קמפיין רציני. נקודת המפנה חלה בעימות הטלוויזיוני שנערך בין שלושת המתמודדים. דובס יורד בשצף קצף על יריביו, מתבל את דבריו בעקיצות שנונות, ולאחר העימות מתחיל להסתמן כמועמד שלישי לגיטימי. קמפיין הבחירות שלו הופך לקרנבל תוסס וססגוני והציבור מגיב בחיוב. בשנת הבחירות מתקבלת החלטה לאמץ מערכת הצבעה אלקטרונית משוכללת, אלא שמפתחת התוכנה שלה, אלינור גרין (לורה ליני), מגלה שיש בה באג שגורם להטיית ההצבעה ולבחירת מועמד שאינו בהכרח זה שהרוב הצביע עבורו. כשממונים עליה משתיקים אותה, מחליטה אלינור לדווח לדובס, הנשיא הנבחר, שהוא בעצם אינו הנשיא הנבחר. 115 דקות.

מהסרטים המבדרים של השנה. שנון, סרקסטי, מבריק, לועג לפוליטיקה ולתקשורת של אמריקה.

"אפוליקפטו" (ארה"ב 2006)

דרמה-אקשן. סרטו החדש של מל גיבסון כבמאי ("האיש ללא פנים", "לב אמיץ", "הפסיון של ישו") עוסק במריבת הפנימיות בין שבטי דרום אמריקה, שהביאו בסופו של דבר להכחדת תרבות בני המאיה.

קהילת ציידים מסורתית במעבה הג`ונגל מותקפת על ידי לוחמים אכזרים משבט לא מוכר. אלה הורגים רבים מבני הקהילה, גברים, נשים ואף ילדים, ורבים אחרים לוכדים ולוקחים כשבויים לעירם המרוחקת, כדי למוכרם לעבדים או להעלותם כעולה לאליליהם. אחד הצעירים הנלקחים בשבי הוא "כף יגואר" (רודי יאנגבלד), שמצליח לפני כן להטמין בבור עמוק באדמה את אשתו ההרה ובנו. הם ינסו לשרוד שם בזמן שהוא מובל קשור למוט, לאחר שהרגו לנגד עיניו את אביו, יחד עם עוד שבויים מקהילתו ובדרך חובטים ומתעללים בהם ומסע הייסורים נראה כאילו אינו עומד להסתיים. אבל "כף יגואר" נחוש בדעתו לנצל את הרגע שבו תינתן לו ההזדמנות ולהימלט על נפשו, להשיב מלחמה לתוקפיו-רודפיו ולחלץ את משפחתו.

גיבסון נעזר בחוקרי תרבות והיסטוריה לצורך כתיבת התסריט, שחקניו דוברים בשפה היואקטית, דיאלקט בני שבט המאיה, בהם משתמשים היום בני חצי האי יוקטן (צאצאיהם של בני תרבות המאיה) הממוקם במזרח מקסיקו, שם צולם הסרט בין היתר, ואנשיו, כמו גם שחקנים לא מוכרים, וכאלה שאינם שחקנים, ממקסיקו, דרום קליפורניה וניו מקסיקו גויסו לתפקידים השונים. הסרט מועמד לגלובוס הזהב, בקטגוריית הסרט הזר (משום שאינו דובר אנגלית).

מאמץ קולנועי אותנטי, חזק, מרשים ובלתי מתפשר. יחד עם זאת, הסרט סובל מאובר-מלודרמטיזציה, שאולי הופכת אותו לאטרקטיבי יותר לקהל האמריקני, אבל פוגמת מעט באותנטיות שלו.

"קנדי" (אוסטרליה 2006)

דרמה. סרטו של ניל ארמפילד, על פי ספרו של לוק דייוויס. דן (הית` לדג`ר) החתיך וקנדי (אבי קורניש) היפה הם בני זוג, שנוהגים להשתמש בסמים. מה שמתחיל כסוג של העברת זמן לשם פאן הופך תוך זמן קצר להתמכרות קשה, אותם הם מנסים להסתיר מבני משפחותיהם. הם עוברים מהסנפת קוקאין להזרקת הרואין, והיחיד שרואה איך הם הורסים לעצמם את החיים, ויכול להזדהות איתם, הוא קספר (ג`פרי ראש), פרופסור הומו והגורו של בני הזוג, ונרקומן חסר תקנה בזכות עצמו. לאחר שלשניים נגמר הכסף שלוו מבני משפחותיהם הם מתחילים לגנוב, כדי להשיג מנות סם, ולבסוף קנדי אף מוכרת את גופה כדי לממן לשניים את הסוטולים הכבדים. רק כאשר קנדי נכנסת להריון, מנסים השניים לחזור לחיים שפויים, מנסים להיגמל בכוחות עצמם וסובלים מקריזים מטורפים וממקבץ של חוויות טרגיות סדרתיות שהורסות להם את החיים היפים שתכננו עוד יותר. עם טוני מרטין, נוני הייזלהרסט, טום באדג`. 108 דקות.

עשוי באופן חובבני למדי (לדג`ר המוכשר וקורניש היפהפייה מייצרים מבחר מביך של מניירות מוגזמות), מבוים באופן כבד ולא מתאים למאכל אדם. מתאים להקרנה במסגרת תכנית לנוער למניעת שימוש בסמים – שם הוא אולי יהיה אפקטיבי.

"לה פמיליה" (ארגנטינה 2006)

דרמה. סרטו של דניאל בורמן, שמייצג את ארגנטינה במוקדמות אוסקר הסרט הזר. סיפורו של אריאל פרלמן (דניאל הנדלר), עורך דין צעיר, בנו של עורך דין ותיק (ארטורו גואץ), שמתמחה בהגנה על עבריינים ונוכלים מכל הסוגים. הבן לעומתו בחר ללכת לאקדמיה במקום לעסוק בפרקטיקה, ולהרצות בפקולטה למשפטים בבואנוס איירס. הוא מתוודע לבחורה יפהפייה, סנדרה (חולייטה דיאז) שעוסקת בפילאטיס, ולאחר שהוא מחזר אחריה במשך זמן רב הוא מצליח ללכוד אותה ולהפוך אותה לאשתו. כאשר לשניים נולד בן, מצד אחד חיי המשפחה מתמלאים בחיוניות חדשה, אך מאידך מתפתחים קונפליקטים קטנים מתבקשים בינו לבין רעייתו, שמנסה לשמר את עצמאותה כאישה גם בהיותה אם המטופלת בילד. תפנית חלה ביחסי אריאל עם אביו, כאשר זה פונה אליו בבקשת עזרה בלתי שגרתית. בשלב הזה יצטרך אריאל להכריע אם ברצונו להמשיך לחיות בצל אביו, או להפוך לאדם בוגר ועצמאי, שמקבל את החלטותיו העצמאיות. 102 דקות.

בתחילתו עשוי הסרט באופן סביר, וגם בניית מערכות היחסים טובה ואמינה, אך בהמשך- לא מתפתח, לא בונה דרמה משמעותית, שוקע לתוך בינוניות, וככל שהעלילה מתקדמת, העניין בה הולך ופוחת.

"העניין היהודי טבוע בי"- שיחה עם במאי "לה פמיליה"

"ראש בראש עם משפחת שטיין" (ארה"ב 2006)

קומדיה. סרטו של סקוט מרשל, שפתח את הפסטיבל ה-8 לקולנוע יהודי בירושלים. בנג`מין פידלר (דאריל סברה), ילד שמנמן ומפונק, בן למשפחה יהודית בורגנית, עומד לחגוג את בר המצווה שלו, והאתגר גדול. הוריו, אדם (ג`רמי פיבן) וג`ואן (ג`יימי הרץ), מוכנים לממש כל גחמה שלו, ובלבד שיוכלו להביס את המתחרה המושבע של אדם, ארני שטיין (לארי מילר), סוכן הוליוודי שחצן, שערך לבנו חגיגת בר מצווה גרנדיוזית, בהשראת הסרט "טיטאניק".

פליטת פה מקרית של בנג`מין, מביאה להחלטה לערוך את האירוע הגדול במגרש הבייסבול של ה"דודג`רס", בעת משחק שלהם. אלא שאת התוכניות האלה עתיד לסכל סבו של בנג`מין, ארווין (גארי מרשל), היפי מזדקן הגר בשמורה אינדיאנית ומגיע לביקור יחד עם חברתו הצעירה והסקסית סנדי- "נוצה סודית" (דריל האנה). מרגע בואו, בהזמנת בנג`מין, שמעולם לא ראה סבו, ובניגוד לרצונו של אביו, אדם, הנוטר לו, כל העניינים משתבשים. 90 דקות.


28/12/2006   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע